Wyskok "emeryta" - M. Nomme rok po skończeniu kariery odniósł życiowy rezultat

 • 2021-07-06 13:26

Zawody z cyklu FIS Cup, które odbyły się w miniony weekend naszpikowane były ciekawostkami. Już sama lokalizacja, skocznia Tehvandi w estońskim ośrodku Otepää, była z lekka egzotyczna, nie gościła bowiem konkursów FIS od ponad dekady. Mogliśmy po bardzo długiej przerwie zobaczyć skaczących Chińczyków, zawodnika z Gruzji oddającego skoki na trzydzieści kilka metrów, czy reprezentanta gospodarzy, który przed rokiem zakończył karierę i  nieznacznie ustępował najlepszym.

Blisko 28-letni Martti Nomme - czterokrotny uczestnik mistrzostw świata, olimpijczyk z Pjongczangu, narty odwiesił po zakończeniu sezonu 2019/20. - Życie podjęło tę decyzję za mnie - mówił wtedy. Światowych skoczni nie zwojował. Nigdy nie zdobył punktów PŚ, a cały jego dorobek konkursów, teoretycznie, najwyższej rangi to trzy punkty LGP wywalczone w słabo obsadzonych zawodach na Wschodzie.

Występy podczas weekendowych zmagań na Tehvandi nie były dla niego żadną próbą powrotu do zawodowego sportu, a jedynie realizowaniem pasji: - Kilka dni przed zawodami wykonałem trening na skoczni, by przekonać się, czy nadal jestem w stanie, to robić - powiedział po zawodach w rozmowie z portalem Sport.err.ee. - Bywam tu od czasu do czasu, by sobie poskakać. Mam taki plan, że dopóki jestem chudy i czuję się wewnętrznie gotowy, będę skakał dla zabawy. To bardzo fajne hobby.

Nie byłoby niczego dziwnego w występie Estończyka, gdyby nie to, że zajmując szóste miejsce w sobotę (w niedzielę był 10.) zanotował najlepszy występ w FIS Cup w całym swoim życiu. Do czołowej szóstki zawodów tej rangi nie był w stanie doskoczyć, nawet regularnie trenując w czasie swojej kariery zawodniczej. W pierwszych zmaganiach był tylko o jedną pozycję gorszy od Arttiego Aigro, który zimą zdobywał punkty Pucharu Świata, a w obu konkursach okazał się lepszy od innego z Estończyków startujących w PŚ, współpracującego obecnie z kadrą Czech, Kevina Maltseva.

Warto jeszcze nadmienić, że jesienią ubiegłego roku pod nieobecność najlepszych zdobył tytuł mistrza Estonii. Najlepszym międzynarodowym startem Nomme pozostaje konkurs w Szczyrku rozegrany latem 2018 roku w ramach Pucharu Kontynentalnego, w którym finiszował na piątej lokacie. 

Martti NommeMartti Nomme
fot. Tadeusz Mieczyński

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7705) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Elsa stały bywalec
  @INOFUN99

  ========== MODERACJA ==========
  Kończymy tę dyskusję, która nie wnosi już od pewnego momentu żadnej wartości. Wszystkich jej uczestników proszę o ochłonięcie, a jakiekolwiek dalsze komentarze niezwiązane bezpośrednio z artykułem będą kasowane. Sama sekcja komentarzy została solidnie "wyczyszczona".
  ==============================

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @INOFUN99

  Włosi odpuszczają LGP i wystartują w zawodach LPK w Koupio.

  Skład reprezentacji Włoch:
  Alex Insam
  Giovani Bresadola
  Francesco Cecon
  Andrea Campregher

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Kolos

  Przecież wystąpiło dwóch skoczków z Norwegii.

 • Elsa stały bywalec

  Maltsev wspolpracuje z Bajcem i Matura, tyle sa warci trenerzy Czechow, ze dostaje oklep od pol-amatora. Nie ma roznicy, ze odszedl Vaculik.

 • Kolos profesor
  @KX_Keytinho

  No nie, czym innym jest obsada FC z pełnym choć 3-ligowym garniturem Niemców, Austriaków, Słoweńców i Norwegów + mocniejsze składy niż w Otepaeae kilku innych nacji (Polska, Rosja, Szwajcaria, itp.) a co innego takie Estońskie FC gdzie na starcie jest 40-kilku skoczków z czego połowa to Estońscy juniorzy i Chińczycy, a Austriaków jest 5 a Niemców 2 przy zupełnym braku Norwegów czy Słoweńców.

  Jak na standarty FC obsada zawodów w Estonii była słaba tak ilościowo jak i jakościowo.

 • KX_Keytinho stały bywalec
  @Kolos

  Każda obsada FC jest mniej lub bardziej słaba. Bywały gorsze od tej. Tak czy siak duży sukces Nomme.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony
  @Joorny

  Bez przesady, aż tak dobry nie jest

 • Kolos profesor

  W artykule powinno być nadmienione, że obsada tych Estońskich FC była wyjątkowo słaba, stąd wysokie lokaty Nomme.

 • W Punkt doświadczony

  Dobrze, że to nie były zawody LGP.
  Wygrałby i co wtedy? Musiałby znów skakać zawodowo.
  A tak ma spokój. Przyjedzie za rok, wygra i pójdzie do pracy na drugą zmianę.

 • Pioterek początkujący
  @Oreo

  Jak Diethart

 • Oreo weteran

  Jeszcze się okaże, że wróci :D

 • Joorny stały bywalec

  Przedwcześnie i niepotrzebnie zakończona kariera - brakło mu cierpliwości a mógłby się teraz spokojnie ocierać o 30 w PŚ.

 • INOFUN99 profesor

  Miło było zobaczyć tego Estończyka w zawodach sportowych. Liczę, że będzie się pojawiał w Otepaa, nawet jeśli odbędzie się tam PŚ.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).