Zmiany w systemie oceniania skoku?

 • 2005-01-06 16:17

Były członek Komitetu FIS, do spraw skoków narciarskich, Thorbjoern Yggeseth, chce zmian w regulaminie i zlikwidować noty za styl lotu. Na dzień dzisiejszy jest 5 sędziów, którzy mogą za skok dać maksymalną notę 20 punktów, oceniając przy tym lot i lądowanie. Nota końcowa za skok składa się z sumy punktów od sędziów oraz punktów za odległość, które liczy się w odniesieniu do punktu konstrukcyjnego skoczni.

Thorbjoern Yggeseth powiedział, że obecnie obowiązujący system jest za bardzo skomplikowany, zwłaszcza dla osób, które żyją w Południowej Europie. Nie jest łatwo, wyjaśnić to wszystko ludziom, którzy nie dorastali ze skokami narciarskimi, tak jak Norwegowie.

Yggeseth chciałby przedstawić swój projekt komisji FIS, w którym pod uwagę brana byłaby tylko odległość skoku. W swojej propozycji proponuje, aby dwóch sędziów stało w okolicach zeskoku a pozostali tradycyjnie jak dotychczas w wieży. Punktem wyjściowym byłyby punkty uzyskane przez skoczka za odległość. Jakby to miało wyglądać w praktyce? Gdy na przykład zawodnik uzyska odległość 120 metrów, sędziowie będą oceniać sposób lądowania i jeśli będą zdania, że należy za to odjąć 3 punkty, wtedy skoczek zakończy skok z notą 117 punktów.

Ma to spowodować, że skoki staną się bardziej zrozumiałą dyscyplina sportu. Thorbjoern Yggeseth jest zdania, że obecny system oceniania niedługo będzie należał już do przestarzałych.
Sędziowie stoją za daleko, i nie zawsze wszystko dokładnie widzą. Poza tym większość wież sędziowskich jest źle położona, i sędziowie widzą skok z tyłu. Niestety w tym wypadku jest im ciężko dostrzec czy telemark był poprawny czy nie powiedział Thorbjoern Yggeseth

Czy jest to dobry pomysł? Może czasami sędziowie nie widzą dokładnie momentu lądowania, i niektórzy skoczkowie potrafią to dość dobrze wykorzystać. Jednak zlikwidowanie not za styl lotu chyba nie jest dobrym pomysłem, a już na pewno nie jest argumentem to, że ludzie z Południa mają problemy z rozumieniem systemu oceniania.


Anna Szczepankiewicz, źródło: skispringen-norwegen
oglądalność: (4975) komentarze: (31)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  "Propo" buahahahahahaha;D

 • Piotr początkujący

  Propo punktu patrzenia to sedziowie mają powturki na video

 • anonim

  Trzeba cos zmienic

 • anonim

  Myślę, ze to odebraloby duzo uroku skokom, a gdy ludzie chcą się interesować tym sportem starają się go zrozumieć. Oceny dodają smaczku skokom, można pokrytykować sędziów, skoczka...a poza tym czy naprawdę chcemy, żeby skoki to była piłka nożna??

 • anonim
  Głupi powód

  No, ale z tym niezrozumieniem zasad dla ludzi z południa , to się pan sędzia udał. Ja kompletnie nie rozumiem zasad baseballa, ale czy to znaczy, że należy je zmienić, a poza tym czy Hiszpanie albo Grecy oglądają skoki? Oceny są częst niesprawiedliwe i dlatego system powinien być zmieniony i to jest jedyny powód.

 • anonim
  System nie jest idealny

  ... i powinien być zmieniony, żeby widzimisię sędziów nie wypaczło wyników. Być może powinno sie dostawać więcej punktów za odległość, np na średniej skoczni 3,0 pkt, na dużej 2,5 a na mamucie 2,0 pkt za metr powyżej punktu K. Machlojki oczywiście będą, ale nie będą miały aż tak wielkiego wpływu na ogólną ilość punktów, jaką dostaje zawodnik.

 • manxz bywalec
  @Thorbjoern Yggeseth

  Panie, daj pan spokój!!!

  Co wy gadacie o jakichś machlojkach?! Przecież sędziów jest PIĘCIU, z pięciu różnych, RYWALIZUJĄCYCH ze sobą krajów. Jak któryś nawet przedobrzy to jego nota nota zostanie odrzucona. Nie ma opcji, żeby wszyscy się dogadali co do ubóstwienia lub u***ienia jakiegoś skoczka.

  Obecne zasady są niemalże idealne, jedyne co można by zmienić to położenie stanowisk sędziowskich na niektórych skoczniach. No dobra, niech będzie jeszcze te parę punktów wyjściowych więcej za odległość.

 • anonim
  notki

  tam gdzie sędzia wyraża swoje subiektywne odczucia (= nota za styl) bez względu na rodzaj sportu,bardzo często dochodzi do różnych przekrętów, np "gospodarskiego punktowania"wobec czego proponowałbym zrezygnować z usług sędziów "stylowych" na rzecz dokładniejszego pomiaru odległości,np z dokładnością 0,1m, co przy dzisiejszym stanie elektroniki to "małe piwko przed śniadaniem", a wtedy i prawdopodobieństwo miejsc egzekwo niewielkie, machlojek dużo mniej i zasady proste;oczywiście skok podparty czy nie ustany to zero odlległości,a sędziowie tylko do ustalenia wysokości rozbiegu.

 • anonim

  eh kolejny beznadziejny pomysł. Zastanawiałem się czy może właśnie nie powinno się zmodyfikować nieco tego, ale na pewno noty za styl muszą być. Jak ich nie będzie to za dużo będzie z kolei miejsc ex quo. Ponadto nie każdy ląduje tak samo :P Z kolei pomysł tego pacana jest głupi, a powód jeszcze głupszy. Jak się nie znasz to nie oglądaj. A może zmienilibyśmy zasady w Rugby, bo ja też ich nie znam i nie wiem o co w tym chodzi?:P Najlepiej chyba zostawić to jak jest.

 • anonim
  to jakiś zryty typ

  taaa, ale pomysł. Przypomina mi się powiedzenie: "Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze spieprzyć". Obecny system oceniania nie jst skomplikowany, tylko chore pomysły niektórych ludzi. Ten Yggerseth niech się lepiej nie odzywa. Już kiedyś w latach 80-tych piętnował styl V rozpowszechniony przez Bokloeva.

 • Boy profesor

  A według mnie pownno się oceniać tylko lot, nie lądowanie, a nawet nie powinno się nic oceniać! Ile się skoczy metrów tyle się powinno mieć punktów. Kto skoczy najdalej wygrywa. Oto mója propozycja, co wy na to?

 • anonim
  Noty

  Gdyby dzisiaj nie było not Adam byłby 4. Skoczył dalej od Jandy, Morgiego i Roara. Sedziowie zabrali mu podium turnieju, a przecież jego skoki były technicznie bardzo dobre. Won z sędziami.

 • olek_solec początkujący
  Albo...

  Przywiązywać większą wagę do lądowania niż do lotu. Lądowanie powinno być oceniane surowo, ale przedaił punktowy powinien być większy.

 • olek_solec początkujący

  Dobry pomysł. Tylko odległość i lądowanie się powinno liczyć. Powiedzmy, że za lądowanie będzie można dodawać punkty od 0,1 do 5,0 co jedna dziesiata. Albo do 7 pts, jak jest teraz

 • Kezman początkujący
  głupi pomysł

  To głupota, jesli juz to mozna nie obcinać punktów za korekty w locie

 • anonim
  :)

  pomysł nie jest doskonały, ale jakby wnieść do tego kilka poprawek ... to można by uznać, że ten nowy sposób jest chyba lepszy od obecnego :)

 • Boy profesor

  Zdarza się, że jeśli skoczek odda skok rekordowy to nie wygrywa konkursu bo ma za niskie noty za styl. Ja uważam, że jeśli się oddaje skok rekordowy to powinno się dostawać noty za styl po 20 pkt. W końcu skok rekordowy oznacza, że skoczek leciał znakomicie, tylko ciężko było wylądować bo wiadomo, że na dalekiej odległości się ciężko ląduje.

 • Boy profesor

  Pomysł jest durny, strasznie durny! Jeśli już nie miało by być not za styl skoku to najlepiej w ogóle nie oceniać skoku, tylko kto skoczy dalej ten wygrywa konkurs, nie patrząc przy tym na noty.

 • ski początkujący
  Noty

  Jeśli skoki będą bez not. Nieręcze za siebie panie Thorbjoern nawymyślam panu od najgorszych

 • ski początkujący
  Noty

  Jeśli skoki będą bez not. Nieręcze za siebie panie Thorbjoern nawymyślamj panu od najgorszych

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).