Niemcy rozszerzają bazę treningową, skocznia w Berchtesgaden do przebudowy

 • 2021-11-23 10:21

Nazwa Berchtesgaden wszystkim miłośnikom historii XX wieku nieodzownie kojarzy się z rezydencją Adolfa Hitlera, która mieściła się tu w latach 1934-1945. Spośród wielu strategicznych dla historii świata decyzji zapadłych w tej miejscowości warto wspomnieć choćby o Anschlussie Austrii, czyli przyłączeniu jej do III Rzeszy. Ale Berchtesgaden to także ogromne tradycje narciarskie. Już w 1908 roku stanęła tu pierwsza skocznia. Tamtejszy ośrodek skoków niebawem znów zyska na swoim znaczeniu.

- W Niemczech popełniono jeden poważny błąd - mówił niedawno Martin Schmitt niemieckim mediom. - Dużo zainwestowano w areny do zawodów, ale obiekty szkoleniowe zostały zaniedbane. Mamy piękne, duże skocznie w Oberstdorfie, w Garmisch-Partenkirchen, w Klingenthal, czy Titisee-Neustadt. Ośrodek w Oberhofie znów jest na dobrym poziomie, ale z racji, że modernizacja ciągnęła się przez lata, stracono przez to całe pokolenie. W Oberwiesenthal mniejsze skocznie wymagają remontu, dodatkowo winda nie działa. W Hinterzarten toczą się spory dotyczące prawa budowlanego. Nie ma możliwości trenowania na skoczni normalnej już drugi rok. A skocznie w Berchtesgaden posiadają parametry z lat 80. - ubolewał były znakomity skoczek.

- Te skocznie trzeba albo wyremontować albo zlikwidować. Nie ma tu trzeciej drogi - mówił kilka lat temu Severin Freund, który jako młody skoczek często pojawiał się na kompleksie Kalberstein. Trudno wyrokować, na ile przyczyniły się do tego słowa Schmitta i Freunda, ale największa skocznia w Berchtesgaden już niebawem doczeka się gruntownej przebudowy. W 2007 roku kompleks tamtejszych skoczni K-30, 60 i 90 znalazł się na czarnej liście Niemieckiego Związku Narciarskiego obiektów, które nie będą już służyć niemieckim skokom. Miejscowe władze nie zdołały pozyskać wówczas finansowania dla tamtejszego kompleksu i wszystko wskazywało na to, że zasłużone areny dobrnęły właśnie do kresu swojego istnienia.  Za słowami lokalnych polityków na szczęście nie poszły czyny, obiekty nie zostały rozebrane, a w ostatnim czasie na poważnie zainteresował się nimi miejscowy burmistrz Franz Rasp. Dzięki jego zabiegom zamiast rozbiórki największą ze skoczni czeka przebudowa. 

- Mamy nadzieję rozpocząć budowę w 2023 roku. Chcielibyśmy, by latem 2024 roku nowa skocznia normalna mogła być już użytkowana - mówi Rasp w rozmowie z dziennikiem Berchtesgadener Anzeiger, Wbrew istniejącym trendom największa ze skoczni nie zostanie powiększona, a pomniejszona. Jej rozmiar zmieni się z 98 na 96 metrów. Ale nie o wielkość skoczni tu chodzi, a o jej nowoczesność. Obiekt, który przez ostatni czas mógł być wykorzystywany tylko latem, zacznie pełnić funkcję całorocznego. Kompleks ma wzbogacić się o windę, a także, na co nalega DSV, o tory lodowe. Energia potrzebna do ich działania zostanie wygenerowana przez systemy fotowoltaiczne. Całkowity koszt modernizacji ma wynieść od 5 do 6 milionów euro. 

Rozbudowa ośrodka w Berchtesgaden może być równoznaczna ze zmarginalizowaniem funkcjonowania skoczni w pobliskim Ruhpolding znanym głównie z najwyższej rangi zawodów biathlonowych. - Podobno rząd federalny i stanowy oraz DSV mają nas na swoim radarze, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy i kiedy dostaniemy jakieś wsparcie - mówi Engelbert Schweigerg, dyrektor stadionu Ruhpolding Chiemgau Arena. - Koncepcja trzech baz - Berchtesgaden, Ruhpolding, Reit im Winkl przyniosła liczne sukcesy niemieckim skokom - dodaje, licząc, że i dla tamtejszego ośrodka, w którym jeszcze kilkanaście lat temu rywalizowali najlepsi kombinatorzy norwescy i "drugoligowi" skoczkowie, znajdą się fundusze. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1607) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion doświadczony
  @INOFUN99

  Jest jeszcze Zagórz. Ale to za mało.
  Jednak kto ma finansować nowe skocznie? Apollo z Małyszem powinni znaleźć sponsorów, bo samorządy wiele same nie zrobią. Zwłaszcza co do większych skoczni. A same K-10 i K-30 to za mało na poważny wyczyn. Fakt, że tych małych powinno być więcej - i tu samorządy mogą sporo. W najgorszym wypadku ubiegać się i lobbować.
  Kluby? Same parę malutkich mogą usypać.

 • Oczy Aignera profesor
  Specyfika klubów narciarskich

  W Niemczech jest wiele klubów narciarskich, co powoduje, że znani z PŚ zawodnicy zazwyczaj są członkami zupełnie różnych stowarzyszeń. Przykładem jest wspomniane Ruhpolding, które reprezentuje tylko Andreas Wellinger. Jego klubowi koledzy to głównie juniorzy.
  Klubem, który w swoich szeregach ma kilku uczestników zawodów PŚ, jest dobrze znany SC Oberstdorf.

 • MaciejoS bywalec
  @.....sieanieskoczy

  No niestety, w malutkiej Słowenii razem jest około 140 skoczni o ile się nie mylę, a u nas tylko około 20 (!).

 • eLman stały bywalec
  @.....sieanieskoczy

  Prezes twierdzi, że w innych miejscach się nie opłaca, bo nigdzie indziej nie ma tradycji. Jest za to tradycja przebudowywania stadionów na skocznie, włącznie z demontażem części dachu…

 • raffi początkujący
  @.....sieanieskoczy

  Gdyby nie Małysz kompleks w Zakopanem byłby już dawno zlikwidowany.

 • niemamkolan początkujący
  @.....sieanieskoczy

  średnia i normalna skocznia tylko Szczyrk i już Zakopane. a skoczni dla najmłodszych też brakuje bo jest tylko Wisła, Bystra, Chochołow, Zakopane i Zagórz

 • INOFUN99 profesor
  @.....sieanieskoczy

  Brakuję mi bazy na Podkarpaciu.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec

  A w Polsce? Żadnych nowych skoczni poza tymi, które funkcjonowały i funkcjonują od lat.
  Wisła, Zakopane, Szczyrk... i tak wkoło.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).