Burza wokół starań Oberstdorfu o MŚ w Lotach 2026. "Dlaczego nie zapytamy mieszkańców o zdanie?"

 • 2021-05-02 16:10

Dwa miesiące od zakończenia mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Oberstdorf ponownie ubiega się o wielką imprezę. Rada gminy poparła wniosek aplikacyjny o organizację MŚ w lotach narciarskich w 2026 roku. Nie zabrakło jednak głosów krytyki.

W 2026 roku najlepsi skoczkowie świata mogą powalczyć o medale w lotach narciarskich na Heini-Klopfer-Skiflugschanze. Członkowie Rady Gminy Oberstdorf poparli plany Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV) dotyczące ubiegania się o organizację MŚ w lotach. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 19:1. Z tak nagłymi postanowieniami władz nie zgadzają się jednak przedstawiciele Partii Zielonych.

W przeszłości Oberstdorf sześciokrotnie organizował mistrzostwa świata w lotach narciarskich, kolejno w 1973, 1981, 1998, 2008 i 2018 roku. Zgodnie z obowiązującym do tej pory kluczem wyboru pomiędzy gospodarzami, niemiecka miejscowość powinna teraz ubiegać się o czempionat w 2028 roku. Jednakże rezygnacja Harrachova i przejęcie imprezy w 2024 roku przez Bad Mitterndorf przesunęło tradycyjny cykl o dwa lata. Tym samym Bawarczycy powinni zgodnie z kolejnością być zainteresowani MŚ w 2026 roku.

Koszty zgłoszenia kandydatury do władz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wynoszą 100 tysięcy franków szwajcarskich, które początkowo ma pokryć Niemiecki Związek Narciarski. Wybór organizatora MŚ w lotach w 2026 roku (a także klasycznych MŚ w 2027 roku, o które ubiega się Falun) nastąpi w czerwcu 2022 roku podczas Kongresu FIS w portugalskiej Vilamourze.

Mamuci obiekt w Oberstdorfie po raz ostatni był poddany przebudowie przed mistrzostwami w 2018 roku. Koszt modernizacji wyniósł 14 milionów euro. Obecny certyfikat FIS skoczni wygasa jesienią 2022 roku, ale przedstawiciele lokalnego klubu narciarskiego są zgodni, iż bez większych poprawek władze światowej federacji przedłużą homologację o kolejne dwa lata.

Pomysł organizacji czempionatu spotkał się jednak z krytyką ze strony Partii Zielonych. - Myślałem, iż uzgodniliśmy między sobą, że najpierw zapytamy mieszkańców o ich zdanie, zanim ponownie zgłosimy się o mistrzostwa świata - stwierdził Siegmund Rohrmoser do zebranych radnych, cytowany przez lokalne media: - To jakiś żart, że ponownie musimy podejmować decyzje pod presją czasu.

- Kandydatura musi zostać zgłoszona do 1 maja. Władze miasta otrzymały propozycję ze strony DSV w ubiegłym tygodniu - tłumaczył burmistrz Oberstdorfu, Klaus King z CSU.

Kolejny z przedstawicieli Zielonych, Michael Finger zgłosił wniosek o zapytanie mieszkańców gminy w sprawie organizacji czempionatu, zanim rada podejmie jakiekolwiek decyzje. - Doskonale pan wie, że mistrzostwa świata w lotach narciarskich trwają tylko cztery dni - odpowiedział burmistrz King.

- Myślę, że reakcja Zielonych jest całkowicie przesadna - stwierdził inny działacz CSU, Adalbert Schall: - Nie możemy zrujnować w ten sposób ponad 70-letniej historii pełnej sukcesów.

Oprócz przegłosowania kandydatury do MŚ w lotach 2026, rada gminy uzgodniła, iż przed złożeniem wniosku o organizację kolejnych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym przeprowadzone zostanie referendum. - Musimy wszyscy zachować zdrowy rozsądek - spuentował sytuację Laurent Mies z grupy Wolnych Wyborców.

Najbliższe mistrzostwa świata w lotach narciarskich rozegrane zostaną w 2022 roku w Vikersund oraz dwa lata później w Bad Mitterndorf.


Adam Bucholz, źródło: Allgäuer Anzeigeblatt
oglądalność: (5299) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Mucha125

  Te MŚL to de facto zwykłe PŚ tyle, że inaczej nazwane. Technicznie brak różnic. Czy na temat każdej organizacji PŚ powinno się przeprowadzać referendum? Z drugiej strony czy po "Zielonych" można byłoby się spodziewać jakiegokolwiek rozsądku?

 • Wojciechowski profesor
  @Oczy Aignera

  Jak dla mnie jeszcze lepiej wygląda najzwyczajniejsze „został przebudowany”.

 • Oczy Aignera profesor
  @Jellycrusher

  "Został poddany przebudowie" - taka forma wygląda lepiej.

 • Mucha125 doświadczony
  @Kolos

  Ta skocznia nie wymaga nic dosłownie na imprezę mistrzowska tylko zebrać sponsorów a zieloni szukają powodu do "propagandy obywatelskiej" bo idą wybory i chcą rządzić (lub być głównym z koalicjantów).

 • Kolos profesor
  @W Punkt

  Ale referendum o co? o 3 dni zawodów które i tak normalnie w ramach PŚ się odbywają średnio co drugi rok?

  Z tekstu wynika, że Zieloni usłyszeli "Mistrzostwa świata" i dodali amoku. Zabrakło im wyobraźni i rozumu, że MŚ a MŚ to nie zawsze to samo, a MŚ w lotach to wyjątkowo kameralna impreza pośród mistrzowskich...

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Oberstdorf i tak ma mniej więcej raz na dwa lata loty (kiedyś nawet co roku). A MŚL to taki dłuższy tylko o dzień weekend skoków. Więc żądania referendum to totalny absurd. Już nie mówiąc, że ta skocznia mamucia i tak w Oberstdorfie jest.

  Ale w sumie czego się było podziewać po Partii Zielonych?....

 • Pavel profesor
  @W Punkt

  Widzisz tak się składa, że "głosowanie" na każde byle "pierdnięcie" niemiłosiernie wydłuża czas realizacji inwestycji, a co gorsza paraliżuje sporą ich część. Szwajcaria to specyficzne, niewielkie społeczeństwo gdzie być może ten system się sprawdza, ale nie jest to dowód na to, że jest to idealne, a co ważniejsze uniwersalne rozwiązanie. O ile rozumiem i popieram referenda w sprawie organizacji wielkich i niezwykle kosztownych imprez pokroju IO to MŚwL, trwające 4 dni i w zasadzie niemal samofinansujące się, nie popadajmy w paranoję.

 • W Punkt doświadczony

  Nie wiem co tam powoduje "Zielonymi", ale akurat postulat o referendum jest zasadny.
  Szwajcarzy wszystko przegłosowują w referendach i nikt się nie burzy.
  A my jesteśmy przyzwyczajeni do arbitralnych decyzji jakichś watpliwej proweniencji gremiów decyzyjnych. Jakim prawem?
  O tym czy rozgrywać gdzieś zawody czy nie, powinni decydować ci, którzy ponoszą tego koszty.

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Wiesz, być może tamtejsi Zieloni są akurat przeciw istnieniu tej skoczni w ogóle, albo przynajmniej przeciw jej utrzymywaniu. Co nie zmienia tego, że postulat o referendum trochę osobliwy.

 • Pavel profesor

  - Mieć skocznię i łozyc olbrzymie sumy na jej utrzymanie i wcześniejszą przebudową

  - Dostać za darmo jedną z niewielu szans na zorganizowanie czegokolwiek na tym obiekcie

  - Mieć pretensję, że ktoś przyjął propozycję bez wcześniejszych konsultacji

  - Politycy wszędzie są tacy sami, nie ważny jest interes społeczeństwa byle tylko zaszkodzić konkurentom

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).