"Nie jest to tak łatwo..." - wywiad z trenerem kadry C - Piotrem Fijasem

 • 2004-10-13 07:46

Osoby trenera Piotra Fijasa nie trzeba zapewne nikomu przedstawiać. Szkoleniowiec kadry C, który opiekuje się nią od początku obecnego sezonu, zgodził się, po zakonczeniu Mistrzostw Polski w Zakopanem, na udzielenie wywiadu dla czytelników Skijumping.pl.


Skijumping.pl: Jak układa się Panu współpraca z zawodnikami kadry C?

Piotr Fijas: Nie jest to grupa zbyt zróżnicowana wiekowo, bo wszyscy są między 18 a 23 rokiem życia. A współpracuje mi się z tymi chłopcami bardzo dobrze. Zawodnicy chcą trenować, są ambitni i pracowici.

Skijumping.pl: Czy któryś z Pana podopiecznych ma szansę na sukces w zawodach międzynarodowych?

PF: Bardzo bym sobie życzył, aby tak było. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że będzie to trudne. Mamy ograniczoną możliwość startowania. Jest mało konkursów, nawet krajowych, i są limity, które ograniczają ilość zawodników. Dlatego naprawdę trudno jest się przebić. W Pucharze Świata mamy tylko 4 miejsca, a w Pucharze Kontynentalnym - 5. Bardzo ogranicza to liczbę skoczków, którzy mogą pojechać na takie zawody, a kandydaci do wyjazdu stanowią dużą grupę. Trzeba więc wszędzie szukać możliwości startu w konkursach.

Skijumping.pl: Jak przebiegają przygotowania do sezonu zimowego?

PF: Latem byliśmy na zgrupowaniu w Cetniewie, potem trenowaliśmy we Frenstacie i w Szczyrbskim Plesie. Generalnie wybieramy miejsca położone najbliżej, aby zbyt długo nie dojeżdżać. Także fundusze, które mamy, ograniczają nam możliwość wyjazdu do takich miejsc i trenowania na tylu obiektach, co kadra A czy kadra B. Także z tego powodu, głównie bazujemy na skoczniach słowackich, polskich i czeskich, które położone są najbliżej.

Skijumping.pl: Jak Pan przyjął zwycięstwo Piotrka Żyły i trzecie miejsce Grześka Sobczyka na ubiegłotygodniowych mistrzostwach Czech?

PF: No cóż, tam skakali dobrze i zajęli dobre miejsca. Co prawda poziom tych zawodów nie był zbyt wysoki, ale oni potrafili tam skakać tak, jak robią to na treningach - i wygrali, to znaczy Piotrek był pierwszy, Grzesiek trzeci. Mateusz Wantulok też tam pokazał się z dobrej strony. Nie, te ich występy we Frenstacie nie były dla mnie żadnym zaskoczeniem.

Skijumping.pl: Czy Pana zawodnicy mają problemy z BMI?

PF: Tak, jeden zawodnik, Przemek Wyrwa ma ten problem. Jest po prostu za lekki i musi skakać na skróconych nartach.

Skijumping.pl: Czy w Pana kadrze zdarzały się problemy wychowawcze, takie, jak w kadrze A?

PF: Nie wiem co się dzieje w kadrze A, ale u mnie podobnych kłopotów nie było. Póki co.

Skijumping.pl: Jakie Pan cele postawił przed swoimi podopiecznymi do realizacji w nadchodzącym sezonie zimowym 2004/2005?

PF: Cóż, mamy dwóch juniorów w kadrze: Piotra Żyłę i Mateusza Wantuloka. Bardzo chciałbym, żeby zakwalifikowali się do ekipy wyjeżdżającej na Mistrzostwa Świata Juniorów. Myślę, że mają realne szanse na miejsce w reprezentacji. Natomiast seniorzy muszą walczyć o prawo startu w Pucharze Kontynentalnym i zajmować jak najlepsze miejsca tutaj, w Polsce, w krajowych mistrzostwach. Jeśli wywalczą sobie prawo startu w CoC, to już będzie dobrze.

Skijumping.pl: A jak wygląda sytuacja ze sprzętem dla kadry C?

PF: Ogólnie, to ze sprzętem nie ma problemu, tylko trzeba go po prostu kupić, a na to nie mamy pieniędzy. Trochę kłopotów z tym jest, ale staramy się, aby pokonać te trudności i mam nadzieję, że zawodnicy z kadry C też będą dysponowali dobrym sprzętem.

Skijumping.pl: Co się dzieje z trzecim zawodnikiem ubiegłorocznego konkursu o Puchar TZN, czyli Jankiem Ciapałą? Wiemy, że ubiegły sezon był dla niego stracony z powodu kontuzji. A teraz?

PF: W tym momencie Janek Ciapała jest akurat w słabej formie, ale przecież już na treningach w lecie pokazywał, że potrafi skakać. W sprawdzianach, które organizowaliśmy sami zajmował dobre miejsca i nawet wygrywał ze wszystkimi zawodnikami kadry C. Był taki okres tego lata, że był najlepszym zawodnikiem mojej grupy. Także w innych sprawdzianach uzyskiwał dobre rezultaty. Myślę, że do zimy powinien skakać lepiej.

Skijumping.pl: Media donosiły, że Pana pragnieniem było poprowadzenie samodzielnie którejś z kadr...

PF: Nie przypominam sobie, abym mówił, że chciałbym prowadzić samodzielnie kadrę, ale oczywiście, dobrze jest samemu o wszystkim decydować, o tym, co się chce zrobić i jak to się chce zrobić.

Skijumping.pl: Czy jest Pan zadowolony z dotychczasowych efektów Pana pracy, z tego co Pan osiągnął z kadrą C?

PF: Robię wszystko, co mogę i jak umiem najlepiej. Efekty mojej pracy może nie są aż takie widoczne i takie, jakbym chciał, ale na wszystko potrzeba czasu. Zawodnicy kadry C nie są to zawodnicy utytułowani. Nie jest to tak łatwo...

Skijumping.pl: Jakie są plany kadry C na najbliższą przyszłość, na ten ostatni, najgorętszy okres przygotowań przed sezonem?

PF: W przyszłym tygodniu planujemy wyjazd na zgrupowanie do Predazzo. Było to już założone wcześniej i chcemy ten zamiar zrealizować. Będą to ostatnie skoki na skoczniach igelitowych. A później poczekamy na śnieg, prawdopodobnie w Zakopanem.

Skijumping.pl: Dziękuję bardzo za wywiad i życzę pomyślnej realizacji planów.

PF: Również dziękuję.


Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4956) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  Piotr Fijas w PŚ

  Piotr Fijas ur.27.06.1958:

  1979/1980 - 16 miejsce - 73 pkt - 2 Polak
  1980/1981 - 31 miejsce - 24 pkt - 1 *
  1981/1982 - 26 miejsce - 31 pkt - 1
  1982/1983 - 42 miejsce - 12 pkt - 1 **
  1983/1984 - 17 miejsce - 57 pkt - 1
  1984/1985 - 14 miejsce - 69 pkt - 1
  1985/1986 - 15 miejsce - 84 pkt - 1
  1986/1987 - 31 miejsce - 24 pkt - 1
  1987/1988 - 58 miejsce--- 7 pkt - 1 ***

  * --- FIS podaje 44 miejsce - 16 pkt - 1 Polak
  ** -- FIS podaje 43 miejsce - 12 pkt - 1
  *** - FIS podaje 55 miejsce--- 8 pkt - 1

  Punktowano(1-25 pkt,2-20,3-15,4-12,5-11,6-10,15-1 pkt)

  Miejsca na podium PŚ - 10 (3 - 1 - 6):

  1 miejsce - 27-01-1980 Zakopane
  1 miejsce - 09-02-1980 St. Nizier
  1 miejsce - 12-01-1986 Liberec
  2 miejsce - 19-03-1982 Strbske Pleso
  3 miejsce - 06-01-1980 Bischofshofen
  3 miejsce - 25-03-1984 Planica
  3 miejsce - 06-01-1985 Bischofshofen
  3 miejsce - 30-12-1985 Oberstdorf
  3 miejsce - 15-02-1986 Vikersund
  3 miejsce - 15-03-1987 Planica

 • Boy profesor

  Kiedy zaczną się w końcu prace nad budowaniem skoczni w Wiśle Malince K-120 ??

 • anonim

  Procedura wyłaniania wykonawcy budowy skoczni narciarskiej K-120 w Malince zostanie zakończona najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia. Wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa, których oferty nie zostały wybrane, zastosowały wobec decyzji Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku kolejne środki odwoławcze.

 • anonim
  Doooobre ;]

  "Nie wiem co się dzieje w kadrze A, ale u mnie podobnych kłopotów nie było. Póki co."

 • Malyszomaniak bywalec
  :)

  Wida ze ten człowiek jest jednym z ludzi zaplecza który naprawde świetnie się w tej roli spisuje . Nie widze go np. w Roli głównego trenera bo świetną robote robi tam gdzie jest przy jego doświadczeniu napewno jest wiele w stanie przekazac i nauczyc młodych skoczków . Szkoda że niestety nie starcza funduszy na to żeby kadra C miała przyzwoite warunki lub nawet najlepsze do skakania i doskonalenia się w treningu .

 • anonim
  Żyła , Wantulok na start!

  Tak jak Mateja ma zapewnione starty w PŚ to również najlepszym juniorom Fijasa tj. P.ŻYLE i M.Wantulokowi należy się start w CoC. jako przetarcie przed MŚJ w 2005r.
  Ale mam obawy czy Kapitan sportowy PZN w dalszym ciągu nie będzie chciał wozić po świecie Tonia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).