Koudelka nie godzi się ze zwolnieniem trenera, Janda odpowiada na krytykę

 • 2020-01-13 20:52

Kolejny tydzień stycznia nieoczekiwanie rozpoczął się od odwołania Davida Jiroutka z funkcji głównego szkoleniowca czeskiej kadry narodowej w skokach narciarskich. Zaskoczenia takim ruchem nie ukrywa Roman Koudelka, który w okresie noworocznym zaczął notować coraz lepsze wyniki. Głos w tej sprawie zabrał też Jakub Janda, przewodniczący komisji ds. skoków w Czeskim Związku Narciarskim. 

Roman KoudelkaRoman Koudelka

- Dziś dowiedziałem się, że David został zwolniony z powodu złych wyników. Po zawodach we Włoszech, które były najbardziej udane tej zimy! Teraz, kiedy wreszcie poczułem, że idziemy w dobrym kierunku? - grzmi Koudelka na łamach mediów społecznościowych. 30-latek na obiekcie normalnym w Predazzo finiszował na 14. i 11. pozycji. 

- Od rana, odkąd wylądowałem w Pradze, nie robię nic innego, tylko odpowiadam na pytania dziennikarzy. W sytuacji, gdy wracam z zawodów i chcę nieco odpocząć od skoków w towarzystwie rodziny. Świetnie, teraz na pewno podejdę do następnych konkursów z czystą głową... - ironizuje Koudelka.

- Pragnę podziękować ludziom odpowiedzialnym za czeskie skoki za to, że ich priorytetem jest dobro sportowców, czapki z głów. Usuwamy trenera, a czy prawdziwym powodem do zmartwień nie jest to, że nie mamy gdzie trenować i nie mamy warunków porównywalnych z resztą świata? - dodaje trzykrotny olimpijczyk.

- Czeski Związek Narciarski nie maczał w tym palców. David został jednogłośnie odwołany przez członków komisji ds. skoków. Jednocześnie pragnę dodać, że nie mam nic przeciwko Antoninowi Hajkowi, który został ogłoszony nowym trenerem - kończy Koudelka.

Przewodniczącym wspomnianej komisji ds. skoków jest legenda naszych południowych sąsiadów, Jakub Janda. 41-latek również opublikował swoje stanowisko w sieci. - Odkąd objąłem tę funkcję, dałem jasno do zrozumienia, że nie można działać na jedną postać. Obecna sytuacja nie jest dobra, ponieważ wpływa na wyniki całej reprezentacji i ogranicza nas w zmaganiach drużynowych. Znam to z własnego doświadczenia i wiem, że to stan zagrażający długoterminowej perspektywie czeskich skoków. Po zakończeniu kariery przez lidera, cała reprezentacja może upaść. Właśnie dlatego to wyniki zespołu powinny być priorytetem. Stawianie na jednego sportowca jest po prostu złe. 

- Nasza decyzja nie została podjęta nagle, z dnia na dzień. David Jiroutek i ja opracowaliśmy plan działania. Przyjęliśmy koncepcję, którą zamierzaliśmy wdrożyć. Nie zawsze udawało się osiągać kompromis, nie zawsze się zgadzaliśmy, ale nie jest to tajemnicą. Ze względu na naszą różnicę zdań, od roku omawiałem tę sytuację z Radą Skoków Narciarskich. Debatowaliśmy o możliwościach poprawy wyników, skupiając się na najmniejszych detalach dotyczących naszej drużyny. Po dogłębnej analizie, zgodnie postanowiliśmy zakończyć współpracę z Davidem - tłumaczy zdobywca Kryształowej Kuli z sezonu 2005/2006.

- Nie chodzi o to, że niecierpliwy Janda nagle postanowił odwołać trenera w środku sezonu. Na pierwszym planie jest długoterminowa praca. Owszem, skoki narciarskie w Czechach przeżywają ogromny kryzys, o czym można długo dyskutować i szukać winnych. Nie zmienia to faktu, że nie mamy obiektów, finansów i sprzętu. Jesteśmy na krawędzi upadku, sportowego i ekonomicznego. Musimy dążyć do poprawy kondycji czeskich skoków, choć nie jest to łatwe - nie kryje Janda, deputowany do Izby Poselskiej Republiki Czeskiej z ramienia ODS. 

- Reprezentacja nie działa w sposób, jaki powinna. Jest daleka od osiągania wyników, które by nas zadowoliły. Rezultaty nie są efektem stabilności, lecz rządzi tu przypadek. Taka sytuacja nie powinna być akceptowana przez trenera, a tym bardziej przez osoby odpowiedzialne za tę sekcję. Możemy tak przetrwać jeden sezon, bądź drugi, ale nie w rzeczywistości, w której należy zapewnić bezpieczeństwo finansowe i strukturalne. Nie jest to dla mnie proste, ale odwołanie Davida Jiroutka jest koniecznym krokiem. Wiem, że biorę za to odpowiedzialność. Wiem też, że wiele osób nie zgodzi się z tym ruchem, ale tego typu decyzje zawsze wiążą się z krytyką. Jeśli jest ktoś, kto uważa, że lepiej poradzi sobie na moim stanowisku, bez środków finansowych, przy dużej presji, a także przy konieczności rozwiązywania wielu sporów, wówczas chętnie oddam mu je powierzę... - kończy wicemistrz świata z 2005 roku.

Czesi na tym etapie sezonu zajmują ósmą lokatę w Pucharze Narodów. Ich dorobek to 122 punkty. Aż 107 z nich zdobył cytowany Koudelka, a piętnaście - w Engelbergu i Val di Fiemme - dołożył Viktor Polasek.


Dominik Formela, źródło: facebook.com/jakub.janda.1610 + facebook.com/RKoudelka
oglądalność: (14606) komentarze: (51)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • war3d bywalec

  Janda zapewnił, że nie można się skupiać na wynikach jedynie Koudelki, a trzeba dbać o cały zespół. Jego zdaniem metody Jiroutka nie zdały egzaminu.

 • Hammerite doświadczony

  Ech, jeśli Koudelka odejdzie, to już może być ostateczny cios zadany czeskim skokom, a one i tak zniosły bardzo dużo w ostatnich latach. Roman to jednak zdecydowanie najlepszy zawodnik, którego forma w dodatku mocno zwyżkowała.

  Wygląda na to, że Janda po prostu użył swojej pozycji do rozwiązania jakiegoś personalnego konfliktu z Jiroutkiem. Najbardziej szkoda, że ucierpią na tym czeskie skoki. Zresztą już ucierpiały - nawet gdyby ostatecznie Jiroutek wrócił jako trener, co jest oczywiście niemal nieprawdopodobne.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Jane Doe

  Janda na zdjęciu wygląda jak główny antagonista kolejnej części "Kevin sam w...".

 • Jane Doe bywalec
  Jakub Janda po roku w Rosji (czyt. komisji ds. skoków)

  Wygląda jak Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju xD

  W sumie wszystko się zgadza.
  Sytuacja tam to niezły kabaret.
  Odczuwam moralny niepokój o przyszłość czeskich skoków.

 • W Punkt doświadczony
  Janda vs Jiroutek, a w tle Koudelka

  To zwolnienie jest tak absurdalne, że aż niewytłumaczalne. Dlatego można sobie pozwolić na każde uzasadnienie. Na przykład takie:
  Janda, bojąc się, że Koudelka dojdzie do takiej formy (bo niewątpliwie zwyżkuje, a kto wie czy w drugiej części sezonu nie będzie czasem nawet szczytował), że wyprzedzi Jandę w ilości zwycięstw, a może nawet podiów (na razie jest 6-5 i 20-11 dla Jandy), stwierdził że najłatwiej temu zaradzić poprzez zakłócenie cyklu treningowego i spokoju zawodnika. Ponieważ nie mógł z kadry wyrzucić Koudelki, wyrzucił jego trenera. I ma spokój.
  Głupie? Owszem, wyjątkowo.
  Ale Janda jeszcze głupszy, skoro w takiej chwili zwalnia trenera.

 • Wieśniaczek bywalec

  Czy ktoś wie czy prowadzona jest klasyfikacja generalna wszechczasów? Chodzi o sumę zdobytych pkt we wszystkich sezonach. U kobiet wiem że jest a u mężczyzn nie mogę znaleźć

 • Bajlandopl weteran
  @konrad95

  Ale tu nie chodziło o poziom sportowy przecież, tylko o niesnaski (delikatnie rzecz ujmując) między Jandą a Jiroutkiem. To jest jedyny prawdziwy powód jego odwołania. Janda poszedł w politykę i jak widać długo nie trwało, by mu odbiła palma.

 • konrad95 doświadczony

  Skoki to nie piłka nożna. Tutaj zmiana trenera w ciągu sezonu nic nie da. Lepiej byłoby poczekać do końca sezonu z oceną wyników.

 • Xenkus profesor
  @Bajlandopl

  To nie jest tak źle, być może uda się uratować też te duże obiekty k-125 i mamuta.

 • Bajlandopl weteran
  @Kolos

  Jezu, ile razy można pisać, że małymi literami w formie przymiotnikowej. Współpracy czesko-polskiej. To już tak wali po oczach, że masakra:). I w ogóle co to za pomysł, by Polacy mieli wyłożyć pieniądze na zagraniczny obiekt/finansować im zawody? Absurd.

  @Xenkus Za dojczerią sprzed kilku dni:

  "W Harrachovie pojawiło się światełko w tunelu w ratowaniu po[***]dłych skoczni narciarskich. W miniony weekend rozpoczęto pierwsze prace na mniejszych obiektach, dzięki którym możliwe będą treningi dzieci. Wciąż trwa zbiórka na ratowanie kolebki czeskich sportów zimowych.

  "Słynna dyscyplina wstaje z grobu" - piszą Czesi o skokach narciarskich w Harrachovie. Dzięki zbiórce publicznej udało się rozpocząć pierwsze prace i przygotować mniejsze obiekty. Na skoczniach K-40 i K-70 uporządkowano teren na rozbiegu i zeskok oraz wymieniono deski. Wyprodukowano też śnieg, dzięki któremu możliwe będą treningi dzieci na białym puchu. Skokami na przywróconych do życia obiektach wyraziły zainteresowanie czeskie i polskie kluby. 4 stycznia otwarto już pierwszą, większą ze skoczni".

 • Xenkus profesor

  W ogóle wiadomo co z tym Harrachovem tam? Walczą o coś? Mieli coś tam robić, aby to ratować jakoś

 • Kolos profesor
  @Homeomorfismus

  Nie zamiast ale obok, bez dużych/normalnych skoczni, same małe skocznie dla dzieci wiele nie dają. Raczej nie ma sensu by Polacy ładowali się w finansowanie Harrahova bo to ruina. Gdyby były to skocznie czynne, i byłaby jedynie kwestia sfinansowania zawodów i bieżącego utrzymania, to można by myśleć o jakiejś Czesko-Polskiej współpracy, a tak to nie ma sensu.

 • Kolos profesor

  W sumie się trochę dziwię Jandzie, sam dobrze wie jak to jest z nagłym zmianami trenerów i wykłócaniem się potem, a mimo to funduje swoim rodakom coś takiego...

 • Kocurello2 bywalec

  Skomentuję to tylko tak :
  - Syf, Kiła i Mogiła !

  Lepiej się sytuacji w czeskich skokach nie da określić.

 • Homeomorfismus doświadczony
  @Adam90

  Nie rozumiem, czemu niby czeski kompleks skoczni miał być lepszy od polskich, bo w jego składzie znajduje się skocznia do lotów? Pomijam już fakt, że skocznia do lotów nie jest nam potrzebna, bo po co? Utrzymywać coś, na czym młodzież nie będzie mogła trenować, żeby raz na 2-3 lata przeprowadzić tam zawody Pucharu Świata? Zamiast tego lepiej wybudować kompleks skoczni małych i średnich w centrum i na północy Polski.

 • Kolos profesor

  Z tą "poprawą" wyników u Czechów to bym nie przesadzał, istotnie nieźle w Predazzo spisał się Koudelka, ale reszta nie (nie licząc drobnych punktów Polaska), trudno powiedzieć na ile "drgnęło" u Czechów a na ile efekt "przyjaznego" obiektu K-95

 • Seven doświadczony
  @anonim

  I to jest prawda. On już myśli o zakończeniu kariery, poza tym czego on ma się niby bać, skoro nawet nie ma konkurencji. No i widać, jak dla niego ważna jest rodzina, obawiam się, że skończy karierę po sezonie...

 • Bishop bywalec

  Szkoda czeskich skoków,ale podobnie jak parę innych krajów nie przetrwały rewolucji jaka przeszła przez ten sport. Z tak skromnym finansami wyciągnąć ich skoków z zapaści się nie da. Samym Czechom nie zależy zbytnio,żeby sytuację poprawić. Jedynie trochę przykro,że kraj z takimi tradycjami i kultowymi obiektami też odpadnie z PŚ, który znowu się zmniejszy

 • Adam90 weteran
  @Bajlandopl

  No tak racja :). Dzięki :)

 • Paweł39 doświadczony

  Co do wyglądu Jandy to trener Maciusiak wcale młodziej nie wygląda ;]
  Skoro poniżej ktoś się czepia Jandy i jego wyglądu. Taki wiek, nie są wiecznymi chłopcami jak np Żyła czy Hula.
  Hula jest nie wiele młodszy od Maciusiaka.

 • Bajlandopl weteran
  @Adam90

  Kubicy w F1 w TVP już nie transmitują, bo sezon się skończył, a w przyszłym sezonie nie będzie jeździł. To po pierwsze. Po drugie na Eleven jak zawsze będą F1 transmitować.

 • Adam90 weteran
  @Toyminator

  Tak, ma aspiracje do wygrania KK. Zobacz choćby na jego statystki w całej karierze :). No to moze jak nie KK to może podobny do skoczka Żyły ,który gdzieś tam jest w czołówce.
  Sezon 2014/2015 szczególnie gdzie wygrał aż 4 razy. Jakubowi wystarczyły tyle punktów do zdobycia kuli kryształowej w sezonie 2005-2006 :). Ale był krótki sezon. Tak samo nie ma Kubicy w F1 juz nie transmitują.

  A własnie zeby przestali transmitować :). Co po Justynie Kowalczyk zostało ?
  Tą samą droga pójdą skoki jesli nie będzie Polaka w czołówce. Czyli skoki jak piłka będą pokazywać niezależnie od sukcesów ?

 • Adam90 weteran
  @Bajlandopl

  A no racja z tym mamutem heh

 • Toyminator profesor
  @Adam90 -

  Jakiego mamuta?:D Na tym Mamucie nie da się skakać,i popada w ruinę. Ludzie się muszą zbierać, żeby te skocznie ratować. Więc z tym mamutem to na wyrost ;D TVP transmitowałaby zawsze :) Więc nie bredź. I jaki to skoczek z Czech, który może wygrać KK? Napisałeś to tak, jak by to nie był Koudelka. A o niego ci chyba chodzi.

 • Bajlandopl weteran
  @Adam90

  Mają mamuta, ubawiłem się do łez. Przejedź się tam i go sobie obejrzyj:).

 • Adam90 weteran

  I tak czeski związek ma lepszy kompleks skoczni niż Polacy :).
  Bo mają przede wszystkim mamuta :). Za sukcesami Jakuba Jandy nie cieszyli się Czescy kibice. Nie poszło za nim wielu młodych skoczków. A Roman jest jeszcze młody w przeciwieństwie do Stocha czy Żyły heh :). Jakoś w Czechach nie interesują się skoczkami, bo tylko Polacy jądą na zawody ,to jak to ?
  Czesi przeciwieństwie do Finów mają skoczka, który potrafi punktować. A jeszcze dodatkowo mają skoczka ,który może wygrać Puchar świata, bo pokazał , ze moze wygrywać :). Ale sprzętowo odstają pewnie.
  Ostatni czeski sukces to wygrana w Wiśle w sezonie 2015-16 czy to jest daleko ?
  U nas 5 lat przerwy byśmy juz zapomnieli o skokach :)> A nawet rok bez sukcesów juz bysmy nie transmitowali zawodów w TVP

 • razor7v8 początkujący
  @Pavel

  Może przesadziłem z tym określenia wybiciu Kubacki, ale to nie jest przypadek, że Dolezal i koledzy z drużyny chwalą Dawida szczególnie za ten aspekt. Z wypowiedzi wynika, że robi to bardzo dobrze technicznie. O sile wybicia Żyły nie trzeba przekonywać, wystarczy obejrzeć wideo, w którym przeskakuje wysokość 1,8 m. Nie uważam, żeby jakikolwiek skoczek mógł odnosić sukcesy bez dobrej skoczności, reszta jest oczywiście do wytrenowania.

 • gracz75 doświadczony

  wydaje mi sie ze zwolnienie Jiroutka to nie wzgledy sportowe ale prywatne zaszłości miedzy nim a Janda , a swoja droga gdy Janda po karierze skoczka zaczął działać w czeskich skokach to myślałem ze zaczna sie wygrzebywać z bagna
  Bo co im da zwolnienie Jiroutka - nic , raczej powinni sie skupić na budżecie , infrastrukturze itd.
  To że odejdzie trener ( wbrew woli zawodników) raczej ich sytuacji nie poprawi , co wiecej oprócz braków pozasportowych na dodatek dojdzie mętna atmosfera

 • Bajlandopl weteran

  Przyznam szczerze, że choć wszystkim wiadome było, iż czeskie skoki to już praktycznie wydmuszka, to jednak... Budżet na całą dyscyplinę o równowartości ceny nowego samochodu mnie rozbawił. Proponuję jakąś zbiórkę crowdfundingową, ewentualnie konto na patronite, bo spokojnie powinni uzbierać drugie tyle, a przy okazji ośmieszyliby Jandę i całą tą komisję ds. skoków w Czeskim Związku Narciarskim.

  A sam Janda, byłem pewien, że jak pójdzie w politykę, to jedno wielkie guano dla czeskich skoków załatwi. Natomiast nie spodziewałem się, że tak szybko zrobią go "swoim" i już jak rasowy polityk będzie działał zgodnie z zasadą: "Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze spieprzyć". Ale podobno mamut w Harrachovie już prawie na ukończeniu i będzie można tam skakać po 300m.

 • Pavel profesor

  U Czechów sytuacja jest dziwaczna, Janda w swoim oświadczeniu jasno stwierdza, że środków finansowych nie posiadają, baza treningowa jest w ruinie i w ogóle są na granicy upadku i co z tym fantem robi? Zwalania trenera. A co zabawniejsze zwalnia tego trenera w momencie gdy coś drgnęło i jak na sytuację jaką nam nakreślił były skoczek to punktowo w PŚ i tak najgorzej nie jest.

  Czyli co z tego wynika? Proste, to nie wyniki były głównym problemem, a w dokładniej nie bezpośrednim. A więc co tym problemem było? A to już Janda dokładnie w swoim oświadczeniu podał, cytuję:

  "Przyjęliśmy koncepcję, którą zamierzaliśmy wdrożyć. Nie zawsze udawało się osiągać kompromis, nie zawsze się zgadzaliśmy, ale nie jest to tajemnicą. Ze względu na naszą różnicę zdań, od roku omawiałem tę sytuację z Radą Skoków Narciarskich."

  Czyli tłumacząc na nasze Janda chciał mieć kontrole nad kadrą i w zasadzie być takim "nadtrenerem", Jiroutek się na taki układ nie zgodził więc przy pierwszej nadarzającej się okazji pozbył się go (machina administracyjna ruszyła zapewne wcześniej, jak wyniki Czechów były tragiczne, a decyzja pechowo dla Jandy zapadła jak się poprawiły). Teraz u steru mamy Hajka, z ich kłopotami finansowymi zapewne i po sezonie dalej nim będzie, czyli młodego chłopaka, zapewne gotowego na "bliższą współpracę" z Jandą. Czy wyjdzie im to na dobre, pożyjemy zobaczymy, szkoda by było stracić kolejny kraj w i tak skromnym PŚ.

 • Pavel profesor
  @razor7v8

  "pierwszy ma mocne wybicie, drugi ponadprzeciętną siłę wyskoku" O_0 A czym się różni jedno od drugiego? Czy to jakaś nowa nomenklatura, które nie rozumiem? Pomijam całkiem fakt, że mit mocnego wybicia Kubackiego stworzył jakiś losowy komentator na podstawie błędu jaki zawodnik popełniał na progu i zbyt wysokiego toru lotu, który w efekcie przyjmował.

 • Xenkus profesor

  Oj obawiam się, że przez to Roman zakończy karierę, ale oby nie, bo bardzo lubię tego zawodnika i chciałbym Go jeszcze zobaczyć w top 10 generalki PŚ. I bardzo ładnie też stylowo Roman skacze, gdy ma przyzwoita formę

 • PoloTajner4ever bywalec
  Czechy

  Byle ta decyzja nie spowodowała końca kariery Romana.

 • Bernat__Sola profesor
  @SebaSzczesny

  Dla Czechów Koudelka to tak jak dla nas Stoch.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  Teraz to Szaran mógłby go pomylić z śp. Jirim Raską.

 • SebaSzczesny profesor
  @anonim

  Czechy to nie Polska a Stoch to nie Koudelka

 • Triv44 bywalec

  Poza top 6 krajów kogo mamy w miarę regularnie punktujacego? Stary Ammann, Peier, Koudelka, Klimov i tyle

 • Raptor202 weteran
  @SebaSzczesny

  A może od razu anektujmy Czechy i będziemy wtedy jeszcze mieli dobrych hokeistów?

 • Tomek1982 doświadczony
  Nic ci Janda nie wierze.

  Dajcie sobie dalej wycinać lasy i góry pijanym menelom by prezes miał zamiast węgla. W Polsce to samo: pokradli lasy, firmy ziemię. Własną matkę, brata, kolegę, sąsiada okradli za łapówki którymi teraz by rower może kupił. Nic ci Janda nie wierze. I to tak 1/1000 win które by nawet małpa dostrzegła, a "obiektywni" dziennikarze, "wykształceni" ludzie i "prawi" polity może nawet o tym "nie wiedzą" bo przecież "nie pozwolili" by na to gdyby o tym wiedzieli.

 • iga początkujący

  Czesi muszą zainwestować w skocznie. Bez tego nic nie zrobią.
  Zmiana trenera nic nie da. Chyba, że na gorsze.

 • razor7v8 początkujący
  @SebaSzczesny

  Myślę, że zarówno Kubackiemu, jaki i Żyle nie możemy odmówić dobrych predyspozycji. Ekspertem nie jestem, ale można śmiało powiedzieć, że pierwszy ma mocne wybicie, drugi ponadprzeciętną siłę wyskoku. Ludzie wzięci z ulicy po włożeniu kilkunastu lat pracy w to, co robią, wcale nie muszą odnieść sukcesu. Dokładnie taka sytuacja jest obecnie w Chinach, eksperci wybierali "idealnych" kandydatów z łapanki według ich warunków fizycznych i wydolności organizmu. Z założenia Ci wybrani ludzie mają talent, lub inaczej - predyspozycje do skoków, ale za jakieś 5-10 lat zobaczymy, czy któryś "naturalny talent" wypalił. Myślę, że każdy, kto osiągnął międzynarodowy sukces (nieprzypadkowy), bez względu na okoliczności, jest człowiek o ogromnym talencie.

 • iga początkujący
  @SebaSzczesny

  Stoch bez ciężkiej pracy też nic by nie osiągnął...

 • SebaSzczesny profesor
  @GOTS

  Napisalem żadne wielkie

  Na takiej że są solidni ale nie są geniuszami., Osiągnęli to ciężką pracą.

 • SebaSzczesny profesor

  Powinniśmy przygarnąć Czechów. Dać im obywatelstwa i niech skaczą dla nas.

  Czeskiego trenera już mamy a przecież u nas wcale nie ma dużo skoczków. Gdyby to było realne to ja bym normlanie ich wziął. Harrachov byłby nasz, odbudowalibyśmy tą skocznie.

 • GOTS weteran
  @SebaSzczesny

  Na jakiej podstawie twierdzisz, że Żyła i Kubacki to są żadne talenty?

 • Radek95 bywalec

  Janda tu wygląda jakby w niezłym cugu był :)

 • Xander1 profesor

  Czesi przeżywają ogromny kryzys i wydaje się że będzie on się tylko pogłębiał. Skocznie nieczynne, zdolnych juniorów nie ma, teraz jeszcze durne decyzje z usuwaniem trenera.
  Dla mnie już samo zatrudnienie Jiroutka na stanowisku trenera było nieporozumieniem i jednoznacznym sygnałem że Czesi mają wywalone na skoki. Jak to się mówi, dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Jiroutek miał już swój czas i przywracanie go było aktem desperacji. Nie było chętnych na to stanowisko, a Jiroutek to raczej ktoś kto będzie się łapał czego popadnie, więc był najłatwiejszym celem.
  Szkoda mi Czechów, bo aktualnie ich kadra opiera się na Koudelce, kótry zaczyna mówić o końcu kariery. Mają młodego zdolnego Polaska, z którego nie potrafią nic konkretnego wyciągnąć. Wydaje się że chłopak ma potencjał, ale przy takim podejściu Czechow to on nic konkretnego nie osiągnie.
  Oprócz tej dwójki Czesi mają jeszcze Sakalę, Stursę i Koziska. I to wszystko jeśli chodzi o Czeskie skoki. Dalej jest już dno i sto metrów mułu. Jeszcze klika lat i będą na poziomie Kazachów. Chyba nam jednak taka zapaść nie grozi. Oczywiście zwiastujemy że czeka nas podobny los do Finów. Ale jednak kasa na skoki u nas jest i chyba tak ogromny kryzys nam nie grozi. Co nie zmienia faktu, że w przyszłości prawdopodobnie nie będzie my się liczyć w skokach, chyba że coś się poprawi w szkoleniu juniorów.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony

  Nie ma ich kto ''Doleżec'' ? :P

 • DanielBlanco bywalec

  Przy obecnych trendach w skokach, wpływie technologii na wyniki, ktokolwiek spoza top 6 krajów (+ może Szwajcaria), nie ma czego szukać w tej dyscyplinie. Ta liczba prawdopodobnie będzie się jeszcze zmniejszać w perspektywie kilku sezonów. Nie ma realnych szans, by ktoś dorównał tym krajom w drużynówkach czy PN.
  Koudelka już nosił się z zamiarem zakończenia kariery. Nie zrobił tego, skacze nieźle i dzięki niemu nawet niedzielny kibic wie, że w Czechach nadal uprawia się skoki narciarskie. Kiedy Roman odejdzie na emeryturę, a po takiej "akcji" i jego reakcji, jest to bardzo możliwe już po tym sezonie, Czechy będą na poziomie USA i Kazachstanu. A to poziom drobnego i sporadycznego punktowania.

 • Oczy Aignera profesor
  Zdjęcie

  Jakub Janda na głównym zdjęciu tego artykułu wyszedł bardzo "młodo".

 • SebaSzczesny profesor

  Jak sie chce mieć wyniki to trzeba płacić

  Niech wezmą przykład z Polski.

  Przecież Kubacki i Żyła to żadne wielkie talenty. Osiągnęli to bo wszystkie rzeczy były na wysokim poziomie a oni dołożyli pracę.
  Gdyby Czesi mieli takie warunki jak Polacy to napewno chociaż 1 skakałby na wysokim poziomie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).