PŚ w Ruce: Premierowy triumf Graneruda, Kubacki trzeci!

  • 2020-11-29 16:25

Halvor Egner Granerud odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Reprezentant Norwegii triumfował na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce dzięki skokom na odległość 137 m i 142 m. Drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler, zaś trzeci był Dawid Kubacki. Do finału awansowało czterech Polaków.

Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński
Markus EisenbichlerMarkus Eisenbichler
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Markus Eisenbichler. Lider Pucharu Świata poszybował na 141 metr i na półmetku zmagań wyprzedzał o 11,6 punktu Roberta Johanssona (138,5 m). Trzeci był Anze Lanisek (138,5 m), czwarty Halvor Egner Granerud (137 m), a piąty Karl Geiger (135 m) ex aequo z Arttim Aigro (134 m).

Najlepszym z grona reprezentantów Polski okazał się Dawid Kubacki, który z wynikiem 132 metrów zajmował siódmą lokatę. Dziewiąty był z kolei Kamil Stoch (130 m). Biało-Czerwonych rozdzielił Johann Andre Forfang (136 m), a czołową dziesiątkę skompletował Naoki Nakamura (134,5 m).

Do serii finałowej awansowali jeszcze dwudziesty czwarty Paweł Wąsek (128 m) oraz dwudziesty siódmy Piotr Żyła (121 m). Już na pierwszej rundzie udział w konkursie zakończył trzydziesty trzeci Andrzej Stękała (123 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 9. belki startowej. Amerykanin Andrew Urlaub został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

W finałowej serii po pierwszą w karierze wygraną poszybował Halvor Egner Granerud. Reprezentant Norwegii wylądował na 142 metrze i przerwał passę zwycięstw Markusa Eisenbichlera. Niemiec uzyskał wynik 131 metrów i przegrał o 9,9 punktu. Udany atak z siódmej pozycji wykonał Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld doleciał do 139 metra i stanął na najniższym stopniu podium, wyprzedzając o 5,3 pkt. Yukiyę Sato (146 m). Piąty był Johann Andre Forfang (137,5 m), a szósty Robert Johansson (127 m).

Kamil Stoch w finale poszybował na 132 metr i zakończył rywalizację na siódmym miejscu, przed Karlem Geigerem (129,5 m), Severinem Freundem (128 m) i Anze Laniskiem (118 m)

Na dwudziestej trzeciej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła (116,5 m). Dwie lokaty niżej znalazł się Paweł Wąsek (117 m).

Rewelacja pierwszej serii konkursowej, Estończyk Artti Aigro w finale lądował na 89 metrze i zakończył konkurs na trzydziestym miejscu.

Serię finałową rozpoczęto z 9. platformy. Po skoku Yukiyi Sato skrócono rozbieg do 8. belki.

Dawid Kubacki po raz 21. w karierze stanął na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni ma w swoim dorobku 4 zwycięstwa, 5 drugich oraz 12 trzecich pozycji. To jednocześnie 219. "pudło" w historii występów reprezentantów Polski w PŚ.

Liderem Pucharu Świata pozostał Markus Eisenbichler (280 pkt.), który wyprzedza o 80 punktów Halvora Egnera Graneruda (200 pkt.). Na trzecią pozycję awansował Dawid Kubacki (144 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (133 pkt.), a dziesiąty Kamil Stoch (62 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Niemcy (944 pkt.) przed Polską (741 pkt.) i Norwegią (652 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 5-6 grudnia w rosyjskim Niżnym Tagile (HS134).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>>
Zobacz aktualny ranking WRL >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (42440) komentarze: (398)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Tomek88 profesor
    @higashi

    Twój pomysł odnośnie rankingu jest bardzo ciekawy. Brzmi to bardzo ciekawie więc chętnie bym rzucił na okiem na efekty twojej pracy. Jeśli możesz to informuj jak przebiegają prace, gdzie będzie można zobaczyć ten ranking.

  • dejw profesor
    @higashi

    Też tego nie śledziłem, ale pojawiały się informacje o mocnym zaciskaniu pasa u Norwegów - a skoro takie kłopoty trafiły się nawet im, to i pewnie pozostałe nacje nie przeszły tego suchą stopą.
    Z obiektami też prawda, denerwujące jest zwłaszcza to, że wszystkie nowe obiekty są robione na jedno kopyto, wszystkie mają mieć te same parametry.
    Czekamy zatem z niecierpliwością na Twoją wiadomość ;)

  • higashi bywalec
    @dejw

    No fakt, można wszystko sprowadzić do kwestii finansowych, przy czym nie śledziłem dokładnie na ile budżety czołowych federacji się skurczyły. W każdym bądź razie, bez względu na to czy spojrzymy na to z tej czy innej perspektywy, to widać wyraźnie po początku bieżącego sezonu jaki udział w różnicy poziomu mają obecnie środki użyte na przygotowania. Pewnych rzeczy, jakie zdarzyły się w ostatnich dwudziestu latach w skokach nie da się już odwrócić, ale jeśli Pertile na poważnie myśli o zwiększeniu liczby rywalizujących na wysokim poziomie reprezentacji to ten sezon może stanowić wskazanie jakie decyzje podejmować. Przede wszystkim jak najmniej dłubania w przepisach - tych z największym budżetem stać żeby je obejść i np. zmieniać kombinezony kilka razy w trakcie trwania Pucharu Świata podczas gdy egzotyka będzie skakać w tych paru kompletach przygotowanych przed sezonem. To samo dotyczy skoczni - dziesiątki obiektów na całym świecie popadło w ruinę, bo koszty modernizacji pod kątem zmieniających się co rusz przepisów FIS są zbyt wysokie, a i tak przebudowa gwarantuje uzyskanie homologacji jedynie na krótki okres czasu.
    W sprawie rankingu obiecuję się odezwać - muszę jeszcze poprzerzucać zasady punktacji z Excela do pdf.

    @Tomek88

    Chodzi o ranking światowy skoczków uwzględniający wszystkie konkursy rangi FIS, a także zawody krajowe (na ogół tylko mistrzostwa krajowe - tak jest również w tym sezonie - chociaż bywały edycje gdzie i inne lokalne konkursy były punktowane) prowadzony, z przerwami, jeśli mnie pamięć nie myli, od sezonu 1999/2000.
    W przeszłości parę razy obiecywałem, że ranking będzie publikowany regularnie na osobnej stronie, ale z braku czasu przedsięwzięcie to nigdy nie zostało zrealizowane. W tym sezonie składam obietnicę po raz ostatni - jeśli nie uda się teraz, kiedy tego czasu będę miał trochę więcej, to nie uda się już pewnie nigdy. ;)

  • dejw profesor
    @Skokowy66

    Aigner albo wyjątkowo mocno nastawił się na CoC w Ruce i wywalczenie kwoty na niemiecką część TSCu, albo jest bardzo daleki od formy; bo ciężko inaczej wyjaśnić, że w Tagile szansę dostają kolejni dwaj pozakadrowicze zamiast niego, zwłaszcza jeśli do Rosji nie jedzie Leitner. Więc w sumie ciężko powiedzieć gdzie on teraz jest ;) Bachlingera z kolei typuje, że jednak mocno osłabł po bardzo dobrym sezonie igelitowym i strzelam że jest słabszy od dwójki 02 skaczącej w Ruce.

    @higashi
    Super wiadomość!
    Ja tę pogłębiającą się różnicę między betonowym TOP6 a resztą widzę po prostu w pieniądzach ;) Co też się łączy z Twoją opinią - dystans się zmniejszył, bo związki najmocniejszych nacji dostały mniej lub bardziej po d*pie i trzeba było szukać oszczędności, choćby w znacznej redukcji funduszy na wyszukiwaniu różnorakich nowinek technicznych.
    Co by to jednak nie było - jestem za tym, żeby takie wyskoki jak Bresadola, Aigro w Ruce, czy Kanadyjczycy w Wiśle pojawiały się regularnie ;)
    Jasne, bardzo chętnie rzucimy na to okiem! Możesz np odezwać się do tadzia, żeby podał Ci mojego maila do korespondencji, ale najprościej będzie jak napiszesz na nasz profil tt w prywatnej wiadomości, od dłuższego czasu przeglądamy je regularnie i na pewno nie przeoczymy niczego nowego ;)

  • Tomek88 profesor
    @higashi

    O jakie rankingi, zestawienia dokładniej chodzi. Bo to co piszesz jest bardzo ciekawe ale nie do końca wiem o co chodzi?

  • higashi bywalec
    @dejw

    Pisz, pisz dalej, ja też zamierzam zimą częściej dzielić się tutaj swoimi uwagami.
    Zawirowania z przygotowaniami do sezonu wyraźnie skróciły dystans między egzotyką, a czołowymi reprezentacjami. Można powiedzieć, że mamy namiastkę tego co by było gdyby FIS nie grzebał tyle przy przepisach dotyczących kombinezonów i parametrów skoczni, bo decydującym czynnikiem jest tu moim zdaniem fakt, że pandemia uniemożliwiła tradycyjne kombinowanie ze sprzętem w mocniejszych ekipach, a trudności w okresie treningowym przed zimą dotknęły wszystkich mniej więcej po równo.
    Co do rankingu, to jakbyś chciał mogę podrzucić jakieś pdf-y z obowiązującą punktacją i aktualne zestawienie, np. po pierwszym zimowym periodzie, jak już klasyfikacja nabierze konkretniejszego kształtu i FIS Cupowcy z Rasnova osuną się nieco w dół. ;) Gdybyście zechcieli np. publikować ranking na stronce Localsów to, rzecz jasna, potraktuję to jako wyróżnienie. ;) Od stycznia do marca będę miał dużo wolnego czasu, w związku z czym na pewno w jakiejś formie ranking pojawi się w sieci, chociaż nie wiem jeszcze czy powstanie osobna witryna. Jeśli tak to też ze swojej strony zapraszam do współpracy.

  • Złoty Orzeł profesor
    @pogromca januszy

    Pomyłka, poprawiam :)

  • pogromca januszy weteran
    @Złoty Orzeł

    W Kuusamo 2 było 110 pkt.

  • Złoty Orzeł profesor

    Remanenty po Kuusamo.
    Chciałbym kontynuować tradycję @bardzostarysceptyk, a on w tym roku remanentów nie robi.

    300 i więcej KONKURS CUDOWNIE-REWELACYJNIE-GENIALNY:
    250-299 pkt KONKURS GENIALNY:
    200-249 pkt KONKURS REWELACYJNY: Kuusamo 1 - 224 pkt
    150-199 pkt KONKURS BARDZO DOBRY:
    100-149 pkt KONKURS DOBRY: Kuusamo 2 - 110 pkt
    50-99 pkt KONKURS SŁABY:
    10-49 pkt KONKURS BEZNADZIEJNY:
    1-9 pkt KONKURS SKRAJNIE BEZNADZIEJNY:
    0 pkt TRAGEDIA !:



  • Seba Aka Krzychu profesor
    @Robert Johansson252

    Z Japońców do Planicy ma jechać szóstka która obecnie startuje w PŚ.

  • Robert Johansson252 profesor
    Ja obstawiam

    Polacy - Żyła, Stoch, Kubacki, Murańka, Stękała
    Słowenia - Zajc, Prevc P, Prevc D, Jelar, Lanisek
    Niemcy - Eisenbichler, Geiger, Paschke, Schmid, Freund
    Norwegia - Granerud, Johansson, Tande, Forfang, Lindvik
    Japonia - Nie mam pojęcia - na pewno Sato i Junshiro


  • Seba Aka Krzychu profesor
    @Skokowy66

    Być może jest bez formy.

  • Skokowy66 stały bywalec
    @dejw

    Biorąc pod uwagę słabiutki weekend gwiazd z 02 to około 10-12, za TOP 6 i Schiffnerem, Leitnerem, Fettnerem i może Kahoferem lub Lacknerem. Ciekawi mnie czemu właściwie ten Aigner nie jedzie nawet do Tagilu

  • Tomek88 profesor
    @higashi

    Mam dokładnie tak samo. Zawsze czekam na komentarze Dejwa bo są świetnie napisane i czyta się je z wielkim zaintersowaniem tym bardziej,że tak jak mówisz zaczyna być tu coraz większy chaos.

  • dejw profesor
    @Skokowy66

    Dziękować! :)

    A tak przy okazji: Aigner, Bachlinger - na którym miejscu w obecnym rankingu AUTów stawiasz tych zawodników? :)

  • Skokowy66 stały bywalec
    @dejw

    Dla mnie już tradycją jest poszukanie po konkursie właśnie Twego komentarza, bo jest on po prostu świetny. I nie tylko po konkursach!

  • dejw profesor
    @higashi

    Oj tak, chaos zaczyna tu być siłą absolutnie dominującą.. Ale cóż powiedzieć, skoro redakcja postawiła że celem ma być dotarcie i "kupienie" jak najszerszej ilości młodzieży, co zapewne poprawia mocno zasięgi, ale odbija się bardzo na jakości komentarzy. Ja się na razie nie zamierzam stąd ruszać i będę katować swoimi elaboratami po zawodach, zwłaszcza jeśli wciąż jest chociaż tych kilku/nastu odbiorów którzy to w całości przeczytają, i odniosą się merytorycznie, skłaniając do dyskusji ;)
    Btw, jest szansa na zerknięcie w ten słynny ranking? Prive? ;)

    Na razie start sezonu obfituje w ilość znakomitych wyników egzotyki, więc pod tym względem pandemia jest dla nich korzystna. Szkoda, że odbywa się to kosztem Czechów, czy Finów (co odwalał tutaj Pohjola, który latem pokazywał, że jest jednak półkę wyżej od buloklepainenów).
    Też tak sądzę, że Haagen to jest kandydat na wielką gwiazdę, niemniej takie okazje jak w ten weekend mogą się prędko nie trafić - kolejna chyba dopiero w krajówce na TCSie, wcześniej może ponowne zetknięcie z Ruką na CoC. Chociaż po tych szalonych lotach z tego weekendu, mam wątpliwości, czy się w tych składach znajdzie.

    Norwegowie dopiero dzisiaj pokazali pazury, my Localsi wspólnie, po tym co oni odwalali w październiku w kraju spodziewaliśmy się że to oni, a nie Niemcy będą po dwóch pierwszych tygodniach spoglądać z góry z taką przewagą na rywali ;)
    No i spowodowali też wylew soczystych urew po graniu na nich kolejnych, jak się okazywało przegranych kuponów u buka :P

  • higashi bywalec
    @dejw

    Dzięki, ja też się cieszę, że mogę poczytać Twoje komentarze na tym coraz bardziej chaotycznym forum. ;)
    Czegoś takiego jak dzisiejszy pierwszy skok konkursowy Bresadoli to oczywiście nikt by nie przewidział, ale już po zeszłym sezonie widać było, że chłopak powoli wskakuje na wyższy poziom.
    Co do Haagena to tylko kwestia czasu jak wystrzeli. W skokach niczego nie można być na 100% pewnym, ale biorąc pod uwagę skalę jego talentu i to, że jest trenowany w Austrii to prawdopodobieństwo, że w przeciągu najbliższych 3-4 lat nie dołączy do ścisłej światowej czołówki jest bliskie zeru. Zresztą czeka nas w niedługim czasie nieunikniona dominacja Austriaków - na ten moment w czołowej setce rankingu sakali jest ich dziewiętnastu ( z czego , wyłączając Fettnera i Schlierenzauera, przed wszystkimi jeszcze minimum kilka lat skakania). Myślę, że do końca sezonu liczba ta się nawet zwiększy.
    Z Lindvikiem wprawdzie na razie nie trafiłeś, ale co do ogólnej formy Norwegów już jak najbardziej. ;)

  • Morgensternowy_ doświadczony

    Zaawansowane Statystyki po 2 z 2 konkursów Pucharu Świata 2020/2021 w Ruce (HS-142) 🇫🇮

    Zaawansowane Statystyki po 2 z 2 konkursów Pucharu Świata 2020/2021 w Ruce (HS-142) 🇫🇮
    Tak by się prezentowały nieoficjalne wyniki drużynowe:
    1.Norwegia 🇳🇴 1004,6 pkt
    2.Niemcy 🇩🇪 964,3 pkt
    3.Polska 🇵🇱 907,6 pkt
    4.Japonia 🇯🇵 879,5 pkt
    5.Słowenia 🇸🇮 868,5 pkt
    6.Austria 🇦🇹 814,6 pkt

    Najstarszy skoczek konkursu:
    Simon Ammann 🇨🇭 (39 lat, 5 miesięcy i 4 dni)
    Najmłodszy skoczek konkursu:
    Dominik Peter 🇨🇭 (19 lat,5 miesięcy i 30 dni)
    Najwyższy skoczek konkursu:
    Anze Semenic 🇸🇮 187 cm
    Najniższy Skoczek konkursu:
    Yukiya Sato 🇯🇵 159 cm
    Wystąpiło 9 reprezentacji z Europy, 1 z Azji i 2 z Ameryki Płn 🇩🇪🇵🇱🇸🇮🇸🇯🇦🇹🇯🇵🇨🇭🇫🇮🇨🇦🇮🇹🇪🇪🇺🇸
    Najdłuższy skok konkursu:
    Yukiya Sato 🇯🇵 146,0 m
    Najkrótszy skok konkursu:
    Artti Aigro 🇪🇪 89,0 m
    1 Dyskwalifikacja w konkursie:
    Andrew Urlaub 🇺🇸 (kombinezon)
    Najwyższa rekompensata za wiatr:
    Antti Aalto 🇫🇮 (-6,9 pkt)
    Najniższa rekompensata za wiatr:
    Naoki Nakamura 🇯🇵 (-23,0 pkt)
    Najszybszy zawodnik na progu:
    Andreas Wellinger 🇩🇪 (86,0 km/h)
    Constantin Schmid 🇩🇪 (86,0 km/h)
    Najwolniejszy zawodnik na progu:
    Naoki Nakamura 🇯🇵 (84,2 km/h)
    Najładniejszy stylowo skok:
    Dawid Kubacki 🇵🇱 (57,5 pkt)
    Najsłabszy stylowo skok:
    Artti Aigro 🇪🇪 (42,0 pkt)
    Ilość skoków poza Punkt K: 50
    Ilość skoków poza 140 metr: 3
    ilość skoków Poza HS: 2
    TOP 3 Najlepsze średnie odległości oddane przez 1 kraj:
    🥇Norwegia 🇸🇯 133,7 m
    🥈Niemcy 🇩🇪 130,5 m
    🥉Polska 🇵🇱 126,9 m
    Najwyższy skoczek na podium:
    Dawid Kubacki 🇵🇱 180 cm
    Najniższy skoczek na podium:
    Markus Eisenbichler 🇩🇪 172 cm
    Najdłuższy skok weekendu:
    Yukiya Sato 🇯🇵 146,0 m (II seria, 2 konkurs indywidualny)
    Markus Eisenbichler 🇩🇪 146,0 m (I seria, I konkurs indywidualny)
    Najwyższa nota sędziowska weekendu za styl (NEW):
    Dawid Kubacki 🇵🇱 (57,5 pkt) (II seria II konkursu indywidualnego)

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @dejw

    W Tagile ma wystąpić Huber, a jego stać na dalekie skoki, co pokazał w Wiśle.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl