W Chinach powstaje akademia sportów zimowych, co ze skocznią do lotów?

 • 2021-06-08 11:54

Pierwsza chińska akademia sportów zimowych powstaje w miejscowości Laiyuan i ma być częścią wielkiego długofalowego projektu "Trzysta milionów Chińczyków na lodzie i śniegu". Laiyuan to miejscowość, w której obecnie chińscy skoczkowie przygotowują się do zdobycia kwalifikacji olimpijskich. 

Wiceprezes powstającej uczelni Zhang Jian wyjaśnia, że akademia ma stać się docelowo ośrodkiem kształcącym światowej klasy sportowców.  Doskonała infrastruktura, innowacyjny system szkolenia, wysoko wykwalifikowany sztab trenerów, nauczycieli i instruktorów ma uczynić z tego miejsca wyjątkową uczelnię w skali światowej. Według Chińczyków pod względem geograficznym, topograficznym i klimatycznym jest to najlepsza lokalizacja do poczynienia takiego przedsięwzięcia.

Laiyuan jest oddalone od Pekinu o niecałe 200 kilometrów, a w stolicy Chin ma znajdować się administracyjna siedziba uczelni. Na korzyść tego miejsca ma świadczyć stosunkowo niska temperatura przypadająca na letnie miesiące. Rzadko notuje się tam upały, a jej średnia wysokość wynosi wówczas 21,7 stopnia celsjusza. Z kolei przez całą zimę panują tam zazwyczaj ujemne temperatury.

W ubiegłym roku na terenie ośrodka oddano do użytku dwie skocznie narciarskie - HS106 i HS140 wybudowane w rekordowym terminie 307 dni. Obiektom towarzyszy najnowocześniejszy na świecie tunel aerodynamiczny. Jak podają chińskie media do końca lipca zostaną ukończone skocznie HS20, HS40 i HS75 oraz skocznia do narciarstwa dowolnego.

Brak z kolei jakichkolwiek informacji o skoczni do lotów narciarskich, o której chińskie media wspominały dość często pod koniec ubiegłego roku, prezentując co rusz to nowe wizualizacje gigantycznego obiektu. Na razie wygląda to więc tak, jakby ta inwestycja została odłożona w czasie lub jakby po prostu jej zaniechano. Najnowsze zdjęcia i filmy z Laiyuan pokazują, że wokół skoczni znajduje się duży plac budowy, w miejscu planowanej wcześniej skoczni mamuciej nic się jednak nie dzieje. 

 

Adrian Dworakowski, źródło: Sohu.com
oglądalność: (2264) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Adrian D. redaktor
  @Kolos

  Ależ wiadomo bardzo dokładnie. W październiku machał zawodnikom chorągiewką podczas krajowych zawodów w Jilin, pisałem o tym artykuł, a jak dobrze poszukasz w google to znajdziesz jego zdjęcia z Chin z ostatnich miesięcy.

 • Kolos profesor
  @Adrian D.

  Jedyny konkret jaki jest to to, że Kojonkoski nadzoruje chińskie szkolenie skoczków (całościowo). Taki był artykuł w lipcu 2020 r. także na tym portalu. Jak to robi tj. bezpośrednio w Chinach, czy zdalnie z Finlandii niezbyt wiadomo.

  Tak inaczej jest konsultantem od ogólnego przygotowania kadr, to jednak różnica w stosunku do pracy w Akademii sportu.

 • Adrian D. redaktor
  @Kolos

  Kojonkoski od roku niemal nieprzerwanie siedzi w Chinach.

 • Elsa bywalec
  @King

  Kojonkoski sprawil to, ze Chińczycy nawet w Fis cupach nie punktuja, stad brak startow.

 • Elsa bywalec
  @Kolos

  Kojonkoski mistrzu...

 • Elsa bywalec

  Chiny sa mordercami i powinni dostac bezwzgledny ban w sportach zimowych!

 • Kolos profesor
  @phoffman605

  Tylko, że Kojonkowski jest tylko takim konsultantem u Chińczyków i nie wyjechał po za Finlandię. A o ile sam pomysł tej Akademii sportu jest dobry to ma słaby punkt w postaci założenia, że pracować tam będą wybitni specjaliści. Bo skąd ich Chińczycy wezmą? Chętnych trenerów, odpowiedniej klasy żeby się skoszarować w Chinach być może na wiele miesięcy może nie być zbyt dużo.

 • Mucha125 doświadczony
  @Oczy Aignera

  Według strony Fisu (jest tam wpisane Kuopio)

 • Oczy Aignera profesor
  @padu

  Skąd taka informacja?

 • Funegosum doświadczony

  I tak kasa i technologia wygrywają z romantyzmem sportu... Tak tylko ględzę, gdyby tak było to tylko Chiny, ZSRR (pardon Rosją), USA i może ktoś tam jeszcze, produkowałaby zwycięzców. A tak, na szczęście, nie jest. Zawsze dochodzi tajny składnik, który pozwala na niespodzianki!

 • phoffman605 bywalec
  @King

  Tak, ale oprócz infrastruktury ważne jest również posiadanie dobrych zawodników. Dlatego do tych skoczni dorzucić jeszcze znakomitego trenera, jak np. teraz Kojonkoski i Chiny rzeczywiście mogą być potęgą za jakieś kilkanaście lat.

 • padu bywalec

  Nie Lahti tylko Kuopio będzie gościć skoczków w cyklu FIS CUP i COC

 • Maks113 bywalec

  Pewnie tak jak zawsze ma być skocznia mamucia a później po niej słuch zaginie..

 • King profesor

  Jak Chiny nadal tak będą inwestować w skoki to myślę kwestia może 10-15 lat i będą jeszcze jedną z topowych reprezentacji.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).