Alex Insam: jesteśmy małą grupką o skromnych możliwościach treningowych

 • 2021-10-07 10:33

Jest wychowankiem austriackiej myśli szkoleniowej i fakt ten dało się dostrzec podczas pierwszych sezonów jego poważnej kariery, kiedy to odstawał poziomem od innych skoczków z Półwyspu Apenińskiego, zdobył medal mistrzostw świata juniorów, punktował w  Pucharze Świata czy stawał na podium w "Kontynentalu". Od kilku lat w sportowym życiu Alexa Insama trwa jednak trudny do przełamania impas...

- Zacząłem skakać dzięki mojej siostrze, która zachęciła mnie, żebym spróbował pójść na skocznię - opowiada nam reprezentant Włoch, którego pytamy o jego sportową drogę i kryzys, który stał się jego udziałem. - Rzuciłem więc hokej i za namową trenerów zacząłem trenować kombinacją norweską. Kiedy udało mi się dostać do gimnazjum w Stams zaproponowano mi z kolei bym zajął się tylko skokami. To tam tak naprawdę nauczyłem się tego sportu, zacząłem się rozwijać, wszystko szło w dobrym kierunku. Jeszcze krótko po skończeniu szkoły dobrze się prezentowałem, ale potem... Zbyt dużo było roszad w drużynie i wokół niej, co chwilę coś się zmieniało. Nie mogłem znaleźć właściwego czucia. To chyba jest główny powód.  

Jeszcze w sezonie 2019/20 Insam ani razu nie znalazł się nawet w czołowej "50" najlepszych skoczków któregoś z konkursów. Ubiegłej zimy, zajmując 30 miejsce w Zakopanem przerwał ponad dwuletni okres bez zdobyczy punktowej w Pucharze Świata. Ale ta jedna jaskółka wiosny nie uczyniła. U progu kolejnej zimy Alex stara się wyznaczać sobie realne cele. - W tej chwili moje ogólne samopoczucie psychofizyczne jest naprawdę dobre. Pozostaje czekać, na to jak przełoży się to na wyniki. Na tym etapie mojej kariery satysfakcjonujące dla mnie byłoby miejsce w czołowej trzydziestce każdego konkursu. Mamy takie realia, jakie mamy. Jesteśmy małą grupką o skromnych warunkach treningowych, ale pozostaje mi mieć nadzieję na osiąganie dobrych wyników i tym samym promowanie tego niesamowitego sportu we Włoszech. 

Były podopieczny Łukasza Kruczka pozytywnie wspomina współpracę z polskim szkoleniowcem, choć przyznaje, że na pewnym etapie obaj nie mieli już pomysłu na poprawę jakości jego skoków. - Łukasz zajął się mną krótko po skończeniu szkoły, byłem naprawdę zadowolony z tej współpracy. Początkowo notowałem dalszy progres. Dwa ostatnie sezony były już mniej udane, nie szło dobrze, a my nie potrafiliśmy tego zmienić. Niemniej uważam, że Łukasz Kruczek jest bardzo dobrym trenerem, który ma pojęcie o tym co robi. 

Podczas minionego sezonu letniego włoski skoczek nie szarżował z liczbą występów w zawodach. Ani razu nie stanął na starcie Letniego Grand Prix, pokazywał się jedynie w Pucharze Kontynentalnym i FIS Cup, za każdym razem zdobywając punkty w tych zawodach. Najwyżej, na 11 miejscu, uplasował się dwukrotnie w Kuopio. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1894) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • KX_Keytinho stały bywalec

  Wydawało się, że Włosi będą się rozwijać jako reprezentacja, ale jakoś to zwolniło. Nadzieja teraz chyba największa w Bresadoli. Oprócz Insama jest jeszcze Francesco Cecon i niestety brak czwartego do drużyny... Są jeszcze jakieś rezerwy w tej kadrze, chyba będą w miarę regularnie startować i liczę, że przebiją 12 punktów bijąc tym samym swój najlepszy rezultat w ostatnim czteroleciu...

 • Prekursor Skoczni Vip doświadczony

  Wydaje mi się że Insam już nic w skokach nie zdziała..o ile kiedyś naprawdę wydawał się być mocno perspektywiczny, teraz zdaje się, że nawet Colloredo nie dorówna.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec

  Przystojny Alex Insam (Babiarz).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).