Niemcy rozszerzają bazę treningową, skocznia w Berchtesgaden do przebudowy

 • 2021-11-23 10:21

Nazwa Berchtesgaden wszystkim miłośnikom historii XX wieku nieodzownie kojarzy się z rezydencją Adolfa Hitlera, która mieściła się tu w latach 1934-1945. Spośród wielu strategicznych dla historii świata decyzji zapadłych w tej miejscowości warto wspomnieć choćby o Anschlussie Austrii, czyli przyłączeniu jej do III Rzeszy. Ale Berchtesgaden to także ogromne tradycje narciarskie. Już w 1908 roku stanęła tu pierwsza skocznia. Tamtejszy ośrodek skoków niebawem znów zyska na swoim znaczeniu.

- W Niemczech popełniono jeden poważny błąd - mówił niedawno Martin Schmitt niemieckim mediom. - Dużo zainwestowano w areny do zawodów, ale obiekty szkoleniowe zostały zaniedbane. Mamy piękne, duże skocznie w Oberstdorfie, w Garmisch-Partenkirchen, w Klingenthal, czy Titisee-Neustadt. Ośrodek w Oberhofie znów jest na dobrym poziomie, ale z racji, że modernizacja ciągnęła się przez lata, stracono przez to całe pokolenie. W Oberwiesenthal mniejsze skocznie wymagają remontu, dodatkowo winda nie działa. W Hinterzarten toczą się spory dotyczące prawa budowlanego. Nie ma możliwości trenowania na skoczni normalnej już drugi rok. A skocznie w Berchtesgaden posiadają parametry z lat 80. - ubolewał były znakomity skoczek.

- Te skocznie trzeba albo wyremontować albo zlikwidować. Nie ma tu trzeciej drogi - mówił kilka lat temu Severin Freund, który jako młody skoczek często pojawiał się na kompleksie Kalberstein. Trudno wyrokować, na ile przyczyniły się do tego słowa Schmitta i Freunda, ale największa skocznia w Berchtesgaden już niebawem doczeka się gruntownej przebudowy. W 2007 roku kompleks tamtejszych skoczni K-30, 60 i 90 znalazł się na czarnej liście Niemieckiego Związku Narciarskiego obiektów, które nie będą już służyć niemieckim skokom. Miejscowe władze nie zdołały pozyskać wówczas finansowania dla tamtejszego kompleksu i wszystko wskazywało na to, że zasłużone areny dobrnęły właśnie do kresu swojego istnienia.  Za słowami lokalnych polityków na szczęście nie poszły czyny, obiekty nie zostały rozebrane, a w ostatnim czasie na poważnie zainteresował się nimi miejscowy burmistrz Franz Rasp. Dzięki jego zabiegom zamiast rozbiórki największą ze skoczni czeka przebudowa. 

- Mamy nadzieję rozpocząć budowę w 2023 roku. Chcielibyśmy, by latem 2024 roku nowa skocznia normalna mogła być już użytkowana - mówi Rasp w rozmowie z dziennikiem Berchtesgadener Anzeiger, Wbrew istniejącym trendom największa ze skoczni nie zostanie powiększona, a pomniejszona. Jej rozmiar zmieni się z 98 na 96 metrów. Ale nie o wielkość skoczni tu chodzi, a o jej nowoczesność. Obiekt, który przez ostatni czas mógł być wykorzystywany tylko latem, zacznie pełnić funkcję całorocznego. Kompleks ma wzbogacić się o windę, a także, na co nalega DSV, o tory lodowe. Energia potrzebna do ich działania zostanie wygenerowana przez systemy fotowoltaiczne. Całkowity koszt modernizacji ma wynieść od 5 do 6 milionów euro. 

Rozbudowa ośrodka w Berchtesgaden może być równoznaczna ze zmarginalizowaniem funkcjonowania skoczni w pobliskim Ruhpolding znanym głównie z najwyższej rangi zawodów biathlonowych. - Podobno rząd federalny i stanowy oraz DSV mają nas na swoim radarze, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy i kiedy dostaniemy jakieś wsparcie - mówi Engelbert Schweigerg, dyrektor stadionu Ruhpolding Chiemgau Arena. - Koncepcja trzech baz - Berchtesgaden, Ruhpolding, Reit im Winkl przyniosła liczne sukcesy niemieckim skokom - dodaje, licząc, że i dla tamtejszego ośrodka, w którym jeszcze kilkanaście lat temu rywalizowali najlepsi kombinatorzy norwescy i "drugoligowi" skoczkowie, znajdą się fundusze. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1892) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @INOFUN99

  Jest jeszcze Zagórz. Ale to za mało.
  Jednak kto ma finansować nowe skocznie? Apollo z Małyszem powinni znaleźć sponsorów, bo samorządy wiele same nie zrobią. Zwłaszcza co do większych skoczni. A same K-10 i K-30 to za mało na poważny wyczyn. Fakt, że tych małych powinno być więcej - i tu samorządy mogą sporo. W najgorszym wypadku ubiegać się i lobbować.
  Kluby? Same parę malutkich mogą usypać.

 • Oczy Aignera profesor
  Specyfika klubów narciarskich

  W Niemczech jest wiele klubów narciarskich, co powoduje, że znani z PŚ zawodnicy zazwyczaj są członkami zupełnie różnych stowarzyszeń. Przykładem jest wspomniane Ruhpolding, które reprezentuje tylko Andreas Wellinger. Jego klubowi koledzy to głównie juniorzy.
  Klubem, który w swoich szeregach ma kilku uczestników zawodów PŚ, jest dobrze znany SC Oberstdorf.

 • MaciejoS stały bywalec
  @.....sieanieskoczy

  No niestety, w malutkiej Słowenii razem jest około 140 skoczni o ile się nie mylę, a u nas tylko około 20 (!).

 • eLman stały bywalec
  @.....sieanieskoczy

  Prezes twierdzi, że w innych miejscach się nie opłaca, bo nigdzie indziej nie ma tradycji. Jest za to tradycja przebudowywania stadionów na skocznie, włącznie z demontażem części dachu…

 • raffi początkujący
  @.....sieanieskoczy

  Gdyby nie Małysz kompleks w Zakopanem byłby już dawno zlikwidowany.

 • niemamkolan początkujący
  @.....sieanieskoczy

  średnia i normalna skocznia tylko Szczyrk i już Zakopane. a skoczni dla najmłodszych też brakuje bo jest tylko Wisła, Bystra, Chochołow, Zakopane i Zagórz

 • INOFUN99 profesor
  @.....sieanieskoczy

  Brakuję mi bazy na Podkarpaciu.

 • .....sieanieskoczy doświadczony

  A w Polsce? Żadnych nowych skoczni poza tymi, które funkcjonowały i funkcjonują od lat.
  Wisła, Zakopane, Szczyrk... i tak wkoło.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl