"Kamil Stoch może walczyć o Kryształową Kulę" - Apoloniusz Tajner o faworytach zimy

 • 2021-10-08 14:55

- Nadchodząca zima zapowiada się bardzo emocjonująco. To będzie jeden z najciekawszych sezonów w ciąg ostatnich kilkunastu lat - prognozuje Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, który optymistycznie patrzy możliwości Biało-Czerwonych w sezonie olimpijskim. 67-latek wskazał też swoich faworytów do sięgnięcia po Kryształową Kulę.

Apoloniusz TajnerApoloniusz Tajner
fot. Tadeusz Mieczyński

W miniony wtorek prezes PZN podpisał w Warszawie umowę z firmą vivo, która została nowym sponsorem reprezentacji polskich skoczków. - W wyścigu technologicznym, w którym uczestniczymy, potrzebujemy środków finansowych. Bez sponsorów nie mielibyśmy możliwości ciągłego rozwoju i plasowania się na czele tej rywalizacji. Każdy nowy partner wspiera nas w tym, abyśmy utrzymywali się w tej czołówce. Myślę, że udaje nam się to - komentuje Apoloniusz Tajner w rozmowie ze Skijumping.pl.

Zobacz też: Vivo Oficjalnym Smartfonem Polskiej Reprezentacji w Skokach Narciarskich

W mieście stołecznym pojawili się też wszyscy podopieczni Michala Doležala. - Mieści się tu Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej. Wszyscy zawodnicy kadr narodowych muszą przyjechać tutaj dwa razy do roku, by przejść obowiązkowe badania. W tym miesiącu połączyliśmy je ze spotkaniem z nowym sponsorem, stąd nasza obecność w stolicy - wyjaśnia nasz rozmówca.

W ostatnich dniach prezes PZN spotkał się z Adamem Małyszem, dyrektorem reprezentacji, a także sztabem szkoleniowym. - Poruszaliśmy temat aktualnego stanu przygotowań. Tutaj jest wszystko w porządku. Zawodnicy są w takim miejscu, jakiego na tym etapie oczekuje trener. Potwierdziły to starty w Letnim Grand Prix. Wszyscy są zdrowi, a program szkoleniowy jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Niebawem rozpoczęcie sezonu, a już za nieco ponad cztery miesiące igrzyska w Pekinie - odlicza Tajner.

Jak nasi skoczkowie dostaną się do Chin? - Sprawa wygląda prosto. Nasza drużyna wyleci do Pekinu na przełomie stycznia i lutego, prosto z Niemiec po Pucharze Świata w Willingen. Będzie to czarter organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) dla wszystkich reprezentacji w skokach. Ekipy przybędą do wioski olimpijskiej w tym samym czasie, dysponując tym samym czasem aklimatyzacji - tłumaczy 67-latek.

Puchar Świata ruszy 20 listopada w Niżnym Tagile. Punktem kulminacyjnym będą lutowe igrzyska w Pekinie. - Mam dobre przeczucia przed zimą. Nasi zawodnicy od lat zdobywają medale na imprezach rangi mistrzowskiej, a często ocierają się o podium. Wierzę, że wykorzystają którąś z trzech szans. Mam na myśli dwa konkursy indywidualne i rywalizacja drużynowa. A mamy jeszcze mikst. Na koniec Letniego Grand Prix nasze dziewczyny wyraźnie podniosły poziom, więc ta rywalizacja może nabrać większej wyrazistości, jeśli nasze skoczkinie utrzymają ten poziom, a może nawet go podniosą. Tutaj nie myślimy o medalu, natomiast miejsce w czołowej "6" jest realne - przewiduje Tajner.

Polska będzie dysponować jedną z najbardziej wiekowych ekip podczas imprezy czterolecia. - Nie wykluczam, że sukces osiągną nawet starsi z naszych zawodników. Parametry motoryczne mają na bardzo wysokim poziomie, a do tego posiadają ogromne doświadczenie. Nie zawiodą, jeśli pojawi się jakaś szansa. Cała grupa prezentuje wysoki poziom, a w każdym z konkursów będziemy mogli wystawić czterech skoczków. Myślę, że możemy na nich liczyć w konkursie drużynowym - odpowiada szef naszej federacji narciarskiej, który pełni tę funkcję od 2006 roku.

Który z kadrowiczów może okazać się na śniegu czarnym koniem? - Skoki bywają takie, że następuje eksplozja formy danego zawodnika i staje się nie do pokonania przez jakiś czas. Przy tak licznej grupie to się może zdarzyć w każdej chwili. Trzynastu kadrowiczów prezentuje zbliżony poziom do naszej czołowej "4", którą w tej chwili uzupełnia Jakub Wolny, więc nic nie jest przesądzone. W każdym sezonie pojawia się jakiś zawodnik, który nagle odpala ze sportową formą. Coś takiego może się wydarzyć i nie sposób to przewidzieć. Nie wykluczam, że kadrę na igrzyska uzupełnia skoczkowie, którzy nagle osiągną wysoką dyspozycję - kontynuuje były trener polskich skoczków.

- Duża grupa spełni kryterium olimpijskie, ale niewielka będzie mogła na nie polecieć. Będziemy mogli zabrać tylko pięciu zawodników, a kryterium może spełnić ośmiu czy dziewięciu. Kto pojedzie na igrzyska z Willingen? Będzie to zależało od aktualnej dyspozycji sportowej. Do Niemiec pojadą konkretni kandydaci. Z grupy sześciu czy siedmiu skoczków trenerzy wybiorą pięciu. Decyzja zapadnie na miejscu, mając na uwadze zwyżkującą formę. W zespole panuje dobra atmosfera, więc jestem przekonany, że wybór będzie sprawiedliwy i właściwy - zaznacza Tajner.

Kto może zdobyć Kryształową Kulę? - Kamil Stoch ciągle jest najrówniej skaczącym zawodnikiem. Jeżeli będzie zdrowy i będzie uczestniczył we wszystkich konkursach z cyklu Pucharu Świata, wówczas może być jednym z tych, którzy będą walczyć o Kryształową Kulę. Ostatni konkurs Grand Prix w Klingenthal pokazał, że Ryoyu Kobayashi wrócił na bardzo wysoki poziom. Do tego Halvor Egner Granerud jest w wysokiej formie. Pokazuje to na igelicie i na pewno potwierdzi się to na śniegu. Najważniejsze konkursy odbędą się w połowie lutego w Chinach. Poprzednia zima pokazała, że nawet świetny Granerud miewał słabsze momenty. A w przeszłości Kobayashi czy nawet Adam Małysz. Taka jest kolej rzeczy. Nadchodząca zima zapowiada się bardzo emocjonująco. To będzie jeden z najciekawszych sezonów w ciąg ostatnich kilkunastu lat - odpowiada działacz.

Z Apoloniuszem Tajnerem - w Warszawie - rozmawiał Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5702) komentarze: (47)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • INOFUN99 profesor
  @Arturion

  Powiedz to temu czemuś. Ja sobą coś prezentuję. Nie żałuje żadnych słów adresowanych do tego skrajnie otyłego trolla. Niech to coś mnie przeprosi, bo ja nie przeproszę, bo nie ma takiego powodu. Każdy normalny użytkownik wie, że to coś próbuje mnie od roku zniszczyć, że mnie nienawidzi. Niech przeprosi i wypad. Ja temu czemuś nigdy nie wybaczę. Wszelkie pretensje kieruj do tego gówna, bo ja jestem niewinny.

 • Arturion doświadczony

  @INOFUN99, @Elsa (bez względu na nick)
  Nie wnikam,kto pod jakim nickiem pisze i pisał, bo potrafię multikonta rozumieć, jako formę działalności, powiedzmy, artytstycznej, bądź terapeutycznej. Sam, jako literat korzystałem z różnych pseudonimów parokrotnie.
  Ale:
  1. Prawdą było sugerowanie przez @INO samobójstwa. Na zasadzie: "ja na twoim miejscu".
  2. Ale też @INO, na zwróconą przeze mnie uwagę, od razu zareagował przeprosinami (tylko za to właśnie).
  3. Proponuję, żebyście skończyli ten temat. A najlepiej wszelkie kłótnie.
  4. Można się nie lubić, ale publiczne portale nie są po to, by ludzie naparzali się "ad personam" (odsyłam do Schopenhauera).
  5. Kłóćcie się o skoki, a nie o to, kto powinien być bardziej szanowany, a kto powinien wylecieć.

  Najlepiej umówcie się prywatnie (można przez redakcję, bo ta ma kontakt z każdym użytkownikiem) i wtedy zobaczycie, jak każde z was wygląda, tudzież wyjaśnicie sobie wątpliwości.
  Osobiście życzę wam zdrowia i równowagi emocjonalnej. :-)

 • INOFUN99 profesor
  @INOFUN99

  Mam bardzo dobry metabolizm.

 • Arturion doświadczony
  @MaciejoS

  O ile wirus pozwoli...

 • thymiotus bywalec
  Jak świstak

  Prezes jest w formie i w tradycyjny sposób ogłasza nadejście sezonu zimowego. ;)

 • INOFUN99 profesor
  @Anna3

  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.
  Moje parametry to 185-186 cm wzrostu. Waga to okolice 80 kg.
  Twoje to 149 cm i 200 kg.
  Zgadzam się z twoimi pierwszymi 6-cioma słowami.
  Jedyną granicę jaką w życiu przekroczyłem to ta z Czechami kilka lat temu.
  ryszard99 to jedna z największych pokrak w historii SJ, szkalował mnie, dobrze że został usunięty przez redakcję, dziękuję im za to.
  Nie znam się na hodowli, ale wiem że masz o tym pojęcie(twoje parametry).
  Czy ja szkaluję wszystkich? Czekam na odpowiedź pozostałych komentatorów SJ, niech wygłoszą swoją argumentację.
  Nigdy nie było powodów, aby mnie usuwać i nie będzie. Nie mój problem, że inni takową nieprzyjemność spotkali.
  ironiczny sam zaczął, więc odpowiadam mu zgodnie z jego wartościami z jego osobowością. Jest bucem, więc mówię mu tak jak bucom się odpowiada.
  Inofun pisze się z dużej litery, bo coś sobą prezentuję.
  ironista dobrym człowiekiem? No tak jest dobry, jak poziom naszych juniorów.
  Piszesz bezcelowo słowo samobójstwo, nie wiem po co, w jakim celu, wytłumacz mi, ale wiem że słowo samobojstwo nie istnieje.
  To tyle chodzący analfabetyźmie.

 • Anna3 początkujący

  Chce podziekowac Redakcji za usuniecie dara00iq, ale on byl jedynie analfabeta, to inofun wszystkich szkaluje i jako jedyny sugerowal samobojstwo. Napisze szczerze, sami go wyhodowaliscie, bo gdy inni tracili konta inofun dalej szkalowal innych.
  Tylko on przekroczył granice. Jak mnie nie ma to obraza Ironiste, człowieka dobrego.

  Ryszard99 to twoje multikonto, byles przeciez Agentem99. Nigdy nie mialam multikont. Skoncz te projekcje.

  Mam 185 i 70kg
  Ty 170 i 100 xd

 • INOFUN99 profesor
  @Julixx05

  Najbardziej atakowane konto na SJ to moje konto. Od października zeszłego roku elsa vel dar00iq(mam potwierdzenie) blumiś biberka ryszard99 itd ma w stosunku do mnie problem. Nienawidzi mnie, bo o naczelnym ironiście vel bajlando ironicznie skikomicznie powiedziałem prawdę. Od tamtego momentu gówniana elsa stara się uprzykrzyć mi życie, niszcząc mi reputację, strasząc więzieniem, zmuszając mnie do przeprosin, mimo że żadnego haniebnego czynu się nie dopuściłem.
  Zaczynając swoje pisanie 3 lata temu byłem przekonany, iż każda dyskusja na tym forum będzie koleżeńska, że każdy z nas będzie się do siebie odnosił z szacunkiem, pomimo różnicy zdań, jednakże od roku coś się tutaj bardzo popsuło.

 • Julixx05 doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Kubacki to nie zawodnik na KK

 • Julixx05 doświadczony
  @INOFUN99

  Przypomniało mi się jak Elsa zarzucała mi że jestem gruba, bo napisałam jej prawdę. To było wtedy jak szkalowała Asię Szwab i namawiała ją do zakończenia kariery

 • INOFUN99 profesor
  @Anna3

  Ty podobnie jak największe pośmiewisko w historii SJ, czyli dar00IQ, groziliście mi więzieniem. Nie wiem jaką to trzeba być kreaturą, żeby mnie straszyć więzieniem. Od początku sierpnia zacząłem go nienawidzić z tego powodu. Jesteś multikontem darusia. To co napisałem, straszne nie było. Nie sugerowałem samobójstwa, bo nie uznaje samobójstwa za coś wspaniałego. Dla mnie jest to klęska człowieka, który nie widział iskry nadziei i po prostu podjął tak straszną decyzję.
  Następne twoje konto to będzie prawdopodobnie antyinofun. Spodziewaj się takich reakcji z mojej strony. Trzeba być chorym umysłowo człowiekiem, aby komuś dokuczać, by następnie żądać od niego przeprosin. Nie żałuję, że niecały rok temu na twój temat napisałem prawdę i będę cały czas powtarzał ją.
  Teraz aniu wskocz na bieżnię, pobiegaj sobie to może spadnie ci chociaż 1 kg. Lepiej ważyć 199 kg niż 200 kg. Później idź do swojego obowiązkowego miejsca, czyli do garów i do podłogi.

  CHCĘ BARDZO PODZIEKOWAĆ REDAKCJI ZA USUNIĘCIE @DARA00IQ ZE SJ. TO NAJLEPSZA DECYZJA REDAKCJI W TYM ROKU. TERAZ CZAS NA @ANNA3.

 • Anna3 początkujący
  @Julixx05

  wtorek, 5 paź 2021, 21:30INOFUN99 profesor0
  @Anna2
  Powiedział dobrze i dosyć grzecznie?
  Hahahaha, widać, że szpital psychiatryczny nie ma pomysłu na twoją rehabilitację umysłową. Jak ja miałbym taki poziom inteligencji to już bym dawno ze sobą skończył, bo bym wstydził się siebie.

  Inofun: w jakim celu wmawiasz dara00iq, najwiekszego wroga Elsy? Prosilam sto razy o bana dla tej...

 • MaciejoS bywalec

  Tradycyjne gadanie prezesa Apollo przed początkiem sezonu. A później tak jak zawsze. Ale z jednym się zgodzę - to będzie jeden z najciekawszych sezonów od lat.

 • INOFUN99 profesor
  @Julixx05

  Nie namawiałem. Każdy na tym forum wie, że gówniane konto o nazwie elsa vel blumiś biberka dar00iq itd mnie nienawidzi, bo rok temu na przełomie października/listopada napisałem prawdę i to coś bardzo zabolało. Ciągłe proszenie moderacje o bana dla konta, które trzyma tutaj poziom jest chamstwem, pokazującym bardzo rozległe zaburzenie psychiczne.

 • Julixx05 doświadczony
  @Maks113

  Szansa na jest, dosyć mała ale jest to trochę prawdopodobne. Kamil był i nadal jest skoczkiem światowego formatu. Gorzej jakby powiedział, że KK zdobędzie któraś z naszych skoczkiń

 • Julixx05 doświadczony
  @Anna3

  Serio INO namawiał Elsę do samobójstwa?

 • szczurnik bywalec

  O co chodzi z tym "punktem kolimacyjnym" w newsie? Ktoś ma złudzenia OPTYCZNE?

 • Oczy Aignera profesor
  @ZXCVBNM_9999 Roman Kosecki

  "A dlaczego nie?"
  To działa na każdą oderwaną od rzeczywistości tezę.

 • Arturion doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Obydwaj mogą, a zarazem obydwaj mogą nie dać rady. Zobaczymy. Jednak myślę, że Stoch głównie nastawi się na Igrzyska i loty.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Nie wydaje mi się, że Stoch powalczy o KK, miejsce w TOP10 na koniec sezonu byłoby bardzo dobrym rezultatem, a jeśli, któryś z naszych miałby powalczyć o KK to tylko Kubacki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).