Dawid Kubacki nominowany w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

 • 2022-11-18 17:10

Rozpoczęła się 88. edycja prestiżowego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców Polski 2022 roku. W gronie 25 nominowanych znalazł się Dawid Kubacki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 7 stycznia 2023 roku na antenie Polsatu.

Dawid Kubacki jest jedynym reprezentantem Polski, który wywalczył medal na zimowych igrzyskach olimpijskich Pekin 2022. 32-letni zawodnik sięgnął po brąz w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni. Dodatkowo Dawid wygrał tegoroczną edycję Letniego Grand Prix, stając na podium we wszystkich startach. W listopadzie wygrał oba konkursy w ramach inauguracyjnego weekendu w Wiśle i został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

"Poprzedni sezon od samego początku nie układał się po myśli polskich skoczków. Chyba tylko wielcy optymiści wierzyli, że inaczej będzie w trakcie igrzysk olimpijskich. Sam Dawid Kubacki stwierdził, że gdyby powiedział, że jedzie do Pekinu po medal, ludzie stukaliby się w głowę. A jednak! Mimo że do imprezy czterolecia przygotowywał się nie na skoczni, a w garażu, bo w połowie stycznia otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, w najważniejszym momencie był gotowy i sięgnął po brązowy medal. Wcześniej indywidualne krążki IO zdobywali tylko Wojciech Fortuna, Adam Małysz i Kamil Stoch. Latem Kubacki był prawdziwym dominatorem. Po raz czwarty wygrał cykl Letniego Grand Prix, czego nie dokonał nikt wcześniej. W pojedynczych konkursach nie dawał rywalom najmniejszych szans. Podczas przygotowań wypracował zmiany w technice swoich skoków, które zaowocowały już podczas inauguracyjnych konkursów Pucharu Świata. 32-latek zdominował konkursy w Wiśle, został liderem cyklu i jest na dobrej drodze, bo w nadchodzącym sezonie zdobyć pierwszą w karierze Kryształową Kulę", czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów.

Dla Dawida Kubackiego to trzecia w karierze nominacja w plebiscycie. Wcześniej został wyróżniony w ten sposób w 2019 i 2020 roku, kiedy to kończył głosowanie kolejno na piątym i dziesiątym miejscu.

Do tej pory tytuł Sportowca Roku w Polsce zdobywało trzech skoczków narciarskich - Stanisław Marusarz (1938), czterokrotnie Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007) oraz dwukrotnie Kamil Stoch (2014, 2017).

W gronie faworytów tegorocznego plebiscytu wymieniani są m.in. Iga Świątek - triumfatorka wielkoszlemowych turniejów Rolanda Garrosa i US Open, Robert Lewandowski - kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski, która wywalczyła awans na mistrzostwa świata w Katarze oraz Bartosz Zmarzlik - indywidualny mistrz świata na żużlu.

Plebiscyt "PS" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie, po organizowanym od 1925 roku przez "Svenska Dagbladets" plebiscycie na najlepszego sportowca Szwecji.

Głosować na najlepszego sportowca Polski 2022 roku można na trzy sposoby:

- poprzez wysyłanie kuponów zamieszczanych codziennie w "Przeglądzie Sportowym" i "Fakcie" (ostatni kupon ukaże się 23 grudnia 2022);

- za pośrednictwem głosowania sms-owego (do 6 stycznia 2023 do godziny 16:00);

- poprzez głosowanie internetowe za pośrednictwem strony plebiscyt.przegladsportowy.pl (do 6 stycznia 2023 do godziny 16:00).

Dodatkowo w dniu Gali Mistrzów Sportu (7 stycznia 2023 roku) odbędzie się druga tura głosowania SMS-owego.

Lista nominowanych w 88. plebiscycie Przeglądu Sportowego
Nr Kandydat Dyscyplina
1 BARAŃSKI Fabian wioślarstwo
  BISKUP Mateusz  
  ZIĘTARSKI Mirosław  
  CZAJA Dominik  
2 FAJDEK Paweł lekkoatletyka
3 HURKACZ Hubert tenis
4 KACZMAREK Natalia lekkoatletyka
5 KAJETANOWICZ Kajetan rajdy samochodowe
6 KIEŁBASIŃSKA Anna lekkoatletyka
7 KOŁDEJ Małgorzata rugby 7
8 KUBACKI Dawid skoki narciarskie
9 KUREK Bartosz siatkówka
10 LEWANDOWSKI Robert piłka nożna
11 LISOWSKA Aleksandra lekkoatletyka
12 MERONK Adrian golf
13 MICHALSKI Piotr łyżwiarstwo szybkie
14 MIROSŁAW Aleksandra wspinaczka sportowa
15 NAJA Karolina kajakarstwo
  KĄKOL Adrianna  
  PUŁAWSKA Anna  
  PUTTO Dominika  
16 NOWICKI Wojciech lekkoatletyka
17 PONITKA Mateusz koszykówka
18 SEMENIUK Kamil siatkówka
19 SKRZYSZOWSKA Pia lekkoatletyka
20 STYSIAK Magdalena siatkówka
21 SUŁEK Adrianna lekkoatletyka
22 ŚWIĄTEK Iga tenis
23 WASICK Katarzyna pływanie
24 ZDZIEBŁO Katarzyna lekkoatletyka
25 ZMARZLIK Bartosz żużel

Adam Bucholz, źródło: Przegląd Sportowy
oglądalność: (5819) komentarze: (70)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Nie wiem, jak ty, ale "wykłucać" się dalej nie zamierzam.

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Generalnie ta cała opinia jest śmieszna, że poparcie dla skoczka na forum o skokach powinno być bezapelacyjne niezależnie od okoliczności. Możesz uważać lub nie, że zasługuje na tytuł w tym - nomen omen - "śmiesznym plebiscycie", jak to określiłeś. Ale nie musimy się zgadzać z tym, że całe forum jednogłośnie powinno poprzeć sportowca w ich ulubionej dyscyplinie. Tak mogłoby być w jakiejś małej, niezbyt obiektywnej dyskusji fanatyków skoków, gdzie średnia wieku uczestnika to 13 lat, a nie na poważnej stronie, gdzie wartościowe analizy są czymś pożądanym. Dawid może być wysoko, jak tylko utrzyma swoją serię wysokich miejsc, a do tego dorzuci rewelacyjny TCS. Ale równie dobrze może z nim wygrać nawet Lewandowski niezależnie od osiągnięć naszej kadry w piłce nożnej. Świątek zaś najpewniej pozostanie bezkonkurencyjna, bo nawet jej osiągnięcia przyćmią jeden olimpijski brąz, który był jednorazowym wyskokiem wynikającym z predyspozycji na normalnych obiektach. Ponieważ to ranking popularności, a nie konkurs na najlepszego sportowca pod względem osiągnięć, tenisistka i tak powinna przebić skoczka narciarskiego. W porównaniu z tenisem skoki to zaledwie nisza na całym świecie. O toksyczności świadczyć może nie brak poparcia dla opinii losowego Piotrusia ze skijumping.pl, a narzucanie innym swojej racji.

 • Lataj profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Po niej jest przerwa i też wiele może się zmienić. Od Titisee dopiero masz ciągłość.

 • Ipanienko początkujący
  To skandal ze nie ma Stocha!

  Skandal!!

 • ZKlimowski początkujący

  Natalia Kaczmarek powinna to wygrać.

 • Arturion weteran
  @Kolos

  Przesadzasz. Obiektywnie Kubacki nie zasługuje na zwycięstwo w żadnym tego typu plebiscycie. Jako fani skoków możemy się zastanawiać nad trzecim miejscem i to max. Chyba nie powiesz, że fani skoków powinni uważać, że Dawid osiągnął w tym sezonie więcej, niż Iga i Lewy? Nawet jakby wgrał T4S.

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @Lataj

  a Ruka to co czlowieku

 • Lataj profesor
  @zimowy_komentator

  Właściwie od Titisee prawdziwy sezon się zaczyna. Choć tam i w Engelbergu nie tak obfitujący w widzów.

 • Karpp profesor
  @zimowy_komentator

  Dobrze napisałem. Przeczytaj wszystko ze zrozumieniem.

 • zimowy_komentator profesor
  @Karpp

  * za dwa tygodnie Titisee chciałeś napisać?

  Trochę się teraz ponudzimy za to od TCS kalendarz naprawdę napięty. Wtedy będzie co oglądać, bo konkursy w każdy weekend a także w tygodniu i to nie po dwa tylko po 3 (np. Sapporo).

 • Karpp profesor
  @Lataj

  Ruka Oslo i Lahti to miejsca gdzie skoki, biegi i kombinacja zawsze są razem. Dlatego ciężko tak zgrać. Teraz zdecydowali, że będzie to końcem marca. Zawsze był albo początek marca albo koniec lutego. W biegach i skokach nie ma żadnych przerw w marcu.

 • Lataj profesor
  @Karpp

  W zeszłym roku np. kombinacja i biegi nie kończyły się w Lahti, a odbywały się we wcześniejszym miesiącu. Między finałem a poprzednimi zawodami jest też wolny tydzień.

 • Lataj profesor
  @Karpp

  Kanada średnio wygląda, bo jest teraz tylko jeden aktywny skoczek z prawem startu w PŚ, a drugi zawiesił karierę. Korea zresztą też, bo jest teraz jeden senior, a juniorzy nie mają nawet punktu FC. W Chinach kompleks olimpijski jest teraz wykorzystywany w inny sposób, a w Laiyuan jest chyba typowo treningowy. W Kazachstanie też nie mają za bardzo gdzie skakać. W Szczuczyńsku wieje, a w Ałmatach mają inne imprezy. Zresztą nie mówiłem nic o tych krajach.

  Może kiedyś pierwsze kilka tygodni PŚ będą organizowali na igelicie, ale raczej nie w najbliższym czasie. Te konkursy mogłyby się odbywać nawet zamiast ostatnich tygodni LGP, czyli Hinzenbach i Klingenthal. W Austrii igelitowy PŚ mógłby być w Stams albo nawet Bischofshofen.

 • Karpp profesor
  @Lataj

  Dajmy na razie Amerykanom te zawody w ogóle zorganizować. 20 lat prawie czekają, odwołują, maja w planach.
  Ja uważam, że jednak w USA będzie czołówka PŚ i nikt nie odpuści bo wyjazd za ocean gdzie tych konkursów nie ma to zawsze coś. Bardziej stawiam, że odpuszczą sobie przed MŚ Rumunię gdzie jest tylko jeden konkurs.

  A te bajki, że można byłoby zorganizować teraz konkursy w Kanadzie, Kazachstanie, Korei czy Chinach to tylko marzenia tego forum. Bo gdyby serio się tak dało to już dawno takie zawody mielibyśmy o tej porze. Bardziej prawdopodobne, że będziemy zaczynać końcem października w Wiśle, Klingenthal i gdzieś w Austrii na igelicie a później śnieg w Ruce.

  Ps. Nikt nie ciągnie na siłę do kwietnia. Po prostu kombinacja i biegi kończą sezon w Lahti (wyjątkowo tak późno) a skoki zawsze w Planicy stąd to przeciągnięcie.

 • Lataj profesor
  @Karpp

  Ale właśnie ta druga dziura to jeszcze większa porażka niż ta pierwsza. Dałoby się zmieścić zawody np. w Lake Placid, aby na siłę nie dociągać sezonu aż do kwietnia. Myślę, że ta opcja w USA nie byłaby najgorszym pomysłem, o ile tylko dostosują się z godzinami. Tamte zawody niektórzy mogliby odpuścić, skoro ma być konkurs duetów zamiast trzeciego indywidualnego. Tylko trzeba by pójść na ugodę i zamienić jakieś zawody w innych dyscyplinach z konkursami Lahti Games w tychże.

 • Karpp profesor
  @zimowy_komentator

  Godziny zostały podporządkowane pod MŚ w piłce a nie kalendarz. Wisła była tak szybko bo miała być sprawdzianem na przyszłość czy można organizować takie hybrydowe zawody (a igelit w połączeniu z mrozem i lekkim śniegiem jest niebezpieczny- początek listopada teoretycznie wykluczał i śnieg i mróz) bo organizatorzy mieli do wyboru jeszcze ten pierwszy tydzień grudnia ale wtedy na śniegu.
  Było jeszcze miejsce dla Niznego ale z wiadomych powodów te zawody do skutku nie dojdą. Stad te dziury itp.

  Czyli ten tydzień Nizny, za tydzień Ruka a za dwa Wisła i masz początek sezonu

 • zimowy_komentator profesor
  @Karpp

  Nie siedzę aż tak dużo, w zasadzie tylko zimą zaglądam regularnie, ale nadal nie rozumiem.

 • Lataj profesor
  @zimowy_komentator

  Odpowiedź brzmi: Pertile.

 • Karpp profesor
  @zimowy_komentator

  A Ty napisz jak można siedzieć tutaj tyle, komentować, mieć konto czytać wiadomości, oglądać skoki i dalej tego nie rozumieć?

 • zimowy_komentator profesor

  Napiszcie mi o co w obecnym kalendarzu PŚ chodzi: został on zmodyfikowany, by nie wchodzić w kolizję z MŚ w piłce. Ale... Jeden wolny weekend minął, drugi właśnie mija a kiedy zaczną się mecze wrócą... konkursy w skokach, które trzeba będzie rozegrać rano. Super precyzyjne nie wejście w kolizję z piłkarską ramówką, nie ma co!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl