Roman Koudelka: Loty w tak wczesnej fazie sezonu to nowość

 • 2020-06-20 17:38

Twierdził, że zeszła zima mogła być jego ostatnią w roli czynnego sportowca - to samo mówi się w kontekście kolejnej. Roman Koudelka wie, że nie jest najmłodszy w stawce, lecz chce przygotować się do sezonu przedolimpijskiego najlepiej, jak tylko potrafi. Podopieczny trenera Frantiska Vaculika przyznał w rozmowie z portalem czech-ski.com, iż kontynuacja kariery po sezonie 2020/21 będzie zależeć w głównej mierze od tego, w jakiej będzie się znajdować dyspozycji.

Roman KoudelkaRoman Koudelka

Jak pięciokrotny triumfator konkursów Pucharu Świata spędził minione tygodnie? Czy czas izolacji od świata zewnętrznego miał negatywny wpływ na dyspozycję Czecha?

- Pandemia nie wpłynęła na mnie w żaden sposób. W Lomnicach mam doskonałe zaplecze. Miałem dostęp do siłowni. Trenowałem zazwyczaj rano, gdy oprócz mnie nie było tam nikogo. Był to dla mnie dobry okres. Sporo czasu spędziłem w domu, wraz z rodziną. Mogłem poświęcić więcej chwil moim dzieciom. Przebywam wraz z moim starszym synem niemal cały czas. Nie było tak chyba od momentu, gdy się narodził. Cała sytuacja w żaden sposób mi nie przeszkadzała – powiedział 26. zawodnik klasyfikacji generalnej PŚ 2019/20.
 


- Moje przygotowania aktualnie opierają się na treningu siłowym. Pracuję dość mocno z ciężarami już drugi miesiąc z rzędu. Wszyscy myślą, że skoczkowie po zakończeniu sezonu mają wolne, lecz to nieprawda. Musimy wówczas włożyć jak najwięcej wysiłku w przygotowania. Nie zmienia to faktu, że już nie mogę się doczekać powrotu do rywalizacji.

W końcowej części sezonu Koudelka borykał się ze sporymi problemami, plasując się w trzech ostatnich konkursach poza czołową „30”. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, iż rywalizacja zakończyła się wcześniej, niż planowano. Czy przełożenie mistrzostw świata w lotach na grudzień to zdaniem 31-latka korzystna decyzja dla reprezentantów Czech, którzy nie znajdowali się w optymalnej formie?

- Trudno powiedzieć. Ciężko stwierdzić, jak to będzie wyglądać, ponieważ loty w tak wczesnej fazie sezonu to dla wszystkich nowość. W marcu w Planicy zawsze towarzyszyła nam świetna pogoda, a nikt nie ma pojęcia, jak to będzie wyglądało w grudniu. To dość nietypowe – stwierdził.

Mistrzostwa świata w lotach w Planicy, światowy czempionat na obiekcie dużym i normalnym w Oberstdorfie, 69. Turniej Czterech Skoczni – to trzy kluczowe punkty przyszłej zimy, która obfituje nie tylko w imprezy mistrzowskie, lecz będzie także naszpikowana rozmaitymi cyklami. Czy w związku z tym Koudelka planuje się przygotować do niej w wyjątkowy sposób?

- Nie, moje przygotowania będą wyglądały standardowo. Największych szans na dobre wyniki upatruję w mistrzostwach świata w Oberstdorfie oraz w Turnieju Czterech Skoczni. Loty to nie moja bajka, choć jeśli będę w niezłej formie, nawet tam mogę powalczyć o niezłą lokatę. Nie składam broni.

Najstarszy zawodnik czeskiej kadry przyznał przed ubiegłym sezonem, iż będzie się do niego przygotowywał tak, jakby miał być jego ostatnim. Czy jego podejście będzie podobne w obecnym okresie przygotowawczym?

- Z pewnością. W lipcu mam już 31. urodziny. Nie jestem najmłodszy w stawce, nikt nie wie, co stanie się za rok czy dwa. Muszę myśleć o mojej rodzinie. To coraz trudniejsze, więc nie chcę obiecywać, że będę rywalizował przez kilka kolejnych lat – zdradził mistrz świata juniorów z 2007 roku.

Za czeską kadrą już pierwsze treningi na skoczni. Podopieczni Frantiska Vaculika oddali premierowe próby na obiekcie HS77 w Lomnicach nad Popelkou.


Piotr Bąk, źródło: czech-ski.com
oglądalność: (2299) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Nowyskoczek5

  Niektóre czeskie skocznie (przede wszystkim Čertak) już są w beznadziejnym stanie. Taki stan rzeczy utworzy błędne koło. Brak odpowiedniej ilości nowoczesnych obiektów spowoduje kłopoty z trenowaniem zawodników (których i tak jest coraz mniej) w kraju. Kołami ratunkowymi dla czeskich skoków są działania Jakuba Jandy i dobra dyspozycja Romana Koudelki. Bez nich o poprawie sytuacji nie ma co myśleć.

 • Oczy Aignera profesor
  @Adam90

  Zapomniałeś wspomnieć o Vojtechu Štursie. Mam nadzieję, że on powróci do formy z początku sezonu 2016/17.

 • Seba Aka Krzychu bywalec
  @Adam90

  Tomas Vancura zakończył karierę.

 • Adam90 weteran

  Czeskie skoki czy mają się dobrze ? Viktor Polášek, Tomáš Vančura, Filip Sakala jeszcze młody Sakała. Nie ma co ich od razu skreślać. Jeszcze przed nimi dużo lat skakania. Oczywiście nie skaczą tak jak bysmy chcieli czyli na poziomie powiedzmy 300 punktów. Ale umówmy się ,tam kibice przychodzą głownie na hokej i piłke nozna, bo jak Małysz wygrywał to tylko byli Polscy kibice.I Czesi głównie otwarci byli na Polskich kibiców.


 • Nowyskoczek5 profesor

  Koudelka skacz jak najdłużej ! Bez ciebie skoki czeskie będą w ruinie .

 • Seba Aka Krzychu bywalec

  Mam nadzieję, że Roman poskacze jeszcze parę lat na solidnym poziomie. Jak zakończy karierę to u Czechów może nie być kolorowo. Mam jednak nadzieję,że Polasek będzie regularnie punktował.

 • mokulowski@wp.pl bywalec

  Wiem, że Koudi ma już własną rodzinę i za sobą kilka nieprzyjemnych upadków. No ale tak naprawdę to ON ciągnie czeskie skoki. Jeżeli skończy karierę, to Czesi będą w takiej samej sytuacji jak męski biathlon w Polsce po zakończeniu kariery przez Tomka Sikorę. Niestety ale ani Polasek, ani Stursa, ani Sakala nie gwarantują dobrych wyników, a młodsze zaplecze niestety jest na poziomie polskim i włoskim. Po za tym Ammann który jest blisko 40-tki kontynuuje karierę, Żyła zasugerował, że będzie skakać do 40-tki... no chyba, że ciało Koudiego powoli odmawia posłuszeństwa to trzeba zrozumieć :(

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).