Kojonkoski walczy, Norwegom podziękowano – zmiany w strategii przygotowań Chińczyków do ZIO’22

 • 2019-11-05 13:47

Jakiś czas temu prezentowaliśmy wypowiedź Miki Kojonkoskiego dla chińskich mediów, w której to fiński szkoleniowiec podzielił się swoją bardzo entuzjastyczną opinią dotyczącą progresu swoich podopiecznych. Dziś kilka słów na temat tego, co w strategicznym projekcie przygotowania młodych zawodników z Państwa Środka do igrzysk olimpijskich wydarzyło się w ostatnim czasie i co może się w związku z tym wydarzyć w najbliższych miesiącach.

Rozegrane w październiku mistrzostwa Chin w skokach narciarskich, które odbyły się w Planicy, były pierwszym momentem podsumowań dotyczącym pracy fińskiej grupy prowadzonej przez Mikę Kojonkoskiego i równolegle toczącego się projektu norweskiego kierowanego przez Kjetila Strandbraatena. Na starcie stanęli też zawodnicy kadry narodowej prowadzonej przez Jure Radelja oraz skoczkowie reprezentujący trzy chińskie prowincje. Ekipa Strandbraatena od dłuższego czasu przestawała rokować. Z miesiąca na miesiąc uszczuplał się jej skład. Z 22 osób, które rozpoczęły szkolenie „ostała się” zaledwie ósemka sportowców. Po zawodach w Planicy podjęto decyzję o rozwiązaniu tej grupy. Trójka najzdolniejszych jej przedstawicieli została wysłana pod skrzydła Miki Kojonkoskiego, pozostałych odesłano do domu, a Stranbraatenowi podziękowano.

– Norwegowie byli ogromnie rozczarowani – nie ukrywa Kojonkoski. Chińscy decydenci przyjęli natomiast z umiarkowanym zadowoleniem wyniki pracy Fina i jego grupy. Kilku jej członków w Planicy oddało skoki na skoczni HS135, a najlepszy z nich uzyskał 123 metry. Pamiętać należy, że jeszcze rok temu o tej porze żaden ze skoczków trenujących na co dzień w Kuopio nie miał nigdy przypiętych do nóg nart skokowych.

W tej chwili pod okiem legendarnego trenera i jego asystentów trenuje 29 skoczków i skoczkiń. Niespełna połowa, bo 14 osób, jest w tej grupie od początku, pozostali byli wyłaniani w ramach kolejnych naborów. Obecnie jedną z głównych przeszkód w procesie szkolenia wciąż stanowi komunikacja. – U niektórych znajomość języka angielskiego jest już zadowalająca, nie u wszystkich jednak. Wciąż potrzebujemy kilku tłumaczy. Usprawnienie ich umiejętności językowych to na teraz największe wyzwanie. Wymiana opinii, wspólna analiza to bardzo istotne sprawy – tłumaczy Kojonkoski.Pierwsze międzynarodowe osiągnięcie Kojonkoskiego w roli opiekuna młodych narciarek z Chin miało miejsce w październiku tego roku podczas zawodów FIS Cup w Villach. 16-letnie, Birun Shao i Liangyao Wang, dwukrotnie uplasowały się w „trzydziestce”.  Choć nie było o to trudno z uwagi na skromną obsadę, to jednak sztuka ta dwukrotnie nie udała się naszej reprezentantce, Wiktorii Polanowskiej. – Celem jest, by jedna z dziewczyn wzięła najbliższej zimy udział w Igrzyskach Młodzieży w Lozannie. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to przy podtrzymaniu obecnego trendu, któryś z nich w ciągu najbliższego roku wystąpi w zawodach FIS Cup – informuje były trener Austriaków, Finów i Norwegów.

Kolejne podsumowanie pracy Kojonkoskiego nastąpi w dniach 3-5 maja 2020 podczas kolejnego zgrupowania w Planicy. Co dalej? – Jak pokazuje przykład grupy Stranbraatena wszystko może się zmienić z dnia na dzień. Ja pracuje na moich warunkach i tego się trzymam. Jeśli z jakiegoś powodu praca, którą wykonujemy, przestanie się podobać Chińczykom, mogą kontynuować proces szkolenia beze mnie.

Inny fiński trener, Janne Vaeaetaeinen, został niedawno asystentem Jure Radelja w pracy przy pierwszej reprezentacji Chin. Czy nie obawia się, że podopieczni jego fińskiego kolegi po fachu mogą w wyścigu o start na igrzyskach wyprzedzić obecną kadrę? – Jestem pod wrażeniem postępów sportowców Kojonkoskiego. Co ma się zdarzyć, to się zdarzy. Na ten temat nie mam nic więcej do powiedzenia. Nie byłbym zaskoczony, gdyby udało się to w przypadku dziewcząt. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że drużyna skoczków podczas igrzysk w 2022 roku będzie dla kibiców przyjemną niespodzianką.


Adrian Dworakowski, źródło: Yle.fi/informacja własna
oglądalność: (8523) komentarze: (40)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atomek81 doświadczony
  @Bajlandopl

  Nie mam nic do dodania nowego. 350km/h to prędkość maksymalna. Największe średnie prędkości dochodzą do 320km/h i to w bardzo szczególnym przypadku.
  Ale może żyję w niewiedzy, więc jeżeli możesz to wrzuć film na jakąś stronę, bardzo chętnie obejrzę. Bo to by było niesamowite, że Chiny się tym nie chwalą i w ogóle nigdzie nie ma takiej informacji.

 • Bajlandopl weteran
  @atomek81

  Nie muszę śmieszny kolego czytać, bo ja tam jeżdżę, ty opuściłeś chociaż swoją gminę? To żadne rekordy, tylko average pociągu w danej chwili. Masz jeszcze coś do dodania, czy wysłać Ci film/zdjęcia?

 • Szymon44 doświadczony
  @Tomek88

  Ok, nic się nie stało.

 • Tomek88 profesor
  @Szymon44

  Racja rzeczywiście mój błąd.

 • atomek81 doświadczony
  @Bajlandopl

  Oj Bajlando, jakbyś trochę poczytał (oprócz krzykliwych artykułów o kolejnych rekordach chińskich pociągów) to byś wiedział, dlaczego aktualnie żadne pociągi (nie licząc Maglev Szanghaj) nie przekraczają 350km/h. Wiedziałbyś, że tradycyjne pociągi w zasadzie nie mają szans kursować z takimi prędkościami. Wiedziałbyś dlaczego tak trudno zbliżyć się do 400km/h, nie mówiąc o 500km/h; mówimy o prędkości operacyjnej oczywiście. Wiedziałbyś dlaczego rekordy, to nie normalny codzienny ruch. A tak to piszesz bzdury i tylko się kompromitujesz.
  Po za tym, jakby Chiny były szybsze o 150km/h (co jest przepaścią) od innych krajów, to nie ukrywaliby tego, tylko się chwalili.
  A ta linia lotniskowa właśnie się rozpędza do 430km/h. Jedzie tak dwie minuty, wcześniej się rozpędza, później hamuje. Cała podróż trwa 8 minut. I to jest akurat banalne do sprawdzenia, gdyby Ci się chciało...

 • Szymon44 doświadczony
  @Bajlandopl

  Nawet podam wyniki: http://medias1.fis-ski.com/pdf/2006/JP/3148/2006JP3148RLQ.pdf

  Jeszcze jakieś wątpliwości?

 • Tomek88 profesor
  @Szymon44

  Ten rekord wynosi 121.5 i Kolos miał rację został on ustanowiony w Bischofshofen ale nie w 2005 roku tylko konkretnie 18 stycznia 2004 roku.

 • Bajlandopl weteran
  @Szymon44

  Podaj nam datę tych Q/konkursu w Engelbergu. :)

 • Szymon44 doświadczony
  @Kolos

  Te 122,5m nie było w Bischofshofen tylko w Engelbergu.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  A tu masz jeszcze, bo lubujesz się w wikipedii, info o jego rekordzie życiowym (i aktualnym rekordzie Chin):

  https:// pl.wikipedia[***] wiki/ Tian_Zhandong (skijumping rozwala adres, do sprawdzenia bezposrednio na wiki)

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Tak, @kolos, tak. W Q w PŚ/TCS w 2005r. w Bischofshofen Tian skoczył 107,5m i zajął 69. miejsce. Skończ się już chłopie kompromitować. :)

  https://www.skijumping.pl/wiadomosci/3164/martin-hoellwarth-wygrywa-kwalifikacje-w-bischofshofen-malysz-drugi/

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  W kwalifikacjach do PŚ/TCS w Bitoschofen w 2005 roku Zhandong Tian skoczył 122,5 metra i to jest/był do nie dawna rekord Chin.

  Ja jednak pytałem o listę rekordów krajowych co to niby FIS prowadzi a nie o wykład na temat zawodów które przeprowadza FIS. Zresztą po za FIS-em, też istnieje skokowe "życie" tj. cały wachlarz zawodów różnego typu.

  Nie ma powodu żeby nie uznawać dowolnego uzyskanego, weryfikowalnego rezultatu za rekord kraju skoro nikt nie prowadzi oficjalnej listy rekordów. I każdy twórca takiej listy może sobie przyjąć dowolne kryteria.

  Zresztą odległości na skoczni, często już nawet na prywatnych treningach są mierzone elektronicznie jak na zawodach. W każdym razie ten skok Chińczyka na pewno był tak mierzony, skoro tam w Słowenii zorganizowano regularne zawody z udziałem kilkudziesięciu Chińczyków.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  FIS = zawody FIS (PŚ, CoC, FC i letnie komediowe odmiany). Tam, gdzie są sędziowie i wynik jest wiarygodny, a nie z tajemniczego treningu, gdzie odległość mierzył wzrokiem renifer albo miś polarny, ewentualnie pijany Rusek, a goście skaczą z belki nr 150. Oficjalnie to chiński rekord wynosi 121,5m, uzyskany w Bischofshofen w 2004r. przez Zhandonga Tiana. Polecam adres: m/rekordy-zyciowe-skoczkow-narciarskich na pewnej konkurencyjnej stronie traktującej o - dla podpowiedzi - skoki narciarskie. Linku pełnego nie wkleję, bo wykasują. PS. Po skrócie wg nie daje się kropki.

 • Kolos profesor

  Tak, w ogóle to nie sprawdziłem wcześniej to rekord Chin w długości skoku narciarskiego należy do... kobiety a konkretnie do Chang Xinyue która w 2017 roku, w ramach zawodów PŚ w Lulehammer skoczyła 125 metrów. A rekord męski to przecież tylko te 122,5 lub 123 metry.

  Pewnie niedługo to się zmieni, ale póki co taka ciekawostka na koniec dyskusji, że kobiecy rekord Chin jest lepszy od męskiego :)

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  No to podaj tę listę rekordów krajowych w skokach narciarskich wg. FIS. Czekam niecierpliwie.

  Dla ułatwienia (lub utrudnienia zależy jak patrzyć na to) dodam, że FIS notuje Personal Beasty skoczków tylko na skoczniach mamucich a na dużych skoczniach już nie. Ot, taka zagwostka.

 • Bajlandopl weteran
  @atomek81

  A jechałeś, czy tylko wiedza z wiki? Mam zdjęcia z wagonu, gdzie są tablice z aktualną prędkością i najwyższa była 476km/h. Chyba że sugerujesz, że Chińczycy oszukują i podrabiają prędkość. To 350km/h jest w teorii, z uwagi na wypadek kilka lat temu, dlatego taka maksymalna prędkość jest zapisana i oficjalna. A pociągi i tak miejscami jeżdżą znacznie szybciej. Ta linia lotniskowa tyle nie osiąga, bo nawet nie ma jak się rozpędzić. Pojeździj trochę po świecie, a nie teoretyzuj.

  Co do "podróbek", to też wiedzę opierasz na internetowych bzdurach, bo nocami z taśm zjeżdżają dokładnie te same produkty 1:1 sprzedawane później nielegalnie. Takie produkty kupisz na aukcjach ukrytych albo od ludzi, z którymi masz kontakt i robisz biznesy ileś tam już czasu. Sam tak czasem kupuję i te produkty NICZYM się nie różnią od oryginałów. Mylisz to z wszechobecną tandetą sprzedawaną choćby na ali, bo takiego syfu jest pełno na rynku. Wystarczy na fejsika się zalogować i zobaczyć ilu polskich "januszy biznesu" sprzedaje podrabiane guano.

  Co do rekordów skoczków, to już mi się nie chce z @kolosem dyskutować, bo to jest gość, który na milion postów i dyskusji na tej stronie nie miał ani jednego przypadku, by nie napisać coś jako ostatni. Niech się cieszy, że ma rację, a Klimek w wieku 10 lat miał rekord 135,5m. A oficjalny rekord Chin, nie ważne kto skakał, z jakiej belki, czy pomiar był na oko jakiegoś innego Chińczyka, a może ślepego przypadkowego gapia, ważne że @kolos zadecydował o rekordzie Chin 123m. Dzisiaj w wiadomościach sportowych to potwierdzą.

 • atomek81 doświadczony
  @Bajlandopl

  "Na tych "dyskusyjnych" liniach kolejowych jechałem pociągami 500km/h. W demokratycznej Polsce ze znakomitym budownictwem, gdy na trasie Kraków - Warszawa przestarzałe pendolino rozpędzi się do 140km/h to już jest mega sukces"

  Nie licząc 30 kilometrów kolei magnetycznej na lotnisku w Szanghaju po której pociąg porusza się 430km/h, ŻADEN pociąg w Chinach nie przekracza 350km/h. Nie długo mają zbliżyć się do 400km/h, ale 500 to pieśń przyszłości (może 10 lat).
  Na CMK pendolino rozpędza się do 200km/h, co oczywiście jest śmieszne w porównaniu z prawdziwymi KDP (zwłaszcza, że nie na całej trasie), ale trzymajmy się faktów. Tylko nie mów, że to ironia była...
  Po za tym każdy normalny ekonomista Ci powie, że budowanie w Polsce kolei z prędkościami powyżej 300km/h (a na większości tras 250km/h) jest ekonomicznie nie uzasadnione. Zresztą Chińska magnetyczna kolej w Szanghaju też nie ma ekonomicznego uzasadnienia, ale oni mają manię wielkości i JESZCZE nie liczą się z kosztami.

  "na choćby aliexpress jak ktoś wie o co chodzi, to może kupić za 1/4 ceny "podróbki", które są kopią 1:1 oryginałów, bo w dzień produkuje się w fabrykach oryginały markowych firm, a w nocy z tych samych taśm zjeżdżają "podróbki", czyli dokładnie to samo, co produkuje się w dzień, tylko tym razem nielegalnie"

  Na aliexpress możesz kupić nawet "oryginały" z markowymi etykietami za 1/4 ceny, ale to nie są oryginały 1:1, bo są gorszej jakości. Markowe firmy kontrolują jakość swoich produktów, a Chiny jakość mają gdzieś. Aczkolwiek trzeba też przyznać, że jednak się to w Chinach zmienia i można kupić dobre Chińskie produkty, ale wtedy nie za 1/4 ceny.

  "Bardzo wiarygodne źródło. :)"

  Bardzo merytoryczna odpowiedź... Chcesz udowadniać, że w Chinach jest inaczej? Może jeszcze chcesz podważać raporty organizacji takich jak Amnesty International.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  Jakby co, to zawiłości w kwestii rekordów skoczni dobrze obrazuje ten artykuł na stronie przeglądu sportowego:

  "Czyj jest rekord Wielkiej Krokwi? Nie wiedzą nawet eksperci" - artykuł z tego roku, można wrzucić do wyszukiwarki.

  Jest ta mowa min. o tym, że FIS nie notuje żadnych rekordów.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  A wzorce Chińskie to ostatnia rzecz na której można by się wzorować. Taki gigantyzm i takie tempo budowy jak jest w Chinach jest nie możliwe do uzyskania w krajach demokratycznych. Same procedury administracyjne różnego typu trwają długo. W Chinach jak budują drogę to się nie przejmują czy na planowanej trasie budowy stoi miasto, góra czy rezerwat przyrody.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  FIS nie notuje krajowych rekordów, życiówki skoczków i rekordy skoczni niby tak, ale to też tylko na zasadzie "najdłuższego oddanego skoku" na skoczni czy przez skoczka. Oficjalnych rekordów, żadnych FIS nie notuje. Radzę dobrze zapoznać się z faktami.

  Wszelkie takie zestawienia mają więc charakter statystyczno-ciekawostkowy i kruszenie kopii o to co za rekord kraju uznać a co nie nie ma sensu.

 • Bajlandopl weteran
  @ZXCVBNM_9999

  Bardzo wiarygodne źródło. :)

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Bajlandopl

  Owszem budownictwo i harmonogramy z nimi związane mają świetne, ale wszystko opiera się na harówce 12-16 godzinnej "za miskę ryżu" zwykłych robotników. Tam nie ma prawa własności (u nas właśnie to generuje dużą biurokrację) co powoduje, że jak w danym miejscu ma przebiegać autostrada, to ludzie są wywalenie na zbity ryj bez żadnego odszkodowania - radź sobie sam. Istnieje dosyć wąska klasa średnia która żyje zamożnie, ale ogólnie obywatel jest śmieciem.
  Tak tylko zostawię:
  [***]v=RS88_V5-Xk8&feature=youtu.be
  http://www.eioba.pl/a/21gv/umieralnie-w-chinach-horror-za-zamknietymi-drzwiami

  Ja wolę mimo wszystko Polskę.

 • Bajlandopl weteran
  @mario74

  W wielu rzeczach kojarzą się - i całkiem słusznie - z tandetą. Tandetne ciuchy, podróbki (ubrania, kosmetyki, elektronika) itd. Ale akurat budownictwo mają niesamowite, jeśli chodzi o jakość i czas realizacji, obojętne jakim kosztem by to nie było. PS. Jest jeszcze druga strona medalu, bo na choćby aliexpress jak ktoś wie o co chodzi, to może kupić za 1/4 ceny "podróbki", które są kopią 1:1 oryginałów, bo w dzień produkuje się w fabrykach oryginały markowych firm, a w nocy z tych samych taśm zjeżdżają "podróbki", czyli dokładnie to samo, co produkuje się w dzień, tylko tym razem nielegalnie. Wystarczy mieć dobre kontakty, znać się na aukcjach ukrytych itd.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Proponuję odwiedzić stronę FIS i przestać pisać bzdury. A co do Chin, jak nie byłeś, to się nie wypowiadaj. Ekspert od budownictwa i jakości ich inwestycji, LOL. Na tych "dyskusyjnych" liniach kolejowych jechałem pociągami 500km/h. W demokratycznej Polsce ze znakomitym budownictwem, gdy na trasie Kraków - Warszawa przestarzałe pendolino rozpędzi się do 140km/h to już jest mega sukces. O drogach nawet nie wspominam, bo biją nas o lata świetlne.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  Tylko sobie zwasz jakim kosztem nie tylko finansowym ale przede wszystkim ludzkim i środowiskowym Chińczycy budują te 500 km autostrad na rok. To nie jest realne do zrobienia; w demokratycznych państwach takie tempo pracy jest niemożliwe.

  No i skoro to tempo pracy jest takie to też jakość takich budowli, dróg itp. jest dyskusyjna. I raczej gorsza niż lepsza.

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  FIS nie notuje żadnych rekordów więc tu tematu nie ma. Rekord jest rekordem. Nie mają znaczenia warunki jego uzyskania.

  Oczywiście FIS zawsze może ustalić kryteria uznawania rekordów (w tym krajowych) i wtedy to będzie zupełnie inny temat do dyskusji.

  Ale póki co FIS nie notuje rekordów i raczej nie będzie tego robić w przyszłości

 • mario74 bywalec
  @Bajlandopl

  Mi się jednak w paru kwestiach kojarzą z tandetą. Ostatnio kupiłem konserwę Krakus z dopiskiem ()idiotyzm) "polska szynka, Krakus po prywatyzacji należy do Chińczyków, kiedyś to był rarytas, dzisiaj - niejadalne to jest.

 • atalanta doświadczony

  Czyli norweska myśl trenerska poległa jako pierwsza. Co się dziwić, że dla swoich zawodników zatrudniają trenerów z zagranicy.

 • Bajlandopl weteran
  @Tomek88

  Nie, to są po prostu ludzie, którzy wiedzą czego chcą i interesuje ich sukces, a nie półśrodki. Dlatego tam linię kolejową długości 300km buduje się w rok, a w Polsce jedną śmieszną mini-stację kolejową np. w Krakowie (Bronowice) 3 lata i końca nie widać. Tam się 500km autostrad buduje w rok, a u nas 3 lata rozkopana ul. Krakowska w tym samym Krakowie i w ciągu dnia jest tam dwóch robotników, z których jeden rozmawia przez telefon, a drugi pali papierosa.

 • Tomek88 profesor

  "Chińscy decydenci przyjęli natomiast z umiarkowanym zadowoleniem wyniki pracy Fina i jego grupy"

  To jest po prostu komedia.Chińczycy chyba oczekują,że na igrzyskach będą mocną reprezentacją,która będzie się liczyć w walce o przyzwoite lokaty.Oni chcą mieć dobre wyniki i skoczków od razu ale tak się nie da.Skokami zajmują się od 5 lat.Nie da się w tak krótkim czasie zbudować bazy,techniki,podstaw wszystkiego co związane ze skokami.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Tak kolos, od zawsze. Nie ważne czy startował z lasu, nie ważne kto w ogóle pomiar sprawdzał w jakimś śmiesznym treningu Chińczyków, wpisujemy rekord. Wpiszmy mu nawet 140m, co się bedziemy ograniczać. FIS już uzupełnia.

 • Oczy Aignera profesor
  @Szymon44

  "Rekord! Nieprawdopodobny, niesamowity skok! To jest talent, mówiłem, niebywały!"

 • Kolos profesor
  @Bajlandopl

  Od zawsze, rekord to rekord. Oczywiście dobrze jak po za informacją od samego zawodnika jest inne potwierdzenie np. nagranie skoku.

  Gdybyśmy znali nazwisko tego skoczka to spokojnie można by go do tabeli rekordów dopisać.

 • Kolos profesor
  @Szymon44

  No byłby to nowy rekord. Obecny rekord Chin wg. Wikipedii to 122,5 metra. Dobrze byłoby poznać nazwisko tego Chińczyka który skoczył 123 metry.

 • Bajlandopl weteran
  @Szymon44

  Od kiedy treningowe skoki we własnym gronie wlicza się w rekordy?

 • Szymon44 doświadczony

  Skoro skoczył 123m, to nie czasem nowy rekord Chin?

 • Bajlandopl weteran
  @szczurnik

  W sumie racja, tylko zdaje się że nasz wiecznie młody i obiecujący Klimek 135,5m skoczył mając 10 lat.

 • szczurnik bywalec
  @Bajlandopl

  Ja to optymistycznie odczytuję jako pokonanie psychicznych oporów przed dalekim lotem.

 • Bajlandopl weteran

  "Kilku jej członków w Planicy oddało skoki na skoczni HS135, a najlepszy z nich uzyskał 123 metry". Z której belki, rozbieg był ustawiony na szczycie Visoka peč?

 • Pavel profesor

  Ja na trenowanie zupełnych amatorów i tak wyniki są przyzwoite. Miejmy nadzieje, że Chińczycy maja strategię sięgającej dalej niż IO w Pekinie i być może w perspektywie czasu doczekamy się kolejnej solidnej reprezentacji, której skoki potrzebują jak tlenu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).