Chińczycy chwalą się postępami przy budowie skoczni olimpijskich

  • 2020-06-14 19:57

Konstruktorzy napotykającej co rusz na rozmaite problemy budowy skoczni narciarskich na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku osiągnęli jeden ze strategicznych celów planu powstania obiektów. W ostatnich dniach wieżę najazdową zwieńczyła konstrukcja ogromnego stalowego okręgu, którego umieszczenie w docelowej lokalizacji na miejscu prowizorycznego szkieletu było wysoko zaawansowanym technicznie przedsięwzięciem.

Tak jak chińskie media często niechętnie informują o stanie budowy niektórych obiektów powstających pod kątem igrzysk, tak tym razem tamtejszą sieć zalały relacje z postępu przy budowie olimpijskiej areny w Zhangijakou, położonym na północny zachód od Pekinu, oddalonym od miasta-gospodarza igrzysk o niespełna 200 kilometrów. Konstrukcja w kształcie koła ma średnicę 78 metrów, a wydrążonego w niej dodatkowego, niezadaszonego okręgu mierzy 36 metrów. Owa konstrukcja pełnić będzie między innymi bardzo ważną funkcję wizualną, z tego powodu, że obiekt swoim kształtem przypominać ma Ruyi czyli utrwalone w tamtejszej tradycji, kulturze i sztuce chińskie berło, które nie jest jednak atrybutem władzy, a talizmanem mającym zapewnić szczęście, dobrobyt i spełnienie marzeń. Z tego też względu skocznia będzie nosić nazwę Snow Ruyi. Poinformowano przy okazji, że zakończono też budowę szkieletu konstrukcji pod drogę, która łączyć będzie ośrodek skoków, biathlonu i biegów narciarskich.

Droga chińskich budowniczych do utworzenia skoczni olimpijskich o punktach konstrukcyjnych K- 95 i K-125 od początku nie jest usłana różami. Pierwsze prace zimne rozpoczęto jesienią 2017 roku. Długa i nadzwyczaj mroźna zima spowodowała konieczność przerwania prac do początku maja kolejnego roku. Pierwszy stalowy element konstrukcji najazdu stanął jednak dopiero rok później. Informowano, że budowa skoczni ze względu na ukształtowanie terenu  jest niezwykle trudnym technicznie procesem i zdecydowanie największym wyzwaniem dla wszystkich budowniczych przygotowujących obiekty, które gościć będą olimpijczyków. Pod koniec ubiegłego roku otwarcie skoczni przewidziano na czerwiec 2020, ale pandemia koronawirusa spowodowała opuszczenie placu budowy przez robotników na wiele tygodni. W tej chwili oficjalnym terminem zakończenia prac jest październik. W najbliższym sezonie zimowym w Zhangijakou ma odbyć się próba przedolimpijska, czyli zawody rozgrywane w ramach Pucharu Świata.

Organizatorzy igrzysk reklamują przyszłe skocznie jako obiekt, z wieży którego będzie można dostrzec Wielki Mur Chiński. Nowoczesna linia kolejowa ma zapewnić możliwość przemieszczenia się między miastem-gospodarzem igrzysk a Zhangjiakou w niespełna 50 minut.

Film z budowy skoczni można zobaczyć >>>TUTAJ<<<


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7640) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    Wyjazd

    To znowu my, kibice skoków narciarskich. Do Pekinu robimy autokar. Jadą same konkrety - dwóch karateków, jeden dżudoka. Jest też konduktor, że jak nie będziemy mieli biletów, to nam załatwi tańsze mandaty. Sześciu tapicerów, jakby ktoś pociął nożem siedzenia, i jeden murarz-tynkarz, na wypadek jak zburzymy skocznię.

    Inspirowane parodią stworzoną przez chłopaków z Gdyni.

  • ZbyszekM początkujący

    Skocznie widać że będą bardzo imponujące, ale co z tego, skoro spotka je pewnie taki sam los jak inne olimpijskie kompleksy - próba przedolimpijska, walka o medale i to wszystko

  • mokulowski@wp.pl stały bywalec

    I co panie Borku? Przy okazji urodzin to po za życzeniami będziesz miał okazje puszczać zawodników z placu budowy?

  • privet bywalec
    Kalendarium

    Dziś swoje 39 urodziny obchodzi Borek Sedlak.

  • Oczy Aignera profesor
    Budowa

    Wyczuwam japońskie wpływy na budowie. Skocznie wyglądają na razie jako tako.

  • Kolos profesor

    Typowy chińska gigantomania... Ale nie powiem, robi to duże wrażenie... Zawsze coś nowego w skokach to jest...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl