Koniec sezonu Gregora Schlierenzauera

 • 2021-02-22 22:52

Gregor Schlierenzauer przedwcześnie zakończył występy w sezonie 2020/21. Powodem jest poważna kontuzja kolana, której 31-letni Tyrolczyk nabawił się w miniony weekend w Brotterode. Diagnoza lekarzy mówi o częściowo zerwanym więzadle krzyżowym przednim.

- Przerwa potrwa 6-8 tygodni, więc to przedwczesny koniec mojego sezonu, który zaczął się od COVID-19. W poprzedni weekend uczestniczyłem w Pucharze Kontynentalnym, gdzie skoczyłem bardzo daleko w serii próbnej i nie udało mi się wykonać telemarku - relacjonuje 53-krotny zwycięzca zawodów z cyklu Pucharu Świata, który w Turyngii uzyskał 120 metrów na 117-metrowym obiekcie.

- Nie znalazłem się w składzie na mistrzostwa świata, ale nadal zamierzałem startować w Pucharze Kontynentalnym. Z drugiej strony mialem szczęście w nieszczęściu. Naprawdę nie potrzebuję kolejnej operacji więzadeł krzyżowych - dodaje Schlierenzauer, którego czeka leczenie zapobiegawcze.

- Pozostaje trzymanie kciuków za ekipę obecną w Oberstdorfie - kończy wpis na swoim blogu Schlierenzauer, który tej zimy zgromadził 8 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a więc najmniej od debiutanckiego sezonu 2005/06.


Dominik Formela, źródło: gregorschlierenzauer.at
oglądalność: (15465) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Naxior początkujący

  I żeby było śmieszniej, chyba zrobił to powtórnie. W sensie, Norwegia > Szwecja > Norwegia. Czy z kimś go mylę?

 • Kolos profesor
  @Michelek

  Schlierenzauer miał już kontuzję kolana więc jest bardziej narażony na urazy niż skoczek który nigdy urazu kolana nie miał.

 • Kolos profesor
  @dervish

  Statystycznie im dalszy skok tym ryzyko kontuzji większe, to logika. Ale też ilość urazów do ilości skoków (choćby tylko po za HS) jest tak znikoma, że żadne statystyki nie mają tu sensu żeby to porównywać. W praktyce 999 na 1000 skoków po za HS jest ustane i nie kończy się urazem.

 • Michelek stały bywalec
  @KrzyK_

  Raczej chodzi o skumulowaną ilość obciążeń niż o wiek - Gregor jest przecież młodszy od Stocha czy choćby Żyły.

 • dervish profesor
  @Kolos

  Chcesz powiedzieć, że statystyki kontuzji odniesionych po wylądowanych skokach poza HS i w strefie bezpiecznej (miedzy K a HS) są podobne czyli ze ryzyko jest porównywalne? ;) Jeżeli tak to chcesz zaprzeczyć prawom fizyki.

 • Kolos profesor
  @dervish

  Bo skok po za HS jest bezpieczny co potwierdza 99,999% skoków po za ten punkt które się nie kończą urazami. Oczywiście wyjątki się zdarzają, ale tak jak mówiłem - zdarzają się poważne kontuzję także po skokach dużo krótszych niż za HS.

  HS to jest tylko kreska na skoczni i nic więcej, wyliczona że wzoru matematycznego ale tylko kreska. Oczywiście im dłuższy skok tym ryzyko kontuzji się statystycznie jakoś tam zwiększa ale powyżej HS to nie jest strefa śmierci. To ciągle normalne odległości.

  A porównanie skoku po za HS do jazdy po alkoholu jest tak absurdalne, że już bardziej nie może być. Dlatego, też sprowadziłem twoje podejście do absurdu.

 • dervish profesor
  @Kolos

  Masz bardzo wybiórczą logikę i widzę, że także problemy z analizą i analogią. :)

  Widzę, że z mojego wywodu zrozumiałeś tylko tyle, że wsiadając do auta gwałtownie zwiększasz ryzyko wypadku. :D Żadnej refleksji odnośnie wzrostu ryzyka po spożyciu alkoholu (lądowania w strefie poza HS) jak również ilości promili we krwi (jak daleko poza HS wylądowany jest skok lub mógłby być wylądowany gdyby nie awaryjne skracanie skoku)

 • Kolos profesor
  @dervish

  Samo oddanie skoku gwałtownie zwiększa ryzyko kontuzji - należy więc zakazać uprawiania skoków narciarskich... (wg. twojego podejścia)

 • dervish profesor

  Tu nie chodzi o to, ze X skoczków skoczyło poza HS i jakoś to przeżyli bez kontuzji ale o to, że lądowanie poza HS z czysto fizycznych względów gwałtownie zwiększa ryzyko odniesienia kontuzji. To tak jak byście po pijaku prowadzili auto. Większość takich jazd nie kończy się tragicznie ale ryzyko zaliczenia mandatu, utraty prawa jazdy lub udziału w tragicznym wypadku gwałtownie wzrasta i jest proporcjonalne do ilosci promili.

 • Prekursor Skoczni Vip stały bywalec

  Sezon olimpijski poskacze a potem koniec tak czuje :c

 • Funegosum doświadczony

  Szkoda.... ale mam wrażenie, że Gregor po powrocie męczył się niemiłosiernie. I wcale nie chodzi mi o wyniki, tylko o nastawienie. Taki Ammann skacze równie słabo (jak na mistrza, i nie liczę tu tych kilku punktów, które ostatnio uciułał), ale wyraźnie skakanie nadal Go bawi, sprawia frajdę. A Schlierenzauer jakby orał na ugorze. Obawiam się, ze to koniec.

 • Aby początkujący
  @dervish

  Choi mogl ustac dalej. Loty dalekie za hs to cos co kazdego kreci,lacznie z zawodnikami.w takim Kuusamo byle kto lata ponad 150 i jakos nie ma placzu,nie wspominajac o Iron mountain i longest standing.

 • Adam90 weteran

  Gregor Schlierenzauer i tak miał super poprzedni sezon, był blisko podium. Prawie kazdy sportowiec ma słabszy sezon po najlepszym. I tak więcej osiagnął od Stocha jako nastolatek oczywiscie Stoch ma duze osiągnieńcia ale to po 30 :D...

 • Robert Johansson252 weteran
  Skocznie w stawce - subiektywna opinia cz.2

  Skocznie w stawce - subiektywna opinia cz.2
  1. Kuusamo - Rukatunturi
  Punkt K: 120 m
  Punkt HS: 142 m
  Rekord Skoczni: 147,5 metra Stefana Krafta, Ryoyu Kobayashiego i Karla Geigera
  Najdłuższy skok: 152 m Sigurda Pettersena (nie zachował się film)

  W mroźnej Finlandii, rzut beretem od koła podbiegunowego znajduje się miasto Kuusamo i stacja narciarska Ruka, gdzie regularnie odbywają się zawody w przeróżnych sportach zimowych, w tym w skokach narciarskich. Skocznia jest dość stara - wybudowano ją w latach 60', a w 1996 została przebudowana stając się największą dużą skocznią na świecie (z czasem zastąpiło ją Willingen). Przez lata Kuusamo inaugurowało Puchar Świata.

  Rukatunturi to czołówka najtrudniejszych obiektów w kalendarzu. Młodsi i mniej doświadczeni zawodnicy mają ogromne problemy z oddaniem dobrych skoków, często nie dolatują do setnego metra. Na Rukatunturi leci się dość nisko nad zeskokiem, więc jeśli wieje mocno w plecy to ciężko o dalekie skoki. Słabsi zawodnicy, którzy nie potrafią wykorzystywać wiatru pod narty kończą swój skok również bardzo szybko, natomiast bardziej doświadczeni skoczkowie mogą polecieć daleko za 140-metr. Skocznia posiada bardzo dużą różnicę między punktami K, a HS - aż 22 metry. Dla porównania - skocznia w Zakopanem ma 15 m różnicy.

  Rukatunturi to piękny obiekt położony w naprawdę cudownej okolicy, którą zawsze w czasie zawodów przykrywa biały puch. Skocznia jest naprawdę piękna, zaryzykuję opinię, że to najładniejszy obiekt w kalendarzu. Ponadto klimat zawodów jest cudowny, zwłaszcza że to obecnie dopiero drugi weekend w PŚ. Czasem z Rovaniemi przyjeżdża święty Mikołaj, który pozuje do zdjęć ze skoczkami. Niestety, na skoczni doszło do kilku groźnych wypadków, między innymi w wykonaniu Thomasa Morgensterna. A jako, że wiatr lubi kręcić, zawody w Kuusamo bardzo często nie są do końca sprawiedliwe.

  Moja punktacja:
  Sprawiedliwość konkursów - 1/3
  Widowiskowość konkursów - 3/3
  Klimat - 3/3
  Otoczenie skoczni 2/2 - Zaryzykuję, że to najładniejsza otoczka w sezonie.
  Rekord skoczni 1/2 - 147,5 m to jeden z najdalszych rekordów, ale da się tam skoczyć parę metrów dalej.
  Dodatkowe bonusy: 1/1
  Ocena łączna: 11/14pkt - 78%

  Zapraszam do zabawy i wystawiania swoich ocen skoczni

 • Matthias88 stały bywalec

  Ma dopiero 31 lat. Kasai dopiero się rozgrzewał w tym wieku. Nie przekreślajmy Austriaka.

 • Vainamoinen bywalec

  Paradoksalnie to zmaganie Gregora jako człowieka ze słabościami jest ciekawsze niż jego triumfy dekadę temu. Życzę mu powodzenia w tym nierównym boju ale obawiam się, że jego organizm powiedział już "wystarczy", sport zawodowy przysporzył mu wielu sukcesów ale i sporo kłopotów zdrowotnych (fizycznych i psychicznych). Historia Schlierenzauera przypomina nieco historię Hannawalda, przy czym Austriak dużo wcześniej wtargnął na szczyt i dłużej na nim pozostał a Hannawald raczej się na ten szczyt wdrapytwał i dość szybko go opuścił. Obu koniec końców dopadły problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Hannawald długo dochodził do siebie, zobaczymy co będzie z Gregorem.

 • Robert Johansson252 weteran

  Nie zdziwię się jak to będzie koniec kariery...

 • KrzyK_ bywalec

  Tutaj wkradł się zapewne jakiś błąd zawodnika, jak taki Koreańczyk skoczył 3 i pół metra dalej i nic mu się nie stało, Gregor najprawdopodobniej spadł z dużej wysokości, chciał zrobić telemark, no i kolano nie wytrzymało. Szkoda, sezon olimpijski będzie prawdopodobnie jego ostatnim (z tego co słyszałem), więc oby jeszcze udało mu się coś osiągnąć w przyszłym sezonie (np. podium), ale będzie mu o to bardzo ciężko, wieku nie oszukasz.

 • Dawid21 początkujący
  @dervish

  A potem ludzie się śmieją, że "o nie, zbliżył się ktoś do HS to od razu belka w dół". Chyba już wiadomo czemu ;)

 • Kolos profesor
  @Marco Gaccio

  Prawdopodobnie Schlierenzauer zakończy karierę za rok po IO. Przynajmniej tak kiedyś mówił.

 • Marco Gaccio bywalec

  Ciekawe czy on jeszcze wierzy w to że kiedyś zacznie dobrze skakać czy tylko skacze oby skakać.

  W sumie póki nie jest stary to lepiej żeby próbował. Szkoda żeby kiedyś żałował że za szybko się poddał. Jeszcze 3 lata może próbować maksymalnie. Potem to już nie ma sensu

 • Kolos profesor
  @dervish

  Tak, tak niech skaczą z najniższych rozbiegów i spadają na bulę, wtedy będzie bezpieczne.

  Skoki po za HS są całkowicie bezpieczne o ile skoczek nie popełni błędu. Schlierenzauer po prostu popełnił błąd i tyle.

  Równie dobrze, można zerwać więzadła przy upadku czy nieudanym lądowaniu grubo przed HS i takich przypadków jest wiele.

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
  @dervish

  Zgadza się co do Stocha, przy czym to wydarzyło się w kwalifikacjach na normalnej skoczni w Lahti, po rekordowym skoku na 103,5 m.

 • Oreo weteran
  @Seba Aka Krzychu

  Nie, oby nie powrócił do czołówki. Nikt mnie tak nie denerwowałjak Schlierenzauer jak wygrywał. Wiele jego zwycięstw to efekt ciągnięcia za uszy przez noty sędziowskie.

 • Dama_Karmelowa weteran

  Przynajmniej tyle dobrego, że nie musi przejść operacji.
  Smutne. Po prostu. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy Gregora w czołówce, taki wielki mistrz zwyczajnie na to zasługuje. Mógłby dawno rzucić nartami, a jemu ciągle się chce walczyć, chociaż jest coraz trudniej.

 • Oczy Aignera profesor
  @dervish

  Obiekt w Brotterode jest mimo wszystko skocznią dużą.

 • acka doświadczony

  Rekord skoczni jest 3,5 metra dalej. Gregor po prostu skracał skok, spadł z wysoka i kolano nie wytrzymało. Swoje przeszło, te sukcesy w wieku juniorskim nie pozostały bez śladu. Jedni długie lata dochodzą do poziomu światowego. Gregora droga jest odwrotna. Błyskawicznie wskoczył na szczyt, trzymał się parę lat, ale potem zapłacił za to cenę, spadając nagle z wysokiego konia. W jego przypadku może być prawdą, że od paru lat żyje złudzeniami, iż coś może się jeszcze raz powtórzyć. Głowa jedno, a organizm już swoje przeszedł i o tym nieustannie przypomina...

 • Michalos bywalec

  Ajajaj Aż się przykro zrobiło... Gregor zawsze taki pozytywny. No nic trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia

 • dervish profesor

  Tym się kończy beztroskie ustawianie wysokiej belki. Jak widać na przykładzie nawet na skoczni normalnej lądując poza HS można bez trudu doznać ciężkiej kontuzji Rozumiem, że na treningu sędziowie chcą poeksperymentować ale dlaczego robią to tak beztrosko? Gregor to nie pierwsza i nie ostatnia ofiara zbyt wysoko ustawionej belki. W podobny sposób na pierwszych MŚ za kadencji Horna Kamil podczas skoku w serii treningowej przeskakując skocznię nadwyrężył kolano w rezultacie czego bedac jednym z głównych faworytów do zlota wrócił z mistrzostw na tarczy.

 • Aby początkujący

  Gregor jest wrakiem
  Tak sie kończy szalencze niskie bmi
  Skok 120m to nie jest nie wiadomo co na tej skoczni

 • Bosto87 bywalec

  Niestety z tego już chyba nic nie będzie, kolejne problemy zdrowotne jeszcze skomplikują i tak już trudną sytuację Gregora. Kariery przed igrzyskami raczej nie skończy i zapewne podejmie jeszcze próbę. Kibicowałem mu, żeby udało się wrócić ale tu już raczej żadnego spektakularnego powrotu nie będzie, choć przed sezonem naprawdę można było mieć na to nadzieję.

 • 23haze stały bywalec

  Rzeczywiście, straszny niefart. Życzę powrotu do zdrowia i godnego zakończenia kariery skoczka.

 • Nikt_ważny bywalec

  Jeśli faktycznie ma uszkodzone więzadła, to obawiam się, że to może oznaczać nawet koniec kariery. Chociaż mam nadzieję, że się mylę.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Szkoda, fajny by było, gdyby kiedyś powrócił do czołówki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).