FIS otwiera się na nowe kraje. "Kalendarze na sezon 2021/22 to pierwszy krok"

 • 2021-04-21 16:37

Sobotnie spotkanie komisji kalendarzowej FIS zaowocowało prezentacją proponowanych terminarzy na sezon 2021/2022. Uwagę kibiców przykuła szczególnie duża różnorodność państw organizujących zawody na wszystkich trzech szczeblach międzynarodowych rozgrywek. Jak zapowiada dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile, to początek otwarcia się na nowe kraje na mapie skoków.

Przypomnijmy, iż zgodnie z zaprezentowanymi terminarzami na sezon 2021/2022, międzynarodowe zawody w skokach narciarskich pod egidą FIS mają zostać przeprowadzone w dziewiętnastu państwach. Byłaby to rekordowa liczba krajów goszczących skoczków na wszystkich trzech szczeblach rozgrywek w trakcie jednego okresu letnich i zimowych startów.

W ambitnych planach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej znalazły się m.in. lipcowe konkursy FIS Cup i Letniego Pucharu Kontynentalnego w Finlandii organizowane przez Chiński Związek Narciarski, inauguracja cyklu FIS Cup w Otepaa oraz październikowe tournée "III ligi" na francuskich obiektach. Zawodnicy i zawodniczki mają zawitać m.in. do Pjongczangu, Falun, Whistler oraz Lake Placid. W kuluarach mówi się o inauguracji Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou, które stanowiłoby jednocześnie próbę przedolimpijską. Z grona państw, które posiadają skocznie z ważnymi homologacjami, w terminarzach FIS zabrakło tylko Turcji oraz Włoch.
 


Zwiększenie liczby państw organizujących oraz startujących w zawodach w skokach narciarskich było jednym z głównych celów nowego dyrektora Pucharu Świata, Sandro Pertile. Poprzedni sezon został storpedowany przez pandemię koronawirusa. Wówczas międzynarodowe konkursy FIS rozegrano w zaledwie 9 krajach - najmniejszej liczbie od czasu powołania do życia PŚ. Obecne procesy szczepień przeciwko Covid-19 oraz stopniowe łagodzenie obostrzeń w poszczególnych państwach pozwalają jednak myśleć z większym optymizmem o sezonie 2021/2022.

Jednym z naszych głównych zadań na najbliższą dekadę jest powiększenie naszej sportowej rodziny o kolejnych zawodników z innych państw. Bardzo zależy nam na osiągnięciu tego celu, aby nasz sport stał się jeszcze bardziej międzynarodowy. Kalendarze na sezon 2021/2022 to pierwszy krok w tym kierunku stwierdza Sandro Pertile w rozmowie dla Skijumping.pl.

Zapowiadane zmiany dotyczą obecnie przede wszystkim terminarzy Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cupu kobiet i mężczyzn. Nowości nie uświadczyliśmy na razie w Pucharze Świata, w którym figurują dobrze znane od lat kibicom lokalizacje. Jednak włoski działacz zapewnia, że z czasem otwarcie na nowe rynki nastąpi również na najwyższym szczeblu.

Tak, chcemy, aby również Puchar Świata stał się jeszcze bardziej międzynarodową imprezą. W tym przypadku potrzebujemy jednak na to jeszcze kilku lat zapowiada Pertile.

Zatwierdzenie kalendarzy rozgrywek FIS na sezon 2021/2022 nastąpi na początku czerwca podczas Kongresu FIS przeprowadzonego w formie online.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17842) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Elsa początkujący

  Jakie to sa tłuki, tu o szczepieniach i znoszeniu obostrzen...tu kongres fis online. To sie zdecydujcie, czy jest bezpiecznie czy nie? Bo jak online to czeka nas powtórka z zeszlego sezonu i radze juz szukac zastepstwa za Raw Air.

 • Robert Johansson252 weteran
  @KX_Keytinho

  Dziwi mnie, że Ruscy wpychają Czajkowski gdzie popadnie, a do PŚ nie chcą dać

 • KacperM bywalec
  @KX_Keytinho

  Ja bym dodał jeszcze Erzurum

 • KX_Keytinho stały bywalec
  @KacperM

  Największe szanse na nowe miejscowości to

  Courchevel, FRA (ostatni raz w 93/94)
  Iron Mountain, USA (99/00)
  Szczuczyńsk, KAZ (nigdy)
  Czajkowski, RUS (nigdy)
  Zhangjiakou (nigdy)
  Falun (13/14)
  Zhangjiakou (nigdy)

 • Kolos profesor
  @Seba Aka Krzychu

  No tak Kuusamo/Rukę oraz Lahti, przegapiłem to. Co nie zmienia faktu, że i Finom uszczuplanie ilości organizowanych konkursów PŚ byłoby bez sensu.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Kolos

  Jeszcze Finlandia ma w kalendarzu więcej niż jeden weekend.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Po za tym trzeba pamiętać, że akurat kalendarz PŚ na sezon 21/22 "ustawiają" Igrzyska które zabierają z kalendarza niemal cały luty. Gdyby nie to, pewnie zawody w Rumunii by były.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Obcinanie zawodów w Niemczech, Norwegii czy Polsce (to jedyne kraje mające w kalendarzu PŚ więcej niż jeden weekend) a dawanie ich niekoniecznie chętnym typu Rumunia, Turcja, USA, Francja, Estonia czy Kazachstan byłoby bez sensem i głupotą. Żadne z tych państw nie jest w stanie nawet wystawić choćby 4 zawodników w zawodach PŚ przez limity.

  Trudno się dziwić Francuzom, że wolą FIS Cup bo tam wystawią kilkunastu skoczków a do tego pewne również kilku kobimnatirów norweskich, a w PŚ tak by nie mogli. Po za tym mają zawody LGP więc widać tyle najwyższej ligi im wystarczy.

 • papa_s weteran
  @KacperM To sobie jeszcze poczekasz

  dłużej poczekasz...

 • bonifacy50 początkujący
  @Pavel

  Myślę, że tak powinno pozostać. Rozszerzać granicę na siłę to trochę bez sensu, zawodnicy nie chętnie opuszczają Europę, wyjazdy na drugi kontynenty zawsze są obciążające. Fakt organizacji zawodów w USA czy Kanadzie nie sprawi, że narodzi się następny Horst czy Alan.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Ciekwylko dzięki lotom na koniec, reszta to sztampa identyczna rok w rok.

  P. S. USA masz.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Może i jest w Niemczech zbyt dużo konkursów, ale kto płaci ten ma... Rasnov to jednak skocznia normalna które to obiekty w kalendarzu PŚ racji bytu nie mają. Jest tam LGP i widać więcej Rumunii nie chcieli.

  Dodatkowe konkursy w Rosji? Czy to żart? I czy to byłoby otwarciem się na nowe kraje?

  Kalendarze na przyszły sezon są naprawdę niezłe, kalendarz PŚ jest jednym z ciekawszych od lat. Z ilości organizatorów (19) należy się cieszyć. Ile z tego wyjdzie inna sprawa.

  Ale 19 to zawsze więcej niż 16 (jakkolwiek byś nie zaklinał rzeczywistości). A to i tak bez zawodów w USA i Włoszech także jest nieźle... Nawet jeśli co nieco nie wyjdzie.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Piotrze ja nie pisze, żeby kogokolwiek wyrzucać, ale dla przykładu nie uważasz, że np niemieckich konkursów jest ciut za dużo? Jakby zamiast jednego był np Rasnov to świat by się zwalił, a może jakieś Włochy czy kolejny weekend w Rosji? Tegoroczny kalendarz jest jednym z bardziej zamkniętych w ostatnich latach.

  A to, że łącznie udało się uciułać dwóch organizatorów więcej niż za Hofera to nie jest powód, aby ogłaszać "otwarcie na inne kraje". Co więcej, póki co są to tylko papierowi organizatorzy, zobaczymy ilu ich dotrwa do rzeczywistej organizacji i podsumuje tę liczbę w kwietniu 2022 :)

 • Kolos profesor
  @Pavel

  No dobra wyrzućmy z kalendarza PŚ Polskę, Niemcy oraz Norwegię na rzecz Rumunii, Turcji oraz Kazachstanu. Widzisz absurd swoich wywodów?

  Konkursy PŚ (zresztą PK, FC) organizują ci co chcą i wbrew propagandzie FIS-u - nadmiaru chętnych nie ma. A na siłę nikomu PŚ się nie wciśnie.

  Zresztą z punktu widzenia rozwoju skoków nie miałoby sensu wciskania PŚ krajom które nawet grupy krajowej, ba 4 skoczków nie mogą w PŚ wystawić. W tym sensie FIS Cup jest sensowniejszy bo może godpodarz bez żadnych wymogów wystawić dużą grupę swoich skoczków.

 • Oczy Aignera profesor
  @ZXCVBNM_9999

  Ze "step by step" można się pośmiać, ale Sandro Pertile nie należy do grupy tzw. "leśnych dziadków".
  Ja nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Gość jest naprawdę kompetentny i do tej pory ze swojej roli wywiązuje się przyzwoicie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).