LPK w Stams: Leitner wygrywa niedzielny konkurs, Kot ponownie piąty

 • 2023-09-17 13:34

Clemens Leitner zwyciężył w niedzielnych zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego, rozgrywanych na skoczni w Stams (HS115). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 109,5 m oraz 112,5 m. Drugi był Jonas Schuster, a trzeci Marco Woergoetter. Piąte miejsce zajął Maciej Kot, a pucharowe punkty wywalczyli również Jakub Wolny i Klemens Murańka.

Po pierwszej serii liderem był Marco Woergoetter. Austriak poszybował na odległość 110,5 metra i na półmetku zawodów miał 0,1 punktu przewagi nad Piusem Paschke (111 m) oraz 0,3 pkt. nad Benjaminem Oestvoldem (108 m). Czwarty był Fredrik Villumstad (112,5 m), a piąty Clemens Leitner (109,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Stephan Embacher (105 m) i Jonas Schuster (112 m) przed Maximilianem Ortnerem (111 m) i Stephanem Leyhe (111,5 m). Czołową dziesiątkę zamyka Adrian Tittel (105,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło trzech Polaków. Jakub Wolny po skoku na odległość 106,5 metra zajmował dwunaste miejsce. Czternasty był Maciej Kot (106,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Klemens Murańka (101 m).

Jan Habdas z wynikiem 99,5 metra zakończył niedzielne zawody na trzydziestej pierwszej pozycji. Trzydzieste siódme miejsce zajął Klemens Joniak (96,5 m), natomiast czterdziesty piąty był Tomasz Pilch (90 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 9. i 8. belki startowej.

W finale po zwycięstwo skoczył Clemens Leitner. Reprezentant Austrii dzięki próbie na odległość 112,5 metra pokonał o 0,3 punktu Jonasa Schustera (112 m). Lider na półmetku, Marco Woergoetter (110 m) tym razem musiał zadowolić się trzecim miejscem, tuż przed Benjaminem Oestvoldem (111,5 m).

Najlepszym zawodnikiem drugiej serii okazał się Maciej Kot. Reprezentant Polski wylądował na 112 metrze i zanotował awans z czternastej na piątą lokatę. Drużynowy mistrz świata z Lahti wyprzedził Fredrika Villumstada (110 m), Stephana Embachera (111,5 m), Piusa Paschke (108 m) oraz Stephana Leyhe (111 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Clemens Aigner (110,5 m).

Jakub Wolny w finale wylądował na 105 metrze i ostatecznie zakończył zawody na szesnastej pozycji. Dwudzieste ósme miejsce zajął Klemens Murańka (99,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. platformy.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego nowym liderem został Clemens Leitner (216 pkt.), który wyprzedza Roberta Johanssona (200 pkt.) i Marco Woergoettera (198 pkt.). Maciej Kot z dorobkiem 90 punktów awansował na dwunastą pozycję. Reprezentant Polski zajmuje ponadto piąte miejsce w klasyfikacji 2. periodu sezonu LPK, które na ten moment premiowałoby go powiększeniem kwoty startowej dla Polski na pierwsze zawody Pucharu Świata.

Kolejne zawody zaliczane do Letniego Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 23-24 września na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 2. periodu LPK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (15028) komentarze: (103)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Bernat__Sola

  Ciekawe, czy nazwisko Dickinson, też znane, przejdzie? ;-)

  EDIT - No i przeszło. To nic już nie rozumiem. ;-)

 • Bernat__Sola profesor
  @Arturion

  Niezbadane są wyroki cenzora. A najzabawniejsze dla mnie było to, że nie można napisać "skoczek narciarski" po angielsku :P (przynajmniej łącznie, osobno pewnie się da).

 • Arturion profesor
  @Bernat__Sola

  Trzy znaki zapytania chyba. Ale zabawniejsze, że cenzuruje nazwisko "Jac.kson". W końcu pospolite i paru znanych ludzi je nosiło.

 • Lataj profesor
  @Bernat__Sola

  Trzy znaki zapytania na krzyż?

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  Ja omawiałem wyniki zawodów LPK, w których Habdas dwukrotnie nie wszedł do serii finałowej - zeszłej zimy był w "30" każdego z 14 konkursów PK, w których startował, a w 12 z tych 14 zajmował miejsca w czołowej "20". To, czy to był poziom kosmiczny, czy nie, nie ma tutaj nic do rzeczy. Na pewno obecnie nie jest nawet bliski tamtej formy - i o tym pisałem.
  A w Zakopanem po prostu też była loteria, absencja Japończyków nie miała tutaj nic do rzeczy, ponieważ:
  a) Nawet gdyby tam przyjechali, i tak by zapunktował, zajął 21. miejsce, a po I serii był jeszcze wyżej,
  b) Całkiem prawdopodobne, że wyprzedziłby go tylko Ryōyū, bo Nakamura był akurat po słabym TCSie, a reszta cały sezon nic nie skakała.

 • Bernat__Sola profesor
  @Arturion

  Za Mapami Google:
  Nowy Sącz-Zakopane: 1 h 41 min
  Nowy Sącz-Zagórz: 2 h 6 min
  Więc nie, nie tylko w linii prostej ;). Strona Ci coś ocenzurowała w tym komentarzu swoją drogą - co to było?

 • Bernat__Sola profesor
  @Bernat__Sola

  Østvold pozbierał się po upadku z Oslo i wrócił do dobrej dyspozycji. Ostatecznie nie udało mu się popsuć gospodarzom podium, ale 4. miejsce sprawia, że wchodzi do gry w walce o miejscówkę mimo słabego wyniku w sobotę. Villumstad też się obudził i wrócił do skoków prezentowanych weekend wcześniej u siebie. Podobnie Bjørtomt, który jak na siebie zaliczył fenomenalną drugą próbę. Za to Håre i Ringen wyglądają, jakby zgubili formę odpowiednio po skoku z I serii w sobotę i w drodze do Stams. Olaussen tym razem w punktach, zatem NOR znaleźli się w II serii w komplecie.

  Paschke pewnie jest na siebie wściekły, że stracił podium, bo byłby na zdecydowanie lepszej pozycji w walce o miejscówkę - przed Leyhe i Kotem. Pius pozostaje jednak w grze, zresztą na ten jeden period akurat przydałaby mu się ta kwota, bo przez ostatnie dwie zimy był to jedyny okres sezonu, w którym był w formie :D. Stephan natomiast oddał dwa skoki dobre, ale nie rewelacyjne, i tym samym dał się wyprzedzić Maćkowi, ale oczywiście wciąż zdobyłby 6. miejsce dla Niemiec. Tittel jeszcze lepiej niż w sobotę, trzeba młodego Niemca za ten weekend pochwalić. Kiepski dzień zaliczyli za to Roth i Hamann (choć ten drugi miał jedne z najgorszych warunków, no ale chyba mimo to i tak powinien był poradzić sobie nieco lepiej).

  Kos nadal zawodzi, Demon zresztą też. I oby tak dalej, bo Kot już i tak musi się martwić Niemcami i Norwegami. Presečnik jeszcze w próbnej dalej skakał na tym swoim "solidnym" poziomie, ale w konkursie nie poradził sobie z mocnym wiatrem w plecy (a inni byli w stanie). Mimo to i tak pokonał resztę wesołej ferajny ze słoweńskiego zaplecza.

  Foubert zalicza nader obiecujący sezon letni. Oby udało się to przełożyć na zimę, choć można mieć uzasadnione wątpliwości, bo Francuzi stają się mistrzami w produkowaniu mniejszych bądź większych talentów i marnowaniu ich.
  Marusiak tym razem z punktami, ale stać go na więcej.
  Bickner też wrócił do "30", i to w skrajnie trudnych warunkach. Nieco lepiej również Frantz.
  Kazachowie niespecjalnie, Miziernych na razie potwierdza słuszność nazwiska ;). Ale wiadomo, że jeszcze młody.
  Japońscy juniorzy nadal bez polotu.
  Zresztą podobnie Kapustík.

 • Lataj profesor
  @Bernat__Sola

  Poziom Habdasa nie był jakiś kosmiczny tamtej zimy. Nawet nie stawał wtedy na podium w PK. Jego dorobek w PŚ wynika z absencji Japończyków w Zakopcu, biedaobsady w Rasnovie i ostrej loteriady w Lahti. Ale fakt - nawet biorąc pod uwagę te okoliczności, dorobek Habdasa to spore osiągnięcie jak na jego wiek i fakt bycia reprezentantem jednego z mocarstw.

 • Bernat__Sola profesor
  @Bernat__Sola

  Inny wynik zawodów LPK w Austrii niż dwa podia narodowe gospodarzy, to byłby już wstyd, żenada, hańba i kompromitacja ;). Ale na poważnie, to Leitner tym razem bez wpadki w I serii, jak to było w sobotę, więc nic dziwnego, że był na podium - choć jednak zwycięstwo z 5. notą w pierwszej serii i 3. w drugiej to takie nieco naciągane :P. Nie no, brawa dla Clemensa L. Różnice na podium ekstremalnie małe, tuż za Leitnerem finiszowali Schuster (zresztą też z 6. i 4. notą w poszczególnych rundach zdobł to podium) i Wörgötter (może czuć niedosyt, bo prowadził po pierwszym skoku, a drugi był niestety nieco gorszy - choć trzeba przyznać, że ci, którzy go wyprzedzili, mieli lekki wiatr pod narty, a Marco lekki w plecy). Embacher z każdym konkursem coraz lepszy, może za tydzień już podium :P? Aigner miał słabszy dzień, z każdym skokiem się poprawiał, ale w ostateczności raczej wynik, który może mu zaszkodzić w wewnętrznej walce Austriaków o miejscówkę, bo zapowiada się, że ta będzie stała na bardzo wysokim poziomie. Steiner - tu trener przestrzelił z obniżeniem belki, ale też sama jego próba z tej I serii była słaba - nawet z tymi punktami dodatkowymi byłby 17. po pierwszym skoku i ostatecznie 10. Na pewno jest na siebie wkurzony, bo i próbna, i drugi skok konkursowy były już bardzo dobre. Ortner gdzieś tam się kręci w tej czołówce, ale nie jest na tę chwilę zagrożeniem dla najlepszych rodaków na zapleczu - choć oczywiście ma jeszcze prawo marzyć o jakiejś wielkiej pogoni za dodatkowym miejscem, bo zostało 5 konkursów w tym periodzie. Pölz i Steinberger znów blisko siebie w wynikach, choć tym razem trochę niżej w tabeli - ale tak czy siak niezły występ z ich strony. Landerer nieco się poprawił. Wohlgenannt nadal słabo, taka dyspozycja zimą niestety mogłaby oznaczać, że to już jego ostatni sezon. Bachlinger nie przeniósł formy z FC na PK aż tak rewelacyjnie jak zrobił to Schuster, ale i tak znów pokonał Klemka. Tym razem AUTom nie udało się zapunktować w komplecie, bo Smid wyskakał się w próbnej.

 • Arturion profesor
  @Bernat__Sola

  Kot w ogóle stara się nieźle, ale teraz będzie trudniej,

 • Bernat__Sola profesor

  Kot znów bardzo dobrze, na ten moment zdobyłby nam tę kwotę, wydawało się po I serii, że jego szanse spadną, ale druga próba była naprawdę klasowa i utrzymał się dzięki niej w wyścigu (a nawet wyprzedził w klasyfikacji periodu Leyhe). Trzeba walczyć dalej w Klingenthal - chociaż lepiej byłoby wskoczyć na jakieś podium niż ciągle plasować się na tym 5. :P. Wolny lepiej niż w sobotę, ale gorzej niż w Oslo. Cóż, przynajmniej nie było z jego strony w niedzielę żadnej buli i to dało lepszy wynik, choć dalej raczej niezbyt satysfakcjonujący. Murańka stabilnie, szkoda, że w jego przypadku oznacza to skoki na okolice 30. miejsca. Habdasowi do II serii nie brakło wiele, ale to zdecydowanie nie jest na razie poziom z ostatniej zimy. Joniak też raczej nieco poniżej oczekiwań (choć na pewno nie aż tak, jak pozostała część kadry). Pilch z wiatrem w plecy nie był w stanie sobie poradzić (jak to robili inni) i spadł na bulę. Summa summarum, niedziela była dla nas tym razem lepsza niż sobota :).

 • Arturion profesor
  @kibicsportu

  "Jeśli w lecie skaczą źle, to są komentarze, że zimą będzie słabo. Jeśli w lecie słabo skaczą, to są komentarze, że zimą będzie słabo."
  W sumie z logiką nietęgo, ale rozumiem intencję. ;-)

 • Arturion profesor
  @Bernat__Sola

  W linii prostej[***] ;-)

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  Używanie słowa "obwożenie" odnośnie do zawodów w połowie września to bezsens.

 • Bernat__Sola profesor
  @Pavel

  "Biorąc pod uwagę przywiązanie Thurnbichlera do swojej kadry i obwożenie ich pomimo braku formy, śmiem twierdzić, że Kot walczy o miejscówkę dla siebie ;)" - jako że bez miejscówki możemy wystawić tylko piątkę, a Thurn ma w kadrze 6 skoczków, to pierwsza część zdania sugerowałaby bardziej, że walczy o miejscówkę dla Juroszka będącego w A, dlatego końcówka była dla mnie zaskakująca i odebrałem to w ten sposób, że może nie skojarzyłeś, że to Kacper, a nie Maciek jest podopiecznym Thomasa.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  Dzięki, ale już to sprawdzałem po przeczytaniu komentarza Emila. Przed sezonem szukałem informacji i wychodziło na to, że tylko jeden mecz na kolejkę, ale rzeczywiście już po rozpoczęciu rozgrywek TVP załatwiło sobie 2 mecze w telewizji i 3 dodatkowe (czyli łącznie 5) w Internecie.

 • Bernat__Sola profesor
  @Arturion

  Czemu Zagórz? Bliżej mam do Zakopanego :).

 • kibicsportu profesor
  @Paweł39

  No nie dogodzi się wam. Jeśli w lecie skaczą źle, to są komentarze, że zimą będzie słabo. Jeśli w lecie słabo skaczą, to są komentarze, że zimą będzie słabo. Póki co nie będę pisał jak będzie zimą, bo mamy wrzesień. W skokach wszystko szybko się zmienia, a uważam, że trzeba zaufać trenerom, ale nie narzekać.

 • Lataj profesor
  @Kuba_23

  Zajc też ma 23 lata, a kiedy był jeszcze bez formy po banie od federacji, to nie był obwożony na siłę, tylko budował formę przed powrotem do PŚ.

 • Pavel profesor
  @Bernat__Sola

  Nie wiem jak wywnioskowałeś, że chodziło mi o Kota 0_o Pisałem o obwożeniu Wolnego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl