Ostatnia prosta budowy skoczni olimpijskich

  • 2020-09-14 20:37

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) informuje, że prace budowlane na olimpijskich skoczniach w Zhangjiakou wkraczają w końcową fazę. Pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w Chinach zaplanowano na luty 2021 roku.

Kompleks wznoszony w prowincji Hebei jest nazywany przez oficjalny serwis FIS jako "zapierający dech w piersiach". Według najnowszych informacji budowa obu skoczni oraz towarzyszącej im infrastruktury ma zakończyć się do końca października bieżącego roku, aby już w najbliższym sezonie ugościć skoczkinie oraz skoczków narciarskich w ramach próby przedolimpijskiej.

Na skoczniach zamontowano już tory najazdowe, a zeskoki są pokrywane igelitem. W dniach 10-11 listopada miejsce ma być wizytowane przez przedstawicieli FIS, którzy po stwierdzeniu zgodności z przyjętym regulaminem przyznają certyfikat, który umożliwi organizację imprez międzynarodowych. Stadion okalający obiekty K-95 i K-125 będzie w stanie pomieścić po 6 tysięcy widzów każdego dnia rywalizacji - w tym 2624 na miejscach siedzących.

Zobacz też: Co z próbą przedolimpijską w Zhangjiakou? MKOl zaniepokojony

Arena Snow Ruyi, swoim wyglądem przypominająca berło Ruyi - chiński talizman, ma być gospodarzem zawodów rangi Pucharu Świata w połowie lutego 2021. W przyszłości, po zaplanowanych na 2022 rok XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, skocznie mają pełnić rolę narodowego centrum treningowego. Obiekty w Zhangjiakou powstają w malowniczej scenerii, na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Jak podaje FIS - obiekty w Pjongczangu leżały na wysokości 700 m n.p.m. Dotychczasowy rekord należy do Salt Lake City (2200 m n.p.m.).

Zhangjiakou jest oddalone od Pekinu o około 180 km w kierunku północnego zachodu. Przed kilkoma miesiącami zainaugurowano nowoczesną linię kolejową łączącą oba miasta. Podróż pociągiem ze stolicy Chin do stacji Taizicheng, oddalonej od skoczni o 2 km, potrwa raptem godzinę. Dotąd pokonanie trasy samochodem zajmowało trzy godziny.

Zobacz wizualizację skoczni olimpijskich w Zhangjiakou:


Dominik Formela, źródło: FIS
oglądalność: (5645) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    @Lataj

    Skok - Jan Ziobro, 126,5 m, Sapporo, 11.02.2017.

  • Brygadzista doświadczony
    @Lataj

    Niezle to wylapales. Dobrze, ze nie wkleili skoku ze starego DSJ'a

  • Lataj profesor

    Mogliby się trochę bardziej przyłożyć do realizacji materiału video. Podczas nabierania prędkości jest napis 'Sochi 2014', a skok nie wygląda, jakby był nakręcony w tym miejscu i o tej porze. Po oddaniu skoku publiczność przez moment to tylko proste kolorowe kształty (tak wypełnia się trybuny w serialach animowanych), a potem jest nagły skok w jakości jej wykonania.

  • Oczy Aignera profesor
    Opóźnienia

    Skocznie w Zhangjiakou nie będą raczej gotowe przed rozpoczęciem zimowego sezonu. Pandemia spowolniła prace budowlane, ale trzeba przyznać, że już wcześniej były opóźnienia. Próba przedolimpijska powinna się jednak odbyć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl