Kalendarze FIS na sezon 2023/2024 zatwierdzone. Zakaz startu dla Rosjan podtrzymany

 • 2023-05-25 18:05

Podczas środowego posiedzenia Rada FIS zatwierdziła kalendarze zawodów na sezon 2023/2024. Poruszona została również kwestia zakazu startu dla sportowców z Rosji i Białorusi oraz zbliżającego się stulecia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej.

Kalendarze na sezon 2023/2024 zatwierdzone

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada FIS bez zastrzeżeń zatwierdziła kalendarze rozgrywek na nadchodzący sezon. Główną imprezą zimy 2023/2024 w skokach narciarskich będą mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które w dniach 26-28 stycznia 2024 roku zorganizuje Bad Mitterndorf.

Kalendarz Pucharu Świata mężczyzn zawiera 38 konkursów - 32 indywidualne, 3 drużynowe oraz 3 rywalizacje duetów. Cykl rozpocznie się 25 listopada w Ruce, a zakończy 24 marca tradycyjnie w Planicy. W programie znalazła się pierwsza edycja polskiego turnieju. 13-14 stycznia skoczkowie rywalizować będą w Wiśle, trzy dni później po raz pierwszy w ramach PŚ wystąpią w Szczyrku (17 stycznia), a następnie przeniosą się do Zakopanego (20-21 stycznia).

W Pucharze Świata kobiet znalazło się miejsce na 28 konkursów, w tym jedną rywalizację duetów w Zao. Panie zainaugurują sezon 2 grudnia w Lillehammer. Historyczny będzie natomiast finał zimy, gdyż po raz pierwszy w ramach żeńskiego PŚ rozegrane zostaną zawody w lotach narciarskich na skoczni w Vikersund (16-17 marca). Na Vikersundbakken zaprezentuje się 15 najlepszych zawodniczek klasyfikacji generalnej cyklu oraz pięć dodatkowych skoczkiń, które otrzymają od FIS i organizatorów tak zwaną "dziką kartę".

W ramach Letniego Grand Prix zaplanowano 11 konkursów indywidualnych mężczyzn, 9 zawodów indywidualnych kobiet oraz jedną rywalizację drużyn mieszanych. W dniach 5-6 sierpnia zawodniczki i zawodnicy wezmą udział w zmaganiach w Szczyrku. Najważniejszy letni cykl powróci na skocznię Skalite po dwunastu latach przerwy. Konkursy w Hinterzarten (28-29 lipca) i Courchevel (1-2 sierpnia) muszą zostać potwierdzone przez organizatorów do 31 maja.

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix 2023 mężczyzn >>

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix 2023 kobiet >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata 2023/2024 mężczyzn >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata 2023/2024 kobiet >>

Zakaz startu dla sportowców z Rosji i Białorusi

Rada FIS postanowiła nie skorzystać z najnowszych rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i podjęła decyzję o pozostawieniu w mocy zakazu startu w zawodach rozgrywanych pod egidą FIS dla sportowców z Rosji i Białorusi. Banicja dla zawodników z tych państw trwa nieprzerwanie od 1 marca 2022 roku w związku z trwającą od 24 lutego 2022 r. inwazją zbrojną Rosji na Ukrainę. Jak informuje Rada FIS, zakaz występów obowiązuje do odwołania.

Zielone światło dla elektronicznych pomiarów zawodników

Począwszy od letniego sezonu FIS będzie dokonywać pomiaru zawodników za pomocą elektronicznych przyrządów. Propozycja komisji skoków narciarskich otrzymała poparcie ze strony Rady FIS. Zdaniem działaczy, elektroniczne pomiary przy użyciu skanera laserowego mają być dokładniejsze oraz powinny zmniejszyć zawodnikom pole do manipulacji sprzętowych.

Kandydaci do organizacji MŚ 2028 i 2029

Członkowie Rady FIS przyjęli do wiadomości oficjalne kandydatury do organizacji kolejnych edycji mistrzostw świata. Jedynym chętnym do goszczenia MŚ w narciarstwie klasycznym w 2029 roku jest fińskie Lahti. Z kolei o MŚ w lotach narciarskich w 2028 roku aplikuje słoweńska Planica.

FIS Games od 2028 roku

Rada FIS zatwierdziła plany dotyczące nowej multidyscyplinarnej imprezy narciarskiej - FIS Games - która zadebiutuje w kalendarzu w 2028 roku i będzie rozgrywana co cztery lata. Zainaugurowany został proces aplikacyjny dla chętnych do organizacji premierowej edycji. Rada FIS wysłała stosowne dokumenty do wszystkich członków Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej.

Stulecie FIS

W 2024 roku FIS będzie świętowała stulecie swojego istnienia. Z tej okazji Rada FIS zapewniła, iż obecnie trwają prace nad planowaniem upamiętnienia jubileuszu, a szczegóły zostaną ogłoszone bliżej początku sezonu zimowego.


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (5108) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Czemu nie? Ale Średnia Krokiew byłaby lepsza.

 • dervish profesor
  @Kornuty

  To nie jest polityka, to jest piętnowanie ludobójczej wojny mającej na celu zabór innego państwa, najeźdźców, zbrodni. Kacapscy sportowcy są w awangardzie popierających Putlera. Putin używa sportu do szerzenia swojej propagandy podobnie jak niegdyś robił to Hitler.
  Kacapia i jej reprezentanci podobnie jak niegdyś III Rzesza powinna być wykluczona nie tylko ze świata sportu ale ze wszystkich dziedzin funkcjonowania międzynarodowego.

 • LewReteni bywalec

  W końcu wymyślili, że po zawodach na innym kontynencie niż Europa, nie warto wracać do Europy tylko od razu jechać na inny kontynent. I to bez przystanku w Europie!

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Rasnova 2 razy? To dopiero by było! Póki co, LGP ma wystartować w Courchevel.

 • dervish profesor

  Po lekturze newsa a w zasadzie to już po przeczytaniu nagłówka od razu mam dobry humor. :)

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Może Rasnov wskoczy za Hinterzarten?

 • Arturion profesor
  @Kornuty

  Tenisiści mogą startować, bo związek tenisa, to prawie sami rusofile. Już za Gruzję powinni ruscy być wszędzie zawieszeni.
  To mój ostatni komentarz w tej sprawie.

 • Kornuty początkujący

  Mieszanie sportu do polityki jest niewybaczalnym błędem. Co ciężko trenujący i marzący o sportowych laurach zawodnik czy zawodniczka winni że liderzy ich krajów podjęli takie a nie inne decyzje. Rosyjscy biegacze i biegaczki należą do najlepszych na Świecie, skoczkowie nieco słabsi. Dlaczego tenisiści mogą starować a biegaczki nie ? Jest to decyzja czysto polityczna nie mająca nic wspólnego ze sportem.

 • Lataj profesor

  I period LGP to będzie istny maraton. Niemcy i Polska w 2 kolejne weekendy, a w środku tygodnia pomiędzy nimi nie jeden, a 2 konkursy we Francji. Będzie po co przyjeżdżać do Sabaudii. Oprócz tego będą nowości w kalendarzu, czyli powrót Hinterzarten i Szczyrk za bubel w Wiśle, któremu przyda się remont.

  Bardzo ciekawie również zapowiada się PŚ. Aż 3 normalne skocznie, w tym 2 w Norwegii i Szczyrk, a do tego wszystkie czynne mamuty w zawodach najwyższej rangi z MŚ na Kulm na czele. Za sprawą Lillehammer Norwegia powraca do organizacji zawodów w periodzie przed TCS, a PŚ utrzymuje się w Lake Placid w USA. Brakuje tu Rasnova, którego głównym problemem był nie profil skoczni, tylko zapełniacze kalendarza zamiast drugiego konkursu indywidualnego, przez co wielu skoczków odpuszczało wyjazd do Siedmiogrodu. Ale z drugiej strony przyda się odświeżenie kalendarza. Trudno sobie i tak wymarzyć lepszy kalendarz. U kobiet nowości też nie brakuje. Vikersund tym razem będzie gospodarzem konkursu wliczanego do klasyfikacji PŚ.

  Na pohybel MKOl-owi! Nie ma sensu co jakiś czas przedłużać zakazu startu putinolubów, skoro wojna jeszcze się nie zakończyła, a ktoś z FIS już przyznał się do błędu, wahając się co do dopuszczenia do startu morderców niewinnej ludności cywilnej.

 • Adam90 profesor
  @Kolos

  Cóż zawsze tak było...

 • Kolos profesor
  @Lataj

  No i Niemcy byli "zbanowani" w sporcie, zaraz po II wojnie światowej na IO 1948 czy Mundialu 1950 byli nieobecni. Zabroniono im startu.

 • Lataj profesor
  @RyanWolfe

  Zakażmy jeszcze Chińczykom startów, bo łamią prawa człowieka. Niemców też zbanować za ich zbrodnie wojenne. I przywróćmy wyznawców ruskiego miru /s

  Ale poważnie, Chiny przynajmniej nie prowadzą wojny międzynarodowej, a Niemców mogli rozliczyć już dawno, tylko świat zachodni miał do nich ten sam sentyment co do Amerykanów i teraz nie ma sensu ich karać za coś, co wydarzyło się bardzo dawno.

 • RyanWolfe początkujący
  @Arturion

  no zgadzam się. jest spora różnica. to co amerykańce robiły to jest potworne i potworne jest, że nie ponieśli żadnych konsekwencji

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Jak są pasjonaci to nawet totalna egzotyka jakoś egzystuje w tym sporcie - bo przecież nawet skoki na Węgrzech, Łotwie czy Bułgarii (po za Zografskim) całkiem nie wymarły i są tam używane wciąż skocznie. Owszem to zasadzie amatorska zabawa na malutkich skoczenkach ale jakoś to egzystuje.

 • Kolos profesor
  @Arturion

  W skokach Białorusini leżą, ale już w biegach narciarskich to nie są tacy najgorsi.

  W narciarstwie dowolnym to nawet Białorusini w oatatnich czasach mieli medale olimpijskie.

  Ale oczywiście nr. 1 na Białorusi w sportach zimowych jest akurat nie zarządzany przez FIS biathlon.

  Postawa FIS-u jest oczywiście godna pochwały, lecz pamiętając początki i, że nie bardzo byli chętni do wykluczania.... To zdaje się, że postawa FIS-u wynika głównie z twardego oporu głównych sponsorów aniżeli z wewnętrznych przekonań FIS-owskuch decydentów.

  Tym niemniej FIS zachował się jak trzeba.

 • acka weteran
  @RyanWolfe

  Nie politykujemy tutaj, od tego są Facebook, Twitter, Tik Tok, Telegram. Nad "Amierikanskim Mirem" było już pół wieku wytrząsania się, za PRL. I jakoś średnio to wypaliło w konfrontacji z realiami świata. Został ci sentyment do Pociągów Przyjaźni Warszawa-Moskwa, wiozących na wódeczkę do bratniego, miłującego pokój narodu?

 • acka weteran

  Dla mnie całkiem rozsądny kalendarz. Przede wszystkim - nareszcie wszystkie 4 mamuty będą wykorzystane w jednym sezonie. Tu FIS wyczuł koniunkturę marketingową - większość przypadkowych i potencjalnych nowych kibiców skoków bardziej będą ekscytowały loty po 200 m, niż fascynujące tylko zapaleńców zmagania o wygraną pomiędzy 80 a 90 metrem. Dlatego ja się cieszę, że zamiast Rasznova będzie mamut w Oberstdorfie, a Rumunię dopieści się w lecie i przez panie. Jeśli dla panów choć raz ma być obowiązkowo normalna, to już niech będzie to Szczyrk, gdzie profil jest nowoczesniejszy, niż w Rasznovie i łatwiej przekroczyć te 100 metrów. Gdyby jeszcze zamiast truchła w Lahti (była fajna za pierwszych sukcesów Małysza, teraz to już przymały antyk) dali jakiś większy obiekt, a parę by się znalazło, można powiedzieć, że FIS skroił sezon na miarę współczesności.

 • Arturion profesor
  @janbombek

  Przyznam, że ja innego wyjścia nie widzę.
  Można budować mniejsze obiekty oddolnie, ale musi ktoś chcieć skakać. W krajach "egzotycznych" to nie wypali, bo dla - optymistycznie powiedzmy - trzech chętnych, nawet rodziny nie będą chciały budować skoczni, także tymczasowych.
  W krajach z tradycjami skoki przetrwają zawsze. W skrajnym przypadku na poziomie do, mniej więcej, 1930 r.
  Przy czym przez "zawsze" rozumiem najbliższe 20-30 lat. O ile świat będzie szedł w mniej więcej tym samym kierunku. :-)

 • janbombek doświadczony
  @Arturion

  Trochę to przypomina takie zaklęte koło. Nie ma sukcesów, bo dyscyplina jest mało popularna, a co za tym idzie brak sponsorów, brak kasy, a z drugiej strony przy małym zainteresowaniu ciężko przyciągnąć młodzież do sportu. Wydaje się, że pomysł aby czołowe reprezentacje pomagały tym słabszym jest na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem.

 • Arturion profesor
  @RyanWolfe

  Jednak jest spora, naprawdę spora różnica.

 • Arturion profesor
  @Kolos

  "(także dla Białorusi, co w innych dyscyplinach jest rzadkością)"
  Tu akurat FIS nie traci wiele, bo tam ten sport leży. A i ten chłopak, który trenuje w Polsce (Chaczko, Chaćko?) też nie rozwija się nadzwyczajnie.
  Ale podziwiam FIS za zdecydowanie, bo też się bałem, że "wymiękną".

 • RyanWolfe początkujący
  wykluczenia

  ciekawe kiedy amerykańców wykluczą za te ich "misje pokojowe"

 • Arturion profesor
  @janbombek

  "Skoki najlepiej promują się poprzez sukcesy."
  Masz rację, ale bez zawodów u siebie sporo na popularności dyscyplina traci.

 • Kolos profesor
  @janbombek

  W sumie patrzę w kalendarz PŚ 23/24 i widzę, że zrobił się z tego jakiś Puchar Niemiecko-Norwesko-Polski a reszta to tylko dodatki.

  Szkoda, że w Rumunii nie ma PŚ, że Kazachom się niechce organizować. O Włochach czy Czechach nie wspomnę...

 • Kolos profesor

  Najbardziej zaskakujący jest utrzymanie zakazu dla Rosjan. I bardzo słusznie, że jest ten zakaz. Ale najpierw FIS przebierał nogami by tylko Rosjan dopuścić, a teraz wychodzą na najtwardszych ze wszystkich związków sportowych w zakazie startu (także dla Białorusi, co w innych dyscyplinach jest rzadkością).

  I bardzo dobrze, że poszli w FIS-e po rozum do głowy.

 • janbombek doświadczony
  @Arturion

  Tyle tylko, że ta promocja przynosi mizerne efekty, a pomysł ze zmniejszeniem kwot startowych dla najlepszych, to kolejny gwóźdź do trumny tej dyscypliny. Skoki najlepiej promują się poprzez sukcesy. Rumuni, czy inne nacje spoza czołówki, musiały by najpierw dorobić się takiego odpowiednika Małysza, który pociągnął by tę dyscyplinę.

 • Arturion profesor
  @janbombek

  Może jednak gdzieś jeszcze wcisną. To faktycznie nie są jakieś super zawody, ale ważne - ze względu na promocję sportu poza czołowymi krajami.

 • janbombek doświadczony

  Jak dla mnie kalendarz męskiego PŚ jest optymalny. W sumie dobrze, że nie ma Rasnowa, te konkursy zawsze była jakieś takie dziwne.

 • Arturion profesor
  @alo

  Przynajmniej dopóki nie zakończą tej brudnej wojny i nie zapłacą odszkodowań.

 • alo profesor

  Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie myślał że takie coś jak ruscy będą startować w cywilizowanych i dla normalnych ludzi zawodach światowych Fis

 • kacperkacperkacper37582 początkujący

  Ciekawe tylko jaki format będzie miał polski turniej

 • KacpereQ_Ski_Jumping7312 początkujący

  A gdzie Puchary Kontynentalne, FIS Cup i Puchary Interkontynentalne?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl