Upadki i wzloty - po weekendzie w Predazzo

 • 2020-01-14 09:05

Kolejne zmagania Pucharu Świata za nami. W miniony weekend na obiekcie normalnym kompleksu Trampolino Dal Ben dwukrotnie triumfował Karl Geiger. Kto zaskoczył nas we Włoszech? Oto cykliczny ranking „upadków” i „wzlotów”, w którym pod lupę bierzemy aktualną dyspozycję zawodników występujących w Pucharze Świata.

Upadki:

5. Marius Lindvik
Na początku listy znalazło się miejsce dla tego, który do samego końca walczył o Złotego Orła w Turnieju Czterech Skoczni. Czy trafił tu ze względu na słabą dyspozycję na obiekcie o punkcie HS ulokowanym na 104. metrze? Niekoniecznie, bo Lindvik radził sobie we Włoszech nieźle. Wprawdzie jego loty nie były tak spektakularne jak podczas niemiecko-austriackiego cyklu, lecz nic nie zwiastowało tego, że Norweg nie zdobędzie punktów w jednym z konkursów. W osiągnięciu dobrego rezultatu przeszkodziła mu w sobotę dyskwalifikacja. – Niestety, kombinezon był zbyt luźny w okolicach uda. Czy zostałem potraktowany niesprawiedliwie? Absolutnie nie – przyznał szczerze podopieczny trenera Stoeckla. Sobotni pech powetował sobie podczas niedzielnego konkursu, który ukończył na 7. lokacie. Wszystko wskazuje na to, że na dużej skoczni w Titisee-Neustadt znów będzie groźnym rywalem dla najlepszych. O ile ponownie nie zostanie przyłapany na gorącym uczynku podczas kontroli.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

After a bad day yesterday im happy with 7th place today😊 📸: @skijumpingpl

Post udostępniony przez Marius Lindvik (@mariuslindvik)

4. Daiki Ito
Tak nachwaliłem się Japończyka po ostatnich zawodach w Bischofshofen. Że stabilny, że jego dyspozycja idzie w górę. A tu klops. Po niezłym, 12. miejscu w sobotę, kolejnego dnia Ito kompletnie zawalił swój skok konkursowy. I należy przyznać, że wcale nie miał fatalnych warunków, w przeciwieństwie chociażby do Killiana Peiera czy Constantina Schmida. Zaledwie 90 metrów przekreśliło jego szansę na awans do finału. I to (tak, chciałem za wszelką cenę wpleść tę zbitkę spójnika z zaimkiem) dokładnie tam, gdzie został mistrzem świata w zmaganiach drużyn mieszanych. 34-latek chwilowo obniżył loty. Zresztą, nie tylko on, bo z Włoch z identycznym dorobkiem punktowym wyjedzie…

3. Philipp Aschenwald
Skoczek, który zimę zaczął wybornie, radzi sobie teraz nieco słabiej. Podczas sobotniego konkursu na Trampolino Giuseppe Dal Ben nie wszedł do czołowej „30” po raz pierwszy w obecnym sezonie. Co prawda zabrakło niewiele, bo tylko 1,5 metra lub o punkt wyższych not za styl od każdego sędziego, lecz, cytując Tomasza Hajtę: „To są właśnie te detale”. Takich kwestii należy pilnować, szczególnie na obiekcie normalnym, gdzie o ostatecznej pozycji decydują ułamki punktów. Wespół z Janem Hoerlem, Aschenwald był najgorszym Austriakiem w sobotę. Dzień później poprawił nieco swój humor 12. miejscem, choć musi się mieć na baczności. Jego rodacy w Pucharze Kontynentalnym nie próżnują, czekając na swoją okazję.

2. Alex Insam
Cofnijmy się w czasie o przeszło 3 lata. 19-letni Włoch podczas weekendu wieńczącego sezon 2016/17 w Planicy zadziwia wszystkich zgromadzonych wokół skoczni, niemal w każdym skoku znacznie przekraczając punkt konstrukcyjny Letalnicy. Jeszcze rok temu, ówczesny trener Italii, Łukasz Kruczek, mówił o Insamie jako o jedynej włoskiej szansie na regularne punktowanie w elicie. Jego podopieczny był niestety daleki od regularnego punktowania, lecz przeważnie kwalifikował się do zawodów, zajmując miejsca na pograniczu czwartej i piątej dziesiątki. Bieżący sezon w jego wykonaniu przypomina niestety najgorszy koszmar. Przed weekendem w Dolinie Płomieni ani razu nie zdołał wejść do czołowej „50”. Zdawało się, że na domowym obiekcie ta sztuka będzie zdecydowanie łatwiejsza. Aby awansować do konkursu, Insam musiał pokonać jedynie 8 rywali. To wyzwanie jednak go przerosło. Prezentowanie się na poziomie reprezentantów Ukrainy chluby nie przynosi. Nadzieja na to, że zawodnik pochodzący z Bressanone nagle przypomni sobie, jak powinno się skakać, niknie.

1. Ryoyu Kobayashi
Lider zdetronizowany. Można było się spodziewać, że dotychczasowy posiadacz żółtego plastronu nie zaprezentuje się na skoczni normalnej w Predazzo fantastycznie, jednak mało kto przypuszczał, że nie zamelduje się nawet w szerokiej czołówce. Ryoyu ma pecha do mniejszych obiektów. Ubiegłej zimy był o krok od zdobycia medalu mistrzostw świata, ale w pamiętnym konkursie w Seefeld poległ w nierównej walce z warunkami atmosferycznymi. Tym razem również mu się nie poszczęściło. Mimo pojedynczych, całkiem niezłych skoków treningowych, te konkursowe nie dały mu nawet miejsca w czołowej „10”. Zupełnie bezbarwne próby pozwoliły mu na zajęcie 26. i 25. pozycji. Roy może być zadowolony wyłącznie z faktu, że podtrzymał imponującą passę pucharowych konkursów, w których punktuje. Licznik aktualnie zatrzymał się na liczbie 48.


Wzloty:

5. Viktor Polasek
To jeden z największych talentów młodego pokolenia czeskich skoczków. W 2017 z Park City przywiózł złoty medal mistrzostw świata juniorów. W seniorskiej rywalizacji swojego potencjału jeszcze w pełni nie uwolnił, lecz zdarzają mu się pojedyncze przebłyski. Najwidoczniej normalne obiekty mu pasują, ponieważ w Predazzo dwukrotnie uplasował się w czołowej „30”. Wprawdzie 24. i 27. miejsce nie są rezultatami, które wywołałyby u 22-latka olbrzymią euforię, aczkolwiek powinny nieco podnieść jego morale. To szczególnie istotne w świetle ostatnich doniesień dochodzących z czeskiego obozu znajdującego się w zupełnej rozsypce. Najnowsze informacje o zmianie trenera w środku sezonu nie napawają optymizmem, dlatego też nasi południowi sąsiedzi powinni doceniać nawet najdrobniejsze sukcesy.

4. Cene Prevc
Zmiana w składzie dokonana przez trenera Gorazda Bertoncelja w trakcie TCS okazała się być strzałem w dziesiątkę. Cene Prevc po raz kolejny spłacił dług zaufania, dwukrotnie bezproblemowo meldując się w finałowej serii. Nie dość powiedzieć, że 15. miejsce, na którym sklasyfikowany został w niedzielę, jest jego drugim wynikiem w karierze. Lepiej spisał się tylko w Oberstdorfie w 2016 roku, gdy zakończył rywalizację na 8. lokacie. – Cene wykonał dobrą robotę – skwitował krótko szkoleniowiec Słoweńców. I chyba kogoś takiego potrzebował w swojej ekipie. Skoczka, którego stać będzie na pewne punktowanie. 23-latek nie zawiódł, niczym szeregowiec wypełniający polecenia generała. We Włoszech zadanie zostało wykonane. Następny przystanek – Niemcy. Naprzód marsz!

3. Kamil Stoch
Chyba każdy pamięta mistrzostwa świata rozgrywane w rejonie Val di Fiemme w 2013 roku i zrozpaczonego Kamila Stocha, który po nieudanym konkursie na skoczni normalnej nie mógł powstrzymać na wizji żalu i rozgoryczenia. Zdaje się, że feralna skocznia została w tym roku odczarowana. Wprawdzie nie w pełni, bo dwukrotne zajęcie 4. pozycji z minimalną stratą do podium jest nieco pechowe, jednak jeśli spojrzeć na zmagania w Italii z szerszej perspektywy, można stwierdzić, iż te wyniki świadczą o coraz większej stabilizacji u naszego czempiona. W szczególności, że miejsca tuż za „pudłem” wywalczył na skoczni, która mu nie odpowiada. - Obiekt normalny w Predazzo nie należy do moich ulubionych, w przeciwieństwie do tego obok, na którym nie odbyły się w tym roku zawody – powiedział po weekendzie. Ale starsze pokolenia powiadały: „Jak ktoś nie umie pływać, to mówi, że woda za rzadka”. A skoczek z Zębu „pływać” w powietrzu potrafi doskonale. Wytłumaczeń nie ma sensu szukać, bo powodu ku temu nie ma. Kamilu, rób swoje!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Grill and chill...? Chyba zasłużyłem 🤔 😄 #goodweekend #goodmood #stepforward #cocojumboidoprzodu

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)

2. Stefan Kraft
Po niewielkim dołku przyszły dla Krafta dużo milsze chwile. Miejsca w czołówce austriackiej części 68. TCS były oznaką wzrostu formy zdobywcy Kryształowej Kuli za sezon 2016/17. W Dolinie Płomieni zaprezentował się z najlepszej strony. Co prawda nieco zabrakło do zwycięstwa, lecz to nie zmartwiło 26-latka. - Jestem naprawdę szczęśliwy z osiągniętego rezultatu. Weekend był niemal perfekcyjny – powiedział po zmaganiach Kraft, przyznając także, iż nie może się już doczekać startu na większych obiektach. – Liczę na to, że pokażę, na co mnie stać – podsumował. A wiadomo, że możliwości ma ogromne, szczególnie, gdy forma dopisuje.

1. Karl Geiger
Dominator weekendu w Predazzo. Gdy pozostali skoczkowie frunęli na swoim poziomie, wydawało się, że Geiger szybuje o pół piętra wyżej. Nawet nie do końca udane lądowanie w pierwszej rundzie niedzielnych zmagań nie odebrało mu wygranej. Jednej z dwóch, które wysforowały go na pozycję numer 1. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. – Przywdzianie żółtego plastronu jest czymś naprawdę szczególnym. To piękna nagroda, na pewno zatrzymam go na pamiątkę. Nie spodziewałem się, że zwyciężę tutaj dwa razy. Liczyłem wyłącznie na to, że oddam dobre skoki – skwitował skromnie swój występ nowy lider PŚ. Zdecydowany, dodajmy, bo nad drugim Kraftem ma już 120 punktów przewagi. Niemiec może powoli dostrzegać za horyzontem Kryształową Kulę, lecz droga do jej zdobycia jest odległa i wyboista. Po piętach depcze mu wielu, którzy również mają na nią chrapkę...


Piotr Bąk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4303) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • war3d bywalec

  Gratulacje dla naszych, chyba najlepszy drużynowo występ w tym sezonie. Geiger i Kraft byli tu najlepsi, ale naszym niewiele brakowało

 • Xenkus profesor

  Tak obstawianie tego Kubackiego w walce o KK, a tu Stoch wystrzeli z forma i będzie najlepszym z Polaków w PŚ :D

 • Marcom początkujący
  Ja czekam już na przyszły sezon

  Kraft powinien osłabnąć tak jak Kobayashi, natomiast poprawią się P. Prevc, Tande, Forfang, być może Aschenwald i Johansson.

 • jma profesor
  @Bajlandopl

  Żeby opisać taki upadek musi być z czego upaść.

 • Oczy Aignera profesor
  @Bajlandopl

  Wczoraj w Sportowym Wieczorze na TVP Sport omawiano występy kadry B i C. Przedstawiono też drużynowe klasyfikacje PK i FIS Cupu.
  TVP zaczyna jednak stopniowo pokazywać sytuację polskich skoków od gorszej strony. Sęk w tym, że takiego materiału nie przedstawią podczas konkursu, ponieważ oglądalność zapewne spadnie. Janusze z trąbkami, których tak bardzo "lubisz", domagają się sukcesów ponad wszystko. Taki stan nie może się wiecznie utrzymywać.

 • atomek81 doświadczony
  @zimowy_komentator

  A co to ma do rzeczy? Miejsca Krafta w ostatnich 6 sezonach PŚ: 10, 3, 6, 1, 4, 2. Pokaż mi drugiego takiego... a nie czekaj, nie ma drugiego takiego. Oczywiście to wcale nie znaczy, że w tym roku też tak będzie.
  Jeżeli miałbym jednak wskazywać najgroźniejszego rywala Kubackiego to byłby to właśnie Kraft. Albo inaczej, z Kraftem Kubacki i tak będzie rywalizował. Wypadków losowych nie biorę pod uwagę, bo takie mogą się przytrafić każdemu.

 • michcio2434343 bywalec
  @zimowy_komentator

  Nawet czterech :)

 • Bajlandopl weteran

  Tkaczenko to miał fuks do wiatru (w zasadzie prawie nie wiało wtedy w plecy) w I serii drugiego konkursu , a nie żaden wzlot. Pisałem o tym podczas zawodów, że w II serii będzie miał najgorszą notę i gdyby nie przypadkowy awans Luci Rotha (ten sam fuks z wiatrem), to tak by było, a tak miał drugą od końca.

  Natomiast co do upadków Wolnego czy Kota, to przecież skijumping nigdy nic złego na polskich skoczków nie napisze. To tak jakbyście wymagali od TVP Info, że podadzą w wiadomościach informację, że pewien mały człowiek z Żoliborza zrobił coś złego.

 • bomos bywalec

  Jak Koba w Titisee nie wróci do TOP5 to można go bedzie definitywnie skreślić w tym sezonie. Ogólnie nie widzę go jako kandydata do wygrania w tym sezonie. Dużo osób mówi, że Geiger nie wytrzyma ale on nie będzie potrzebował utrzymać tej formy do marca. Wystarczy, że jeszcze troche pociągnie i zbuduje sobie przewagę. Potem będzie mógł sobie zajmować miejsca 6-10.

 • zimowy_komentator profesor
  @HAZARD

  Tak, swoją stabilność pokazał zwłaszcza na trzech ostatnich TCS :)

 • HAZARD profesor
  @zimowy_komentator

  Kraft to jeden z najstabilniejszych zawodników w całej historii, ale tak, nie jest stabilny.. :)

 • zimowy_komentator profesor
  @Oreo

  Tkaczenko akurat skakał na swoim poziomie. Insam zaś musiał źle przepracować okres przygotowawczy, innej przyczyny nie ma. Ryoyu może jeszcze odpalić na większych skoczniach, także losy KK stoją pod dużym znakiem zapytania. Kubacki jak się spreży też będzie miał szansę na kulę. Warunek ? Słabsze konkursy Geigera i Krafta, wielce możliwe, że takowe się pojawią, bo akurat ci dwaj zawodnicy według mnie jeszcze nie są stabilni.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski

  I sam zamieszałem z tym Insamem – musiał wyprzedzić ośmiu zamiast dziewięciu.

 • Oreo profesor

  we wzlotach powinien być Tkaczenko :P

 • Wojciechowski profesor
  @Paweł39

  Ale u Kota to stan dość długotrwały już. Można też równie dobrze co tydzień dawać tu Ammanna czy Schlierenzauera...

 • Paweł39 doświadczony

  Ciekaw jestem czemu pomineliście Macieja Kota.
  Przeciez on od paru sezonow zalicza upadek i prezentuje "przeciętniactwo".
  Podobna sytuacja co do Insama tyle ze u Kocura poziom jest jednak wyższy, tyle że bardzo przeciętny.
  Zawodnik który wygrywał juz PŚ i stawał na podium, od 3 lat jest mocno przeciętnym ledwo punktującym, to też jest upadek jak na to co osiągnął. Wolny to teraz skacze beznadziejnie od paru tygodni, wcześniej jeszcze jakoś skakał na poziomie.

 • Wojciechowski profesor

  Tak dokładniej to Insam musiałby wyprzedzić dziewięciu skoczków (nie ośmiu), żeby przejść kwalifikacje.

 • gracz75 doświadczony

  do upadków to jeszcze bym dodał Wolnego , chociaż jego upadek już trwa od jakiegoś czasu
  swoja droga słuszną wydaje sie decyzja o zostawieniu go w domu , spokojny trening na pewno mu nie zaszkodzi
  Nie wiem czy nie lepsza by była decyzja zeby Hula i Kot też zostali potrenować i przygotować sie na Zakopane , ewentualnie mogli by skoczyć w PK a w pucharze swiata ciekawe jak by sobie poradził Stękała

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).