Sven Hannawald nagrodzony za sukcesy ponad granicami

 • 2019-11-10 15:06

W nocy z soboty na niedzielę minęła 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego. Z tej okazji Sven Hannawald, obok Matthiasa Sammera i Henry'ego Maske, otrzymał specjalne wyróżnienie na balu niemieckiej prasy sportowej. Cała trójka sportowców wywodzących się z NRD została nagrodzona za "sportowe sukcesy ponad granicami".

Ceremonia miała miejsce w sobotni wieczór w Alte Oper we Frankfurcie nad Menem. Organizatorzy balu uczcili tym samym trójkę sportowców, którzy "swoim życiorysem udowodnili, iż integracyjna moc sportu może rozwijać się ponad granicami politycznymi".

W gronie laureatów znalazł się Sven Hannawald, który tego samego dnia obchodził 45. urodziny. Skoczek narciarski pochodzący z NRD-owskiego Erlabrunn, wspólnie z Martinem Schmittem stał się na przełomie wieków bohaterem sportowym zjednoczonych Niemiec.

Hannawald zapisał się złotymi zgłoskami w historii dzięki triumfowi w 50. Turnieju Czterech Skoczni. Jako pierwszy zawodnik w dziejach tej imprezy, odniósł zwycięstwo we wszystkich konkursach podczas jednej edycji. Kilka tygodni później był członkiem złotej drużyny na XIX Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Salt Lake City 2002.

- Od najmłodszych lat byłem zafascynowany skokami narciarskimi i zawsze marzyłem o zwycięstwie w Turnieju Czterech Skoczni. Cieszę się, że jako pierwszy wygrałem wszystkie cztery konkursy - powiedział 45-latek podczas uroczystości.

- Jestem dzieckiem urodzonym w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w dniu 9 listopada. Nikt nie spodziewał się, że ten dzień w 1989 roku okaże się punktem zwrotnym dla milionów ludzi. W dniu upadku Muru Berlińskiego kończyłem 15 lat, byłem w kadrze startowej NRD i uczęszczałem do szkoły sportowej. Ten szczególny dzień zmienił życie wszystkich osób w państwie, a mnie pozwolił szybciej dorosnąć - mówi Hannawald.

- Niewiele pozostało wówczas z porządku mojego poprzedniego życia. Nastąpiły zmiany, które akceptowałem bez dyskusji, choć z biegiem lat pozostawiły po sobie ślady. Gdy ukończyłem szkołę, razem z ojcem wziąłem sprawy kariery sportowej w moje ręce. Ruszamy na Zachód, to było oczywiste. W moich stronach nie było już dłużej szansy na sportową przyszłość. Nie było trenerów, skoczni, perspektyw. Ski Club Hinterzarten był gotowy na przyjęcie juniorskiej grupy treningowej z Furtwangen. Przybyłem do innej części Niemiec. W wieku 16 lat byłem już "na swoim" - dodaje olimpijczyk z Nagano i Salt Lake City.

Obok Svena Hannawalda, nagrodę odebrał Henry Maske, bokserski mistrz olimpijski z Seulu w barwach NRD, który w późniejszych latach - już jako reprezentant zjednoczonych Niemiec - wywalczył zawodowy tytuł mistrza swiata federacji IBF.

Na gali zabrakło osobiście trzeciego laureata, Matthiasa Sammera, który zapisał się w historii jako pierwszy piłkarz z NRD, który został powołany do wspólnej reprezentacji Niemiec. Był członkiem zespołu, który na Euro '96 w Anglii zdobył tytuł mistrzów Europy. Ponadto z Borussią Dortmund triumfował w rozgrywkach Ligi Mistrzów w sezonie 1996/1997. Sammer był wybierany piłkarzem Niemiec w 1995 i 1996 roku. Otrzymał także Złotą Piłkę za 1996 rok w plebiscycie France Football.


Adam Bucholz, źródło: Ran/Focus
oglądalność: (3002) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @fridka1

  Sven pracuje w Monachium.

 • fridka1 profesor
  @Masynfcb

  Media zrobiły swoje, po obu stronach zresztą. Sven poza tym parę razy się zreflektował i przeprosił. Dziś to inny człowiek. Przynajmniej nie było nudno. Jedno jest pewne. To rywal Adama o którym Polacy tak łatwo nie zapominają. Ale jaka to "zasługa" urodzić się w NRD? Od lat mieszka już na Zachodzie.

 • Masynfcb bywalec

  Fajnie , że się wyleczył i mnie to cieszy. Polubić go już jednak nigdy nie zdołam . Poniżająca dla rywali ekspresja radości i niefortunne wypowiedzi w mediach klada na nim cień . Gdybym tam był w Harachowie w 2002 nawet z obecnym rozumiem , to też bym rzucił śnieżka

 • fridka1 profesor

  W swojej biografii Sven pisał bardzo wiele o życiu w NRD, o tym jak jako mały chłopiec trafił najpierw szybko do żłobka, a potem pół życia spędził w internatach z dala od rodziny i jaki to miało wpływ na jego późniejsze życie. Koleś który dla Polaków jest ucieleśnieniem wszystkiego co w polskim mniemaniu "niemieckie" miał dzieciństwo takie same jak Małysz , mierzył się z podobnymi ograniczeniami, miał identyczne kompleksy.

 • Bajlandopl weteran

  Nimecy są już stuknięci do reszty. Dobrze że mu nie przynali nagrody za wspomnienia o heroicznej walce Krzyżaków pod Grunwaldem. Może jak już w 100% do władzy tam dojdą inżynierowie i lekarze z pontonów liczonych w milionach, to nadrobią zaległości.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).