Raw Air w Oslo: Niedziela storpedowana przez wiatr, dodatkowe zawody w poniedziałek w Lillehammer!

 • 2020-03-08 16:41

Wiatr nie dał za wygraną. Zaplanowany na niedzielę konkurs indywidualny Raw Air na skoczni w Oslo (HS134) został odwołany. Organizatorzy musieli zmagać się nie tylko ze zbyt silnymi podmuchami, ale także kałużą wody powstałą na zeskoku obiektu. Odwołano także zawody pań.

Od początku niedzieli organizatorzy musieli mierzyć się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Przed południem podjęto decyzję o przeniesieniu zawodów mężczyzn z 14:30 na 16:30 i ograniczeniu go do jednej serii.

W trakcie przerwy na zeskoku skoczni wytworzyła się kałuża wody, którą organizatorzy starali się usunąć. Nastąpiły kolejne przesunięcia zawodów, na 16:45, a następnie na 17:00.

Ostatecznie podczas spotkania jury o 16:40 podjęto decyzję o odwołaniu niedzielnej rywalizacji mężczyzn w Oslo.

Następnie organizatorzy próbowali bezskutecznie przeprowadzić konkurs pań. Zawody przesunięto najpierw na 18:15, później na 18:30, a ostatecznie odwołano.

Odwołany niedzielny konkurs w Oslo zostanie zastąpiony dodatkowymi, poniedziałkowymi zawodami w Lillehammer. Początek konkursu z udziałem 50 zawodników z niedzielnej listy startowej wyznaczono na 17:15. Z kolei o 14:45 rozpocznie się sesja treningowa. Natomiast o 20:00 odbędzie się konkurs kobiet.

Program Raw Air 2020:
Godzina Wydarzenie Transmisja
Poniedziałek, 09.03.2020 - LILLEHAMMER (HS140)
12:30 Odprawa techniczna mężczyzn  
13:00 Odprawa techniczna kobiet  
14:45 Oficjalny trening mężczyzn  
17:15 Konkurs indywidualny mężczyzn TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
19:00 Oficjalny trening kobiet  
20:00 Konkurs indywidualny kobiet  
Wtorek, 10.03.2020 - LILLEHAMMER (HS140)
15:45 Prolog mężczyzn (kwalifikacje) Eurosport 1
17:00 Konkurs indywidualny mężczyzn TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
19:15 Prolog kobiet  
20:00 Konkurs indywidualny kobiet  
Środa, 11.03.2020 - TRONDHEIM (HS138)
13:05 Odprawa techniczna mężczyzn  
13:30 Odprawa techniczna kobiet  
15:30 Oficjalny trening mężcyzzn  
17:30 Prolog mężczyzn (kwalifikacje) Eurosport 1
18:50 Oficjalny trening kobiet  
20:00 Prolog kobiet (kwalifikacje)  
Czwartek, 12.03.2020 - TRONDHEIM (HS138)
16:00 Seria próbna mężczyzn  
17:00 Konkurs indywidualny mężczyzn TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
19:00 Seria próbna kobiet  
20:00 Konkurs indywidualny kobiet  
Piątek, 13.03.2020 - VIKERSUND (HS240)
10:00 Odprawa techniczna mężczyzn  
15:30 Oficjalny trening mężczyzn  
18:00 Prolog mężczyzn (kwalifikacje) Eurosport 1
Sobota, 14.03.2020 - VIKERSUND (HS240)
15:30 Seria próbna mężczyzn  
16:30 Konkurs drużynowy mężczyzn TVP1, TVP Sport, Eurosport 1
Niedziela, 15.03.2020 - VIKERSUND (HS240)
15:30 Seria próbna mężczyzn  
16:30 Konkurs indywidualny mężczyzn TVP1, TVP Sport, Eurosport 1

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (30326) komentarze: (163)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bajlandopl doświadczony

  Pytanie do ekspertów skijumping. Czy zawody się dziś nie odbędą, z oczywistych powodów:

  1) Nie będzie śniegu
  2) Będzie śnieg
  3) Powieje wiatr, czasem aż 0,4 m/s, ale nie zmieści się w FIS-owskim, układanym na kacu korytarzu
  4) koronawirus wykryją dziś u jednej osoby w Bangladeszu
  5) Maciek Kot nie zechce skakać bez kibiców
  6) Rumuni wygrali konrakt w FIS na dostawy dmuchaw

  A z racji tego, że gdyby ktoś czytał moje wpisy przed zawodami i postawił nawet w tym śmiesznym promowanym przez sj STS-ie, gdzie stawki są... właśnie śmieszne, to wygrałby już przy trzech typowaniach ok. 1200 zł za postawione za każde z trzech razy stówy. Dzisiaj polecam obstawić Krafta (wygrana) z zabezpieczeniem Geigerem. Sam tak właśnie zrobiłem zakłady po stówie, zobaczymy czy wiatr ich nie wykosi:). Kursy odpowiednio 4,2 i nieco ponad 6,5 na zwycięstwo.


 • Adam90 weteran

  No skoki są nieprzewidywalnym sportem, to czemu naszych traktujemy jakby mieli osiągnąć poziom Małysza w wieku juniorskich ?

  Nawet Słoweńcy ze swoim super zespołem młodym nie moają takich sukcesów jak nasza trójka Stoch, Żyła, Kubacki :). Chociaż wolałbym mieć młodych Słoweńców niż 30 latków ale w sumie kazde pokolenie zaraz przyjdzie nowe.

  Nie wiem juz sam.

 • alo profesor
  @Xenkus

  No właśnie. Nieprzewidywalny sport. Może wśród juniorów u nas jest drugi Malysz albo Stoch,a my o tym jeszcze nie wiemy. Takie są skoki

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Cały "problem" rozbija się w istocie o 15 nazwisk, o te 15-naście którzy odpadli w piątkowych kwalifikacjach. Moim zdaniem nie ma o co kruszyć kopii, nikomu krzywda się z tego powodu nie stała.

  Oczywiście można było dopuścić wszystkich do tego przełożonego do Liliehammer konkursu. Tyle, że w przypadku Raw Air kwalifikacje się liczą do końcowej klasyfikacji więc kwalifikacje w Oslo nie zostały w żaden sposób unieważniony.

  Wszystko rozbija się o interpretację (dzisiejszy konkurs w Lulehammer to ten sam co wczorajszy w Oslo czy zupełnie inny?).

  A, że FIS ma wybiórcze podejście do własnych reguł, a interpretację niejasności potrafi robić kosmiczne (albo komiczne jak kto woli), to wszystko nic nowego i nic zaskakującego.

 • Xenkus profesor

  Ja jestem pod wrażeniem Zigi Jelara. Na początku sezonu jak tu były o niego zapytania, to pisali, że raczej nie traktuje skoków poważnie i zajmuje się muzyka. A teraz jest wymieniany w szerokim gronie faworytów do wygrania konkursu. Skoki to sport bardzo nieprzewidywalny

 • Xenkus profesor
  @dar06_

  Zabija ludzi w starszym wieku.

 • dar06_ weteran
  @Xenkus

  Atakuje płuca
  To nie jest grypa tylko wirus nieznany dla świata nauki lekarskiej

 • Xenkus profesor
  @Tomek1982

  Co zabije wszystkich ? Koronawirus ? Nie przesadzaj już.

 • Tomek1982 stały bywalec

  Grypy HIV-em nie wyleczysz. Jak ktoś nie wie że ma HIV i/lub nie leczy się - to ma taką wiremię że zaraża kichnięciem, dotykiem, zostawia żywe wirusy wszędzie, a w Polsce to standard. Z kodeksu karnego można wywnioskować że to normalnie usiłowanie zabójstwa i to skuteczne. Dziwne że nikt nie reaguje, nie leczy, nie bada tego. Badaniami przesiewowymi można by się uratować, a tak zabije nas wszystkich!

 • Wojciechowski profesor
  @StrasznyRybolakOtchlani

  Wydaje mi się, że w kontekście PŚ i wystawiania grupy krajowej FIS nie powinien patrzeć na Raw Air, bo to inna historia. Po prostu dopuściliby pewnie całą grupę krajową w Lillehammer, skoro zawodów w Oslo nie było.

 • Wojciechowski profesor
  @Introverder

  Serię próbną można odwołać pod wpływem siły wyższej, ale tylko wtedy, gdy przeprowadzono wcześniej choćby jeden trening. W Oslo ten warunek był spełniony.

 • Introverder weteran
  @StrasznyRybolakOtchlani

  Ja mam wrażenie, że tymi regulaminami to oni sobie i tak tyłki podcierają, bo używają kiedy chcą i jak chcą - raz dany przepis obowiązuje, potem okazuje się, że nie itd. np. dzisiaj miało nie być serii próbnej, a to też chyba sprzeczne z regulaminem. Więc myślę, że regulamin to bardziej sugestia niż surowa wytyczna.

 • dervish profesor
  @StrasznyRybolakOtchlani

  Rzeczywiście jest tu pewna zagwozdka. Mam na myśli sytuację powstałą w wyniku rozegrania ponownych Q albo dopuszczenia do konkursu wszystkich zgłoszonych.
  Chodziłoby o komplikacje turniejowe, bo przy takim rozwiazaniu szansę na skok turniejowy dostaliby ci którzy tej szansy nie powinni dostać z racji tego, że odpadli w prologu ktory był kwalifikacją do konkursu który oprócz tego, że jest konkursem PŚ jest również kolejną serią turniejową. Jednak patrząc z turniejowego punktu widzenia, prolog nie jest kwalifikacją tylko osobną serią konkursową więc można by przejść nad powyższą komplikacją do porządku dziennego.
  Jeżeli chodzi o konkurs PŚ to tu żadnych komplikacji regulaminowych by nie było, sytuacja byłaby klarowna i zgodna z regulaminem PŚ.

  Jak widać, każde rozwiązane ma jakieś wady.

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
  @Wojciechowski

  Dzisiaj się długo głowiłem nad tym problemem... Gdyby dopuścić wszystkich, to wtedy skakałaby znowu norweska krajówka (1 raz w konkursie), po czym przysługiwało by im ponowne wystawienie ich. Jednak zawodnicy z krajówki mieliby wciąż zaliczone skoki z kwalifikacji w Oslo, liczące się do klasyfikacji Raw Air... nie wiem czy takie rozwiązanie byłoby na dłuższą metę "legalne". Z drugiej strony, FIS nie mógłby ich pozbawić możliwości wystartowania w dwóch konkursach indywidualnych. Dość szalona sprawa.

 • dervish profesor
  @Tomek88

  Przecież nikt rozsądny nie namawia do robienia drugiego prologu. Takie rozwiązane wygenerowałoby dodatkową serie konkursową a to byłoby równoznaczne ze zmiana reguł gry w trakcie trwania rywalizacji.

  Nie mówimy o drugim prologu tylko o nowych kwalifikacjach które nie bylyby wliczane do turnieju tylko spełniałyby rolę normalnych Q do konkursu PŚ, ewentualnie o braku jakichkolwiek Q i dopuszczeniu do konkursu wszystkich zgłoszonych.

 • Xenkus profesor
  @Maradona

  Absurd, absurd. Co za problem byłoby dopuścić wszystkich do startu?

 • W_S profesor

  quali z Oslo na konkurs w Lillehammer? Absurd. Powinni zrobić konkurs z udziałem wszystkich skoczków.

 • Wiewior bywalec
  @pawel96

  Tak, a za 3 dni kwali w Trondheim a konkurs w Vikersund.

 • Maradona profesor
  @pawel96

  Wg mnie normalna decyzja. Nie ma co się czepiać wszystkiego co zrobi FIS.

 • pawel96 profesor

  Kwali w Oslo, konkurs w Lillehammer? To jakiś konkurs na największy absurd ostatnich lat na ostatni tydzień z Hoferem?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).