Falun będzie się ubiegać o Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2027 roku

  • 2020-12-01 11:01

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Falun zdecydowała o rozpoczęciu starań o Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2027 roku. Podczas obrad zwrócono uwagę na to, że obiekty modernizowane dużym kosztem pod kątem imprezy, która odbyła się w 2015 roku, powinny zostać ponownie wykorzystane.

- Mamy obiekty światowej klasy, dbamy o to, by skocznie Lugnet były na bieżąco konserwowane. Warunki do tego, by ponownie organizować czempionat mamy znakomite – twierdzi lokalny polityk Joakim Storck. Podczas głosowania 50 radnych optowało za zgłoszeniem kandydatury, 10, przedstawicieli partii lewicowych, było przeciwnych.

- To fantastyczne sprawa, że Falun wraz ze Szwedzkim Związkiem Narciarskim będą ponownie współpracować w celu zorganizowania wspaniałego festiwalu narciarskiego – cieszy się prezes tamtejszej federacji Karin Mattson. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by stworzyć klimat sprzyjający przeprowadzeniu udanej imprezy i odnoszeniu na niej sukcesów sportowych.

Falun do tej pory czterokrotnie organizowało Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, w 1954, 1974, 1993 i 2015. Ponadto w 1980 roku rozegrano tam mistrzostwa składające się z jednej konkurencji, biegu kobiet na 20 kilometrów, dziś uważane za nieoficjalne. W 2015 roku złotymi medalami w skokach narciarskich podzielili się: Rune Velta, Severin Freund, Carina Vogt, Norwegia w konkursie drużynowym oraz Niemcy w zawodach mieszanych.

Termin składania kandydatur upłynie jesienią przyszłego roku, gospodarza imprezy poznamy w maju 2022 roku. Na obecną chwilę żadne inne miasto nie zasygnalizowało chęci włączenia się do batalii o mistrzostwa w 2027 roku. Kompleks w Falun mógł stać się jedną z aren Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Kandydatura Sztokholmu przegrała jednak z propozycją Włochów.

Przypomnijmy, że przed paroma miesiącami ogłoszono projekt mający na celu odrodzenie skoków narciarskich w ojczyźnie Jana Bokloeva. Szwedzki Związek Narciarski mianował Andreasa Arena managerem drużyny skoczków narciarskich, która przez najbliższe trzy lata będzie otrzymywać wsparcie finansowe od pozyskanego w tym roku sponsora. Zdaniem byłego skoczka, Szwecja już wkrótce może powrócić na światową mapę skoków narciarskich.


Adrian Dworakowski, źródło: Falun.se
oglądalność: (7216) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • war3d bywalec

    Znowu Falun?!Przecież na świecie jest tyle miejscowości, gdzie znajdują się skocznie narciarskie i tam można by rozgrywać konkursy MŚ

  • Lestek weteran

    "Ponadto w 1980 roku rozegrano tam mistrzostwa składające się z jednej konkurencji, biegu kobiet na 20 kilometrów, dziś uważane za nieoficjalne."

    Co to znaczy "nieoficjalne"? Bzdura, to były jak najbardziej oficjalne zawody mistrzowskie pod egidą FIS. Jednokonkurencyjne, ale oficjalne. Nie było tego biegu na igrzyskach w Lake Placid, a że w tamtych czasach w narciarstwie za zdobycie medalu IO otrzymywało się automatycznie medal MŚ, to trzeba było takie dodatkowe zawody o randze MŚ zorganizować, żeby w ramach tej konkurencji nie było pustej dwulatki przed normalnymi MŚ 1982.

  • INOFUN99 profesor
    @Joorny

    Czy to czasem chodzi o Tobiasa Froiera?

  • Oczy Aignera profesor
    Poglądy

    "Podczas głosowania 50 radnych optowało za zgłoszeniem kandydatury, 10, przedstawicieli partii lewicowych, było przeciwnych."
    Może psychofanki zmienią swoje poglądy?

  • INOFUN99 profesor
    @Joorny

    Kojarzysz artykuł, albo czas, w którym to zostało napisane. Szczerzę, to sobie nie przypominam, żeby Szwedzi pisali w superlatywach o jakimś młodzieniaszku, prędzej to jakaś dziewczynka uzyskałaby pochlebne opinie.

  • alo profesor

    Do tego czasu może się wyklaruje jakiś jeden może reprezentant Szwecji na poziomie chociaż Fis Cup

  • Biberka stały bywalec

    Beka, zaraz Stoch skonczy kariere, a Zakopane nie bedzie mialo mistrzostw. Juz za Małysza bylo troche wstyd.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @muhamadi

    Istnieją, tylko nie są już popularne - może wystawią tam jakiegoś Ekstranda czy Swedberga jak jeszcze będą skakać.

  • INOFUN99 profesor
    @Joorny

    Poszukam, w razie czego dam znać, o kogo chodzi.

  • Joorny stały bywalec

    @agent99
    to było całkiem niedawno pare miesiecy temu jakiś nastolatek

  • INOFUN99 profesor
    @Joorny

    Pamiętasz dokładnie, kiedy to było?

    Jeśli obserwujesz ten portal od kilkunastu lat, to pewnie chodziło o Johana Eriksona, który miał duży talent.

  • Joorny stały bywalec

    ktoś kiedyś pisał że jest jakiś młodziutki Szwed, który bardzo dobrze rokuje - wiadomo o kogo chodzi ?

  • Karpp profesor

    Courchevel w ostatnich latach byla tylko na LGP a teraz to już nawet tam jej nie ma

  • INOFUN99 profesor
    @Robert Johansson252

    Chociaż patrząc na techniczną charakterystykę tego obiektu, o której wspomniałem, to jednak szkoda. Faza lotu to przecież kwintesencja tego sportu.

  • Robert Johansson252 profesor
    @INOFUN99 No to kiepsko

    Dobrze że w Pucharze Świata nie ma tej skoczni z taką kamerą

  • INOFUN99 profesor
    @Robert Johansson252

    Więcej razy taka była. Z tej kamery od kilku lat patrzy się źle, oczywiście mówię to z perspektywy youtube.

  • Robert Johansson252 profesor
    @INOFUN99 Ta kamera w Courchevel

    Chyba tylko raz była, nie oglądałem tego konkursu, ale powtórek z yt nie idzie oglądać

  • INOFUN99 profesor
    @Robert Johansson252

    Courchevel- ten sam problem co w Predazzo, chociaż tu liczy się głównie faza lotu, skoczkowie mówili, że ten element na tej skoczni można wytrenować, ale ta kamera zakrywa wcześniej napisaną przeze mnie doskonałość.
    Engelberg- mimo, że to fajny obiekt, bo głównie związany z klimatem świątecznym i mamy z nim dobre wspomnienia, to i tak nie przypada mi do gustu, tutaj trzeba naprawdę się dobrze wybić, że skoczyć daleko, fazą lotu nie nadrobi się zbyt dużo.
    Innsbruck- analogia do drugiej części mojego zdania o Engelbergu.

  • Robert Johansson252 profesor
    Top 3 najgorsze duże skocznie

    1. Lahti - Króciutkie odległości, brzydkie skocznie, źle się tam ogląda skoki
    2. Falun - Duża część skoków przed punktem K, słabsi nie są w stanie go przekroczyć. 130 m osiągają nieliczni.
    3. Predazzo - Ta kamera...

  • INOFUN99 profesor

    Pamiętam jakże dobry występ Polaków w drużynówce z roku 2015 z miejsca tego. Wiele punktów za wiatr było odejmowanych w tymże konkursie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl