MŚwL w Planicy: Karl Geiger ze złotem, trzech Polaków w dziesiątce

  • 2020-12-12 16:33

Karl Geiger obronił piątkowe prowadzenie i został mistrzem świata w lotach narciarskich! Reprezentant Niemiec triumfował na mamuciej skoczni w Planicy (HS240) dzięki finałowym próbom na odległość 240,5 m i 231,5 m. Srebrny medal wywalczył Halvor Egner Granerud, a brąz - Markus Eisenbichler. Siódme miejsce zajął Piotr Żyła, ósmy był Kamil Stoch, dziesiąty Andrzej Stękała, a piętnasty Dawid Kubacki.

Karl GeigerKarl Geiger
fot. Tadeusz Mieczyński
Markus EisenbichlerMarkus Eisenbichler
fot. Tadeusz Mieczyński
Halvor Egner GranerudHalvor Egner Granerud
fot. Tadeusz Mieczyński

W trzeciej serii konkursowej Karl Geiger powiększył swoją przewagę nad rywalami. Lider po pierwszym dniu oddał najdłuższy lot rundy (240,5 m) i wyprzedzał o 7,7 punktu Halvora Egnera Graneruda (239 m). Trzeci był Markus Eisenbichler (234,5 m), a punkt za nim plasował się Michael Hayboeck (237,5 m). Tuż za czołową czwórką znajdowali się Robert Johansson (228 m) i Yukiya Sato (228 m).

Piotr Żyła po próbie na odległość 227 metrów utrzymał siódmą pozycję, przed Kamilem Stochem (223 m) i Andrzejem Stękałą (224,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Jewgienij Klimow (222,5 m). Czwarty z Polaków, Dawid Kubacki po próbie na 211 metr pozostał na dwunastym miejscu.

Losy tytułu mistrza świata w lotach narciarskich rozstrzygały się do ostatnich sekund serii finałowej. Karl Geiger uzyskał 231,5 metra wobec 243 metrów w wykonaniu Halvora Egnera Graneruda. Reprezentant Niemiec sięgnął jednak po złoto, pokonując Norwega o zaledwie 0,5 punktu. Brąz przypadł Markusowi Eisenbichlerowi (230 m). Tuż za podium sklasyfikowani zostali Michael Hayboeck (220,5 m), Robert Johansson (232 m) oraz Yukiya Sato (229 m).

Piotr Żyła w finale uzyskał wynik 224,5 metra i zakończył mistrzostwa na najlepszym w karierze, siódmym miejscu. Tuż za nim uplasował się Kamil Stoch (222,5 m). Dziewiąty był Jewgienij Klimow (220 m), a czołową dziesiątkę skompletował debiutujący Andrzej Stękała (212 m).

Dawid Kubacki w serii finałowej lądował na 196 metrze i zakończył piątkowo-sobotnią rywalizację na piętnastej pozycji.

Trzecią i czwartą rundę konkursową rozegrano z 12. belki startowej.

Karl Geiger w swoim debiucie na MŚ w lotach narciarskich sięgnął po złoty medale. Jest czwartym reprezentantem Niemiec, który dokonał tego wyczynu, po Dieterze Thomie (Vikersund 1990), Svenie Hannawaldzie (Harrachov 2002 i Planica 2004) oraz Severinie Freundzie (Harrachov 2014).

Na niedzielę zaplanowano konkurs drużynowy z udziałem ośmiu zespołów. Reprezentacja Polski wystąpi w składzie: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Początek zawodów o 16:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz nieoficjalne wyniki sobotnich serii konkursowych >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (51031) komentarze: (467)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Lataj profesor
    Part 2


    Finowie słabo, poza Aalto, który był przed wszystkimi Słoweńcami 1 dnia. Najbardziej zawiódł Maatta. Kytosaho może się cieszyć nowym rekordem.
    Włosi z zachwycającym Bresadolą i rozczarowującym Insamem.
    Myślałem, że Sakala już wyczerpał limit pecha w tym sezonie, a jednak znów DQ. Kozisek blisko 2 serii.
    Marusiak pozostaje bez komentarza. Kaliniczenko gorzej niż w kwali, ale wyjeżdża z nowym rekordem życiowym i kraju.
    Ze względu na zarażenie koronawirusem, Szwajcarzy od razu pojechali do swojego kraju, a nie wiadomo, do kiedy ich trener będzie mógł oglądać zmagania najlepszych zawodników tylko z perspektywy telewidza.

    Ogólnie pozytywny czempionat indywidualny. Wiatr nie wypaczył rywalizacji, choć ostatniego dnia były przeważnie podmuchy w plecy. Gdyby wszystkim wiało pod narty, byłoby w konkursie więcej prób poza HS, ale tak chociaż było dość bezpiecznie.

    Kurde, nie sądziłem, że na moje przemyślenia nie wystarczy 2500 znaków.

  • Lataj profesor
    Part 1

    Niemcy jak zwykle solidni. Po Geigerze nie spodziewałbym się takiego występu, że nokautuje Graneruda. Jego forma była słabsza niż u Eisenbichlera przed Planicą. Markus ucieszył się jak dziecko z brązu. Paschke nie przebił znacznie swojego PB, ale był równy. Cieszy też postawa Schmida.
    Granerud mocno rozczarowany przegraną o 0,5 pkt, za to powinien być zadowolony z nowej życiówki i jej wyrównania. Johansson potwierdził, że jest mocny. Zawodzi Tande, a bardzo Forfang. Eriksen bez rewelacji.
    Polacy mieli przechytrzyć wszystkich, ale pozostają wciąż z niedosytem. 3 naszych w top 10 to świetna wiadomość, ale martwi mnie brak nawiązania walki o podium albo chociaż top 5. Najrówniejszy Żyła, Stoch bez błysku. Największym wygranym Stękała, a największym przegranym Kubacki z bólem pleców. Dziwi mnie decyzja o wzięciu go do drużynówki i oodesłaniu od razu do domu Zniszczoła i po nim Murańki. Trener podjął odważną decyzję i chyba tylko dokonaniami się kierował. Pozostaje mieć nadzieję, że Dawid w drużynówce nie odwali tego co w ostatnim skoku. Czuję, że będzie medal, ale pozostaje pytanie jaki?
    Mieszane uczucia u Austriaków. Koronawirus nie szczędził mocnego w tym sezonie Hubera po tym, jak po Wiśle wyeliminował najlepszych z grona do Planicy. Przerwa bardziej służyła Geigerowi i Hayboeckowi niż Polakom. Austriak godnie się zaprezentował w czasie niedoli Krafta, któremu po nadzwyczajnym skoku odnowił się ból pleców. Szkoda, że Michael wyjechał z nowym PB bez medalu. Aschenwald dość przeciętnie, a Schlierenzauer poniżej oczekiwań. Nie było co liczyć na Kahofera.
    Dość niestabilne grono Japończyków. Najrówniejszy z nich był Y. Sato, który wykiwał Polaków. Najsłabszy był Nakamura.
    Największego pecha mieli gospodarze. Lanisek nadrobił straty w ostatniej chwili. Reszta zawiodła, nawet drugi Pavlovcic. Teoretycznie najgorszy przed Wisłą, a przed lotami okazał się drugą siłą Słowenii. Pluć sobie w brodę może Zajc bez udziału w drużynówce. Słoweńcy raczej nie mają szans na medal z taką formą.
    Dwóm młodym Rosjanom tak niewiele zabrakło do dalszych serii. Nierówny Nazarow w życiowej formie. Nadzwyczaj dobry Klimow, choć też bez stabilności.

  • Puszek początkujący
    @Blumiś

    Broń Boże tego paskudnego języka, niemiecki to jest język piękny jego muszę się nauczyć

  • ann81 weteran
    @Blumiś

    Chyba nie rozumiesz, o co mi chodzi. Małysz kończył, gdy do następnych Igrzysk były 3 lata a nie 1 rok. That's different.

  • dervish profesor

    Praca sedziów belkowych wzorowa. Belka idealnie ustawiona (pod najlepszych) nie tylko nie wypaczyła wyników ale zagwarantowała najwyższą sportową jakość. Skoczkowie nie przeskakiwali skoczni dzięki czemu nie musieli lądować awaryjnie i tracić punktów za styl co mogło wypaczyć rywalizację.
    Dodatkowym plusem tak ustawionej belki było uwypuklenie klasy jaka prezentowali najlepsi. Widzowie mogli "organoleptycznie" zobaczyć jak wielkie różnice są między najsłabszymi i najlepszymi uczestnikami mistrzostw.
    Ci co uważają że belka powinna być ustawiona wyzej nie szukają w widowisku sportu tylko cyrku. Zapewne chcieliby żeby jury żonglowało belkami przez cały konkurs tak aby każdy skoczek lądował w okolicach HS. Mieliśmy juz konkursy w których hołdowano takim zwyczajom. Po takich konkursach mniej zorientowana gawiedź dziwiła się dlaczego Schlirenzauer skakał z najazdu o 10 belek niższego niż jakiś inny skoczek z początku listy.
    Ano właśnie z powodu zbyt wysoko ustawionej belki dzięki której najsłabsi skoczkowie lądowali w okolicach HS a najlepsi skacząc z tej belki musieliby chyba lądować na trybunach poza skocznią.

    Piękne widowisko to nie są rekordy lądowane na plecach lub z podpórką na 4 literach. Najlepsze widowisko jest wówczas gdy skoczkowie lądują w okolicach HS i kończą skoki pięknym telemarkiem. Nie sztuka bić rekordy przy belce ustawionej w lesie. Odpowiednio wysoko ustawiona belka i nawet kamień ustanowi rekord skoczni.

    Wczorajszy konkurs oceniam jako jeden z najbardziej udanych pod względem sportowym, sprawiedliwych i efektownych konkursów w całej historii lotów.

  • Michelek stały bywalec
    @Xenkus

    Raczej wannabe trolli. Po pierwszym zdaniu można dawać ignora, od poziomu choćby Majora dzielą ich lata świetlne.

  • Tomek88 profesor
    @Kolos

    Oczywiście, że tak. Tak naprawdę do połowy stawki w 3 i 4 serii nie oglądaliśmy dalekich lotów i zawodnicy się męczyli. Zgadzam się z tobą, że belka mogłaby być ustawiona wyżej.

  • SZCZEPAN44 doświadczony
    @Blumiś

    Zeby zamienic słabego Kubackiego z bolącymi plecami??
    Dzisiaj Kubacki bedzie najgorszy z Polakow, moze tak duzo nie straci

  • Setareh bywalec
    @Morgensternowy_

    Co wy z tym bólem pleców? Może zamiast spamować na forum cały wieczór obejrzyjcie np. rozmowę z Kubackim, bo ja widziałam i na ES i na TVP. Plecy go NIE BOLAŁY, za to zrobił błąd chcąc już zaryzykować w ostatnim skoku, przez to stracił wysokość i leciał za nisko nad zeskokiem.

  • Setareh bywalec
    @pogromca januszy

    Hejt leje się już od wczoraj za te nieszczęsne 213 m Stocha, ludziom odbija tutaj do reszty!

  • Kolos profesor
    @Seba Aka Krzychu

    Była pod najlepszych ustawiona, ale była za nisko. Pojedyncze, bardzo pojedyncze loty po za 240 m (mniej więcej jeden na serię) to dużo za mało. To powinna być walka na 240-metrowe odległości między pierwszą trójką a nie była.

  • Angelodan bywalec
    @Bernat__Sola

    Chodzi mi o stabilizację, widać wyraźnie, że im starsi tym trudniej im skakać dobrze cały czas. Do tego dochodzi głowa, inny cykl treningowy itd. A część to traktuje jakby każdy był w super formie i zapomniał, że w skokach też niczego nie można być pewnym zawsze. Kubacki w zeszłym sezonie też w miarę równo ogólnie skakał od TCS, a na koniec sezonu przegrał 3 miejsce. O Żyle nie będę wspominał, bo każdy widzi jaką równią pochyłą są jego skoki.

  • Kocurello2 doświadczony
    @zimowy_komentator

    A oni mają w ogóle prawo startu w PŚ?

  • Blumiś bywalec
    @Kapral Wiaderny

    Blagam zbanujcie tego trola.

  • Maranek bywalec
    Mam mieszane uczucia po konkursie

    Polacy zaprezentowali się jako grupa bardzo dobrze, ale szkoda ze żaden z nich nie nawiązał walki o medal.
    Po drugie wielki żal mi Graneruda liczyłem na niego on dla mnie skakał świetnie, przebojowo i przegrał na tak dużej skoczni po 4 skokach o dosłownie 0.5 metra a bardziej przez brak telemarku a nawet próba jego zamarkowania i napewno te 0.5 punkta więcej ktoś wystawił, szkoda. Wygrał Gaiger, w sumie gdyby sytuacja była odwrotna też można było żałować Niemca.
    Szykując się do mistrzostw liczyłem na Kamila, kiedy po pierwszym skoku Kamil stracił realne szanse na złoto liczyłem w walce Granerud-Eisenbichler na Norwega.
    Przed ostatnimi skokami w głowie ułożylem sobie podium 1.Granerud 2.Haybeock 3.Geiger
    Niestety wyszło nie po mojej myśli a więc czekam na TCS i tam Polacy może sobie odbiją jak i również przebojowy norweg pokona Niemcow na ich własnej ziemi 😊

  • zimowy_komentator profesor
    @Kocurello2

    i Chińczyków ale oni się dopiero szkolą :)

    Ciekawe jakby konkurs się odbył w Chinach w tym sezonie to czy wystąpiła by chińska krajówka ?

    Szkoda tych konkursów azjatyckich, ubarwiłyby bardzo PŚ.

  • Blumiś bywalec
    @Kolos

    To fakt. Skoki były dosc krotkie, powinno byc kilka za hs.

  • Blumiś bywalec
    @SZCZEPAN44

    Po co to pepik srepik?
    Po co Zniszczol mial tu siedziec i sie obijac, jak ma sie na Engelberg szykowac?

  • Blumiś bywalec
    @Puszek

    Naucz sie po polsku pisac ty analfabeto.

  • Puszek początkujący
    GEGER JEST WIELKI

    Ahhh jaki to piękny dzień dla NIEMIECKICH skoków Karl złoto ,Markus brąz ,żadnego Polaka w Top 5 no ale niestety 3 załapało sie do top 10 no niestety nie można mieć wszystkiego troche zdziwiony jestem formą Stocha no ,ale w sumie wygrał już wszystko w swojej karierze....aaaa nie czekaj.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl