Trudny czas norweskiej reprezentacji

 • 2019-08-12 17:15

Śmierć utalentowanej zawodniczki, choroba nowotworowa legendy zespołu i kontuzje gwiazd kadry narodowej. Drużyna mistrzów olimpijskich z Pjongczangu przechodzi skomplikowany okres, być może najbardziej dramatyczny w swojej bogatej historii, o czym opowiada dyrektor tamtejszej kadry - Clas Brede Braathen.

Bjoern Einar RomoerenBjoern Einar Romoeren
Clas Brede BraathenClas Brede Braathen

W grudniu środowisko norweskich skoków narciarskich zostało wstrząśnięte nagłą śmiercią niespełna 18-letniej Thei Sofie Kleven. Trzy dni przed lipcowym upadkiem Andersa Fannemela w Wiśle-Malince, wskutek którego 28-latek uszkodził więzadła krzyżowe i łąkotkę w kolanie, okazało się, iż Bjoern-Einar Romoeren walczy z rakiem. Wcześniej rzadka choroba dotknęła Daniela-Andre Tandego (zespół Stevensa-Johnsona - przyp. red.), który po uporaniu się z nią stracił szanse na występ na mistrzostwach świata z powodu kontuzji kolana doznanej w Lahti.

- Wszyscy jesteśmy świadomi potencjalnego zagrożenia i niebezpieczeństwa, jednak ludzka śmierć czy poważne choroby to coś, na co nie da się przygotować. W takich chwilach widać, że jesteśmy zgraną grupą, która wzajemnie troszczy się o siebie - mówi Clas Brede Braathen, dyrektor norweskich skoków. 

Krajowe media wyliczają serię zdarzeń, z którą w ostatnich miesiącach musiało zmierzyć się tamtejsze środowisko skoków narciarskich. Po grudniowej śmierci reprezentantki kraju, w czasie Świąt Bożego Narodzenia koniec kariery sportowej ogłosił Kenneth Gangnes, przez lata trapiony urazami kolan. W lutym przedwcześnie sezon zakończył Tande, a podczas tego samego weekendu bardzo groźnie wyglądający upadek zaliczył Andreas Stjernen, co przyspieszyło jego decyzję o rozstaniu się z nartami skokowymi. Latem Norwegowie dowiedzieli się o problemach Bjoerna-Einara Romoerena. Były rekordzista świata w długości skoku, a obecnie pracownik tamtejszego związku narciarskiego, wyjawił mediom informacje o walce z rakiem pleców, zdiagnozowanym jako mięsak Ewinga.

Braathen, w rozmowie z serwisem dagbladet.no, oddziela kontuzje sportowców od sytuacji zagrażających życiu czy śmierci. - Utrata kogoś, kto był częścią zespołu, jest nie do opisania. Nie ma słów, aby opisać emocje związane ze śmiercią Thei. Myślami jestem z jej rodziną.

- Bjoern radzi sobie z chorobą w sposób, który sprawia, iż jest nam nieco łatwiej. Nie narzeka na swoją sytuację i nigdy nie wyraża rozpaczy ani niczego, co przypominałoby depresyjne myśli. To świetny człowiek i współpracownik - kontynuuje działacz, zaznaczając uprzywilejowaną pozycję w takich przypadkach. - Otrzymujemy bardzo duże wsparcie z Norweskiego Komitetu Olimpijskiego. Kiedy dzieje się coś poważnego, mamy dostęp do najlepszych środków w każdej dziedzinie. Następnie od każdego zależy, jak z tego skorzysta. Dobrze jednak wiedzieć, że system działa w takich przypadkach. 

- Nie ma limitu pecha na tego typu sytuacje. Musimy być przygotowani na to, iż podobne rzeczy nadal będą działy się w przyszłości. Pomimo tych wszystkich zdarzeń, nadal jestesmy w stanie rywalizować na arenie międzynarodowej. To pokazuje siłę naszego środowiska, z czego ogromnie się cieszę - kończy Norweg.


Dominik Formela, źródło: dagbladet.no
oglądalność: (8545) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor

  Na tym forum można spotkać przeróżne dziwaczne teorie, no ale porównywanie obecnej sytuacji Norwegii do sytuacji sprzed ery Kojonkowskiego, czy Finów to już kandydaci na ścisłą czołówkę takiego zestawienia.

  Rozbieżności w wynikach kadrowiczów Stoeckla pomiędzy kolejnymi sezonami to nie jest nic nowego. Po każdym z ich trzech ostatnich zwycięstw w PN przychodził spory spadek poziomu, i jak dotąd w dwóch przypadkach bardzo szybko wracali do gry.
  Karierę zakończyli Stjernen i Gangnes (chociaż w tym przypadku trudno mówić o dużym osłabieniu) i jak zareagowali na to Norwegowie? Po raz pierwszy za czasów swojej kadencji Stoeckl ma w swojej kadrze aż ośmiu zawodników (przy okazji, druga najmłodsza kadra licząc światowe TOP6). W tym ma trzech wielkich kozaków (odnośnie Tande, to przecież on już dawno wyleczył chorobę i kiedy już wracał do bardzo wysokiej formy, to w Lahti przeskoczył skocznię, co zakończyło mu sezon), robiącego regularne postępy i bardzo harmonijnie rozwijającego się Graneruda, oraz dwa bardzo duże talenty, które mogą odpalić w każdej chwili, może już nawet w nadchodzącej zimie. Do czasu feralnego upadku Fannemela, to po raz pierwszy od wielu lat, nikt z NOR nie narzekał na urazy, czy problemy zdrowotne.
  Sam Stoeckl, gdyby czuł wypalenie z kadrą, to przecież nie podpisywałby w 2017 roku aż pięcioletniego kontraktu.
  A co do stwierdzenia o szerokim zapleczu, to cóż, trudno żeby go nie było, skoro pod względem ilościowym to są światowymi liderami, deklasującymi choćby Austriaków i Niemców.

 • Meier_Welle bywalec

  Czy wie ktoś może w jakim składzie Norwegowie pojawią się w Zakopanem?

 • Luk profesor
  @Luk

  Później jednak coś się wypaliło a wyniki były coraz gorsze. Na ratunek przyszedł Austriak, Alexander Stoeckl. I faktycznie, Norwegowie znowu zaczęli odnosić sukcesy. Ale od zeszłego sezonu skaczą oni coraz gorzej. Czyżby kolejne "wypalenie"? Przyszłość mają nieciekawą, kontuzja Fannemela, koniec kariery Stjernena, Tande zmaga się z ciężką chorobą...

 • Luk profesor

  Norwegowie są w podobnej sytuacji jak za czasów, zanim trenerem został Mika Kojonkoski (1998-2002). Wtedy całą reprezentację ciągnął tylko Tommy Ingebrigtsen i to właściwie tylko na mamutach. Gdy trenerem został Fin, reprezentacja Wikingów odżyła. W Trondheim 2002 wygrał Sigurd Pettersen, co było pierwszą wygraną Norwega od wielu, wielu lat, od czasów Espena Bredesena. Podczas 4 konkursu TCS jego wyczyn powtórzył Bjoern Einar Romoeren. A dopiero w Sapporo wygrał Roar Ljoekelsoey, ale jak się później okazało - był on najlepszym Norwegiem w teamie Kojonkoskiego.

 • pi0ter bywalec

  W pewien sposób kopiuj-wklej Finlandia sprzed 10 lat. Norwegowie mają jednak o tyle lepiej, że mają o wiele szersze zaplecze.

  Zaś Polacy są w o tyle dobrej sytuacji, że praktycznie kontuzje naszych zawodników omijają

 • Oczy Aignera profesor
  Dziwne sytuacje

  Dziwne sytuacje w skokach Norwegów spotykały chyba najczęściej.
  1. Bjoern Einar Romoeren i upadek w Predazzo. Neymar na jego miejscu od razu byłby w stanie krytycznym i pojechałby do szpitala.
  2. Bjoern Einar Romoeren i wpadający na niego od tyłu pracownik na skoczni w Pragelato.
  3. Daniel-Andre Tande i sytuacja widoczna na głównym zdjęciu w tym artykule.
  4. Andreas Stjernen i podwójny skok w Ruce.
  5. Thomas Aasen Markeng i ''atak'' na bandę w Innsbrucku.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).