Karkonosze 2034 - kolejny pomysł na polskie igrzyska

 • 2021-06-07 06:13

Cztery lata temu grupa dolnośląskich działaczy zapowiedziała rozpoczęcie starań o zorganizowanie w Karkonoszach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. Za słowami nie poszły jednak czyny, a cały pomysł zaczął się rozmywać. Okazuje się, że olimpijska idea nie umarła. Tomasz Stanek, przedsiębiorca turystyczny i trener narciarstwa alpejskiego, który wyrósł na lidera inicjatywy twierdzi, że walka o prawo organizacji białej olimpiady w kolejnym terminie w 2034 roku może się powieść. 

Impreza miałaby się odbywać w Karkonoszach, Górach Izerskich, a także na terenie Czech i Niemiec. Skoczków narciarskich gościłby Harrachov - Uważam, że jest to całkowicie realne - twierdzi Stanek. - Hejt, który mnie spotyka w związku moimi planami, tylko motywuje mnie do dalszej pracy. Mieszkam w Karpaczu, ale interesuje się całym regionem, który ma niesamowity potencjał. W Jakuszycach odbywały się zawody o Puchar Świata w biegach narciarskich, w Harrachovie organizowano wielkie zawody w skokach narciarskich, w Szpindlerowym Młynie rywalizowano w Pucharze Świata w narciarstwie zjazdowym, w Karpaczu był tor saneczkarsko-bobslejowy. Mamy wszystko podane na tacy. 

- Jeżeli chodzi o 2030 rok to to się już nie uda, ale jeżeli wszyscy na spokojnie przemyślimy tę całą sytuację to cztery lata później naprawdę możemy gościć najwyższej klasy sportowców. Przez taki event możemy zbudować globalną markę dla Karkonoszy. Nie będziemy już musieli jeździć z ulotkami na targi - przekonuje lokalny działacz.

Jak dotąd chęć organizacji igrzysk wstępnie wyraziło Salt Lake City, gdyby nie zdecydowało się ostatecznie ubiegać o igrzyska w 2030 roku, a także Finowie. Tamtejsi działacze są zgodni co do tego, że Helsinki, które organizowały w 1952 roku letnie igrzyska, miałyby spore szanse stać się gospodarzem zimowej odsłony imprezy czterolecia w 2034 roku. Konkurencje narciarstwa klasycznego zostałyby przeprowadzone w Lahti. Praktycznie niemożliwym do zrealizowania byłoby ugoszczenie na terenie Finlandii narciarzy alpejskich i w tej kwestii potencjalni organizatorzy chcieliby uśmiechnąć się do szwedzkiego Åre bądź norweskiego Lillehammer.


Adrian Dworakowski, źródło: Arka Karkonoszy
oglądalność: (4342) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • RET_RET doświadczony
  @RET_RET poprawka

  "czy krytego lodowiska do narciarstwa figurowego i ew. short tracku."

  Oczywiście, miało być "łyżwiarstwa figurowego" - nie "narciarstwa" :)

 • RET_RET doświadczony
  @Pavel

  "Ogólnie idea rozbicia IO, szczególnie tych europejskich, na kilka państw z już gotowymi obiektami jest czymś co pozwoli nieco zmniejszyć koszta organizacji..."

  Oczywiście. Więc jeśli już chcą się pchać w te Igrzyska w Karkonoszach czy Sudetach, to powinni pójść po rozum do głowy i nie myśleć nawet o torze saneczkowo-bobslejowym w Karpaczu, tylko spróbować zainteresować współorganizacją Niemcy, a ściślej - sąsiedni kraj związkowy Saksonię, gdzie w Altenbergu we wschodnich Rudawach jest najbliższy taki tor (tylko 205 km od Karpacza). Z torem łyżwiarstwa szybkiego też bym nie kombinował, tylko od razu ustalił, że to będzie Tomaszów Mazowiecki (nic bliższego i tak się nie znajdzie). Po drodze z Karpacza do Altenbergu (80-90 km) jest Liberec, gdzie skocznia narciarska znajduje się na pewno w lepszym stanie i jest łatwiejsza do modernizacji, niż ta w Harrachowie, a swoją siedzibę i halę lodową ma czołowy czeski klub hokejowy. Od tego bym zaczynał. A później dopiero kombinował, czy bardziej im się w Karpaczu/Szklarskiej opłaca (ze względów turystycznych!) budowa torów i half pipe'u do narciarstwa dowolnego, czy krytego lodowiska do narciarstwa figurowego i ew. short tracku. Czy uda im się zmieścić biatlon obok biegów narciarskich w Jakuszycach, czy będą jeszcze musieli wyremontować Jamrozową Polanę w Dusznikach. I jak dużo (jak najwięcej!) pozostałych konkurencji uda im się "sprzedać" do Czech lub Niemiec. Ale to oczywiście wszystko patykiem na wodzie pisane.

 • Maks113 bywalec
  @Kubalant

  Łańcut 2070

 • Raptor202 weteran
  @Kubalant

  Wtedy już nie będzie Świnoujścia, tzn. znajdzie się pod wodą.

 • Kubalant bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Świnoujście 2066

 • Oczy Aignera profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  W Płocku mogą odbyć się MŚ w wyrzucaniu piłki z autu. Kandydatem do złota bez wątpienia byłby zawodnik lokalnej Wisły Damian Zbozień, który tak samo jak Jakub i Maciej Kotowie, urodził się w Limanowej.

 • Oczy Aignera profesor
  @Alex 21

  W Dębicy można byłoby stworzyć skocznię specjalnie do testowania opon poprzez zrzucanie ich z góry najazdu.
  W internecie znajduje się film z porównaniem ogumienia różnej wielkości na obiekcie w Hakubie.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Maks113

  Hel 2062

 • Maks113 bywalec
  @Alex 21

  Rzeszów 2058

 • Alex 21 bywalec
  @Maks113

  Dębica 2054

 • Maks113 bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Właśnie najlepiej by było...

 • Maks113 bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  O zapomniałem 2046 Gdańsk, 2050 Elbląg

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Maks113

  A w 2042 Mrągowo

 • Maks113 bywalec

  Tak i jeszcze 2038 Szczecin albo Kołobrzeg...

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Bezużyteczny, jak się pchać w takie koszta to lepiej postawić skocznię przynajmniej będzie to inwestycja w sport, który kogokolwiek u nas interesuje. Z resztą jak Barcelona chce skoki rozgrywać w Sarajewie to nasze IO mogłyby mieć te wszelkie saneczkarstwa na Łotwie. Ogólnie idea rozbicia IO, szczególnie tych europejskich, na kilka państw z już gotowymi obiektami jest czymś co pozwoli nieco zmniejszyć koszta organizacji i uniknąć budowy nikomu niepotrzebnych aren, które później tylko generują kolejna koszta.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Czy niezwykle drogi, to kwestia punktu widzenia, ale czy bezużyteczny to bym polemizował.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony

  To może jeszcze zrobimy MŚ w Lotach w Bieszczadach, a MŚ w narciarstwie klasycznym w Płocku

 • Gerwazy doświadczony

  Pewnie z czasem poznamy więcej szczegółów.

  Ogólnie podoba mi się idea rozgrywania IO w danym regionie, jak tutaj w Karkonoszach, na terenie kilku państw, a poszczególne konkurencje są rozgrywane tam gdzie już istnieje infrastruktura.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec
  @Pavel

  No...

 • Pavel profesor

  Skoki w Czechach, a nam wcisneliby niezwykle drogi i bezużyteczny tor bobslejowy. Niesamowicie dopracowany plan.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).