Ze skoków do kombinacji – skaczące panie przypinają biegówki

 • 2019-09-08 01:27

Oficjalne konkursy skoków narciarskich pań pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zaczęto rozgrywać początkiem XXI wieku. Kilkanaście lat musiało minąć, by FIS zdecydowała się objąć swoimi auspicjami żeńską odsłonę dyscypliny najbliżej spokrewnionej ze skokami, czyli kombinacji narciarskiej. Decyzje światowej narciarskiej centrali były zbawienne dla części skoczkiń, tych które nie grały pierwszych skrzypiec w konkursach skoków, a do tego przejawiały inklinacje do biegania po białej nawierzchni.

Joanna KilJoanna Kil

Pierwsze fisowskie konkursy żeńskiej kombinacji, zawody Pucharu Alp, odbyły się latem 2017 roku. Podczas dwóch kolejnych zim rozegrano pierwsze edycje Pucharu Kontynentalnego, a przed tygodniem zakończyła się druga odsłona Letniego Grand Prix. Na absolutną dominatorkę kobiecej kombinacji, odpowiedniczkę Sary Takanashi, wyrasta 26-letnia Amerykanka Tara Geraghty-Moats. Wydaje się, że dwubój to dyscyplina wręcz skrojoną pod nią. Reprezentantka USA w 2007 roku zadebiutowała w Pucharze Kontynentalnym w skokach. Trzy lata później na skoczni w Lake Placid doznała skomplikowanej kontuzji kolana, a lekarze dali jej jednoznacznie do zrozumienia, że na skocznię nigdy nie powinna już wracać.

Po odzyskaniu sprawności w kolanie przypięła narty biegowe, założyła karabin na ramię i rozpoczęła trwającą kilka lat przygodę z biathlonem. Czterokrotnie startowała w Mistrzostwach Świata Juniorów, przez rok mieszkała i trenowała w Szwecji. W 2013 roku wróciła do USA. Podczas zgrupowania w Lake Placid postanowiła za namową kolegi skoczyć sobie rekreacyjnie na nartach. Okazało się, że stara miłość nie rdzewieje, a kolano o dziwo nie sprawiało jej żadnych problemów. Zamarzyła o powrocie na skocznię, jednocześnie trudno było jej zrezygnować z biegania. Zaczęła zatem uprawiać zimowy dwubój, startując w zawodach mężczyzn, kiedy żeńska wersja sportu stanowiącego połączenie biegów i skoków jeszcze de facto nie istniała. Do końca minionej zimy pojawiała się zarówno podczas konkursów skoków jak i kombinacji. O ile w tej pierwszej dyscyplinie plasowała się często pod koniec stawki, o tyle drugą zdominowała bezapelacyjnie. Począwszy od poprzedniego lata przez zimę na bieżącym sezonie igelitowym skończywszy wygrała 14 konkursów z rzędu. Nie triumfowała jednak w końcowej klasyfikacji LGP za sprawą dyskwalifikacji w ostatnim konkursie, co skrzętnie wykorzystała Rosjanka Stefanija Nadymowa.

25-letniej reprezentantce Sbornej, zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Kontynentalnego, podobnie jak Amerykance, w skokach niespecjalnie się wiodło. Nigdy nie zdobyła punktów Pucharu Świata, a i nawet w zawodach niższej rangi niekonieczne brylowała. To zatem kolejna skoczkini, dla której formalne stworzenie struktur żeńskiej kombinacji w łonie FIS-u stało się wybawieniem. Dzięki wysokim umiejętnościom biegowym została, ogólnie rzecz biorąc, postacią numer dwa wśród dwuboistek. Warto podkreślić, że Rosja była pierwszym krajem, który bardzo poważnie podszedł do "kombinacyjnego" szkolenia dziewcząt, wierząc, jak się później okazało słusznie, że jest to wartościowa inwestycja w przyszłość. Już pięć lat temu w największym kraju świata zimowy dwubój trenowało kilkadziesiąt pań. Obecnie w światowej czołówce kombinatorek norweskich można wyróżnić dwie grupy - zawodniczki, które równolegle uprawiają skoki i kombinację, jak choćby Norweżka Gyda Vestvold Hansen, Włoszki Veronica Gianmoena, Annika Sieff czy Niemka Jenny Nowak i pozostawiają sobie wolną rękę w wyborze docelowej dyscypliny, jak również sportsmenki, które na międzynarodowej arenie reprezentują swoje kraje wyłącznie w dwuboju. Są to m.in.: Rosjanka Anastazja Goncharowa, Norweżka Marte Lund Leinan czy młodziutka mistrzyni świata juniorek, Japonka Ayane Miyazaki.

Obsada kobiecych konkursów nie jest zazwyczaj zanadto liczna, niełatwo jest odnaleźć wyniki zawodów, których lista startowa zawierałaby chociażby 20 nazwisk. FIS mocno jednak angażuje się w to, by promować kobiecy dwubój. Tego lata rozegrano w ramach cyklu LGP pierwszy konkurs drużyn mieszanych, a już w 2021 roku w Oberstdorfie panie zmierzą się w walce o tytuł mistrzyni świata. Docelowo rywalizować mają o Puchar Świata i olimpijskie laury.

Jak rzecz się ma z naszą rodzimą żeńską kombinacją? Jak dobrze wiemy, przespaliśmy rozwój kobiecych skoków i teraz z dużym zaangażowaniem próbujemy nadrabiać stracone lata. W przypadku kombinacji historia zdaje się powtarzać. Jedną z polskich prekursorek łączenia biegów i skoków jest 19-latka Joanna Kil. - No niestety, żeńskiej kombinacji brakuje dofinansowania, brakuje nam sprzętu, nie mamy też takiej możliwości, by trenować z chłopakami z kadr – mówi nam reprezentantka klubu AZS Zakopane - Jest to duży problem, by uprawiać obie konkurencje na własną rękę, bez koordynacji trenera, który się na tym zna.  Mamy możliwość wyjazdu na zawody, bo w tej kwestii związek nam pomaga, ale przygotowanie do nich i treningi musimy odbywać we własnym zakresie. Żeńska kombinacja w Polsce ma szanse na rozwój, ale wymaga to ogromnego zaangażowania wszystkich stron, odpowiednich nakładów finansowych oraz wsparcia szkoleniowców. Póki co wszystko raczkuje, nad czym trochę ubolewam.

- Moje plany na przyszłość nieco się posypały, nie umiem się określić, w którą stronę pójdę – dodaje Asia - Na ten moment trochę wypadłam z cyklu treningowego.. Wiadomo, dużo większe szanse widzę dla siebie w kombinacji, wykonałam duży progres biegowy, ćwicząc na własna rękę, pojawia się tylko pytanie o to, czy będę miała warunki, by rozwijać się w tym kierunku.

Drugą polską prekursorką jest pochodząca z Podkarpacia 18-letnia Katarzyna Harsche, która jednak na długi czas za sprawą problemów zdrowotnych utraciła możliwość uprawiania sportu. Podczas mistrzostw świata juniorów w szwajcarskim Kandersteg w 2018 roku doznała fatalnie wyglądającego upadku, po którym musiała zostać hospitalizowana. Ów upadek okazał się szczęściem w nieszczęściu, bo wyniki badań wykazały „przy okazji” dużych rozmiarów guza na rdzeniu kręgowym. Dzięki temu została szybko poddana operacji, która uratowała jej zdrowie. Po wielu miesiącach żmudnej rehabilitacji w czerwcu wróciła na skocznię. Podobnie jak Joanna Kil nie zdecydowała jeszcze, czy pozostanie przy kombinacji czy też skupi się wyłącznie na skokach.

Polska kombinacja w męskim wydaniu po wielu latach posuchy ostatnimi czasy staje na nogi. Mamy w swoich szeregach Szczepana Kupczaka, który tego lata dwukrotnie stanął na podium LGP i który ma aspiracje, a przede wszystkim możliwości, by dołączyć na stałe do szerokiej światowej czołówki w swojej dyscyplinie. Żeński dwubój z uwagi na niewielką na razie konkurencję i perspektywy rozwoju wydaje się stanowić ciekawe pole do zagospodarowania. Czołowe postacie polskiej federacji, Apoloniusz Tajner i Adam Małysz, to osoby z róznych względów mocno związane z kombinacją, można więc mieć nadzieję, zwłaszcza patrząc na ich ostatnie starania o doszusowanie polskich skoczkiń do reszty świata, że z czasem spojrzą przychylniejszym okiem na dziewczyny, chcące uprawiać dyscyplinę łączącą dwa tak popularne w naszym kraju sporty funkcjonujące w ramach narciarstwa klasycznego.

Czytaj też: Wczoraj i dziś - kombinacja norweska w Polsce


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3518) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kamil G bywalec
  @Oczy Aignera

  Przecież sama nazwa wskazuje,że przy KOMBINezonie trzeba kombinować😁😂

 • Kamil G bywalec
  @Oczy Aignera

  Ktoś jeszcze korzysta z telegazety?!😱

 • Oczy Aignera profesor
  Kombinator

  Daniel-Andre Tande - norweski kombinator i skoczek narciarski. Specjalizuje się w manipulacjach przy kombinezonie.

 • Kolos profesor
  @Domin10

  Jednak biegi i skoki są znacznie bardziej do siebie podobne niż piłka ręczna i piłka nożna. Że o wieloletniej tradycji kombinacji norweskiej nie wspomnę.

  Swoją drogą istnieje sport będący połączeniem piłki ręcznej, nożnej i na dokładkę jeszcze kosza, siatkówki i rugby - to futbol gaelicki. I faktycznie tam za wrzucenie lub wkopnięcie piłki do bramki dostaje się 3 punkty a za przerzucenie przez tyczki (jak w rugby) 1 pkt.

 • Domin10 profesor
  @Kolos

  Wyobraź sobie gdyby zrobić cos w stylu "piłki konczynowej. Najpierw zawodnicy grali by w piłkę nożną, a potem ci sami w ręczna. 1 gol w piłkę nożną =3 punkty w meczu ręcznej. Ma to jakis sens? Tak samo z kombinacją norweska.

 • Oczy Aignera profesor
  TVP

  Niedawno w Telegazecie pojawiła się informacja o podium polskiego kombinatora norweskiego w zawodach w Oberhofie.
  Jak się nazywa ten zawodnik według autora?
  Stefan Kupczak.

 • Kolos profesor
  @Domin10

  Dlaczego? Skoki i biegi do siebie pasują. Długo to kombinacja norweska była bardziej prestiżowa niż same tylko skoki.

  Sztuczne trochę jest jednak na siłę rozwijanie kombinacji norweskiej kobiet bo tak kazał MKOL, inaczej by wykreślona kombinację z kalendarza IO.

 • Domin10 profesor
  Kombinacja Norweska

  Chyba jeden z najsztuczniejszych tworów w historii sportu

 • Kolos profesor

  Jedną z pierwszych Polek jeśli nie pierwszą która próbowała swoich sił w kombinacji norweskiej była siostra Magdaleny Pałasz Katarzyna.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).