Diabelski młyn zamiast skoczni - zapadła decyzja w Niżnym Nowogrodzie

 • 2021-04-07 09:29

Od jakiegoś czasu relacjonujemy na łamach naszego portalu batalię o nowe skocznie, K-95 i K-125, w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie. Wczoraj zapadła decyzja, że w miejscu planowanych skoczni zostanie postawiony diabelski młyn. Decyzja ta spotkała się z ogromnym rozczarowaniem miejscowego środowiska sportowego. 

Nie tak dawno informowaliśmy o hucznym otwarciu w Niżnym Nowogrodzie skoczni K-60, która ma zapoczątkować nową erę skoków narciarskich w tym ważnym dla Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego, ośrodku. Wspomniany obiekt miał być jednak tylko środkiem w dążeniu do celu, jakim jest powstanie nowoczesnego kompleksu, w skład którego wejdą skocznie zdolne gościć zawodników w ramach Pucharu Świata. Pierwsze skocznie w Gorkim, jak wówczas nazywało się to miasto, stanęły w latach 30. W 1973 roku zbudowano, duży jak na tamten czas, obiekt K-110, który został rozebrany w 2008 roku, gdy groził zawaleniem. Od tego czasu miejscowi działacze nie ustają w wysiłkach, by przywrócić miastu, które wychowało podwójnego mistrza świata ze Szczyrbskiego Plesa, Garija Napałkowa, miano czołowego ośrodka w kraju.

- Budowa diabelskiego młyna nie tylko pozbawi nas powrotu prawdziwego skakania na nartach do naszego miasta, ale także wpłynie na bezpieczeństwo istniejącego kompleksu - tłumaczył kilka dni temu Jewgienij Waszurin, prezes Regionalnej Federacji Kombinacji Norweskiej i skoków Narciarskich w Niżnym Nowogrodzie - Planowana atrakcja zawiśnie bezpośrednio nad naszymi obiektami, a w przypadku osuwiska sprawa może zakończyć się tragedią. Deweloperzy chcą zbudować diabelski młyn nie biorąc pod uwagę wielu istotnych czynników bezpieczeństwa. 

Dwa dni temu władze miasta zdecydowały, że w miejscu przygotowanym pod budowę skoczni stanie jednak ów diabelski młyn. Choć informacje o takich planach krążyły od kilku miesięcy, sportowi decydenci do końca jednak wierzyli, że uda im się powstrzymać tę inwestycję i doprowadzić do szczęśliwego końca wieloletnią batalię o nowe obiekty do skoków. - Obecnie weryfikowana jest stateczność zbocza, na którym ma stanąć konstrukcja. Następnie, jeżeli okaże się to konieczne, zostanie opracowany projekt, by je wzmocnić. Zostanie wreszcie zainstalowana betonowa płyta, na której stanie diabelski młyn - informuje w swoim komunikacie lokalny resort budownictwa, który dodaje jednak, że inwestycja jest "niekapitałowa". Co to oznacza? W przypadku pozyskania środków na skocznie olbrzymia karuzela może zostać rozebrana i zrobić miejsce obiektom sportowym. Jednocześnie władze miasta podkreślają, że nie przewidują żadnych środków na dofinansowanie budowy skoczni ze swojego budżetu. 

- Jak można coś takiego zbudować na terenie szkoły, dosłownie nad głowami uczniów? - zastanawia się Władimir Sławski, wiceprezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i kombinacji Norweskiej. - Jak można kłaść betonową płytę w miejscu, w którym zainwestowano już tyle środków z budżetu dla najpopularniejszej szkoły sportowej w regionie? Jak można kłamać, że nie jest to inwestycja kapitałowa? A gdzie tu kwestia bezpieczeństwa? Przecież to rażące naruszenie wszystkich jego norm! - nie może ukryć swojego oburzenia rosyjski działacz. Ten i inne głosy oburzenia raczej na nic się już nie zdadzą. Sprawa wydaje się być przesądzona...

Tymczasem wczoraj skoczkowie z Niżnego Nowogrodu w składzie: Denis Korniłow, Roman Trofimow, Kirił Kotik i Michaił Maksimoczkin zdobyli tytuł drużynowych mistrzów Rosji. Biorąc pod uwagę problemy z infrastrukturą w ich rodzinnym mieście, może to być jeden z ostatnich takich sukcesów reprezentantów tamtejszego klubu.


Adrian Dworakowski, źródło: Nn.ru/Stadium.ru
oglądalność: (7314) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiatrhula111 weteran
  @Oczy Aignera

  Ciekawe, czy inne tereny nie były brane pod uwagę, przez nieodpowiednie ugruntowanie, czy dlatego że w innym miejscu nie chciało im się starać o uzyskanie tej ziemi na własność.
  Szkoda bo zawody na skoczni, a gdzieś w tle diabelski młyn to byłoby coś miłego dla oka ( albo odwrotnie podglądanie zawodów z góry)

 • Oczy Aignera profesor
  Diabelski młyn

  Ten diabelski młyn zdecydowanie nie będzie haroszyj. Gdyby miejsce jego budowy było bardziej oddalone od skoczni, to problem byłby mniejszy.

 • Kolos profesor
  @papa_s

  Chyba jedynie w charakterze tunelu aerodynamicznego :)

 • janbombek stały bywalec

  W tak wielkim kraju brakuje miejsca na cokolwiek, dziwne.

 • papa_s weteran
  A diabelski młyn

  mógłby być tak zaprojektowany aby służył przygotowaniom skoczków i skoczkiń?

 • dar06_ weteran
  @phoffman605

  Nie ma żadnego Boga czy Szatana
  Kto zakłada portal to jest stwórca i jego święte zasady powinne być przestrzegane
  To miałem na myśli

 • Krzewuszka początkujący
  @Kolos

  Oczywiście, że dobrym marketingiem można wykreować zapotrzebowanie na najróżniejsze dobra czy usługi (dlatego jest przecież stosowany), ale tutaj raczej nie zdziałałby on cudów. Pamiętajmy też, że wszystkie zasoby kiedyś się skończą – te finansowe, przeznaczone na marketing, również.

 • phoffman605 bywalec
  @dar06_

  No, z tym stwierdzeniem to się trochę zagalopowałeś. On nie jest żadnym stwórcą, żaden człowiek nim nie jest. Nie możesz go stawiać na równi z Bogiem.

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  A idź daleko, entuzjasto maksymalnie uproszczonej wizji świata, wrzucania wszystkich poza Tobą do jednego wora i tłumaczenia żenady i prostactwa „ironią i sarkazmem”. Przewietrz się, może będzie lepiej. I może Ci to gigantyczne, butne i aroganckie czasem aż do absurdu ego nieco zmaleje.

 • dar06_ weteran
  @Antykibicsportu

  Znasz takie przysłowie ?
  Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one
  To po pierwsze ,a po drugie
  Nie tykaj świętości pod żadnym pozorem !!!... On jest stwórco , a ty marnym robaczkiem !

  Tylko nowicjusze tej zasady nie znają

 • Antykibicsportu początkujący
  @ZXCVBNM_9999

  Zbiorze przypadkowych literek, pozujesz na madrego, a nigdy nic mądrego nie napisales.
  Nazwij sie lgbtrtvagd, bedzie zabawnie chociaz ;)
  Do Bajlando podjazdu nie masz.

 • Kolos profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Diabelski młyn, skocznia - wszystko jedno. Ze wszystkiego można zrobić atrakcję, wszystko jest kwestią odpowiedniego marketingu.

  I skocznia (skocznie) narciarskie mają tu nawet większy potencjał.

 • muhamadi bywalec

  redaktorku, nie unoś się honorem. Z internetu korzystasz od wczoraj? W internecie kazdy jest na TY, mało tego, w USA do kazdego zwraca się na ty. Nie istnieje tam coś takiego jak "panie redaktorze"

 • dar06_ weteran
  @ZXCVBNM_9999

  Aha na myśli miałem co innego ....ale można uznać w genezie współczesnej mowy

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @dar06_

  Znacznie bardziej wulgarna :)

 • dar06_ weteran
  @ZXCVBNM_9999

  A kto nie wierzy ,to odpowiedz jaka by była ?

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Amen.

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Wojciechowski

  No i dobrze. Brawurowy obrońco pismaków portalu. Ja już kończę "kadencję" na skijumping do zimy, bo poziom pisanych tych bzdur byłby już za bardzo abstrakcyjny, nawet na ironię. Bawcie się dobrze newsami o tym, że Stoch kupił spodnie albo że Tande zakaszlał po covidzie i zmienił skarpety. :)

  PS. Kolos, litości. Diabelski młyn ma zawsze klientów, bo można fajnie dane miasto pooglądać, a skocznia to taka atrakcja, jak ze mnie papież. :)

  PS2. A ty, profesorek ZXCVBNM_9999, wyjmij kijeczek z wiadomo czego, bo tylko bawisz. :) Minus dla Tadzia taki, że im odsłony spadną.

 • dar06_ weteran
  @Robert Johansson252

  Dla mnie wrażenie zrobił skok Muranki 153 metry
  Wielka nadzieja i nie spełnione marzenia swoje i nasze, tylko w nielicznych próbach udowodnił ze jednak umie daleko skakać

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Wojciechowski

  Ironicznie skikomicznie
  Nasz naczelny ironista z Bajlandowa spod klawiatury QWERTY_PL jest męczennikiem cierpiącym za miliony - my na takie poświęcenie nie zasługujemy, więc dobrze będzie jak zamilkniesz na wieki.

  Masz o wszystko ból [***]... Taka dobra rada - jeśli ta strona cię wkurza to możesz ją opuścić. Nikt nie stoi z karabinem nad tobą...

 • Kolos profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Tego bym nie był pewny. Diabelski młyn o tyle, że każdy chętny może skorzystać a skocznię co najwyżej pooglądać to fakt, no ale w XXI wieku diabelski młyn to już żadna atrakcja. A skocznia narciarska to zupełnie coś innego.

 • Robert Johansson252 weteran
  @Robert Johansson252

  Oj, nie wiem czemu oznaczyłem to jako odpowiedź...

  A co do artykułu - szkoda, chociaż Ruscy i tak mają sporo skoczni

 • Robert Johansson252 weteran
  @dar06_

  Skoki najdalej za HS w tym sezonie (ustane, bez serii próbnych i bez mamutów):

  1. Robert Johansson 142,5 m Nizhny Tagił (8,5 m za HS)
  2. Klemens Muranka 153 m Willingen
  Bor Pavlovcic i Dawid Kubacki 146 m Klingenthal (6 m za HS)
  5. Marius Lindvik 145,5 m Zakopane (5,5 m za HS)
  6. Robert Johansson 139 m Nizhny Tagił
  Markus Eisenbichler 142 m Oberstdorf
  Andrzej Stękała 152 m Willingen (5 m za HS)

 • Julixx05 bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Umrzeć to nie umarły jeszcze, bo zawodnicy startują w PŚ. Z marnym skutkiem ale jednak pokazują się.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski

  Dziękuję, ale nie o mnie tu chodzi.

 • Fan Tkaczenki i Aalto stały bywalec
  @Adam90

  Czechom od dawna to wróżyłem, u nich skoki raczej umarły

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Nie nazwałem Cię prostakiem, znowu kłamiesz. Napisałem, że zachowujesz się jak prostak. Kłamiesz też, że określiłeś poziom tekstu jako dziecinny – dzieckiem nazwałeś autora. Zresztą jak zwykle niemal zupełnie nie odnosisz się do tego, co napisałem. Ani o przecinek nie zmieniam swojej opinii, bo nie widzę cienia powodu.

 • dar06_ weteran
  @Wojciechowski

  Mogę przyznać ze ciekawe statystyki prowadzisz na tym forum
  Można dowiedzieć od ciebie ciekawych rzeczy na temat skoków narciarskich

 • mat1988 bywalec
  @ironicznie_skikomicznie

  Netykieta to, netykieta tamto.
  A zwracanie się po nazwisku to jest netykieta?

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Wojciechowski

  Nazywam poziom tekstu - dziecinny. Nazywam go jak zwykłego internautę, bo netykieta, którą gdybyś znał, mówi że w internecie nie ma "panowania". I wreszcie nazywam poziom głupoty tekstu, oceniając te bzdury. Czego nie zrozumiałeś, nazywając mnie kulturalnie (ubaw po pachy) prostakiem?

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Sarkazmem i ironią nazywasz wołanie do współgospodarza tego miejsca po nazwisku jak woźny do drugoklasisty, wymyślanie od dziecka, redaktorka, dzbana i inne takie? Na jakiej planecie żyjesz, że w Twoich standardach to jest sarkazm i ironia, a nie prostactwo i słoma wystająca z butów?

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Wojciechowski

  Jaki prostak, to że nie rozumiesz ironii to nie znaczy, że ktoś jest chamem i prostakiem. To bardziej działa w drugą stronę, pokazuje IQ osoby, która sarkazm czy ironię uznaje za chamstwo i prostactwo. Inteligentni tylko się uśmiechną. Ale wiem - i tak nie zrozumiesz. Zajmij się lepiej tymi statystykami z D wziętymi, bo zawsze mam z nich ubaw. :)

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Gdybyś nie zachowywał się czasem jak skończony prostak, nikt o Tobie by nie pisał. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Nie umiesz pisać inaczej niż z pozycji wszechwiedzącego buca, który jeszcze ma czelność mieć o coś pretensje? Umiesz, ale zrobiłeś sobie sport z walki z moderacją, redakcją, Adminem itd.

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  No, litości, litości...

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Wojciechowski

  Litości. A do moderatora: nazywanie jakiegoś millenialsa "redaktorem" to jak plucie mi w twarz. Z racji wieku i zabawności, żeby "redaktorem" nazywać gościa od pisania bzdurek na portalu. Sprawdź, kim jest prawdziwy redaktor i jaki to poziom.

  PS. Wojciechowski edytuję w kontekście tego, co wyżej, wiem że tu macie towarzystwo wzajemnej adoracji, ale właśnie... litości. Po pupce się jeszcze poklepcie, a jaki ja jestem zły przy filiżance herbaty podyskutujcie na ten temat. W końcu nie ma ważniejszych.

  ----- moderacja -----
  Załóż sobie bloga o wszelkich bolączkach, jakie Cię trapią i tam pisz. Naprawdę Twoje opinie o tym, co czujesz jako plucie w twarz, średnio tu kogo obchodzą.

  Koniec dyskusji. I nie ma to nic wspólnego z brakiem dystansu, gdy będąc w gościach nie umiesz się zachować. Któryś już raz.
  ----------------------

 • Wojciechowski profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  Przypomnij sobie o istnieniu wołacza, gdy znowu będziesz opowiadać coś o słownikach. Parę dni minęło i znowu szukasz szarpaczki. I tak do us... śmierci.

 • mat1988 bywalec
  @ironicznie_skikomicznie

  Może i czytałeś tą netykietę, ale chyba było to dawno i zapomniałeś.

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @ironicznie_skikomicznie

  A co moderacja, w czym problem masz znowu? Bo redaktorek się ośmiesza i nie wolno napisać? Litości, wy macie jakiś w ogóle dystans do siebie?

  ----- moderacja -----
  Jesteś gościem u tego "redaktorka", więc racz zachować minimum kultury. Słoma w butach a "dystans do siebie" to dwie różne sprawy. Za całą historię różnych "wylewów" w stronę Redakcji i moderacji należałby Ci się ban dożywotni jako notorycznemu recydywiście.

  Kto Ci broni mieć inne zdanie niż red. Dworakowski? Musisz do tego koniecznie robić wycieczki osobiste? Skończ robić z siebie ofiarę i łgać, że nie można tu krytykować Redakcji. Można, a czasem wręcz trzeba. Jakoś 95% innych umie to robić z godnością i kulturą.
  --------------------------

 • ironicznie_skikomicznie bywalec
  @Adrian D.

  Buhaha, "panować" mi będzie w internecie. Ty netykietę kiedyś czytałeś, czy jeszcze cię na świecie nie było? Ubawiłem się zdrowo.

  ----- moderacja -----
  Chcesz znowu stąd wylecieć i robić za pseudomęczennika? Daj sobie na wstrzymanie.
  --------------------------

  @kolos bez żartów, sto tysięcy razy więcej ludzi to ściągnie niż jakaś komiczna skocznia.

 • Kolos profesor
  @ironicznie_skikomicznie

  A bo to skocznia narciarska nie może być atrakcją turystyczną? I to ciekawszą niż jakiś diabelski młyn?

 • Adam90 weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Na pewno prędzej niż Czesi którzy w ogóle maja zaniedbane skoki choc Czesi moga jeszcze indywidualnie się odskoczyc.

 • Fan Tkaczenki i Aalto stały bywalec

  Jak tak dalej to będzie wyglądać to na pewno Ruscy mają perspektywy na bycie jedną z TOP nacji w PŚ :)

 • Malarz_artysta początkujący

  To sie nazywa dobrze zrównoważony lokalny rozwój skoków....

 • Adrian D. redaktor
  @ironicznie_skikomicznie

  Nie przypominam sobie żebyśmy przechodzili na ty.

 • ironicznie_skikomicznie bywalec

  No rzeczywiście dziwne, że władze miasta z IQ wyższym niż rozmiar buta wolą atrakcję turystyczną, która przynosi kasę miastu, od jakiś zabawnych skoczni generujących tylko koszty, dla garstki ludzi. Dworakowski, ubawiłem się po pachy. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).