LPK w Klingenthal: Zwycięstwo Kosa, Wolny piąty

 • 2023-09-24 10:48

Lovro Kos wygrał niedzielny konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Słowenii oddał skoki na odległość 146,5 m i 143,5 m. Drugie miejsce zajął Benjamin Oestvold, a trzecie Pius Paschke. Piąty był Jakub Wolny. Pucharowe punkty zdobyło pięciu Polaków.

Po pierwszej serii liderem był Pius Paschke. Niemiec poszybował na 136 metr i na półmetku miał 0,1 punktu przewagi nad drugim Jakubem Wolnym (143 m). Trzecie miejsce zajmował Lovro Kos (146,5 m) przed Domenem Prevcem (135,5 m), Maximilianem Ortnerem (130 m), Benjaminem Oestvoldem (137 m) i Clemensem Aignerem (127,5 m).

Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Maciej Kot (131 m). Reprezentant Polski wyprzedzał Stephana Leyhe (128,5 m) i Hannesa Landerera (131,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyli również dwudziesty pierwszy Andrzej Stękała (119 m), dwudziesty dziewiąty Klemens Murańka (124,5 m) i trzydziesty Tomasz Pilch (124 m).

Kacper Tomasiak wylądował na 114 metrze i zakończył udział w konkursie na czterdziestej drugiej pozycji.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 20. i 17. belki startowej.

W finale po zwycięstwo poszybował Lovro Kos, który dzięki próbie na odległość 143,5 metra wyprzedził o 2,5 punktu Benjamina Oestvolda (145,5 m). Lider na półmetku, Pius Paschke (132,5 m) ostatecznie był trzeci, przed Clemensem Aignerem (137 m).

Jakub Wolny w drugiej próbie wylądował na 130 metrze i ostatecznie był piąty, przed Stephanem Leyhe (139,5 m), Fredrikiem Villumstadem (137,5 m), Domenem Prevcem (120,5 m) i Maximilianem Ortnerem (120,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Jernej Presecnik (137 m).

Awans na trzynastą lokatę zanotował Andrzej Stękała (145 m), a na osiemnastą pozycję spadł Maciej Kot (117,5 m). Dwudziesty czwarty był Klemens Murańka (128 m).

Tomasz Pilch został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i zakończył konkurs na trzydziestej pozycji. Jego los podzielili Austriak Hannes Landerer i Norweg Anders Haare.

Rundę finałową rozegrano z 19., 17., 16. i 15. platformy. Zawody wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnych podmuchów wiatru.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Clemens Leitner (320 pkt.) przed Piusem Paschke (236 pkt.) i Maximilianem Steinerem (232 pkt.). Czternasty jest Maciej Kot (148 pkt.), a siedemnasty Jakub Wolny (107 pkt.).

Finałowe zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023 rozegrane zostaną za dwa tygodnie, 6-8 października w amerykańskim Lake Placid (HS128).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 2. periodu LPK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (22614) komentarze: (65)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Zwycięstwa Słoweńców. W ten sposób Domen i Kos wykorzystali przewagę nad rywalami na dużych skoczniach w przedniowiatrowych konkursach. Lovro aż 12,5 pkt przewagi, Prevc trochę gorzej w II serii, ale trafił na niższą belkę i gorszy wiatr, choć nadal jest wyżej od jakiegokolwiek Polaka w wyścigu o limity na zimę. Presecnik na jednakowej zasadzie dwa razy odbił sobie niepowodzenie na początku lata.

  W drugim skoku Oestvold przypomniał sobie o najlepszej wersji siebie. Wilumszta znów lepiej niż w sobotę, Ringenowi w drugiej próbie pomogła konfiguracja belki z wiatrem, a Haare był pechowcem. Ciekawe, czy Johansson jest awizowany do dwóch albo jednego ostatniego weekendu LGP, skoro tu ani w Stams nie startował.

  Austriaków z podium wypchnął także Paschke, który znów był lepszy od młodszego Leyhe. Kiepsko jak na siebie Roth, a krajówka wypada dużo słabiej niż ta że Stams. Emanuel tym razem już nie złapał wiatru w żagle.

  Tym razem najlepszy z Austriaków nie Leitner, a Aigner, chociaż pierwszy jest bliżej limitu. Zważywszy na ich moc na własnej skoczni, w Niemczech zawiedli. U Woergoettera śladów po formie z początku lata i Stams już nie widać. Landerer kolejnym pechowcem.

  U Polaków znów lepiej. Nie tylko ilościowo w finale, ale i jakościowo. Wolny odpalił w I serii, zaś w drugiej Stękała. Podium nie udało się utrzymać, za to piąte miejsce dalej jest nasze. Co ciekawe, oni wszyscy pięknie lądowali za HS na przestrzeni całego weekendu. Kot utrudnił sobie drogę do PŚ drugim skokiem. Murańka wciąż stabilny, ale oby był ustabilizowany na wyższym poziomie zimą. Jako pierwszy zdyskwalifikowany w II serii Pilch nie miał szansy na utrzymanie poprawionego wyniku. Tomasiak poniekąd może być usprawiedliwiony, choć w ten weekend udało się wszystkim zapunktować. Wniosek jest jeden: chyba stabilizacja nie miała przyjść na lato, a na zimę, kiedy się walczy o powiększenie limitu na ważniejsze konkursy.

  Japończycy są w Saksonii tylko turystami. Chociaż szkoda Masakiego. Podobnie Vagula. Za to sobotnia dyspozycja Włocha nie była jednodniowa. Kytosaho zawodzi, ale Valto nie. Największy niefart ze wszystkich uczestników miał Kavilo.

 • Lataj profesor
  @King

  W drugim konkursie w Oslo też było 5. miejsce i to również Wolnego. Czyli w niemal każdych zawodach ta lokata należy do Polaka.

 • SzeskaFanStocha bywalec
  @ShinpuTokubetsu2.0.

  Z 2 miesiące jeszcze.

 • Kuba_23 stały bywalec
  @Avengers123456msciciel

  Habdas spokojnie niech robi robotę w kadrze B to w przyszłości na miejsce w kadrze A sobie zasłuży

 • ufan_panu bywalec
  @Arturion

  Myślę o młodzieży, bez presji na wynik, udział w zawodach tego też trzeba się nauczyć, poznawanie nowych miejsc , skoczni to bezcenne, skok treningowy, a skok w zawodach na tej samej skoczni to dwie różne rzeczy, pozytywny przykład to Janek na 4HT, czy Planica, negatywny w zeszłym sezonie zimowym…. szkoda gadać

 • Arturion profesor
  @ufan_panu

  "Limity MUSZĄ być wykorzystywane! "
  Niby zgoda, ale czasami start na siłę może zaburzyć cykl treningowy.

 • ufan_panu bywalec
  @andbal

  Raczej skład sprawiedliwy to :
  Murańka
  Wolny
  Stękała
  Pilch
  Habdas i z pozostałych grup/kadr:
  Kot
  Wróbel
  Limity MUSZĄ być wykorzystywane! To nagroda, wyróżnienie, zauważenie, dowartościowanie, doświadczenie i inwestycja na przyszłość!

 • SzeskaFanStocha bywalec
  @Avengers123456msciciel

  Ale przeciesz po tym jak ujawniono kadry to był wywiad chyba z Thurnem i on tam tłumaczył, że Habdasowi jeden sezon więcej w kadrze B nic złego nie zrobi a przysposobi się do być najlepszym zawodnikiem.

 • King profesor
  @Avengers123456msciciel

  Odpowiedź masz w klasyfikacjach PŚ czy PK za minioną zimę. Fakt, że Habdas czy Pilch, o czym była mowa tu wielokrotnie, zasłużyli wtedy bardziej na nominację do kadry A, jednak Juroszek na początku tamtego sezonu miał kontuzję stąd trenerzy pewnie uznali, że wezmą jego do kadry i tyle. Każdy z tej trójki zasłużył bardziej niż Tomasiak i tutaj nie ma w ogóle pola do jakiejkolwiek dyskusji.

  PS. I przecież nie sugerowałem w moim wpisie, że to Ty chcesz odsunąć Stocha czy Żyłę. A to Juroszek młody nie jest jak ma 22 lata?

 • ShinpuTokubetsu2.0. stały bywalec
  nie może się doczekać

  Już niedługo Panowie i nieliczne, bądź co bądź Panie, wrócą prawdziwe, zimowe skoki i będziemy się delektowali występami naszych orłów między innymi podczas debiutanckiego turnieju PSI (Polish Ski Jumping)!

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @King

  Nie chcę zrezygnować z Stocha i Żyły, ale co robi tu Juroszek, jeden młody powinien być i się uczyć.

 • King profesor
  @Avengers123456msciciel

  Przecież sportowo Tomasiak w ogóle się nie broni. Weźmy go tylko dlatego, bo ma 16 lat :) Argument tyle warty co pisanie przez niektórych żeby zrezygnować ze Stocha, Żyły bo mają po 36 lat.

 • Lataj profesor
  @Avengers123456msciciel

  Jak już, to prędzej bym widział Pilcha od Tomasiaka w kadrze AUT-a.

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @Kuba_23

  Tamtym sezonie miał formę Habdas, ale i tak wzięli Juroszka, który miał kontuzję i słabszy sezon, a powinno się brać młodszych, nie starszych.

 • Avengers123456msciciel stały bywalec
  @King

  Po to jest trener, żeby trenować zawodników, żeby ci zawodnicy kiedyś byli lepsi, a zwłaszcza młodzi, więc jeden 16-latek w kadrze powinien być moim zdaniem, by podpatrywać starszych kolegów.

 • Kuba_23 stały bywalec
  @Avengers123456msciciel

  Tak Habdas który jest obecnie bez formy zejdź kolego na ziemię

 • dejw profesor
  @alo

  Lake Placid jest za 2 tygodnie, nie za tydzień.

 • alo profesor

  Mam nadzieję że Kos pojedzie do Hinzenbach a nie do LP
  Chociaż i tak wątpię że wywalczymy limit. Szkoda że Wolny wcześniej nie skakał na takim poziomie jak dziś to byśmy mieli jeszcze szansę w postaci Wolnego żeby wywalczyć limit.
  Beznadziejny ten FIS żeby tak spierniczyc miejsca startowe, dla takich nacji jak Austria czy Norwegia jeżdżenie w pięciu na PŚ to jest porażka

 • King profesor
  @Avengers123456msciciel

  Tomasiak do kadry A kiedy w PK z ledwością punktuje? Radzę zejść na ziemię. A Kot jeśli ostatecznie wywalczy sobie miejsce na zimę to nie sądzę, że na zawody jeździć będzie np. Juroszek jeśli będzie tuż przed startem PŚ słabszy od Kota.

 • pablito weteran

  Co by nie mówić to włosi maja teraz 4 do skakania

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl