PK w Oberstdorfie: Wohlgenannt znów zwycięski, trzech Polaków z punktami

 • 2022-01-16 11:24

Podobnie jak w sobotę, również i w niedzielę Ulrich Wohlgenannt został zwycięzcą konkursu Pucharu Kontynentalnego na Schattenbergschanze (HS137) w Oberstdorfie. Reprezentant Austrii odniósł zwycięstwo oddając skoki na odległość 126,5 m oraz 131 m. Drugi był Anders Haare, a trzeci Justin Lisso. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków.

Pierwsza seria konkursowa rozgrywana była przy silnych podmuchach wiatru, które kilkukrotnie przerywały rywalizację. W tych warunkach najlepiej poradził sobie Justin Lisso. Reprezentant Niemiec poszybował na odległość 136,5 metra i na półmetku prowadził z przewagą 5,7 punktu nad Andersem Haare (127,5 m) oraz 7,1 pkt. nad Joacimem Oedegaardem Bjoerengiem (127 m). Czwarty był Francisco Moerth (140,5 m), piąty Thomas Lackner (127,5 m), a szósty Ulrich Wohlgenannt (126,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Zak Mogel (128 m), Soelve Jokerud Strand (128,5 m) oraz Philipp Raimund (124,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Maximilian Ortner (123 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło trzech Polaków. Dwudzieste drugie miejsce na półmetku zajmował Jarosław Krzak (126 m), dwudziesty szósty był Szymon Zapotoczny (128 m), natomiast dwudziesty ósmy Szymon Jojko (120 m).

Klemens Joniak uzyskał odległość 123,5 metra i został sklasyfikowany na trzydziestej drugiej pozycji. Czterdziesty był Adam Niżnik (116 m), zaś czterdziesty drugi Arkadiusz Jojko (109,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20., 19. i 18. belki startowej. Upadek po skoku na 128 metr zaliczył Słoweniec Patrik Vitez.

W finale z szóstego miejsca zaatakował Ulrich Wohlgenannt. Lider Pucharu Kontynentalnego z wysoką bonifikatą punktową za wiatr wylądował na 131 metrze i triumfował z przewagą 1,1 punktu nad Andersem Haare (134 m) oraz 2,3 pkt. nad Justinem Lisso (133 m). Tuż za podium rywalizację zakończyli Thomas Lackner (132 m), Domen Prevc (134 m) oraz Richard Freitag (134,5 m).

Czołową dziesiątkę konkursu skompletowali Philipp Raimund (131,5 m), Joacim Oedegaard Bjoereng (132,5 m), Francisco Moerth (134 m) oraz Zak Mogel (130,5 m).

Jarosław Krzak po finałowym skoku na 112 metr zakończył zawody na dwudziestej piątej pozycji. Dwudziesty dzewiąty był Szymon Jojko (110 m), a trzydziesty Szymon Zapotoczny (110 m), którzy wywalczyli dziś prawo startu w zawodach Pucharu Świata.

Rundę finałową przeprowadzono z 19. platformy startowej.

Ulrich Wohlgenannt (560 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Kontynentalnym. Austriak wyprzedza Thomasa Lacknera (369 pkt.) oraz Joacima Oedegaarda Bjoerenga (367 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest dwudziesty siódmy Stefan Hula (89 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego odbędą się za tydzień, 22-23 stycznia na Bergisel (HS128) w Innsbrucku.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 5. periodu PK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14137) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Julixx05

  Właśnie. Przy czym Szwab właśnie kończy skakać, a Karpiel ma "bana".

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Lataj

  Domen powinien się szykować na maraton lotów w marcu (MŚwL w Vikersund, PŚ w Oberstdorfie i w Planicy), wszyscy wiemy jak Domen potrafi sobie radzić na mamutach, nawet jak jest bez formy to może na nich walczyć o czołowe lokaty.

 • Lataj weteran

  Wczoraj: wstyd, hańba, kompromitacja, porażka, klęska, kolesiostwo, dziadostwo, beznadzieja i inne epitety, których nie wymienię.
  Dzisiaj: są chociaż plusy.

  Wysyłając tylko głębokie rezerwy do Oberstdorfu, nie miało to prawa wyglądać elegancko. Przy skromnej obsadzie nie zapunktować w PK to wstyd, ale chociaż w niedzielę trzech naszych dało radę. Nie żebym wychwalał PZN, ale najbardziej ze wszystkiego cieszy zdobycie prawa startu przez dwóch Szymonów. Choć i to nie wystarczy, żeby być spokojnym o przyszłość dyscypliny w tym kraju. Najzdolniejszym z juniorów wydaje się Habdas, ale on walczył w Zakopcu. Do niedawna spore nadzieje pokładano w Niżniku, który miał kontuzję, a po niej jego rozwój wyhamował. Teraz nawet zdobywał lokaty tylko w pierwszej dziesiątce od końca. Ze wszystkich najlepiej się spisał Krzak z kadry narodowej, którego pokonywał Cecon. Czarę goryczy przelał napis NPS przy jego nazwisku, przez co nie było wiadomo, jak faktycznie w konkursie by się zaprezentował. Ale nie wydaje mi się, żeby to miał być jakiś oszałamiający wynik, bo nawet pomimo przynależności do kadry Dolezala, nie zanotował znaczącego progresu.

  Wohlgenannt potwierdza, że jest hegemonem PK, mimo że w ostatnim czasie był słaby w PŚ - taki Aigner z jeszcze nie tak dawnych lat. Wczoraj naprawdę znokautował wszystkich, a dzisiaj - mimo nieznacznej przewagi - również nikt nie był w stanie mu odskoczyć. Haare i Lisso też oddali w finale rewelacyjne skoki, ale nie wystarczyło to do przebicia prawdziwej bomby Austriaka. Nieco szkoda roztrownienia przewagi Lisso w finale, ale obaj jego najgroźniejsi rywale byli lepsi. O ile przedtem wydawało się, że lepszym wyborem od Mogela na TCS byłby Semenic, o tyle tylko sobotni konkurs by potwierdzał tę tezę. Dziś lepszy był jednak Domen, który - co ciekawe- w ten weekend pierwszy raz mierzył się w zimowej edycji PK. Choć najmłodszy z braci Prevc nie pokaże się na IO, mam nadzieję, że za niedługo będzie się znów prezentował na najwyższym poziomie, choć w zeszłym sezonie do formy dochodził dużo wcześniej. Freitag jest tak zajechany, że wczoraj nawet nie meldował się w top 10. Choć dziś był 6., nie wygląda na to, żeby w najbliższym czasie miał powrócić do PŚ. Może to być jego ostatni sezon w karierze. Moerth notuje udane przejście na wyższy poziom jak ostatnio Aigner z FC do PK, a później do PŚ. Nawet Amerykanie wyjaśnili nasze głębokie zaplecze.

 • Julixx05 weteran
  @Arturion

  I jeszcze z Zako są dwie kadrowiczki Karpiel i Szwab

 • Arturion weteran
  @Mucha125

  Zakopane i tak ma praktycznie bana, bo nie licząc starych Stocha, Kubackiego, to kto z Zakopca w kadrze? Stękała, i Kot z banem "niezależnym". :-)

 • Arturion weteran
  @Nikt_ważny

  I jeśli ta zasada nie będzie obowiązywała, to ciągle będziemy mieć takie przypadki, jak Leja. Ze względu na formę powinien czasami dostawać szanse, ale uznano, że jest za stary (sic!) i jeżdżą buloklepy, które pewnie za rok, czy dwa pokończą kariery.

 • Fan_Gruszki doświadczony

  Przynajmniej dzisiaj dwóch nowych Polaków zyskało prawo startu w PŚ, a wczoraj także Słoweniec z polskimi korzeniami, Vitez.

 • Fan_Gruszki doświadczony
  @Monzanator

  Niżnik fajnie się zapowiadał ale przez problemy z plecami się cofnął.

 • Monzanator doświadczony

  A jeszcze całkiem niedawno to Niżnik był tym juniorem, z którym wiązano jakieś nadzieje. Można zaorać. Ciekawe, czy Habdas pójdzie tą drogą?

 • Julixx05 weteran

  Pozytywy są takie że chociaż Polacy zapunktowali

 • INOFUN99 profesor

  Kiepski występ w wykonaniu Polaków. Jedyne plusy to uzyskanie prawa startu w PŚ przez dwóch Szymonów.

 • Prekursor Skoczni Vip weteran

  Tyle tu pisze o kompromitacji naszych i ja się z tym zgadzam, ale tak jak ktoś zwrócił uwagę należy docenić to że Jojko i Zapotoczny dopiero teraz wywalczyli prawo startu w PŚ

 • J.paqlak@zspnieqo.pl stały bywalec

  Raimund się pewnie skompromituje i znowu nie awansuje do 50 w Titisse

 • J.paqlak@zspnieqo.pl stały bywalec
  @dejw

  ale nie ma przełożenia na puchar świata to jest ważne a nie podia pucharu kontynentalnego

 • sheef weteran
  Statystyki konkursu

  14 zwycięstwo Wohlgenannta (22 podium w karierze),
  7 podium w karierze Hare
  1 podium w karierze Lisso.

 • serrospl14 bywalec

  Brawa dla Szymonów za pierwsze punkty PK i za to ,że zyskali prawo startu w PŚ .

 • dejw profesor

  Weekend bez większej historii, Wohlgenannt wrócił do swojego królestwa i śrubuje rekordy - w 12tu ostatnich startach w PK, dziesięć razy wygrywał i dwa razy był drugi. Przełożenia takiej serii na PŚ nie ma żadnego, podobnie jak u Norwegów.
  Wreszcie jakiś porządny konkurs zalicza Freitag, może jednak uda mu się coś powalczyć o udział w skandynawskich konkursach ze swoimi rodakami i Słoweńcami.
  Bardzo solidne występy Moertha, szkoda tylko że w finałowej próbie nie pokusił się o bardziej szalony wynik, warunki miał ku temu idealne.
  Forma Fannemela wciąż bardzo słaba, wypadł tu najsłabiej z Norwegów i już za tydzień pewnie zostanie wymieniony na Buskuma.
  Polacy dzisiaj występ nawet powyżej oczekiwań, trójka z punktami w tym zdobywający uprawniania w PŚ Zapotoczny. Niestety zdecydowane zjazdy Habdasa i wyraźnego jeszcze w grudniu juniorskiego nr 2 A.Jojki, oraz fakt, że przewlekłe kłopoty z plecami Niżnika na dobre zahamowały jego rozwój, na chwilę obecną nie stawia w korzystnym świetle szans Polaków na dobry wynik w zbliżających się MŚJ.

 • dejw profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Drugą krajówkę Niemcy wykorzystają na marcowych lotach w Oberstdorfie.
  A do zmian w ich składzie na kolejne konkursy u siebie, to myślę że mimo wszystko do nich dojdzie i przynajmniej w jednym weekendzie pojawi się Raimund.

  W kwestii zaplecza, to akurat w tym sezonie Niemcy zdecydowanie się ogarnęli i wygląda porządnie. Jakiekolwiek porównanie do jakości polskiego jest pozbawione sensu.

 • Raptor202 weteran

  Wohlgenannt, no i po co ty się pchasz do tego PŚ, limiciarzu, skoro pewnie znowu zmarnujesz to miejsce, które wywalczyłeś?

 • Mucha125 weteran
  @zimowy_komentator

  Zależy czy Kamil nie powie czegos za dużo. Bo inaczej wszyscy w okolicy dostaną bana jak Ziobro, Kot i inni

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl