FC w Notodden: Triumf Rainera, Tomasiak powiększa limit na PK

• 2023-12-16 10:06

Stefan Rainer wygrał sobotnie zawody cyklu FIS Cup na skoczni w Notodden (HS98). Austriak triumfował po skokach na odległość 97,5 m oraz 96 m. Dziesiąte miejsce zajął Kacper Tomasiak, który powiększył kwotę startową dla Polski na najbliższy period Pucharu Kontynentalnego. Punktowało trzech Biało-Czerwonych.

Stefan RainerStefan Rainer

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli osiem miejsc w czołowej dziesiątce. Liderem na półmetku był Stefan Rainer (97,5 m) z przewagą 0,6 punktu nad Francisco Moerthem (97 m) oraz 3,3 pkt. nad Marco Woergoetterem (94 m). Czwarty był Timon-Pascal Kahofer (96 m), piąty David Haagen (91,5 m), a szósty Ulrich Wohlgenannt (91,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Raffael Zimmermann (92 m) i Słoweniec Rok Masle (90 m). Dziewiąty był Markus Rupitsch (90 m), a dziesiąty - najlepszy z grona Polaków - Kacper Tomasiak (92 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch Biało-Czerwonych. Dwunaste miejsce zajmował Adam Niżnik (89 m), z kolei dwudziesty szósty był Szymon Jojko (85 m).

Stanisław Majerczyk wylądował na 81. metrze i zakończył udział w zawodach na trzydziestej trzeciej pozycji. Dwie lokaty niżej uplasował się Marcin Wróbel (82 m).

W finale Stefan Rainer poszybował na 96 metr i tym samym triumfował z przewagą 1,7 punktu nad Francisco Moerthem (95,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Marco Woergoetter (96 m), czwary był Timon-Pascal Kahofer (96 m), piąty Ulrich Wohlgenannt (96 m), szósty David Haagen (96 m), siódmy Raffael Zimmermann (93,5 m), a ósmy Markus Rupitsch (93 m).

Najlepszym z grona zagranicznych skoczków okazał się ponownie Rok Masle (92,5 m), który ukończył konkurs na dziewiątej pozycji. Dziesiąty był Kacper Tomasiak (89 m).

Adam Niżnik po skoku na 89 metr zakończył rywalizację w Notodden na czternastej pozycji. Dwudziesty siódmy był Szymon Jojko (78 m).

Sobotni konkurs rozegrano w całości z 12. platformy startowej.

Liderem cyklu FIS Cup jest Stefan Rainer (824 pkt.) przed Francisco Moerthem (759 pkt.) i Timonem-Pascalem Kahoferem (350 pkt.). Piąty jest Adam Niżnik (276 pkt.), a dziesiąty Marcin Wróbel (223 pkt.).

Zawody w Notodden zakończyły rywalizację w 3. periodzie sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu i Garmisch-Partenkirchen wywalczyły zespoły Austrii (Stefan Rainer), Słowenii (Jernej Presecnik) i Polski (Kacper Tomasiak).

Kolejne zawody cyklu FIS Cup rozegrane zostaną 6-7 stycznia 2024 roku w szwedzkim Falun (HS100).