Diabelski młyn zamiast skoczni - zapadła decyzja w Niżnym Nowogrodzie

 • 2021-04-07 09:29

Od jakiegoś czasu relacjonujemy na łamach naszego portalu batalię o nowe skocznie, K-95 i K-125, w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie. Wczoraj zapadła decyzja, że w miejscu planowanych skoczni zostanie postawiony diabelski młyn. Decyzja ta spotkała się z ogromnym rozczarowaniem miejscowego środowiska sportowego. 

Nie tak dawno informowaliśmy o hucznym otwarciu w Niżnym Nowogrodzie skoczni K-60, która ma zapoczątkować nową erę skoków narciarskich w tym ważnym dla Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, ośrodku. Wspomniany obiekt miał być jednak tylko środkiem w dążeniu do celu, jakim jest powstanie nowoczesnego kompleksu, w skład którego wejdą skocznie zdolne gościć zawodników w ramach Pucharu Świata. Pierwsze skocznie w Gorkim, jak wówczas nazywało się to miasto, stanęły w latach 30. W 1973 roku zbudowano, duży jak na tamten czas, obiekt K-110, który został rozebrany w 2008 roku, gdy groził zawaleniem. Od tego czasu miejscowi działacze nie ustają w wysiłkach, by przywrócić miastu, które wychowało podwójnego mistrza świata ze Szczyrbskiego Plesa, Garija Napałkowa, miano czołowego ośrodka w kraju.

- Budowa diabelskiego młyna nie tylko pozbawi nas powrotu prawdziwego skakania na nartach do naszego miasta, ale także wpłynie na bezpieczeństwo istniejącego kompleksu - tłumaczył kilka dni temu Jewgienij Waszurin, prezes Regionalnej Federacji Kombinacji Norweskiej i skoków Narciarskich w Niżnym Nowogrodzie - Planowana atrakcja zawiśnie bezpośrednio nad naszymi obiektami, a w przypadku osuwiska sprawa może zakończyć się tragedią. Deweloperzy chcą zbudować diabelski młyn nie biorąc pod uwagę wielu istotnych czynników bezpieczeństwa. 

Dwa dni temu władze miasta zdecydowały, że w miejscu przygotowanym pod budowę skoczni stanie jednak ów diabelski młyn. Choć informacje o takich planach krążyły od kilku miesięcy, sportowi decydenci do końca jednak wierzyli, że uda im się powstrzymać tę inwestycję i doprowadzić do szczęśliwego końca wieloletnią batalię o nowe obiekty do skoków. - Obecnie weryfikowana jest stateczność zbocza, na którym ma stanąć konstrukcja. Następnie, jeżeli okaże się to konieczne, zostanie opracowany projekt, by je wzmocnić. Zostanie wreszcie zainstalowana betonowa płyta, na której stanie diabelski młyn - informuje w swoim komunikacie lokalny resort budownictwa, który dodaje jednak, że inwestycja jest "niekapitałowa". Co to oznacza? W przypadku pozyskania środków na skocznie olbrzymia karuzela może zostać rozebrana i zrobić miejsce obiektom sportowym. Jednocześnie władze miasta podkreślają, że nie przewidują żadnych środków na dofinansowanie budowy skoczni ze swojego budżetu. 

- Jak można coś takiego zbudować na terenie szkoły, dosłownie nad głowami uczniów? - zastanawia się Władimir Sławski, wiceprezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i kombinacji Norweskiej. - Jak można kłaść betonową płytę w miejscu, w którym zainwestowano już tyle środków z budżetu dla najpopularniejszej szkoły sportowej w regionie? Jak można kłamać, że nie jest to inwestycja kapitałowa? A gdzie tu kwestia bezpieczeństwa? Przecież to rażące naruszenie wszystkich jego norm! - nie może ukryć swojego oburzenia rosyjski działacz. Ten i inne głosy oburzenia raczej na nic się już nie zdadzą. Sprawa wydaje się być przesądzona...

Tymczasem wczoraj skoczkowie z Niżnego Nowogrodu w składzie: Denis Korniłow, Roman Trofimow, Kirił Kotik i Michaił Maksimoczkin zdobyli tytuł drużynowych mistrzów Rosji. Biorąc pod uwagę problemy z infrastrukturą w ich rodzinnym mieście, może to być jeden z ostatnich takich sukcesów reprezentantów tamtejszego klubu.


Adrian Dworakowski, źródło: Nn.ru/Stadium.ru
oglądalność: (7312) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiatrhula111 weteran
  @Oczy Aignera

  Ciekawe, czy inne tereny nie były brane pod uwagę, przez nieodpowiednie ugruntowanie, czy dlatego że w innym miejscu nie chciało im się starać o uzyskanie tej ziemi na własność.
  Szkoda bo zawody na skoczni, a gdzieś w tle diabelski młyn to byłoby coś miłego dla oka ( albo odwrotnie podglądanie zawodów z góry)

 • Oczy Aignera profesor
  Diabelski młyn

  Ten diabelski młyn zdecydowanie nie będzie haroszyj. Gdyby miejsce jego budowy było bardziej oddalone od skoczni, to problem byłby mniejszy.

 • Kolos profesor
  @papa_s

  Chyba jedynie w charakterze tunelu aerodynamicznego :)

 • janbombek stały bywalec

  W tak wielkim kraju brakuje miejsca na cokolwiek, dziwne.

 • papa_s weteran
  A diabelski młyn

  mógłby być tak zaprojektowany aby służył przygotowaniom skoczków i skoczkiń?

 • dar06_ weteran
  @phoffman605

  Nie ma żadnego Boga czy Szatana
  Kto zakłada portal to jest stwórca i jego święte zasady powinne być przestrzegane
  To miałem na myśli

 • Krzewuszka początkujący
  @Kolos

  Oczywiście, że dobrym marketingiem można wykreować zapotrzebowanie na najróżniejsze dobra czy usługi (dlatego jest przecież stosowany), ale tutaj raczej nie zdziałałby on cudów. Pamiętajmy też, że wszystkie zasoby kiedyś się skończą – te finansowe, przeznaczone na marketing, również.

 • phoffman605 bywalec
  @dar06_

  No, z tym stwierdzeniem to się trochę zagalopowałeś. On nie jest żadnym stwórcą, żaden człowiek nim nie jest. Nie możesz go stawiać na równi z Bogiem.

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  A idź daleko, entuzjasto maksymalnie uproszczonej wizji świata, wrzucania wszystkich poza Tobą do jednego wora i tłumaczenia żenady i prostactwa „ironią i sarkazmem”. Przewietrz się, może będzie lepiej. I może Ci to gigantyczne, butne i aroganckie czasem aż do absurdu ego nieco zmaleje.

 • dar06_ weteran
  @Antykibicsportu

  Znasz takie przysłowie ?
  Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one
  To po pierwsze ,a po drugie
  Nie tykaj świętości pod żadnym pozorem !!!... On jest stwórco , a ty marnym robaczkiem !

  Tylko nowicjusze tej zasady nie znają

 • Antykibicsportu początkujący
  @ZXCVBNM_9999

  Zbiorze przypadkowych literek, pozujesz na madrego, a nigdy nic mądrego nie napisales.
  Nazwij sie lgbtrtvagd, bedzie zabawnie chociaz ;)
  Do Bajlando podjazdu nie masz.

 • Kolos profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Diabelski młyn, skocznia - wszystko jedno. Ze wszystkiego można zrobić atrakcję, wszystko jest kwestią odpowiedniego marketingu.

  I skocznia (skocznie) narciarskie mają tu nawet większy potencjał.

 • muhamadi bywalec

  redaktorku, nie unoś się honorem. Z internetu korzystasz od wczoraj? W internecie kazdy jest na TY, mało tego, w USA do kazdego zwraca się na ty. Nie istnieje tam coś takiego jak "panie redaktorze"

 • dar06_ weteran
  @ZXCVBNM_9999

  Aha na myśli miałem co innego ....ale można uznać w genezie współczesnej mowy

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @dar06_

  Znacznie bardziej wulgarna :)

 • dar06_ weteran
  @ZXCVBNM_9999

  A kto nie wierzy ,to odpowiedz jaka by była ?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).