Chińczycy chwalą się postępami przy budowie skoczni olimpijskich

 • 2020-06-14 19:57

Konstruktorzy napotykającej co rusz na rozmaite problemy budowy skoczni narciarskich na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku osiągnęli jeden ze strategicznych celów planu powstania obiektów. W ostatnich dniach wieżę najazdową zwieńczyła konstrukcja ogromnego stalowego okręgu, którego umieszczenie w docelowej lokalizacji na miejscu prowizorycznego szkieletu było wysoko zaawansowanym technicznie przedsięwzięciem.

Tak jak chińskie media często niechętnie informują o stanie budowy niektórych obiektów powstających pod kątem igrzysk, tak tym razem tamtejszą sieć zalały relacje z postępu przy budowie olimpijskiej areny w Zhangijakou, położonym na północny zachód od Pekinu, oddalonym od miasta-gospodarza igrzysk o niespełna 200 kilometrów. Konstrukcja w kształcie koła ma średnicę 78 metrów, a wydrążonego w niej dodatkowego, niezadaszonego okręgu mierzy 36 metrów. Owa konstrukcja pełnić będzie między innymi bardzo ważną funkcję wizualną, z tego powodu, że obiekt swoim kształtem przypominać ma Ruyi czyli utrwalone w tamtejszej tradycji, kulturze i sztuce chińskie berło, które nie jest jednak atrybutem władzy, a talizmanem mającym zapewnić szczęście, dobrobyt i spełnienie marzeń. Z tego też względu skocznia będzie nosić nazwę Snow Ruyi. Poinformowano przy okazji, że zakończono też budowę szkieletu konstrukcji pod drogę, która łączyć będzie ośrodek skoków, biathlonu i biegów narciarskich.

Droga chińskich budowniczych do utworzenia skoczni olimpijskich o punktach konstrukcyjnych K- 95 i K-125 od początku nie jest usłana różami. Pierwsze prace zimne rozpoczęto jesienią 2017 roku. Długa i nadzwyczaj mroźna zima spowodowała konieczność przerwania prac do początku maja kolejnego roku. Pierwszy stalowy element konstrukcji najazdu stanął jednak dopiero rok później. Informowano, że budowa skoczni ze względu na ukształtowanie terenu  jest niezwykle trudnym technicznie procesem i zdecydowanie największym wyzwaniem dla wszystkich budowniczych przygotowujących obiekty, które gościć będą olimpijczyków. Pod koniec ubiegłego roku otwarcie skoczni przewidziano na czerwiec 2020, ale pandemia koronawirusa spowodowała opuszczenie placu budowy przez robotników na wiele tygodni. W tej chwili oficjalnym terminem zakończenia prac jest październik. W najbliższym sezonie zimowym w Zhangijakou ma odbyć się próba przedolimpijska, czyli zawody rozgrywane w ramach Pucharu Świata.

Organizatorzy igrzysk reklamują przyszłe skocznie jako obiekt, z wieży którego będzie można dostrzec Wielki Mur Chiński. Nowoczesna linia kolejowa ma zapewnić możliwość przemieszczenia się między miastem-gospodarzem igrzysk a Zhangjiakou w niespełna 50 minut.

Film z budowy skoczni można zobaczyć >>>TUTAJ<<<


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4321) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  Wyjazd

  To znowu my, kibice skoków narciarskich. Do Pekinu robimy autokar. Jadą same konkrety - dwóch karateków, jeden dżudoka. Jest też konduktor, że jak nie będziemy mieli biletów, to nam załatwi tańsze mandaty. Sześciu tapicerów, jakby ktoś pociął nożem siedzenia, i jeden murarz-tynkarz, na wypadek jak zburzymy skocznię.

  Inspirowane parodią stworzoną przez chłopaków z Gdyni.

 • ZbyszekM początkujący

  Skocznie widać że będą bardzo imponujące, ale co z tego, skoro spotka je pewnie taki sam los jak inne olimpijskie kompleksy - próba przedolimpijska, walka o medale i to wszystko

 • mokulowski@wp.pl bywalec

  I co panie Borku? Przy okazji urodzin to po za życzeniami będziesz miał okazje puszczać zawodników z placu budowy?

 • privet bywalec
  Kalendarium

  Dziś swoje 39 urodziny obchodzi Borek Sedlak.

 • Oczy Aignera profesor
  Budowa

  Wyczuwam japońskie wpływy na budowie. Skocznie wyglądają na razie jako tako.

 • Kolos profesor

  Typowy chińska gigantomania... Ale nie powiem, robi to duże wrażenie... Zawsze coś nowego w skokach to jest...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).