Kombinator zmiażdżył norweskie zaplecze podczas zawodów Norges Cup

 • 2021-06-07 18:51

W miniony weekend sezon igelitowy rozpoczęli nie tylko co niektórzy polscy skoczkowie i skoczkinie, którzy brali udział w Memoriale Tadeusza Pawlusiaka w Szczyrku. Pierwsze tegoroczne zawody na zielonej nawierzchni rozegrano także w Norwegii. Skakano też w Słowenii, choć tej imprezie bliżej było do festynu niż zmagań, które można by traktować na serio.

W sobotę i niedzielę areną zmagań inauguracyjnych zawodów letniej odsłony Norges Cup był kompleks skoczni w Lillehammer. Pierwszego dnia rywalizacji w najbardziej prestiżowej klasie Elite na skoczni K-123 najlepszy okazał się Benjamin Østvold, którego kibice pamiętają zapewne z rekordowego 150-metrowego skoku oddanego w marcu na Wielkiej Krokwi podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. Skoki na 133,5 i 137,5 m pozwoliły mu zdeklasować resztę stawki. Drugi w zawodach, Sondre Ringen stracił do zwycięzcy ponad 16 punktów, skacząc 124,5 i 130 m. Na trzeciej pozycji uplasował się po oddaniu prób na 121 i 130 m Pål-Håkon Bjørtomt.

W niedzielę do gry wkroczył najlepszy w ostatnich latach specjalista od kombinacji norweskiej i być może już teraz jedna z najwybitniejszych postaci w historii tej dyscypliny. Jarl Magnus Riiber zmagania rozstrzygnął na swoją korzyść, wyprzedzając drugiego zawodnika w konkursie o ponad 50 punktów! W poszczególnych seriach uzyskał 139 i 136 metrów, przy 123 i 124,5 Oscara Petersena Westerheima, który z kolei nieznacznie wyprzedził trzeciego Joacima Ødegårda Bjørenga (125 i 123,5 m). Sobotni zwycięzca Benjamin Østvold po pierwszej serii zajmował drugą lokatę po próbie na 134,5 m, ale w drugiej części zawodów został zdyskwalifikowany,

Pełne wyniki sobotnich zawodów ==>
Pełne wyniki niedzielnych zawodów ==>

W ubiegły weekend rozegrano też już po raz 48. tradycyjną imprezę w słoweńskiej miejscowości Mostec. Były to przede wszystkim zmagania dzieci i młodzieży, ale przeprowadzono również pokazowy konkurs w kategorii Open, który bardziej jednak przypominał zabawę niż poważne zawody. W ramach tej samej rywalizacji walczyli ze sobą skoczkowie i skoczkinie, a zasady zmagań mocno odbiegały od tradycyjnych. Konkurs, który odbył się na skoczni HS62, składał się z trzech części. W pierwszej wystartowali wszyscy zgłoszeni zawodnicy w liczbie 17. W drugiej serii udział wzięła ósemka, a w trzeciej tylko najlepsza czwórka zawodników i zawodniczek. Zwyciężyła Ursa Bogataj, która oddała skoki na 58, 57,5 i 58,5 m. Drugie miejsce zajął Lovro Kos (57,5, 60,5 i 57,5 m), a trzecie Amerykanin Casey Larson (56,5, 58,5 i 56,5 m). Dopiero dziesiąta była mistrzyni świata z Oberstdorfu, Ema Klinec, a trzynasta zdobywczyni Kryształowej Kuli, Nika Kriznar.


Adrian Dworakowski, źródło: Skiforbundet.no/Sskilirija.com
oglądalność: (5776) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Shoutaro stały bywalec

  Kombinator zmiażdżył zaplecie, ecie pecie.

 • Groźny Wąsacz bywalec
  @Pavel

  Aż tak to ja nie wiem :P. Jedno jest pewne - Manninen w kombinacji jako biegacz jest jak Bjoerdalen w biathlonie.

 • Pavel profesor
  @Groźny Wąsacz

  Joergen Elden miał chyba więcej wygranych biegów niż Maninen.

 • Groźny Wąsacz bywalec
  @Groźny Wąsacz

  A ja się z wami nie zgodzę. Może Frenzel ma więcej KK i medali, ale był wyznacznikiem pewnych granic, także najlepszym biegaczem w kombinacji norweskiej, także miejsc na podium i zwycięstw ma więcej, więc jednak Hannu ;).

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  O, proszę...Przekroczyłem magiczną granicę 200 metrów (przepraszam, co ja mówię - punktów!) i mam już status stałego bywalca :) Jak miło :)

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Strasznie szkoda, że u nas takich festynów brak...Dobry pomysł ma Tajner z tą objazdową mini skocznią...Może to ma sens...Duży plus za ten pomysł

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

  Casey Larson, jak fajnie mieć stałych gości na skoczni we własnym kraju :) Szkoda, że Amerykanie nie stacjonują u nas, w końcu są tutaj ich żołnierze...Albo Ukraińcy na stałe z jakimś naszym trenerem...Co o tym myślicie? Czy na przykład Łukasz Kruczek miałby pożytek z Ukraińców? Byłby w stanie z nich coś wykrzesać? Może jak już skoczkinie wejdą na odpowiedni poziom, to mógłby objąć kadrę Ukraińców? W końcu jesteśmy w ostatnich latach przyjaznymi sobie nacjami :) Ja widzę jakiś potencjał w Ukraińcach, są charakterni i ambitni, z aspiracjami

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Groźny Wąsacz

  Według mnie od Maninnena lepsi są: Eric Frenzel (najwybitniejszy kombinator norweski w historii), Ronny Ackermann i Jason Lamy Chappuis, być może po następnym sezonie Jarl Magnus Riiber dołączy do tego grona, wystarczy, że zdobędzie złoto olimpijskie w rywalizacji indywidualnej.

 • Pavel profesor
  @Groźny Wąsacz

  Polemizowałbym, Frenzel Maninena bije niemal na wszystkich polach, więcej KK, więcej złotych medali IO i MŚ, jedynie Fin ma więcej pojedynczych zwycięstw, ale to w zasadzie bez znaczenia.

 • Groźny Wąsacz bywalec

  Najwybitniejszy w kombinacji norweskiej póki co jest Hannu Manninen :D. Ale z takim talentem i możliwosciami Jarl ma szansę go przebić ;).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).