Wolny odbił się od dna. "Kończę sezon z podniesioną głową"

 • 2021-04-03 11:30

W minionym sezonie Jakub Wolny ukończył dwanaście spośród siedemnastu konkursów, w których brał udział, w czołowej "30" Pucharu Świata. Dorobek 195 punktów dał mu 27. miejsce na koniec 42. edycji tego cyklu. - Zrobiłem znaczący progres, biorąc pod uwagę start zimy - zauważa 25-latek, który pewny siebie rozpoczyna przygotowania do igrzysk w Pekinie.

- Powrót do wrześniowego Pucharu Kontynentalnego to fajna retrospekcja. Początek przygotowań do zimy był w moim wykonaniu solidny, a potem było słabo. Czułem to na treningach i było to widać po wynikach. Start sezonu był dla mnie kiepski, żeby nie powiedzieć brzydko... - wspomina Wolny, który latem nie był w stanie punktować w drugoligowych zmaganiach w Wiśle, a do Pucharu Świata na dobre wskoczył dopiero po 69. Turnieju Czterech Skoczni.

- Było sporo wzlotów i upadków. Miałem lepsze i gorsze weekendy, ale generalnie kończę sezon z podniesioną głową. Zdobyłem prawie 200 punktów. To dużo i niedużo, ale zrobiłem znaczący progres, biorąc pod uwagę start zimy - mówi mieszkaniec Wilkowic, który w niedzielę kończącą loty w Planicy dostał szansę startu w konkursie drużynowym.

Najlepsze wspomnienia z sezonu 2020/21? - Finałowy tydzień w Planicy i 10. miejsce, które zająłem po 237-metrowym locie, ale i weekend w Titisee-Neustadt był udany. Po dłuższej przerwie wróciłem do Pucharu Świata i wywalczyłem 11. oraz 9. pozycję. To były bardzo miłe chwile - mówi 27. skoczek końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Lepiej Wolny spisywał się tylko przed dwoma laty, gdy uplasował się pięć "oczek" wyżej.

Największe rozczarowanie tej zimy? - Liczyłem na wyjazd na grudniowe mistrzostwa świata w lotach narciarskich, ale zdawałem sobie sprawę, że wtedy nie skakałem jak choćby teraz, przez co nie dostałem powołania - przyznaje mistrz świata juniorów z 2014 roku.

Życiowym wynikiem Wolnego pozostaje 4. miejsce z 2019 roku z Vikersund. - Podium na pewno nadal brakuje. To, a także wygranie Pucharu Świata, to jedno z marzeń. Cały czas ciężko pracuję na to, by tak się stało - podkreśla 25-latek.

Co okazało się kluczem, by wrócić do światowej czołówki? - Zrozumiałem podejście do zawodów i treningów. Nie jest tak, że wcześniej tego nie wiedziałem, natomiast wkradały się błędy w mojej głowie. Teraz będzie trzeba przepracować kolejny okres przygotowawczy na 110%. Zamierzam dać z siebie wszystko i jestem dobrej myśli - odpowiada przed sezonem olimpijskim.

Korespondencja z Planicy, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3651) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Krzewuszka

  Myślę, że Wellinger jeszcze będzie się liczył w światowych skokach, Schlierenzauer może zaliczy parę konkursów na TOP10, ale nie wydaje mi się, żeby powrócił do ścisłej czołówki, ale mu tego życzę.

 • Adam90 weteran
  @Krzewuszka

  Liczę na Schlierenzauera i Wellingera ,ze wygrają znowu :). A Kota juz dawno przestałem liczyć teraz tylko Murańka ;)

 • dar06_ weteran
  @Krzewuszka

  Maciej Kot aby nam zmartwychwstał z letargu
  Szkoda ze taki potencjał który w drzemie w nim ......przez kilka lat jest przez doktorka marnowany

 • Julixx05 bywalec

  Moim zdaniem Kuba ma wielki talent. Może nawet większy od wiecznego talentu Klimka. Ciekawe co by było gdyby nie kontuzja.

 • Krzewuszka początkujący

  Ten sezon w ogóle upłynął pod znakiem odbijania się od dna – Granerud, Stękała, Wolny, Murańka, a do tego przebłyski Ammanna.
  Ciekawe, kto w przyszłym roku powstanie jak Feniks z popiołów.
  Mógłby to być np. Wellinger, Schlierenzauer, Kasai albo nasz Maciej Kot. Ale zbyt wielkich szans na to na razie niestety nie ma.

 • Oczy Aignera profesor
  Kontuzja

  I pomyśleć, w którym miejscu teraz znajdowałby się Kuba, gdyby nie ta kontuzja z 2014 roku. Z pewnością jego rezultaty byłyby lepsze, ale trudno określić, czy byłby w stanie seryjnie plasować się w czołowej dziesiątce.

 • Adam90 weteran

  A dla mnie to nie musi wygrywać turniejów i klasyfikacji. Wystarczy ze zapunktuje na poziomie 400 pkt tez będzie dobrze. Bo jakby drugiego Stocha nie będzie...Wyniki są całkiem dobre. Gorzej jakby nie było progresu.

 • INOFUN99 weteran

  Od Titisse Jakub pełnił bardzo ważną funkcję w naszym zespole, był takim solidnym numer 5 w ekipie, w przeciwieństwie do Murańki, Zniszczoła regularnie punktował. Był godnym zmiennikiem, zawsze coś od siebie dawał, bez obaw mogę stwierdzić, postawić tezę, że nawet gdyby ktoś z naszej najlepszej czwórki miał jakieś problemy to Kuba bez problemu zastąpiłby kogoś z tej grupy. Oby zdrowie mu nadal dopisywało, bo z tym u Wolnego jest różnie.

 • Xenkus profesor
  @dar06_

  Na pewno ma większe szanse na dobre wyniki w przyszłości niż Kot.

 • dar06_ weteran

  Wiecznie młody niczym Muranka
  26 lat na karku a wyników nie ma i raczej już od niego nie doczekamy

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Cieszę się, że Wolny po słabym sezonie 2019/20 wrócił do dobrego skakania, mam nadzieję, że w następnym sezonie stanie na podium w zawodach PŚ.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).