Blisko 42-letni Choi nie kończy kariery. Co słychać u Koreańczyków?

 • 2023-05-17 20:34

W najbliższym sezonie, po kilku latach przerwy, międzynarodowa rywalizacja powróci na olimpijski kompleks Alpensia Jumping Park w Pjongczangu. Korea Południowa gościć będzie IV Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. Na skoczniach gospodarzy reprezentować będzie dwóch sportowców. Kariery tymczasem nie zamierza kończyć najstarszy tamtejszy skoczek, Choi Heung-chul.

42-letni zawodnik został już wykluczony ze struktur Koreańskiego Związku Narciarskiego, trenuje indywidualnie, na własną rękę i przy pomocy sponsora planuje dotrwać do kolejnych igrzysk olimpijskich. Wyniki, jakie uzyskiwał zimą nie rokują póki co świetlanej przyszłości w jego przypadku. W minionym sezonie zaprezentował się najpierw podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu, gdzie dwukrotnie zajął 46 miejsce. Trzykrotnie w piątej dziesiątce plasował się także w Sapporo, startując w zawodach tej samej rangi, a tydzień później na Okurayamie trzykrotne nie przebrnął kwalifikacji do konkursów Pucharu Świata.

Najważniejszą zimową imprezą w Korei w najbliższym sezonie będą IV Igrzyska Olimpijskie Młodzieży. To wydarzenie, które w cyklu czteroletnim rozgrywane jest od 2012 roku, a uprawnieni do startu w nim są sportowcy w wieku od 14 do 18 lat. Dwuosobową kadrę gospodarzy przygotowuje do igrzysk były kolega z kadry Choia, Kim Hyun-ki, który zastąpił na stanowisku trenera juniorów innego przedstawiciela dawnej żelaznej koreańskiej czwórki, Seou Choia. Na skoczni w Pjogczangu mają zaprezentować się dwaj zawodnicy z rocznika 2007 - Jang Sun Woong i Jang Seungchan. Ten pierwszy był jedynym reprezentantem Korei podczas tegorocznych mistrzostw świata juniorów w Whistler. Zajął 40. miejsce, wyprzedzając jedenastu rywali.

W programie koreańskich młodzieżowych igrzysk figurują trzy konkursy skoków. 20 stycznia odbędzie się indywidualna rywalizacja chłopców i dziewczyn, dzień później dojdzie do zmagań drużyn mieszanych. Wszystkie konkursy odbędą się na skoczni normalnej. Obiekt olimpijski w Pjongczangu po raz ostatni gościł międzynarodowe zawody w sierpniu 2019 roku. Słabo obsadzone zmagania w ramach FIS Cup wygrali Niemiec Tim Fuchs i Japończyk Ren Nikaido. Cykl FIS Cup miał powrócić do Korei najpierw latem 2020, a potem 2021 roku, ale obie imprezy zostały ostatecznie odwołane. 

Kang Chil-ku, który był przez lata czwartym do brydża w koreańskiej drużynie do niedawna piastował funkcję trenera jednoosobowej reprezentacji Korei w kombinacji norweskiej. Tamtejsza federacja zdecydowała o zakończeniu wspierania dwuboju klasycznego, w związku z czym karierę zakończył 30-letni Park Je-un, dwukrotny olimpijczyk. Na domowych igrzyskach w 2018 roku wsparł drużynę skoczków podczas zawodów zespołowych, bowiem po zakończeniu kariery przez Kanga, gospodarze nie dysponowali pełną, czteroosobową ekipą. Tak czy inaczej, zajęli ostatnią, dwunastą pozycję. 

Według informacji portalu Yle.fi, których jak dotąd nie udało nam się potwierdzić, koreańskie skoki swoimi umiejętnościami i doświadczeniem ma wesprzeć Holender Pierre Hartmann, który do końca ubiegłego sezonu był członkiem sztabu reprezentacji Finlandii, odpowiedzialnym głównie za sprawy sprzętowe. Po rezygnacji Janne Väätäinena z funkcji trenera kadry Suomi (którego swoją drogą według źródeł portalu ma zastąpić Lauri Hakola), Hartmann miał podążyć do Azji, gdzie już w przeszłości dane mu było pracować przy kadrze Chin i właśnie Korei. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5203) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Farek doświadczony
  @Lataj

  Być może, ale Takeuchi zapowiedział że musi się przygotować na 2030 bo do 2026 nie zdąży

 • Lataj profesor

  Marzyciel Choi pewnie już myśli o medalach we Włoszech, a tymczasem jego rok młodszy brat już się rozstał z nartami. Ciekawe, jaką drogą pójdą za to obaj Jangowie z 2007. 40. miejsce Sun Woonga jak na 16-latka (a przynajmniej rocznikowo) na MŚJ to nie tragedia. Za to Seungchan (o ile dobrze pamiętam) był na 6. miejscu w Lotosie/Orlenie.

 • Lataj profesor

  "Tamtejsza federacja zdecydowała o zakończeniu wspierania dwuboju klasycznego, w związku z czym karierę zakończył 30-letni Park Je-un, dwukrotny olimpijczyk."
  A jednak ktoś w krajowym związku zamordował kombinację przed Małyszem.

 • Lataj profesor
  @Farek

  Nie, to na odwrót. Kasai zapowiadał, że chce być 60-letnim aktywnym skoczkiem narciarskim.

 • Farek doświadczony
  @Koczek

  Nie, Kasai w 2026. Takeuchi zapowiadał że przygotowuje się na 2030

 • szczurnik stały bywalec
  @Koczek

  *Ammann.

 • Koczek początkujący

  Ciekawie zapowiadają się igrzyska 2030 Kasai,Choi i Małysz jak nic będą na podium

 • semion doświadczony

  Trzymam kciuki! Teraz dzięki reformom w PŚ będzie więcej okazji do oglądania Egzotyki! Brawo Sandro Pertile!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl