Witalij Kaliniczenko o sytuacji skoków na Ukrainie: Nie ma infrastruktury i warunków do rozwoju skoczka

 • 2020-11-19 12:58

Jutrzejsze kwalifikacje w Wiśle będą stanowiły przygrywkę do wyścigu o Kryształową Kulę, który na dobre rozpocznie się w niedzielę. Warto pamiętać, że w cieniu asów przestworzy, którzy toczyć będą ze sobą zacięty zapewne bój o najwyższe trofea, na zawodach Pucharu Świata pojawiają się również stanowiący tło zawodnicy ze słabiej rozwiniętych narciarsko krajów, którzy samym zawodom dodają co najwyżej kolorytu, bo o wynikach sportowych raczej nie może być w ich przypadku mowy. Taką drużyną jest choćby reprezentacja Ukrainy. Jej lider, Witalij Kaliniczenko w przede dniu startu nowego sezonu Pucharu Świata opowiedział portalowy Kp.ua o swojej karierze oraz trudnej sytuacji skoków na Ukrainie.

27-letni Witalij Kaliniczenko podczas zawodów Pucharu Świata w Rasnovie w minionym sezonie jako pierwszy od przeszło 10 lat reprezentant swojego kraju przebrnął przez kwalifikacje do konkursu głównego. Rok wcześniej zajął 42. miejsce podczas mistrzostw świata na skoczni w Innsbrucku. Latem ubiegłego roku w Szczuczyńsku był 10. w konkursie rozgrywanym w ramach Pucharu Kontynentalnego, w w ubiegłym miesiącu wygrał konkurs FIS Cup w Rasnovie.

O początkach przygody ze skokami

- W wieku dziewięciu lat przeprowadziłem się z matką do Worochty. Od czasów radzieckich Worochta była centrum skoków narciarskich i odbywały się tu zawody ogólnokrajowe. Moja mama wyszła za mąż po raz drugi, a mój ojczym był trenerem skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Wcześniej nie znałem tego sportu. Ojczym zaczął mnie trenować i zaszczepił we mnie miłość do skoczni. W tym samym czasie jeździłem też na nartach biegowych, więc moją podstawową dyscypliną była kombinacja norweska. Po raz pierwszy skoczyłem z 15-metrowej skoczni, gdy nie miałem jeszcze dziesięciu lat. Spodobało mi się to i dało mi kopa. Worochta nie miała 30-metrowej skoczni, więc zaczęliśmy odwiedzać sąsiednią Wierchowinę, a potem jeździliśmy jeszcze dalej - do Krzemieńca w obwodzie Tarnopolskim, gdzie znajdowała się skocznia K-40. W Worochcie były trzy skocznie: 15-, 75- i 90-metrowa. Nie było obiektów pośrednich między najmniejszą a średnią, więc musiałem kursować między Wierchowiną a Krzemieńcem. 

O kombinacji norweskiej

- W wieku 12-13 lat zacząłem stawać na podium młodzieżowych mistrzostw Ukrainy w kombinacji, w którą  byłem zaangażowany do 2014 roku. Po tym jak nie zakwalifikowałem się do udziału w igrzyskach w Soczi, postanowiłem skupić się tylko na skokach.Technicznie biegałem dobrze, ale fizycznie nie byłem wystarczająco silny, aby konkurować na najwyższym poziomie. Na mistrzostwach świata w 2013 roku zajmowałem  13 miejsce po skokach, a w końcowej klasyfikacji zajął  zająłem 51 miejsce. Wcześniej byłem siedemnasty na Mistrzostwach Świata Juniorów. Skoki zawsze wychodziły mi lepiej niż bieganie

O infrastrukturze na Ukrainie

- Przede wszystkim na Ukrainie nie ma infrastruktury i warunków do treningu skoczka. Jeszcze w tym roku miała zostać przebudowana skocznia  w Worochcie, która była w opłakanym stanie. W zeszłym roku  podczas mistrzostw Ukrainy każdy skakał tu na własne ryzyko. Po przebudowie skocznia ta nie będzie spełniała standardów FIS, ale przynajmniej będzie bezpieczna. W tej chwili jest bardzo ciężko z treningiem. Skocznia w Nadwornej jest już zamknięta. Otwarte są w Wierchoiynie i Krzemieńcu, ale tylko w Worochcie jest obiekt 90-metrowy, który pozwala na rozgrywanie pełnoprawnych zawodów dla seniorów. Na Ukrainie w ogóle nie ma skocznia K-120. W mistrzostwach Ukrainy rywalizują tylko dwa regiony - Iwano-Frankowsk i Tarnopol. Wyjeżdżamy na obozy do sąsiedniej Polski i Rumunii - czyli tam gdzie najbliżej i najtaniej.

O warunkach do rozwoju

- Ukraina jest w próżni informacyjnej, jest pewien brak świadomości na temat procesu szkolenia, możliwości technologicznych itd. A tak wiele zależy przecież od wyposażenia skoczka - są różne modele nart, butów, wiązań. Wymaga to wszystko znacznych funduszy.  Austriak lub Norweg może przetestować pięć nart i wybrać dla siebie najwygodniejsze i najlepsze, a my kupujemy jedną parę nart i po prostu się do nich dostosowujemy. Jest nas w tej chwili około 40. na Ukrainie. Jeśli w Bukowelu, gdzie otwarto olimpijski ośrodek treningowy, powstanie skoczni, liczba skoczków może nieznacznie wzrosnąć. W kombinacji sytuacja jest jeszcze bardziej godna ubolewania.

O sportowych marzeniach

- Największe marzenie to występ na igrzyskach olimpijskich. W Soczi, będąc jeszcze specjalistą od kombinacji norweskiej, nie udało mi się wystartować. Przygotowałem się do Pjongczang 2018 już jako skoczek narciarski. Szanse na zdobycie prawa startu były, ale niewielkie i nie udało mi się spełnić wymaganego limitu. Teraz marzę o Pekinie w 2022 roku. Oczywiście chciałbym też przyczynić się w jakiś sposób do rozwoju skoków narciarskich na Ukrainie.

O swoim statusie jako sportowca

- Jestem zawodowym sportowcem, więc nie mam innego zajęcia. Sportowcy otrzymują pensję z Ministerstwa Sportu. Ministerstwo wraz z federacją zapewnia również sprzęt narciarski - buty, narty itp. W skakaniu najważniejszą rolę odgrywają kombinezony. Na przykład w krajach rozwiniętych narciarsko - Niemczech, Norwegii, Finlandii, Polsce - skoczkowie używają jednego kombinezonu na dwa starty i często otrzymują je na zamówienie. Na Ukrainie dostajemy co najwyżej 2-3 kombinezony na jeden sezon.


Adrian Dworakowski, źródło: Kp.ua
oglądalność: (1947) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Biberka doświadczony
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Bobsleisci z Jamajki skocza na bobsleju :)))

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @Naczelny Ironista

  A nie lepiej byłoby żeby na dupolotach skakali? Bambus droższy :>

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @kuba923

  Wenezuleczycy jednak? Myślałem że może zobaczymy Białorusinów, ale chyba jednak Wenezuela :c

 • kuba923 doświadczony
  @Naczelny Ironista

  82 zawodników* , zapomniałeś o dwójce Wenezuelczyków

 • Karpp doświadczony

  Dobry pomysl z samochodami ;)

  A co do Wisły to dobrze, że nie ma dziś kwali, bo nie dałoby rady skakać

 • Robert Johansson252 bywalec
  @pogromca januszy Pewnie już dzisiaj będą w Polsce.

  Zresztą ich skład krąży od paru dni. Zazwyczaj w PŚ nie wszyscy potwierdzali oficjalnie chwilę przed i na odprawie technicznej były niespodzianki.

 • Naczelny Ironista bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  No, tylko oni mają skakać na bambusie (Wąsowicz załatwia) albo wg pomysłu Pertile w samochodzie.

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @Naczelny Ironista

  No pewnie - Ekwador, Namibia, Kenia, Etiopia, Indie, Kostaryka i Wyspy Samoa mają wysłać swoich zawodników do Wisły więc luz.

 • Biberka doświadczony

  Ja jestem bardziej ciekaw, co dzis slychac na ryneczku zgierskim?

 • Naczelny Ironista bywalec
  @pogromca januszy

  Nie obawiaj się, Wąsowicz zapewnił. 80 zawodników z 17 krajów.

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @pogromca januszy

  A w zeszłym roku akcja na Raw Air? O 15 nie było zagrożenia, ale o 18 przyszedł wirus :>

 • pogromca januszy doświadczony
  @Naczelny Ironista

  O ile przyjadą.
  Bo może się wahają i w ostatniej chwili wycofają jak Włosi? Nie chcę krakać, ale w tym kraju wyjątkowo dużą wagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa związanego z epidemią; ostatnio na mecz Ligi Narodów UEFA do Rumunii nie przyjechali piłkarze, a organizatorzy odwołali konkursy kobiet i CoC w Lillehammer.

 • Naczelny Ironista bywalec
  @pogromca januszy

  A po co? Dowiesz się jutro po odprawie technicznej.

 • pogromca januszy doświadczony
  Ukraina Ukrainą

  ...ale czemu Norwegowie do tej pory nie ogłosili składu?
  Zaczyna być to troszku niepokojące :>

 • Naczelny Ironista bywalec
  @kuba923

  Bo w bogatej Szwecji mają gdzieś skoki, a dla bidoka Ukraińca najlepsza jest niszówka.

 • kuba923 doświadczony

  Jest tam biednie, ale okazuję się, że nie aż tak bardzo. Na pewno mimo tych starych skoczni mają większy potencjał od takich Szwedów, którzy mimo to że mają skocznie to nie mają skoczków

 • Naczelny Ironista bywalec

  Dla osiągnięcia dobrych wyników w czasie zawodów jeden kombinezon wystarcza na kilkanaście skoków. Potem, po okresie ekstremalnych naprężeń, traci już swoje właściwości.

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @Prekursor Skoczni Vip

  A z tą dobrze rozwiniętą Finlandią to faktycznie dowalił xD

 • Fan Tkaczenki i Aalto bywalec
  @Prekursor Skoczni Vip

  Hmm... w sumie ciekawe pytanie

 • Prekursor Skoczni Vip bywalec

  A dlaczego tak często zmieniane są kombinezony?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).