Słoweńska sauna Biało-Czerwonych

 • 2022-06-19 19:10

Kadra Thomasa Thurnbichlera trenuje w Planicy. Polacy w iście wakacyjnej aurze szlifują umiejętności na arenie przyszłorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Za miesiąc ekipę dowodzoną przez austriackiego fachowca czeka test przed wiślańską publicznością.

Dawid Kubacki i Thomas ThurnbichlerDawid Kubacki i Thomas Thurnbichler
fot. Tadeusz Mieczyński
Paweł WąsekPaweł Wąsek
fot. Tadeusz Mieczyński

Dla czołowych reprezentantów Polski jest to pierwsze zagraniczne zgrupowanie w ramach przygotowań do zimy 2022/23. Polacy przebywają w upalnej Słowenii od piątku, wykonując próby na 80-metrowym oraz 102-metrowym obiekcie. Duża skocznia, której rozmiar to 138 metrów, ze względu na modernizację zeskoku jest wyłączona z użytku. Wcześniej reprezentanci Polski trenowali na krajowych arenach, w Szczyrku i Zakopanem. Pierwszym sprawdzianem dla naszych rodaków będzie inauguracja Letniego Grand Prix 2022. Konkursy odbędą się w Wiśle - 23 i 24 lipca.

Przeczytaj także: Rusza sprzedaż biletów na zawody FIS Grand Prix w Wiśle

- Gorąco tutaj, prawie jak na finale Pucharu Świata - komentuje Jakub Wolny, nawiązując do marcowego finiszu sezonu olimpijskiego na Letalnicy, kiedy wysoka temperatura i promienie słoneczne sprawiały organizatorom problemy z utrzymaniem lodowych torów we właściwym stanie.

- Na treningach topimy się w kombinezonach przy tych temperaturach. Potem można ochłodzić się w rzece - dodaje 27-latek, który w tym miesiącu wziął ślub.

Zawodnicy po sesjach treningowych na skoczni regularnie chłodzą się w pobliskich zbiornikach wodnych, między innymi w jeziorze Jasna. - Dzień 3. Coraz bardziej toleruję zimną wodę - przekazał żartobliwie Paweł Wąsek za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Prawie jak w saunie - opisuje czerwcowe treningi Piotr Żyła, który pod koniec lutego będzie w tym miejscu bronił tytuł mistrza świata na normalnym obiekcie.

Planica po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Czempionat ruszy 21 lutego, a zakończy się 5 marca. Skoczkowie staną przed szansą zdobycia czterech medali - dwóch w konkursach indywidualnych, a do tego w zmaganiach zespołów mieszanych i rywalizacji drużynowej.

Przeczytaj także: Znamy program MŚ Planica 2023

- Upał daje się we znaki, ale nie odbiera przyjemności ze skakania - zapewnia Kamil Stoch, który ma szansę stanąć na starcie imprezy tego typu już po raz dziesiąty. Trzykrotny mistrz olimpijski przywozi z niej co najmniej jeden krążek nieprzerwanie od 2013 roku. Polacy przed dwoma laty, ze Stochem w składzie, zgarnęli drużynowy brąz w Oberstdorfie.

Skoczkowie oraz członkowie sztabu szkoleniowego podczas trwającego obozu osobiście mogli złożyć urodzinowe życzenia nowemu szefowi kadry narodowej A. Mowa o Thomasie Thurnbichlerze, który w minioną sobotę skończył 33 lata. Tyrolczyk przed wyjazdem do Słowenii poprowadził szkolenie z udziałem trenerów, którzy pracują w polskich szkołach mistrzostwa sportowego i klubach narciarskich.

Przeczytaj także: "Zaimponowała mi wiedza i sprawność" - Thurnbichler i Noelke szkolili polskich trenerów


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8229) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @ZXCVBNM_9999

  "dziwię się że w naszym kraju wogóle się nie myśli o retencji i zarządzaniu wodą".
  Temu też się dziwię, ale u nas loby meliorantów wciąż silne. Mało kto dostrzega, że czysta woda staje się coraz cenniejszym dobrem.
  A jednak zwolennikom globalnego ocieplenia nie ufam. Chyba, że grant zasobny dostanę. ;-)

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Mikolaj1

  Nie jakimś, tylko realnym. Tyle tylko, że on inaczej będzie się u nas objawiał. Zwiększeniem skrajności i amplitud temperaturowych (ale nie temp. max, ona się dużo nie zmieni), przy stopniowym spadku ilości opadów, budze będą częstrze, ale przy tym... coraz słabsze (polecam przeczytać sobie o 2 parametrach CAPE i SHEAR). Problem się zacznie dopiero gdy u nas zacznie brakować opadów, dlatego dziwię się że w naszym kraju wogóle się nie myśli o retencji i zarządzaniu wodą.

 • Mikolaj1 weteran
  @Lataj

  Z tymi coraz częstszymi upałami to jeden wielki mit który wykreowały media. Jest lato czerwiec więc jak ma być? To media cały czas wieszcza i straszą jakimś globalnym ociepleniem.

 • Lataj weteran

  Bardzo nie lubię zimnej wody, ale gdybym był skoczkiem, może bardziej bym ją polubił, bowiem taka orzeźwiająca kąpiel się przyda w coraz częstsze upały. Podobna zimniejsza woda jest zdrowsza dla organizmu, a do tego w mieszkaniu oszczędzasz energię. Jak masz ciepłą wodę w mieszkaniu, musisz się liczyć z koniecznością dopłaty za przyjemność, a kto by nie wykąpał się w wodzie jak w jacuzzi, gdy na dworze jest pieroński ziąb?

 • SaraT początkujący
  @Arturion

  Zgrabnej zawodniczce bikini na pewno będzie pasować.
  Ale facet w bikini ...

 • Pavel profesor
  @alelesz22

  Po prostu zabawne było stwierdzanie o "współczuciu dla biednych skoczków", którym w zasadzie nic wielkiego się nie dzieje i to w kontekście takich okoliczności przyrody ;)

  "Zawodnicy po sesjach treningowych na skoczni regularnie chłodzą się w pobliskich zbiornikach wodnych, między innymi w jeziorze Jasna. - Dzień 3. Coraz bardziej toleruję zimną wodę - przekazał żartobliwie Paweł Wąsek za pośrednictwem mediów społecznościowych."

 • alelesz22 bywalec
  @Pavel

  Ale gdzie jest napisane w moim komentarzu, że ja nie współczuje pracownikom fizycznym i tylko biedni skoczkowie mają źle? Artykuł jest o skokach narciarskich, więc napisałam o skoczkach. Jasne mogłabym wymienić wszystkich którym współczuje tylko po co? Artykuł jest o skokach, pisze o skokach. Współczuje wszystkim pracownikom fizycznym, rolnikom dużo bardziej niż skoczkom. Spora część mojej dalszej rodziny pracuje w polu lub pracuje fizycznie i zdaje sobie z tego sprawę jaka to harówka.

 • Pavel profesor
  @alelesz22

  Lepiej współczuj losowemu pracownikowi, który w taki upale cały dzień kosi trawę, układa kostkę brukową, czy remontuje dach. Biedny skoczek aż tak źle nie ma.

 • Arturion weteran
  @alelesz22

  Jak niżej. ;-)

 • alelesz22 bywalec

  Szczerze to współczuje skoczkom, że muszą się gotować latem w tych kombinezonach. Strój skoczka składa się z dwóch warstw elastycznej dzianiny, dwóch pianek i przedzielającej je membrany. Cały taki strój ma około pół centymetra grubości. To się idzie naprawdę ugotować gdy jest np. 30 stopni.
  Mam nadzieję, że kiedyś może wymyślą jakiś letni kombinezon.

 • Arturion weteran
  @SaraT

  Albo i bikini. Poważnie. ;-)

 • Oczy Aignera profesor
  @SaraT

  Jak powszechnie wiadomo na lato najlepsze są ubrania w jasnych kolorach. Czy to dotyczy także kombinezonów? Tutaj sytuacja jest trudniejsza do zdefiniowania, bo ich barwy są związane z właściwościami fizycznymi materiału. Dla skoczków te właściwości mają większe znaczenie niż sam wygląd strojów.

 • SaraT początkujący

  A to nie można wymyśleć jakiś letnich kombinezonów ? Jakaś wentylacja. Albo siateczka na plecach ?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl