LPK w Kuopio: Drugi konkurs dla Nousiainena

 • 2021-07-17 17:56

Eetu Nousiainen wygrał drugi sobotni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na skoczni Puijo (HS127) w Kuopio. Reprezentant Finlandii zwyciężył dzięki skokom na odległość 124 m i 126,5 m. Drugie miejsce zajął Moritz Baer, a trzeci był Philipp Raimund. Do finału awansowało dwóch Polaków.

17.07.2021 - Podium LPK w Kuopio17.07.2021 - Podium LPK w Kuopio
fot. Renata Nadarkiewicz

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Mika Schwann. Austriak poszybował na odległość 129,5 metra i wyprzedzał o 1,5 punktu Moritza Baera (123 m) oraz o 2 punktu Thomasa Lacknera (121,5 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Eetu Nousiainen (124 m), Stefan Rainer (123,5 m) oraz Philipp Raimund (122,5 m).

Zwycięzca pierwszego konkursu, David Siegel z wynikiem 122,5 metra sklasyfikowany był na siódmym miejscu, przed Andreasem Schulerem (123,5 m), Clemensem Leitnerem (120,5 m) oraz Justinem Lisso (119,5 m).

Do finału awansowało dwóch reprezentantów Polski. Dwunasty na półmetku rywalizacji był Adam Niżnik (116,5 m), zaś dwudziesty dziewiąty Klemens Joniak (107 m).

Mateusz Gruszka po skoku na 108 metr zakończył udział w zawodach na trzydziestej drugiej pozycji. Trzydziesty dziewiąty był Kacper Juroszek (101 m), czterdziesty drugi Jan Habdas (100,5 m), natomiast czterdziesty szósty Szymon Zapotoczny (94,5 m).

W finale o zwycięstwo powalczył Eetu Nousiainen. Reprezentant Finlandii uzyskał 116,5 metra i awansował z czwartej pozycji na najwyższy stopień podium. Drugi, ze stratą 6,8 punktu do zwycięzcy, był Moritz Baer (122,5 m), zaś trzeci Philipp Raimund (124 m). Tuż za Niemcami uplasowali się Thomas Lackner (122 m), Andreas Schuler (122 m) i David Siegel (118 m).

Lider na półmetku, Mika Schwann w finale lądował na 117 metrze i spadł na siódmą lokatę, przed Clemensem Leitnerem (118 m), Stefanem Rainerem (117 m) oraz Justinem Lisso (117 m).

Adam Niżnik po skoku na 106 metr ostatecznie zajął siedemnastą lokatę. Czołową trzydziestkę zamknął Klemens Joniak z rezultatem 101 metrów.

Drugi sobotni konkurs rozegrano w całości z 16. belki startowej.

Dzięki wygranej, Eetu Nousiainen (180 pkt.) został liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego. Fin wyprzedza sklasyfikowanych ex aequo Niemców - Moritza Baera i Davida Siegela (po 140 pkt.). Najlepszy z Polaków, Adam Niżnik z 24 punktami zajmuje osiemnastą lokatę.

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za cztery tygodnie, 13-14 sierpnia we Frensztacie (HS106).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 1. periodu LPK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4064) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • INOFUN99 weteran
  @Lataj

  Czasem mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Przyznaje się do tego bez bicia. Wynika to pewnie z tego, że wolę być czujny.

 • Lataj doświadczony
  @INOFUN99

  Wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem. Nie powiedziałem, że zostały mu tylko jedne mistrzostwa. Niżnik będzie miał szansę w 2022, ale Habdas jeszcze w 2023.

 • INOFUN99 weteran
  @Lataj

  Habdas jest z rocznika 03, więc teoretycznie będzie miał szansę udziału w 2 MSJ.

 • Lataj doświadczony

  Najbardziej na uznanie w naszej grupie zasługują Joniak i Niżnik. 16-latek 2 tygodnie od debiutu wywalczył sobie prawo startu w ważnych zawodach PŚ/LGP. Z kolei Adama stać na coraz lepsze skoki, ale szału wciąż nie ma. Widać, że Juroszek jest bardzo dobry na normalnych skoczniach, ale jest wyraźnie gorszy na dużych obiektach. Oby Habdas nie psuł się coraz bardziej, inaczej MŚJ, nawet jego ostatnie, będą stracone. Jojkę niezbyt dobrze zastąpił Zapotoczny, bowiem nie udało mu się zdobyć ważnego dla Polski prawa startu w PŚ/LGP. Największym przegranym weekendu LPK okazał się Gruszka, choć miał dobre skoki w FC. Nie dość, że słaby pierwszy występ, to teraz jeszcze pech w drugim konkursie. Jeszcze zaczeka na wywalczenie ważnego przywileju.

  Nousiainen pokazał dominatorom klasę, jednak tęskię za Austriakiem na podium, bo to już nie to samo bez żadnego z nich. Wyraźny postęp Marusiaka i Norwegów. Kolejny pechowiec to Waskuł, chociaż już wywalczył prawo startu w zawodach wyższej rangi. Maatta bez awansu, choć niewiele lepszy od Chińczyków. ChZN musi koniecznie wysłać męską kadrę ma zawody w Rasnovie, żeby chociaż myśleć o występie skoczków obu płci na IO.

 • INOFUN99 weteran
  @Elsa

  Właściwie dwóch, Szymona Jojki i Wiktora Szozdy. Rotacja składem, to pewnie ten powód.

 • Elsa bywalec
  @INOFUN99

  Jednego Polaka z fis cup zabraklo w kontynentalnym? Czemu?

 • INOFUN99 weteran
  Dotychczasowa ocena zmagań Polaków w niższych ligach

  -Joniak, w ciągu 2 tygodni od debiutu na arenie międzynarodowej wywalczył prawo startu w PŚ, nawet jak nie punktował to i tak był blisko punktowania. Bardzo ładna technika lotu.
  -Szozda przyzwoicie prezentował się w Oteppa. W Finlandii nie widzieliśmy tego 15 latka. Podobnie jak Klemens J ma całkiem dobrą technikę skakania.
  -Niżnik takie niemrawe lato w jego wykonaniu, choć w LPK był najsilniejszym naszym ogniwem. Odzyskał prawo startu w PŚ/LGP. Z juniorów liczę na niego najbardziej.
  -Gruszka wygląda na najbardziej stabilnego w naszej ekipie. Dzisiaj okazał się być największym przegranym w naszej ekipie. Miał odzyskać prawo startu w PŚ/LGP, lecz nie zrobił tego.
  -S Jojko wraca po kontuzji, lecz w Oteppa nie pokazał nic szczególnego.
  -A Jojko jaśniejszy punkt w naszej ekipie. Wywalczył prawo startu w PŚ/LGP. Musi popracować na lądowaniami.
  -Juroszek jak nie upadek to DSQ. Całe szczęście zrobił to co Niżnik.
  -Habdas podobnie jak Juroszek i Niżnik odzyskał bardzo ważne uprawnienie. Jego występy jednak do najlepszych jak na razie nie należą.
  -Zapotoczny szkoda, że nie wykorzystał szansy zdobycia prawa startu PŚ/LGP, nie wiadomo, czy będzie miał jeszcze szansę tego lata, by ten przywilej nabyć. To samo tyczy się Gruszki.

 • znawca_francuskiego bywalec
  @Oreo

  Patrząc na tegoroczny kalendarz LPK no to największe szanse na punkty będą mieli podczas zawodów w Rasnovie .

 • Oreo weteran

  jeśli Chińczycy serio chcą robić te punkty LPK to powinni organizować konkurs w Korei, gdzie mało kto by pojechał, najlepiej w środku tygodnia i w ogóle.

 • ms_ stały bywalec

  Największe trzy plusy tego konkursu to moim zdaniem:

  1. Zwycięstwo Nousiainena, mam nadzieję że ten wyskok formy nie jest spowodowany tym, że zawody były u niego w kraju. W przeciwieństwie do np. Alamommo on może jeszcze będzie solidnym zawodnikiem, bo drugi z tych skoczków od dłuższego czasu niestety forma słabiutka, ale może i on jeszcze zaskoczy.
  2. 13 miejsce Marusiaka, bardzo fajny występ Ukraińca, chyba chce być lepszy niż Kaliniczenko. Fajnie jakby dwóch Ukraińców chociaż sporadycznie zdobywało punkty w PŚ.
  3. Kolejne punkty Wasiljewa, to teraz może już bez problemu jechać na następne zawody LGP.

 • dejw profesor

  Joniak pierwszym zawodnikiem z rocznika 05 z nie tylko zaliczonymi występami w cyklu PK, ale i punktami II ligi i prawem startu w PŚ.
  Poza związkowa wyprawa Japonii po uprawnienia zakończona sukcesem, szanse wykorzystali także Norwegowie z IV i V dziesiątki rankingu krajowego.

 • Lataj doświadczony
  @Nowyskoczek5

  Ukraińcy też mogą wziąć udział w drużynówce. Włochom podczas weekendu w Zakopanem brakowało jeszcze jednego zawodnika z prawem startu w PŚ. Fr. Cecon nie mógł wystartować w Q i konkursie indywidualnym, ale miał prawo wystąpić w drużynówce.

 • Nowyskoczek5 profesor

  A więc Ukraińcy mogą już trójkę wystawić na PŚ . Jeszcze taki Anton zdobędzie punkty i mamy Ukraińców na drużynówke .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).