Puchar Świata 2020/2021 bez próby przedolimpijskiej w Zhangjiakou

 • 2020-12-02 15:44

W obecnym sezonie Puchar Świata nie wyruszy do dalekiej Azji. Po odwołaniu zawodów w Sapporo (6-7 lutego), tym razem ten sam los spotkał próbę przedolimpijską w Zhangjiakou (13-14 lutego). Chiński Związek Narciarski ogłosił już rezygnację z przeprowadzenia konkursów.

Przypomnijmy, iż w dniach 11-14 lutego Zhangjiakou miało stać się pierwszym w historii chińskim miastem goszczącym Puchar Świata w skokach narciarskich. Najpierw zaplanowano dwa konkursy pań na normalnej skoczni. Z kolei w sobotę i niedzielę miały odbyć się zawody mężczyzn na dużym obiekcie.

Próba przedolimpijska nie zostanie jednak rozegrana w trakcie obecnego sezonu zimowego. Władze Chińskiego Związku Narciarskiego ogłosiły już rezygnację z organizacji lutowych konkursów Pucharu Świata. Formalnie zawody zostaną odwołane po przysłaniu odpowiednich dokumentów do władz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), co jest kwestią kilku najbliższych dni.

O potencjalnym odwołaniu lutowych zmagań w Zhangjiakou było głośno już od kilku tygodni. Głównym problemem była obecnie trwająca pandemia koronawirusa. Według obecnych obostrzeń, Europejczycy przybywający do Chin muszą odbyć 14-dniową kwarantannę, a to zaburzyłoby kalendarz Pucharu Świata.

Na chwilę obecną nieznane są losy planowanych zawodów Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup w Zhangjiakou (27-28 stycznia). Najprawdopodobniej wspomniane konkursy również zostaną odwołane.

W ciągu najbliższych dni FIS ma ogłosić gospodarza zawodów Pucharu Świata w miejsce odwołanej rywalizacji w Sapporo (6-7 lutego). Nieoficjalnie najpoważniejszym kandydatem do przejęcia tego terminu jest Klingenthal. Decyzja Chin oznacza dla władz międzynarodowej federacji poszukiwania kolejnej lokalizacji zastępczej. Chęć organizacji dodatkowych konkursów PŚ zgłosił już m.in. Polski Związek Narciarski, który mógłby przeprowadzić kolejny weekend w Wiśle lub Zakopanem.

Zgodnie z zapowiedziami z Forum Nordicum, z racji odwołania lutowego Pucharu Świata w Zhangjiakou, próba przedolimpijska skoczków narciarskich może zostać rozegrana w ramach Letniego Grand Prix 2021.

 


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8804) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • war3d bywalec

  Szkoda, że Chińczycy się wycofali. Zawsze to byłby jakiś powiew świeżości w PŚ. Tym gorzej, że to już kolejne konkursy, po Sapporo

 • cms stały bywalec
  @matt_ @matt_

  Zauważ, że konkursy w Sapporo w sezonie 2021/2022 są planowane na 22 i 23 stycznia a potem jeszcze mają być konkursy w Willingen przed ZIO z Pekinie. Przy takim układzie nikt nie poleci do Sapporo aby potem wracać do Europy na konkursy w Willingen i lecieć potem z powrotem do Azji na Igrzyska. W tym układzie rozsądniej byłoby gdyby zawody w Sapporo były 29 i 30 stycznia a Willingen tydzień wcześniej. Wtedy część zawodników poleciałaby do Sapporo i potem do Pekinu, a cześć i tak pewnie by odpuściła Japonię i poleciała od razu na Igrzyska

 • matt_ początkujący
  @cms

  Taki pomysł miałby szanse przejść w siatkówce, gdzie zdarza się czasem trasa "Polska - Japonia - Portugalia - Brazylia". W skokach może być różnie, szczególnie że w tym sezonie było ułożone tak, że najpierw Sapporo, potem Chiny i już powrót do Europy. Jeżeli próba przedolimpijska miałaby się odbyć w pierwszej połowie grudnia 2021 to z jednej strony dobrze, bo od razu po Niżnym Tagile, tylko co wtedy z Sapporo? Wrócić z Dalekiego Wschodu, żeby za kilka tygodni znowu tam lecieć?

 • cms stały bywalec
  Próba przedolimpijska w grudniu 2021

  Patrząc na to jakie mrozy obecnie panują w Zhangjiakou myślę, że próba przedolimpijska mogłaby się spokojnie odbyć w przyszłym sezonie w wolnym terminie 11-12 grudnia 2021 r. w którym planowane były zawody w Niemczech. Nawet przy niedostatku naturalnego śniegu spokojnie dałoby się skocznię dośnieżyć armatkami. Myślę, że to rozsądniejsze rozwiązanie niż organizowanie tam LGP z niską frekwencją. W ostatnich latach raz mieliśmy już próbę przedolimpijską w grudniu w Soczi, oczywiście to było sezon wcześniej ale myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie aby rozegrać ją w tym samy sezonie co igrzyska.

 • W Punkt doświadczony

  Narzucające się, rozsądne, rozwiązanie.
  Wycieczka do Chin byłaby zwyczajnym proszeniem się oniedkonczenie tegorocznej edycji PŚ.

 • Mes03 stały bywalec
  @Biberka

  To do mnie było? Przecież ja sam sobie odpowiedziałem. i wytłumacz mi co ma znaczyć "Zacznij słuchać Mezo, a nie tego zachlanego hiphopolowca na autotune Mesa".?

 • Biberka stały bywalec
  @Mes03

  Nie lepiej, tak ustalili Rasnov, bo tak im pasuje. Zacznij słuchać Mezo, a nie tego zachlanego hiphopolowca na autotune Mesa :)))

 • Biberka stały bywalec
  @padu

  Tak, Fis tu siedzi i śledzi i powie "o artykuł o Kuopio, robimy tam zawody". Powiedz szczerze ile masz lat?

 • Mes03 stały bywalec
  @Mes03

  No to w miejsce Predazzo Ramsau, Szczyrk albo jakąś inną małą skocznie żeby przygotować skoczków do MŚ w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.

 • Mes03 stały bywalec
  @sonkasebastian@gmail.com

  Puchar Świata bo Niżny Tagił jest w Azji.

 • Karpp weteran
  @pawelf1

  Pytaj Małysza ;)

  Pewnie chodzi o inne koszty, które ponosi się przy okazji organizacji PŚ a teraz pandemia i wszyscy wolą zaciskac pasa.

  Nie wiem jakie to pozostałe miejsca mają być. Stawiam, że chodzi o loty w Tauplitz

 • kuba923 stały bywalec

  Gdzie p. Adrian Dworakowski? Co się stało, że to nie on pisze newsa o Chinach? :)

 • pawelf1 profesor
  @Karpp

  Raz to Szczyrk chyba już naśnieżony albo są w trakcie . A dwa naśnieżenie armatkami to najmniejszy koszt PŚ .

 • pawelf1 profesor
  Taaaa...

  Było w artykule na forum ......konkurs dostanie w pierwszej kolejności ktoś nowy co nie organizuje już zawodów i co ważne ktoś z Europy kontynentalnej . Nawet Skandynawia nie jest brana pod uwagę . Nie chcą fundować sobie następnej eskapady gdzie będzie dodatkowo ciężko o frekwencje . Szanse Polski są niewielkie ponieważ zgłosili się inni chętni.

 • tomek20 weteran

  Czyli co Szczyrk w tym roku w ogóle nie zamierza uruchamiać skoczni?

 • Xenkus profesor
  Z blogu Krafta - tłumaczone tłumaczem

  Ale co nieco da się zrozumieć

  W międzyczasie złapał mnie wirus koronowy i czuję się bardziej niż gorzko, gdy siedzę w domu i oglądam skoki narciarskie w telewizji - po prostu rani serce mojego ambitnego sportowca. Oczywiście inaczej wyobrażałem sobie przygotowania do Mistrzostw Świata w lotach narciarskich i chciałem dotrzeć do nich w szczytowej formie. Ale teraz muszę jak najlepiej to wykorzystać i po prostu obejrzeć jedno lub drugie w telewizji

  Poza tym czuję się dobrze, nawet jeśli nie jestem w formie. Nadal czułem się bardzo dobrze w piątek / sobotę i też nie miałem żadnych objawów. W niedzielę / poniedziałek sytuacja wyglądała trochę inaczej i od dobrych trzech dni miałem łagodne objawy grypopodobne. W szczegółach oznacza to, że mój nos, a także zatoki przynosowe czują się jakoś „za” i że od wczoraj / przedwczoraj nastąpiła lekka utrata smaku.

  Chociaż jak na razie czuję się dobrze, nie mogę w tej chwili myśleć o treningu w domu - to po prostu w tej chwili nie jest możliwe. Zamiast trenować w domu, program dla mnie to dosłownie „czekaj, zobacz i pij herbatę” każdego dnia. Małe pocieszenie z powodu jednej z NAJWAŻNIEJSZYCH atrakcji tego roku, czyli Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich w Planicy, ale to po prostu nie ma sensu.

  W tej chwili staram się zwalczać objawy za pomocą herbaty, inhalacji, witamin i innych domowych środków. Zrobię kolejny test w ciągu najbliższych kilku dni i zobaczymy. Dodatkowo mam zgodnie z harmonogramem test medycyny sportowej, gdy tylko poczuję się dobrze - nie mogę teraz oszacować, kiedy to będzie.

  W tej chwili nie mogę nic więcej powiedzieć o osobistym planowaniu mistrzostw świata w lotach narciarskich, skokach treningowych do tego momentu itp. Muszę zobaczyć, co przyniesie czas i testy, a potem zobaczę, dokąd zmierza podróż.

  Dziękuję za zachęcającą zachętę w ciągu ostatnich kilku dni, będę Cię informować na bieżąco,
  Krafti.


 • Karpp weteran

  Tymczasem Kraft donosi, że czuje się coraz gorzej i nie ma na nic siły

  Wiec chyba MŚwL odpadają

 • janbombek stały bywalec
  @Kolos

  Obstawiam, że pojadą prawie wszyscy. W końcu to próba przedolimpijska.

 • Karpp weteran

  Szczyrk odpada bo za duże koszty, tak twierdzi Małysz

 • wiatrhula111 weteran
  @Mes03

  Predazzo jest w przebudowie przecież, a co najmniej miało być, bo teraz to już nic nie wiadomo.
  Co do mamutów to jak najbardziej jestem na tak, w ogóle w sezonie powinno się wykorzystywać wszystkie 4 mamuty, oprócz igrzysk olimpijskich i kiedyś TCSu tylko takie zawody są wstanie wywołać zainteresowanie u postronnego kibica

 • wiatrhula111 weteran
  @alo

  W zeszłym sezonie mieliśmy potwierdzenie, że chętnych na PŚ nie brakuje, braki są w przypadku zawodów niższych rangą, bo tu zyski są minimalne (o ile w ogóle), a ten sezon jest taki tylko i wyłącznie ze względu na Covida

 • unnameduser stały bywalec
  @sonkasebastian@gmail.com

  Poziom też będzie pasował do tej nazwy (poprzednika PK).

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @akwin123

  Cuda się zdarzają, ale chyba nie w tym przypadku.

 • akwin123 początkujący

  I teraz wchodzi On, cały na biało... LIBEREC!!! :D

 • Pavel profesor
  @alo

  Taa, bo Niemcy i Norwegowie to wcale konkursów nie organizują tylko Polacy :)

 • alo profesor

  Tak sobie myślę że gdyby nie Polska chętna do rozgrywania konkursów to cienko by przędły skoki. U nas jakoś się da przeprowadzić a gdzie indziej nie. Wolałbym zawody w Zakopanem. Szkoda że nie dadzą na mamuta jakiegoś. Było do przewidzenia że odwołają w Chinach.

 • Mes03 stały bywalec

  Ja bym za Japonię chciał zobaczyć skocznię w Predazzo, lub jakąś skocznie do lotów czyli mamut w Oberstdorfie i Bad Mittendorf.

 • Mes03 stały bywalec

  A nie lepiej po prostu Rasnov wstawić w miejsce chińskich konkursów czyli 13-14 luty a 19-20 luty zostawić wolny , przynajmniej byłoby dobre przygotowanie skoczków i odpoczynek przed mistrzostwami.

 • zimowy_komentator profesor
  Na Kanale Sportowym (YouTube)

  aktualnie live z Andrzejem Stękałą.

 • Robert Johansson252 profesor
  @TataHejtera Zawody w Rasnovie i Predazzo

  Kompletnie nie dorównywały emocjami zawodom na większych obiektach

 • Biberka stały bywalec

  Letnie gp to nie to samo. Niech od razu odwolaja, bo do 2022 bedzie 12 fala koronogowna.

 • pogromca januszy weteran
  @TataHejtera Po co zawody w Szczyrku?

  Żeby Niemcy znowu wygrali? Oni na normalnych obiektach są ostatnio bezkonkurencyjni.

 • maziar1000 bywalec

  Ogólnie szkoda że USA albo Kanada nie są zainteresowani. Chociaż byłby inny kontynent

 • Kolos profesor

  No cóż to było do przewidzeniaw sumie.. Na pewno szkoda, że nie będzie PŚ w Chinach i to na takim futurystycznym obiekcie.

  No i powodzenia z tym LGP 2021 w Chinach. Pomijając już kwestie epidrmiologiczne (bo zakładam, że do wakacji będzie już po pandemii) to kto tam pojedzie?

 • maziar1000 bywalec
  @tomek20

  Koszty przygotowania trzeciej skoczni

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @sonkasebastian@gmail.com

  Niżny Tagił jest w Azji.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @TataHejtera

  Ja zdecydowanie wolę duże i mamucie skocznie niż normalne.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @TataHejtera

  A w Szczyrku nie ma przypadkiem skoczni dużej - przejeżdżałem wielkokrotnie obok Skalitego i chyba jest duży obiekt ;-;

 • sonkasebastian@gmail.com początkujący

  Czyli mamy puchar Europy

 • TataHejtera początkujący

  Szkoda, ale Polska może mieć 3 weekendy Pucharu Świata.
  Chciałbym, żeby to nie była Wisła czy Zakopane, a Szczyrk. Przecież Szczyrk ma chyba homologacje od FIS'u.
  PZN od kilkunastu lat nie zgłasza kandydatury Szczyrku do zorganizowania PŚ, a było by to coś nowego i miłego dla oka w oglądaniu.

  Mistrzostwa świata juniorów w Szczyrku odbyły się bez większych problemów więc nie widzę powodów, żeby omijać tę skocznie.

  W poprzednim sezonie Rasnov pokazało, że zawody na skoczni normalnej mogą dorównywać emocjami i poziomem skoczniom dużym

 • kubson97865 weteran

  Po co ten Klinghetal? I kolejna niemiecka skocznia
  Kuopio, Predazzo czy nawet jakaś inna skocznia z Austrii.

 • King profesor

  Mam nadzieję, że Zakopane dostanie szansę. Atmosfera zawsze tam lepsza niż w Wiśle, a może sytuacja się poprawi i kibice będą już mogli choćby w połowie zająć trybuny tak jak było to latem czy na meczach.

 • tomek20 weteran
  @SebaSzczesnyy

  Z jakiego powodu Szczyrk odpada?

 • Karpp weteran

  Jesli się zgłosi jakaś kandydatura której nie ma w PŚ to będzie miała pierwszeństwo. Ale ja obecnie takiej nie widze.

  Niemcy dostaną za Japonie a Polska za Chiny

 • kibicsportu profesor

  Liczę na Wisłe lub Zakopane zamiast Zhangjiakou :)
  Przynajmniej byłyby 2 konkursy indywidualne.

 • pogromca januszy weteran
  Niby człowiek wiedział...

  ...ale nie łudził się ani trochę :P

 • padu stały bywalec

  Kuopio byłoby niezłe. Teraz powstały artykułu, o konkursach na tej skoczni 20 lat temu, w ramach wehikułu czasu i fajnie by było zobaczyć skocznie Puijo po kilkuletniej przerwie

 • SebaSzczesnyy weteran
  @zimowy_komentator

  Już mówili że Szczyrk odpada.
  Tylko Wisła lub Zakopane jest możliwe

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  A to akurat do przewidzenia było

 • zimowy_komentator profesor
  Proponuję pierwszy PŚ w Szczyrku

  jak szaleć to szaleć !

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl