Velenje wraca do kalendarza FIS

 • 2019-09-11 17:39

Velenje położone w północno-wschodniej części Słowenii może kojarzyć się wielu polskimi kibicom z sukcesami naszych skoczków. Jeszcze w 2010 roku, na nieistniejącym już obiekcie HS94, rozegrano tam zawody rangi Letniego Pucharu Kontynentalnego, które zakończyły się dubletem Biało-Czerwonych. Wygrał Kamil Stoch, a tuż za nim znalazł się Stefan Hula. Teraz, po dziewięciu latach nieobecności, miasteczko powraca do terminarza Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) z odnowioną areną.

Normalna skocznia, o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 85. metrze, przez lata była stałym punktem cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego. Drugoligowcy tylko w XXI wieku rywalizowali na Grajskim Gricu aż dwadzieścia razy, a triumfy w tym mieście święcili m. in. Robert Kranjec, Akseli Kokkonen, Hiroki Yamada, Marcin Bachleda czy wspomniany Kamil Stoch.

W 2013 roku - z powodu ryzyka zawalenia się i niejasności prawnych - obiekt został zamknięty, choć z użytkowania wyłączono go już dwa lata wcześniej. Skocznię zdemontowano, a Velenje zniknęło z mapy skoków narciarskich i słoweńskich ośrodków treningowych. Nie na długo, ponieważ władze miasta i przedstawiciele lokalnego klubu podjęli decyzję o wzmocnieniu gruntu, na której stał obiekt HS94, i zbudowaniu nowego kompleksu, w skład którego wchodzi aż pięć skoczni. Punkt konstrukcyjny najmniejszej z nich to pięć metrów, natomiast rozmiar największej wyznaczono na 71. metrze.

To właśnie na największym z obiektów już w najbliższy weekend odbędą się zawody rangi Puchar Alp, organizowane pod egidą FIS. Na skoczni K-55, otwartej przed dwoma laty, zmierzą się przedstawiciele państw alpejskich urodzonych w latach 2000-2007. Dla Velenje będzie to powrót do kalendarza FIS po dziewięcioletniej przerwie. Na piątek i sobotę zaplanowano zmagania indywidualne, natomiast na niedzielę mikst. Program zawodów znajduje się >>>TUTAJ<<<.

Tego lata rozegrano już sześć konkursów pań w ramach Pucharu Alp, natomiast dla mężczyzn będzie to inauguracja sezonu 2019/20. W sierpniu we wschodnich Niemczech najlepiej prezentowały się Włoszki, które zajmują trzy czołowej pozycji klasyfikacji generalnej, którą znajdziesz >>>TUTAJ<<<. Najwięcej punktów zgromadziła 16-letnia Jessica Malsiner, a więc młodsza siostra członkiń tamtejszej kadry narodowej - Manueli oraz Lary.

Po zawodach w Velenje zawodnicy rywalizujący w Pucharze Alp spotkają się jeszcze w Predazzo (20-22 września), gdzie zostanie zamknięty sezon letni.


Dominik Formela, źródło: sloski.si
oglądalność: (2677) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oreo profesor

  CZemu prawie nie robicie niusów o wynikach pucharu alp??

 • Oczy Aignera profesor
  Ewenement

  Mikst w Pucharze Alp to ewenement. Wydaje mi się, że to pierwszy taki konkurs w ''4. lidze''.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).