Sandro Pertile podsumowuje Igrzyska Europejskie: "Kubacki? Cóż za historia!"

  • 2023-07-05 17:05

Za nami pierwsza międzynarodowa rywalizacja skoczków na igelicie w tym roku. W ubiegłym tygodniu skocznie w Zakopanem gościły zawody rozgrywane w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Sandro Pertile w rozmowie ze Skijumping.pl podsumowuje pięć dni zmagań w zimowej stolicy Polski. Dyrektor Pucharu Świata jest pod wrażeniem pracy organizatorów, jak i występu Dawida Kubackiego.

Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński
Wielka Krokiew w ZakopanemWielka Krokiew w Zakopanem
fot. Tadeusz Mieczyński

Zawody na Średniej i Wielkiej Krokwi uznawane są powszechnie za początek międzynarodowego sezonu 2023/2024 w skokach narciarskich. Jak się jednak okazuje, dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej sytuacja jest bardziej złożona: - Igrzyska europejskie to tak naprawdę były ostatnie zawody sezonu 2022/2023! Z prostego powodu: dla FIS oficjalnie nowy sezon rozpoczyna się 1 lipca -  przyznaje Sandro Pertile.

- Igrzyska w Zakopanem zostały bardzo dobrze zorganizowane. Motywacja członków komitetu organizacyjnego oraz wolontariuszy była niesamowita. Wszystko poszło gładko, bez większych wyzwań. Zawodnicy i trenerzy byli zaskoczeni i szczęśliwi, iż mieli możliwość startu na tak wczesnym etapie przygotowań, po zaledwie kilku skokach treningowych. Wszyscy byli uśmiechnięci - zachwala dyrektor Pucharu Świata.

Czy w takim razie w przyszłości możemy doczekać się letnich mistrzostw świata? - Skoki narciarskie są i pozostaną dyscypliną zimową. Istotą i tradycją skoków jest rywalizacja na śniegu. Oczywiście uważnie śledzimy zmiany klimatu i mamy również długą tradycję organizowania letnich zawodów. Dla nas to okazja do przetestowania zmian w przepisach, zdobycia większego doświadczenia i zaoferowania występu zawodnikom, którzy zimą nie zawsze mają szansę się pojawić w Pucharze Świata - wyjaśnia Włoch.

- Rywalizacja na Igrzyskach Europejskich była bardzo interesująca zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Mieliśmy na starcie mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i zwycięzców zawodów Pucharu Świata. Ponadto mieliśmy wielu młodych zawodników, którzy po raz pierwszy rywalizowali w zawodach najwyższej rangi - wylicza działacz FIS..

- W Zakopanem wystąpili zawodnicy z 15 europejskich reprezentacji. Przedstawiciele Francji i Słowacji powrócili po dłuższej przerwie. Fatih Arda Ipcioglu z Turcji zaprezentował wysoką formę. Na podium stanął nowy niemiecki zawodnik, Philipp Raimund. U Austriaków weteranów zastąpili dwaj młodzi skoczkowie - Daniel Tschofenig i Jan Hoerl. Doświadczony Szwajcar, Gregor Deschwanden wywalczył swój pierwszy ważny medal. I Dawid Kubacki, cóż za historia! - mówi Pertile, który nie kryje zachwytu nad występem mistrza Igrzysk Europejskich na dużej skoczni.

- Po drugim miejscu w Zakopanem ubiegłej zimy, a szczególnie po poważnej sytuacji rodzinnej w marcu, Dawid wygrał najbardziej emocjonujący konkurs indywidualny na dużej skoczni. To fantastyczna historia, podobnie jak wzruszenie, które towarzyszyło wszystkim obserwującym jego skoki, radość na podium oraz wspólne odśpiewanie polskiego hymnu w Zakopanem. Był to najważniejszy moment tej imprezy. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi - przyznaje dyrektor Pucharu Świata.

- Teraz czeka nas kilka dni wolnego, a następnie rozpoczynamy nowy sezon Letniego Grand Prix na skoczniach w Courchevel i Szczyrku - przypomina na koniec Sandro Pertile. Inauguracyjne zawody na olimpijskim obiekcie Tremplin au Praz (HS135) zaplanowano na sobotę, 29 lipca.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5456) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    https://www.skijumping.pl/wiadomosci/33521/dokonalismy-wielkiego-przelomu-chinczycy-podsumowuja-sezon/

  • Lataj profesor
    @Skokownik

    Kiedy Song złapał kontuzję? Albo zapomniałem, albo mnie ominęło. Może chociaż jakiś artykuł - jak nie tu, to w innych źródłach?

    @Avengers
    Owszem, była Mani Cooper, ale również zakończyła karierę i wraz z nią brytyjskie skoki.

  • Skokownik weteran
    @majkiel

    Na Słowacji jest 16-letni Kapustik, który pod koniec zeszłego sezonu był w TOP 10 FC i punktował w PK, a 5 dni temu był 23 na Igrzyskach Europejskich(wyżej choćby od Stocha, Forfanga i Jelara). Choć jeszcze długa droga przed nim, to świat skoków stoi przed nim otworem. Papiery na bycie dobrą skoczkinią ma też jego siostra Kira Kapustikova(rocznik 2009), która świetnie skacze w zawodach młodzieżowych w Czechach, Polsce i nie tylko. W Szwecji mamy dobrą skoczkinię Fridę Westman. W męskich skokach u Szwedów jest jednak katastrofa, w zeszłym sezonie jedyny start w zawodach FIS zaliczyli na EYOF-ie. Tam 32 był Tobias Froeier, a 41 Rickard Nystroem). W zeszłym sezonie męska reprezentacja Szwecji nie wzięła udziału nawet w FIS Cupie. Ostatnie starty Szwecji w FC mężczyzn to sezon 21/22, kiedry Froeier toczył wyrównane pojedynki z Islandczykiem Oyvindssonem. W Korei Południowej mamy wciąż walczącego Choia oraz dwóch chłopaków z rocznika 2007, którzy jednak zajmują dolne lokaty w FIS Cupie. Koreańczycy chcą mieć bezwstydną reprezentację skoczków na IO Młodzieży w Gangwon w 2024 roku. U dziewczyn w Korei Płd. nie ma praktycznie nikogo(Guy-lim Park skończyła karierę). U Chińczyków ich lider Song doznał kontuzji, a nr 2 Zhen nie rokuje nadzwyczaj dobrze, choć poziom Songa może osiągnie. Generalnie Chińczycy skaczą niezbyt dobrze technicznie. Ciężko będzie im osiągnąć dobry poziom punktowania w PŚ, raczej reprezentacja na PK i to jeśli z punktami w tym cyklu, to rzadkimi(tym bardziej że wzrośnie poziom II ligi). U kobiet lepiej, mają kilka skoczkiń na poziomie punktowania w PŚ. Jeśli chodzi o Kazachstan, to mają Wasiljewa, tylko nie może się zatrzymać jak Tkaczenko. Jest paru młodych skoczków, jako taki skokowy byt, tak jak w poprzednich latach mają zapewniony. Kazaszki też są, ale poziom gorszy niż u panów. Bułgarzy ostatnio zdecydowali się na kooperację z Polską w dziedzinie szkolenia juniorów, co dobrze wróży w kontekście przyszłości tamtejszych skoków. Możemy pomóc im wyszkolić narybek na poziomie może Kazachów, Rumunów lub chociaż Chińczyków.

  • Kolos profesor
    @tomek20

    I to dlatego Pertile wdraża skoki hybrydowe czyli zimą na igielicie i dał już przyzwolenie żeby tak skakać w dowolnym momencie sezonu :)

    Oczywiście skoki narciarskie są sportem zimowym na śniegu. Co nie znaczy, że rozwijanie ich letniej odmiany nie ma sensu.

    Po pierwsze letnie skoki to szansa dla państw gdzie nie ma zimy (to by się zgadzało z wizją Pertile który chce zwiększać liczbę reprezentacji w skokach). Po drugie promocja dyscypliny.
    Po trzecie skoki mają najlepiej rozwinięte w wersji letniej ze wszystkich sportów zimowych.

  • majkiel doświadczony
    @Avengers123456msciciel

    Patrząc na kraje, które wymieniłeś, część z nich to tzw. egzotyka, ale niektóre mają trochę większe tradycje i możliwości (w sensie klimatu, infrastruktury). Ciekaw jestem czy odrodzą się skoki w Szwecji czy Słowacji, czy Koreańczycy albo Chińczycy coś zwojują, wreszcie Kazachowie czy Bułgarzy - jak u nich będzie dalej.

  • Skokownik weteran
    @Avengers123456msciciel

    Reprezentacji Grecji też nie ma od lat. Na Łotwie mamy tylko juniorów, zawsze coś, ale startów w zawodach oficjalnych FIS, choćby FC nie było też już ładnych parę lat.

    @Arturion - Bardzo fajne porównanie.

    A co do wypowiedzi Pertile, to zgadzam się, że ciekawymi historiami były medal Szwajcara Deschwandena oraz złoto wracającego po rodzinnych problemach Kubackiego.

  • Arturion profesor
    @tomek20

    Patrz, że zaraz się zastrzegł. Lekkoatletyka, też była z natury imprezą letnią. Halowa, to może nie to, ale się liczy. I to nie jako "przygotowanie do lata".

  • tomek20 weteran

    "Skoki narciarskie są i pozostaną dyscypliną zimową. Istotą i tradycją skoków jest rywalizacja na śniegu."

    Pierwszy raz coś mądrego powiedział.

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    Wiele drużyn

    Szkoda że onuce wszystko rozwalili, a było tak pięknie, 1Austria, 2Norwegia, 3Słowenia, 4Polska, 5Niemcy, 6Japonia, 7 Szwajcaria, 8Finlandia, 9USA, 10Włochy, 11onuce, 12Czechy, 13Rumunia, 14Ukraina, 15Kazachstan, 16Chiny, 17Francja, 18Estonia, 19Turcją, 20Słowacja, 21Kanada, 22Bułgaria, 23Korea,24Litwa, 25Szwecja, 26Kosovo, 27Łotwa, 28Holandia, 29Grecja, Wielka 30Brytania, 31Gruzja,32Serbia trochę tych krajów jest i trochę się kiedyś przewinęło, brakuje mi bardzo Holandii.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl