Marek Siderek zdradza czytelnikom Skijumping.pl kulisy pracy sędziów

 • 2005-01-11 01:14

Po minionym - 53. Turnieju Czterech Skoczni oraz zawodach Pucharu Świata w niemieckim Willingen, coraz więcej słychać głosów krytyki na temat pracy sędziów. Kibice oraz ludzie świata skoków uważają, iż zbyt często jury konkursów wypacza wyniki poprzez zawyżanie lub zaniżanie not, jak również poprzez manipulacje długością rozbiegu. Redaktorzy naszego serwisu mieli okazję wypytać czołowego sędziego skoków narciarskich oraz szefa wyszkolenia PZN - Marka Siderka.


Marek Siderek zdradził m.in. jak dokładnie wygląda ocenianie każdego skoku:

- Każdy z sędziów ocenia trzy fazy skoku: lot, lądowanie i odjazd. Maksymalna liczba punktów, które może odjąć sędzia za lot wynosi 5 pkt, za lądowanie 5 pkt i za odjazd 7 pkt. Trzeba jednak dodać, iż te 7 pkt mozna odjąć jedynie w sytuacji, jeśli zawodnik ma upadek. Z tego wynika, że najniższa ocena, jaką może otrzymać zawodnik to 3 punkty.

- Odległość uzyskana przez skoczka nie powinna mieć wpływu na noty za styl. Jednak jeżeli zawodnik wykonkuje krótki skok, to znaczy że nie wykorzystał pewnych praw aerodynamiki i jego skok nie może być wysoko oceniony. Są określone reguły, jak powinien skok wyglądać - musi być dynamiczny, zawodnik powinien mieć w locie odpowiednią sylwetkę. Jeśli ten skok jest krótki, to mimo że, kibicom może wydawać się bezbłędny to tak nie jest. Te błędy są natychmiast wychwytywane przez sędziów i noty są obniżane.


- Sędziowie nie mają możliwości obejrzenia powtórki skoku na ekranie monitora. Natomiast na Pucharach Świata są instalowane monitory w każdej kabinie sędziego orzekającego, gdyż często bywa iż wieża jest usytuowana w taki sposób, że obserwowanie skoku jest bardzo utrudnione. Np. w Innsbrucku często słońce mocno świeci do kabiny sędziego, co sprawia sporo problemów przy ocenie skoku. Jeśli ta wieża jest zbyt wysoko zeskoku, to nie ma możliwości aby sędzia dokładnie ocenił czy zawodnik dobrze wylądował. Podobnie jest podczas lotów narciarskich. W zależności od tego gdzie jest usytuowana ta wieża trudno jest dostrzec lądowanie zawodnika, który może wykonać telemark na prawą lub lewą nogę. Wówczas obraz lądowania natychmiast jest przekazywany na monitor sędziego. Akurat ten fragment skoku jest możliwy do dokładnej analizy.

Wbrew powszechnej opinii praca sędziów jest bardzo dokładnie kontrolowana i oceniana:

- Po każdych zawodach, oceny, które sędziowie przyznawali każdemu skoczkowi są drukowane. Takie dokumenty przesyłane są do FIS i tam dokonywana jest ocena każdego sędziego. Warto zauważyć iż nawet, jeśli dwóch sędziów przyzna zawodnikowi taką samą notę łączną, to i tak sprawdzane są rozbieżności poszczególnych składowych tej oceny. Jeden sędzia może bowiem odjąć dużo punktów za lot, podczas gdy drugi za lądowanie. Baczną uwagę, zwraca się na oceny zawodnika z kraju z którego pochodzi dany sędzia. Za forowanie "swojego" zawodnika przyznawane są swego rodzaju "punkty karne" w klasyfikacji sędziowskiej, którą prowadzi FIS. - kontynuuje Marek Siderek.

Sędziowie podzieleni są także na kilka stopni, w zależności od których, mogą sędziować zawody róznej rangi:

- Istnieją aktualnie cztery kategorie sędziowskie: A, B, C i D. Sędziowie kategorii A i B mogą sędziować zawody Pucharu Świata, Mistrzostwa Świata, Igrzyska Olimpijskie, natomiast C i D inne zawody międzynarodowe niższej rangi, jak np. Puchar Kontynentalny - opowiada szef wyszkolenia PZN.

W naszej rozmowie poruszyliśmy także kwestię pomiaru odległości skoków, o którą często wybucha wiele sporów, jak np. podczas niesamowitego lotu Janne Ahonena w ostatnim konkursie PŚ w Willingen:

- Pomiar elektroniczny jest dostępny praktycznie na każdych zawodach. Są zainstalowane kamery i na cały zeskok jest nałożona tzw. "siatka", dzięki czemu z dokładnością do 0,5m jest wszystko mierzone.

- Liczy się moment dotknięcia zeskoku całą powierzchnią narty, wówczas jest to miejsce gdzie zawodnik wylądował. Jeśli zawodnik lądował na dwie nogi, brane są pod uwagę stopy, Kiedy lądowanie jest "telemarkiem" - punkt znajdujący się między stopami.
Sędziowie stoją na zeskoku, ale to tylko w razie jakiejś awarii elektronicznego systemu pomiaru.Wkrótce zamieścimy kolejną część rozmowy z Markiem Siderkiem - serdecznie zapraszamy.


Tadeusz Mieczyński & Damian Pietrzak, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8077) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Ania początkujący
  Du Du

  Zakochany?Cóż... odebrałam to inaczej ale never mind. Też szaleję na punkcie skoków więc tak zareagowałam ;) i mi z tym bardzo dobrze!!! Pozdrawiam.

 • Du Du stały bywalec
  @ Ania

  bo jestem w nich zakochany i nie mogę się z nich wyleczyć a nawet nie próbuję.Ale masz rację przesadziłem.Pozdrawiam.

 • Ania początkujący
  DuDu i Walduś

  Jeśli wg skoki są chore to CO TU ROBISZ?! Nie wyrażaj sie tak!!! Zabraniam ci tam mówić!!! A co do ciebie Waldek - czemu uważasz Siderka za darmozjada?

 • anonim

  Siderek.Jeszcze jeden darmozjad.

 • Du Du stały bywalec
  @bociek

  Całkowicie się z Tobą zgadzam.Ta dyscyplina ( skoki ) jest chora.

 • anonim

  pisze tak jak bylo i .... ja zato nic nie moge......... a pozatym minimalne znaczy pomiedzy 0-15 stopni od lini grawitacji

 • anonim

  czesiu , co ty dziecko jesz w tym Bochum. bez kolanek to ty tylko na paluszkach możesz sobie poskakać. 96 ci zmierzyli powiadasz? To ty może na Księżycu teraz jesteś. Tam to i ze dwa metry na samiuśkich palcach skczyć można
  Pewnie że trudno tak skoczyc zeby nie ruszać nogami. No jak można skoczyć żeby nie zgiąć kolan?

 • anonim

  wchodze

 • anonim

  wejdz na czata teraz Czesiu

 • anonim

  a tu num niemcy kier 02323 983301 ... bez tego 0 z przodu

 • anonim

  ilona bo tu twojego num nie mam ale jak chcesz to mozesz tu zadzwonic bo siedze se na dyzurce i ci odrazu oddzwonie.... twoj Bogus

 • anonim
  :)

  To kurcze Czesiu odpisz mi na meila....mam do Ciebie wazną sprawe...

  sorki za nie na temat:)...ale musiałam

 • Kibic początkujący

  W kazdym badz razie w ruchu powinno sie wiecej skoczyc niz z miejsca!!!

 • anonim

  zawsze sie kolanko minimalnie zalamie ...prawa ciezkosci .... to jest tak jak na skakance ... cza sie rozpedzic a pozniej nawet 130 sie skoczy...

 • anonim
  odbicie z nog

  poprostu na stojaco skaczesz w miejscu.....to jez ciezko ale mi 96 zmierzyli

 • anonim

  ilona zono moja wypuscili mnie ... no ino jeszcze do srody wojskowy..... jestem dla ciebie

 • anonim

  157? wyprostowanych nóg? Chyba w warunkach zmiennego pola grawitacyjngo. Tak próbuję to sobie wyobrazić jak to jest podskoczyć nie zginając nóg w kolanach. Incredible
  A to ile skakał z przysiadu? Aż strach pomyśleć ;-)

 • anonim
  :]

  No w tym sezonie sedziowie z lekka przeginaja :(((...no ale zawsze będa sprzyjac lepszym wiec Ahonenkowi wrrr  Czesiu z Bochum.....czy mógłbys sie ze mną skontaktować???Czy sie obraziłes na cos.....sorki ze nie na temat!!:]]]]

 • tomek początkujący
  skok dosiezny jordana

  czesiu a jak sie skacze do gory bez zginania nog w kolanach ? sorry za offtopic

 • anonim

  M-Jordan mial 157 ze stojacego ... z prostych nog..... czyli kolana wyprostowane...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).