Kolejna wpadka Graneruda. "Wygranie serii próbnej było istotne"

 • 2021-12-06 18:10

- Daniel-Andre Tande i Halvor Egner Granerud postanowili zostać w Europie Środkowej, aby zmniejszyć obciążenie podróżami - przekazał trener Alexander Stoeckl na temat swoich dwóch podopiecznych, którzy w niedzielę nie zmieścili się w czołowej "30" indywidualnych zawodów w Wiśle-Malince.

Halvor Egner Granerud od początku sezonu funduje swoim kibicom skrajne emocje. Po wiktorii w Niżnym Tagile dwukrotnie nie awansował do zawodów w Ruce, natomiast w Wiśle zajął przedostatnie miejsce po wygraniu serii próbnej. Obrońca Kryształowej Kuli po kolejnej wpadce zdecydował się, że nie wróci do domu przed kolejnym weekendem Pucharu Świata w sezonie olimpijskim.

- Do Klingenthal udamy się w niezmienionym składzie. Daniel i Halvor postanowili zostać w Europie Środkowej, aby zmniejszyć obciążenie podróżami. Robert Johansson i Anders Fannemel odbędą dzień treningowy z Thomasem Lobbenem na Lysgårdsbakken w Lillehammer, zanim wyruszą do Niemiec - przekazał trener reprezentacji Alexander Stoeckl, austriacki szkoleniowiec Norwegów, na łamach skiforbundet.no.

Granerud po trzecim konkursie bez zdobyczy punktowej spadł na ósmą lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Siódmy jest Marius Lindvik, który na obiekcie im. Adama Małysza (HS134) przegrał tylko z Janem Hoerlem.

- Kolejny trudny konkurs, ale wyciągam też wiele pozytywów. Było zupełnie inaczej niż w zeszłym tygodniu. Szczerze mówiąc, wygranie niedzielnej serii próbnej było dla mnie istotne - podkreśla Granerud za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- W serii próbnej nie wygrywasz nic poza motywacją i pewnością siebie, ale będę ciężko pracował przed Klingenthal i mam nadzieję, że będzie to kolejny rozdział w tym interesującym sezonie - dodaje dwunastokrotny zwycięzca zawodów z cyklu Pucharu Świata.

- Świetnie było ponownie spotkać polskich kibiców pod skocznią. Chodziłem z uśmiechem na twarzy przez cały weekend! - zapewnia Granerud.

Norwegię w Saksonii będą reprezentować Anders Fannemel, Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Daniel-Andre Tande oraz Fredrik Villumstad. W tym samym czasie rezerwa kadry spróbuje swoich sił podczas domowych zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Vikersund.


Dominik Formela, źródło: skiforbundet.no
oglądalność: (5611) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran

  "Świetnie było ponownie spotkać polskich kibiców pod skocznią. Chodziłem z uśmiechem na twarzy przez cały weekend!"
  A może to był banan na twarzy, pod którym kryła się rozpacz i agonia? :)

  Tak czy siak, wpływu na jego formę chyba nie miały rzeczy typu: "Obyś w następnym sezonie był tak nierówny jak polskie drogi", oczywiście pisane przez polskich fanów. To chyba naprawdę najbardziej nierówny skoczek w historii dyscypliny, choć z KK na koncie.

 • MaciejoS stały bywalec
  Granerud

  Od Planicy posypał się technicznie, bardzo dobrze wytłumaczył to @dervish. Ma przebłyski na te skoki, które pozwalają mu walczyć o zwycięstwo, ale w większej ilości zdarzają mu się te zepsute próby. Ten błąd będzie się ciągnął za nim przez jeszcze długi czas, ale kto wie, może w najbliższym czasie akurat te dwie najlepsze próby przyjdą na czas konkursu.

 • Roxor profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Czy ja wiem czy można się było spodziewać tak wysokiej formy jak w Tagile? Ani w LGP ani w krajowych mistrzostwach nie pokazywał niczego szczególnego. LGP co prawda wygrał, ale wszyscy wiedzą w jakich okolicznościach.
  Osobiście spodziewałem się, że będzie w czołówce, ale nie w takiej formie jak sezon temu.

 • Karpp weteran
  @dejw

  Dokładnie Prevc gdzie treningi miał dobre i nagle ten upadek z ktorego można powiedziec nie wygrzebał się do dziś ;)
  Ale np. Kraft poczatek sezonu 17/18 i dominacja w Wiśle na treningach a później odzyskanie formy dopiero po igrzyskach.

  Widocznie taki ostatnio los obrońców KK w następnym sezonie :)

 • dejw profesor
  @Seba Aka Krzychu

  To że był taki mocny przez cały weekend: bardzo pewna wygrana i dwa podia, nie popsuł żadnego skoku, a najlepsze to były bomby na robienie sporych różnic nad wszystkimi, to owszem, dla mnie było zaskoczeniem.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @dejw

  Udany start Graneruda był dla Ciebie niespodzianką? Przecież można się było spodziewać, że będzie mocny.

 • dejw profesor
  @Karpp

  Fakt, to nie jest przypadek 1:1, ale pewne podobieństwa są. Wygrane Tande i taki start Graneruda tej zimy można było odbierać jako niespodzianki (i to spore), a potem i jeden i drugi zaliczyli mocne zjazdy, z tą różnicą że spadek Halvora był zdecydowanie szybszy i bardziej spektakularny. Ogólnie Tande wtedy miał całkiem dobrą zimę, ale prawie 30% pucharowych punktów zdobył tymi dwoma wygranymi, możliwe że i Granerud zaliczy coś podobnego.

  Jeszcze z takich przypadków to przypomina się start Prevca z 16/17 i jego upadku po którym i tak utrzymał miejsce na podium w premierowym konkursie i który nabrał później jakieś znaczenia mistycznego ;)

 • Julixx05 weteran
  @Karpp

  Może Jacobsen

 • Karpp weteran
  @dejw

  Nie. On dwa razy trafił na świetne warunki. Aż taki mocny nie był. Nawet chyba gdzieś wtedy tutaj o tym pisałem po tym jego drugim zwyciestwie w Ruce, że nie jest w takiej formie, żeby wygrywać seryjnie konkursy. Po prostu tak wyszło. A Granerud w Niznym na takiego wyglądał

 • dervish profesor

  Granerud ma problem techniczny polegający na asymetrycznym odbiciu. Prawa noga i narta w locie jest mocno niżej od lewej strony ciała - jeżeli dochodzi do takiego błędu to skoczkowi pozostaje jedynie myśleć o bezpiecznym lądowaniu. Norweg od początku sezonu (od Ruki) usilnie pracował nad wyeliminowaniem tego błędu. Wisła pokazała, że nie do końca mu sie to udało. Potrafi oddać skok bez tego błędu ale nadal zdarza mu się do niego wracać. Na tę chwile na dwoje babka wrózyła. Uda sie albo nie uda oddawać przez cały dzień bezbłędne skoki. Najgorzej jak błąd trafi się w serii konkursowej.

  A samo przygotowanie do sezonu jest bardzo dobre, dowodzą tego zwycięskie skoki których tej zimy już kilka zdołał oddać.

 • zimowy_komentator profesor

  Obejrzyjcie sobie na YouTube upadek Heung Chul Choia z 2003 roku - jest pod hasłem "Heung Chul Choi - HORRIBLE CRASH - Engelberg 2003".

  Nie wiedziałem, że jest po takich przejściach - wtedy skoków nie oglądałem.

 • zimowy_komentator profesor
  @Andr

  Zauważyłem, że wszyscy Norwegowie są bardzo nierówni - praktycznie wszystkich stać na bycie w czołówce ale żadnemu się to nie udaje na dłużej niż 1-2 konkursy.

 • szczurnik stały bywalec
  Wzorce

  Teraz stało się jasne, że idolem Graneruda jest Stoch.

 • dejw profesor
  @INOFUN99

  To się w zasadzie tyczy nie tylko Graneruda, ale i wszystkich Norwegów w tym sezonie. Ogólnie zawodzą, ale bronią się wynikami wyciąganymi z czasowych, lub pojedynczych maksów. U Polaków coś takiego występuje tylko u Stocha i Żyły i co jeszcze w Tagile miał Kubacki.

  A sam Granerud taką nierówność to jak się dobrze przyjrzeć to prezentuje już od finałowych konkursowych z marcowej Planicy.

 • dejw profesor
  @Karpp

  Nie trzeba się cofać tak daleko. Tande z sezonu 19/20

 • alo profesor

  Parodystyczny styl tego Graneruda teraz :D jedna ręka do przodu druga do tyłu. Było wiadome że aż taki mocny nie będzie w tym sezonie jak w ubiegłym

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Jest jakiś problem.
  Nazywać sezonowcem bym go nie nazywał, bo w Tagile było dobrze... a potem Ruka i się ze*rało - zjazd i to bardzo, 53 i 57 miejsce w kwalifikacjach, a potem 48 w konkursie po wygranej serii próbnej - coś jest nie tak.

 • INOFUN99 profesor

  Co tu dużo pisać.
  Halvor w przeciwieństwie do naszych ma przebłyski dobrego skakania, brakuje mu tylko przełożenia prób treningowych na zawody. Może chce za bardzo. Niech przykładowo wygra próbną, czy kwalifikacje, a w konkursie będzie 15, to już będzie całkiem dobrze. Jest cholernie niestabilny.

 • Karpp weteran

  Nie wiem do jakiego skoczka z przeszłosci można porównać Graneruda i to co w tym sezonie wyczynia? Może do Morgensterna z sezonu 12/13 w który wszedł świetnie i za chwile wszystko siadło. No bo chyba porownywania do Hannawalda i to oczywiście tylko te sportowe jest za wcześnie.

 • bomos doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Nie jest to wykluczone, Granerud to w tej chwili totalna loteria. Ma skoki albo na wygrywanie jak ten z próbnej, albo te najgorsze na niekwalifikowanie się do zawodów bądź ostatnie miejsca w konkursie. Jak będzie startował w PŚ to nie będzie wiadomo co akurat zobaczymy. Ale widzę też głosy, że się odrodzi na dobre jak sobie wszystko poukłada, ale ja w to wątpię. To się ciągnie od Planicy poprzez letnie starty i przez tyle czasu nic się nie zmieniło. Ciekawe jakby to wyglądało gdyby nie ten covid i długa przerwa, bo to raczej to jest główna przyczyna.

 • Marco Gaccio weteran

  No Granerud wygraj teraz KK jak taki cwany jesteś hehe

 • Andr bywalec

  Czy Granerud to najbardziej nierówny skoczek w najnowszej historii skoków narciarskich?
  Jednego weekendu facet zdobywa 160 punktów tylko po to, by następnego 2 razy nie przejść kwalifikacji. W kolejnym wygrywa serie próbną po czym w konkursie spada na bulę. Czegoś podobnego sobie nie przypominam.

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Ten próbny skok Graneruda wyglądał bardzo dobrze, niestety w zawodach była katastrofa, oby w Klingenthal skakał przynajmniej tak samo dobrze jak to miało miejsce w tej niedzielnej serii próbnej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl