Murańka za Wąska w Sapporo

 • 2024-02-11 17:45

Trener Thomas Thurnbichler podjął decyzję o jednej zmianie w składzie reprezentacji Polski na zawody Pucharu Świata w Sapporo. W podróż do Japonii uda się Klemens Murańka, który zastąpi w kadrze Pawła Wąska.

Pierwotny plan reprezentacji Polski zakładał wystawienie tej samej piątki zawodników podczas zawodów Pucharu Świata w Lake Placid i Sapporo. Trener Thomas Thurnbichler na zawody w USA i Japonii powołał przedstawicieli Kadry A - Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Pawła Wąska, Aleksandra Zniszczoła i Piotra Żyłę.

Ostatecznie polski sztab szkoleniowy zdecydował się na zmianę w zespole. Do Japonii nie uda się Paweł Wąsek, który konkursy w Lake Placid zakończył na 34. i 50. pozycji. W jego miejsce uda się Klemens Murańka. Reprezentant Kadry B podczas ubiegłotygodniowych zawodów Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer zajął 5. i 16. miejsce.

W Lillehammer wyższe miejsca od Klemensa Murańki zajmowali Maciej Kot i Jakub Wolny. Nasi reprezentanci pozostaną jednak w Pucharze Kontynentalnym, aby podczas zawodów w Brotterode (17-18 lutego) i Iron Mountain (24-25 lutego) walczyć o dodatkowe, szóste miejsce startowe dla Polski na zawody Pucharu Świata w Lahti, turniej Raw Air oraz finał sezonu w Planicy.

Wraz z Pawłem Wąskiem do kraju uda się trener Thomas Thurnbichler. Polskim skoczkom w Sapporo towarzyszyć będą Wojciech Topór i Mathias Hafele.

Kadra Polski na PŚ w Sapporo (HS137):

- Aleksander Zniszczoł (22. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2023/2024);

- Piotr Żyła (24. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2023/2024);

- Dawid Kubacki (26. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2023/2024);

- Kamil Stoch (28. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ 2023/2024);

- Klemens Murańka.

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 16.02.2024
1:00 - Odprawa techniczna
6:00 - Oficjalny trening
8:00 - Kwalifikacje

Sobota, 17.02.2024
7:00 - Seria próbna
8:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 18.02.2024
1:30 - Kwalifikacje
3:00 - Pierwsza seria konkursowa


Adam Bucholz, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (15300) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Boss28 początkujący
  @Arturion Murańka

  Coś mówiłeś?😆

 • Arturion profesor
  @Boss28

  Dziwne, że dopiero pierwszy aż tak głupi komentarz... Zaczynają się budzić... mędrcy.

 • Boss28 początkujący
  Klimek Murańka

  Klimek jedzie na kolejną darmową wycieczkę z biura podróży "PZN", a najwięcej czasu na zwiedzania będzie miał pewnie w sobotę

 • Arturion profesor
  @Arturion

  Już @dejw napisał, że Hoerl jednak będzie, ale za to nie będzie Hayboecka. :-)

 • Arturion profesor
  @Kibic_z_Mazowsza

  Nie są jednym bytem. Jest ich trzech, a "w każdym z nich inna krew". Metody bolszewickie nawet w Chinach nie działają. ;-)

  EDIT - ale @dervish częściowo myśli w podobnym kierunku. ;-)

 • Kibic_z_Mazowsza bywalec
  @Arturion

  Spokojnie, spokojnie. Zawsze miałem do nich wielki szacunek za to, co robili przez lata. Ale obecnie trochę mnie to denerwuje , że są nienaruszalni, niezaleznie od tego jaki jest ich aktualny sportowy poziom.

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Arturion

  Bo nie chciałem, urazić trolli.

 • Arturion profesor
  @Kibic_z_Mazowsza

  "Po drugie po to, by wysyłać ich na Puchar Kontynentalny. Tak, tak nie przesłyszeliście się. Nie maja formy - wyjazd na Kontynental. Pewnie by się okazało, że dla nich to dyshonor i co niektórzy by odmówili. No i dobrze. Byłby pretekst, żeby zakończyć w końcu tę zabawę z nimi w święte krowy."
  Szacunek dla wielkich mistrzów i "zabawa w święte krowy", to jednak nie to samo.
  Poza tym to byłoby bezcelowe ze szkoleniowego punktu widzenia. Niechby trenowali, a na PK młodzież, w tym Amilkiewicz.
  A i tak, już wiadomo, jak będzie. Prócz ostatniego na PK.

  PS. Tak w ogóle, to nieźle odpłynąłeś. Ale zawsze jakaś oryginalna wizja. ;-)

 • Arturion profesor
  @Mesq2004

  Nawet przy normalnej obsadzie może. Lubi tę skocznię. Ale przy słabej może nieźle zapunktować. :-)
  Już na pewno odpadł mu poważny rywal - Paweł Wąsek. ;-)
  (że Laniszka, Graneruda. Hoerla pominę...)

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Nie dopisałeś ostatniego zdania: "może nasza trójka wtedy zrozumie, że to już czas." Czas, skakać na miarę pułapu, jaki sobie wyznaczyłą przez lata kariery!

 • matis1987 początkujący

  Wkurza mnie wasze ciągle marudzenie że klemens za stary kot wolny też. A co w niemczech zrobił Pius paschke dopiero na stare lata zaczął wygrywać punktować. Klemens dobrze skakał w lilehamer a w 2 konkursie w serii miał po prostu pecha najgorsze warunki. Mam nadzieje że zapunktuje

 • Kibic_z_Mazowsza bywalec

  W sumie bardzo rozsądny pomysł, choć chyba zbyt blisko idący. Dlaczego? O tym muszę szerzej.
  Bardzo bym na przykład chciał wiedzieć, jakie są umowy świętej trójcy ze swoimi sponsorami. I jak duży mają wpływ na Małysza czy Thurna odnośnie startów w konkretnych zawodach. Ideałem byłoby odesłanie wszystkich do domu poza Zniszczołem. I to nie na jeden weekend, a na 3. Po pierwsze po to, by mieli czas trenować. Po drugie po to, by wysyłać ich na Puchar Kontynentalny. Tak, tak nie przesłyszeliście się. Nie maja formy - wyjazd na Kontynental. Pewnie by się okazało, że dla nich to dyshonor i co niektórzy by odmówili. No i dobrze. Byłby pretekst, żeby zakończyć w końcu tę zabawę z nimi w święte krowy.
  Co dalej? W międzyczasie do PŚ do Zniszczoła dołączyć Murańkę, Kota i Wolnego. Bez stawiania przed nimi konkretnych zadań. Po to, by pobyli z Thurnem i zarazili się jego filozofią prowadzenia kadry. I żeby sobie w głowach poustawiali: chcą ciężko i w nowy sposób trenować, jak Zniszczoł, czy zadowala ich obecna sytuacja?
  Nie raz już pisałem tutaj. Ten sezon jest na straty, trudno! Ale zanim z juniorów coś będzie, trzeba ratować kolejne sezony. Dla mnie ideałem byłoby, gdyby na kolejne starty w PŚ jeździli właśnie: Zniszczoł, Wolny, Kot, Murańka. A piąty? Jeśli któryś z weteranów się obudzi, to przesunie się go wtedy z Kontynentala. W innym wypadku broń Boże.
  I teraz mamy przygotowania do kolejnego sezonu. Co powinien zrobić PZN? Pierwsza kadra - to umowne nazewnictwo - jest pod wodzą Thurna. Są w niej i ciężko pracują: Zniszczoł, Wąsek, Stękała, Wolny, Murańka, Kot. Kadrę Świętej Trójcy może prowadzić ten, kogo oni sobie wybiorą: Doleżal, Sobczyk, Maciusiak - wszystko jedno. Jeżeli będą trenować z sukcesami - droga do składu na PŚ otwarta.Pytanie, i od razu odpowiem, że nie mam gotowej odpowiedzi, co z Juroszkiem, Habdasem, Pilchem, Niżnikiem. Choć wydaje mi się, że oni byliby podstawą kadry B plus wszyscy zdolni juniorzy. Byłaby to duża kadra z więcej niż jednym trenerem.
  Gdyby to wypaliło (wiem, że to trochę idealistyczne mrzonki), doczekalibyśmy się może w końcu bez większych strat, aż dorosną młodzi juniorzy.
  A na koniec uwaga, którą się pewnie co niektórym tu komentującym narażę. Nie pchajmy na siłę juniorów do Pucharu Kontynentalnego, jeśli nie mają ku temu umiejętności. Bo to nie jest rozwiązanie na bolączki polskich skoków. Bo niektórzy widzę myślą, że samo wysyłanie spowoduje, że zaczną skakać jak ten młodziutki Amerykanin...

 • Mesq2004 bywalec

  Murańka przy słabej obsadzie może zapunktować

 • Mesq2004 bywalec

  Wiadomo inne składy na Sapporo?

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Avengers123456msciciel

  Chyba, że masz wytyczne od prezesa Małysza.

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  Murańka.

  Dalej pokaż na co cię stać, możesz pokonać naszych trzech weteranów i mieć pewne miejsce w składzie do końca sezonu, możesz nawet wygrać konkurs w Sapporo tylko uwierz w siebie, możesz być jak Zniszczoł swoim ulubionym kolegą, może nasza trójka wtedy zrozumie, że to już czas.

 • ShinpuTokubetsu2.0. doświadczony

  Bardzo dobra decyzja. Według mnie:
  1) Klemens powinien dostać do zaprezentowania się ten weekend w Sapporo oraz kolejny w Oberstdorfie. Jednocześnie, jeśli podczas tych dwóch weekendów (jakimś sposobem) zaprezentuje się lepiej od któregoś z naszych seniorów, to na ostatni marcowy period powinien go zastąpić. To jest szansa dla Klimka, niech powalczy. Będzie miał 4 konkursy.
  2) Z kolei Paweł powinien odświeżyć sobie głowę i spokojnie potrenować, a potem pojechać z kadrą B do Iron Mountain. I tam powalczyć o swoją przepustkę na ostatni period. Zakładam, że Kuba albo Maciek wywalczą dodatkową, szóstą miejscówkę na ostatni period. Jak tak się stanie to oczywiście ten co ją wywalczy to niech w marcu startuje w PŚ. Ale o piątą miejscówkę (teoretycznie tą przypisaną do Pawła) niech walka rozegra się w tych ostatnich trzech konkursach na Iron Mountain. Jak taki Kuba Wolny (gdy przepustkę wywalczy Maciek Kot) okaże się lepszy niż Wąsek, to na ostatni period powinien lecieć Wolny, a nie Wąsek.

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Lataj

  Wąsek lepiej, żeby został w Ameryce, potrenować i wrócić do Lahti.

 • fraki bywalec
  @KapitanGrawitacja

  Lepiej, by pomyślał o wprowadzaniu Juniorów do PK, a nie o poprawieniu prawie 40-latków.,

 • Majster początkujący

  Beka, że nagle zaczęło im zależeć na walce o limity, a wcześniej ich nie wykorzystywali.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl