PK w Brotterode: Premierowy triumf Bjoertomta, słaby występ Polaków

 • 2024-02-17 15:30

Paal Haakon Bjoertomt wygrał sobotnie zawody Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Brotterode (HS117). Reprezentant Norwegii odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w "II lidze" po skokach na odległość 112 m i 114 m. Drugi był Fredrik Villumstad, a trzeci Luca Roth. Do finału awansowało tylko dwóch Polaków. Dwudzieste piąte miejsce zajął Kacper Juroszek, zaś dwudzieste ósme - Jan Habdas.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się duet Norwegów. Liderem był Paal Haakon Bjoertomt (112 m) z przewagą 5,6 punktu nad Fredrikiem Villumstadem (105,5 m). Trzecie miejsce zajmowali ex aequo Adrian Tittel (111,5 m) i Luca Roth (104 m). Piąty był Simon Steinberger (103 m), a szósty Francisco Moerth (106,5 m).

Skład czołowej dziesiątki uzupełniali Ziga Jelar (101,5 m), Constantin Schmid (102,5 m), Yanick Wasser (103,5 m) oraz Matija Vidic (101 m).

Pierwsza runda zawodów nie potoczyła się po myśli reprezentantów Polski. Awans do finału wywalczyło tylko dwóch naszych skoczków - dwudziesty szósty Kacper Juroszek (90,5 m) i trzydziesty Jan Habdas (89,5 m).

Już na pierwszej serii sobotnie zawody w Brotterode zakończyli trzydziesty drugi Tymoteusz Amilkiewicz (87 m), trzydziesty trzeci Jakub Wolny (85,5 m) i trzydziesty czwarty Maciej Kot (87,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5. belki startowej.

W finale Norwegowie potwerdzili swoją dominację. Po zwycięstwo poszybował Paal Haakon Bjoertomt (114 m), który wyprzedził o 1,3 punktu Fredrika Villumstada (114,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Luca Roth (112 m), a tuż za nim rywalizację zakończyli Ziga Jelar (111,5 m), Constantin Schmid (111,5 m) i Adrian Tittel (105,5 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Robert Johansson (113,5 m). Ósme miejsce zajął Jonas Schuster (113 m), dziewiąty był Matija Vidic (109,5 m), a na dziesiątą pozycję awansował Anders Haare (116 m).

Kacper Juroszek po skoku na odległość 101,5 metra zajął dwudziestą piątą pozycję. Dwudziesty ósmy był Jan Habdas (95 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 7. platformy. Clemens Leitner został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Liderem Pucharu Kontynentalnego pozostał Robin Pedersen (800 pkt.) przed Jonasem Schusterem (667 pkt.) i Maximilianem Ortnerem (662 pkt.). Najlepszy z Polaków, Klemens Murańka (257 pkt.) zajmuje dziewiętnaste miejsce.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Brotterode. Początek zawodów o 10:00, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2023/24 >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 6. periodu PK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (20846) komentarze: (120)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Franciszek bywalec

  redakcja chyba spi bo nie ma artykulu wstępnego o zawodach a zawody tuż tuż

 • Pavel profesor
  @Skokownik

  Co się porobiło? ;) Pusty weekend i dwa tygodnie spokojnego treningu ze smutną czeską ekipą ;) Może nawet biednego Kota przygarnęli ;)

 • StochIO2014 bywalec
  @damrs22

  No i TT musi zostać, co nam dam zwalnienie trenerów co dwa lata ? Pamiętaj, najlepsi trenerzy uczą się na własnych błędach, on w tym sezonie zapewne sporo ich popełnił, dlatego trzeba mu dać szansę się odkuć i naprawić to w przyszłym sezonie. A za obecny stan skoków w Polsce to bardziej bym obwiniał PZN, że nie potrafił znaleźć następców wielkiej trójki, tylko jechali na ich sukcesach.

 • Skokownik weteran

  Ciężko wytłumaczyć, co się stało z Kotem i Wolnym. 13 dni temu w Lillehammer pierwszy wygrał, a drugi był trzeci, Maciek miał walczyć o miejsce limitowe, a tutaj obydwaj zajęli bardzo niskie miejsca. Niewytłumaczalne jest to, co się z nimi porobiło. W poprzednich zawodach podia, tu brak punktów w 36 osobowej stawce(Stękały z DNS nie liczę)... W 2022 roku Kot miał nieco podobną sytuację na LPK w Stams, gdzie w treningu był trzeci, natomiast w dwóch konkursach uplasował się w czwartej dziesiątce. Różnica jest taka, że było to jeszcze bardziej niewytłumaczalne, bo wydarzyło się to w przeciągu jednego dnia.

 • damrs22 stały bywalec

  Ech... Najgorsze jest chyba to, że Małysz między wersami sugeruje, że TT zostanie na kolejny sezon, a jak on to pewnie i czeska ekipa z kadry B. Można jedynie liczyć na jakiegoś nowego trenera dla naszej trójki "seniorów". Nie wierzę, że to piszę, ale tęsknię za Maciusiakiem

 • KapitanGrawitacja weteran
  @Xander1

  Sportowcy się rozwijają i trenerzy też mogą. Przecież Topór też mógł się rozwinąć trenersko. Jeśli TT zostanie to Topór może być opcją dla naszej starej trójcy. Ewentualnie Stoeckl albo Doleżal ale wątpię w to mocno. Pierwszy nie wiadomo czy nie będzie chciał sobie odpocząć, a drugi po tym w jakiej atmosferze odchodził pewnie nie będzie już chciał tu wracać.

  No a konkurs w Brotterode podsumował tych pseudo "trenerów". Nie wyobrażam sobie ich pozostania na kolejny sezon.

 • Vanhalen stały bywalec
  @Franciszek Ja tam wolę zdecydowanie gdy piszą o Chinach

  Lepsze to niż rozprawianie czy Maciek Kot po kilku latach przypomni sobie jak się wykonuje jego zawód, albo czy talent młodego Klimka w końcu wystrzeli.
  Kot, Stękała, Murańka, Wolny, Wąsek jest na dobrej drodze - mam ich gdzieś. Gdyby jednocześnie po sezonie zakończyli kariery, w ogóle nie zauważyłbym ich braku.
  Skaczą dla bogatej federacji. Jakoś Zniszczoł pokazuje, że można i to nie na poziomie PK tylko PŚ.

 • Janekx1 weteran
  @szczurnik

  Bo Fis Cupu nie było w 2004 jeszcze.

 • Xander1 profesor
  @alo

  Ty to pleciesz głupoty. Topór trenerem zaplecza xd Ten sam gość kilka lat temu zaorał naszych juniorow. Bez jaj po jednym udanym konkursie już nie popadaj w orgazm. Ostatnio chciałeś jakiegoś gościa co naprawił prędkości Amilkiewicza xd

 • Avengers123456msciciel doświadczony

  Można powiedzieć, że teraz jest wszędzie anarchia.

 • Avengers123456msciciel doświadczony

  Dno dna teraz będzie, do puki nie zmieni się władza, reszta bez komentarza, wy krytykujecie, a nawet nie wiecie o co chodzi, wojna wisi powietrzu, wszędzie są konflikty, jeszcze wspomnicie moje słowa.

 • MsWiechu95 początkujący
  @szczurnik Fis

  Bo fis cupu nie było 😅

 • kunegundek stały bywalec
  Nie mam nic do topora

  Ale tak samo jak po pierwszych treningach w sezonie zwalnialiscie już Thurna i wysłaliście muszkieterów na emeryturę, tak po jednym konkursie stawiacie na podestale topora. Nie mam nic do chłopa i trzymam kciuki za jego rozwój, ale zwolnijcie trochę, bo jak czytam, że "jeden konkurs już wszystko pokazuje, bo Stoch ma lepsze prędkości" to trochę śmiać mi się chce. Xd Kamil już dobrze skakał w czasie TCS i potem niestety było gorzej, teraz jest znowu obiecująco, ale jak będzie? Oby to się utrzymało, ale nie napalalbym się na efekt topora, bo równie dobrze już w nocy może być Olek na pozycji między 8 a 15, a reszta chłopaków w trzeciej dziesiątce. Że Was ten sezon niczego nie nauczył, u nas pojedyncze skoki czy konkursy a nawet weekendy u chłopaków wychodzą nieźle, ale brakuje stabilizacji w tym wszystkim na niezłym poziomie żeby budować formę na top 5, tyle i aż tyle, jak jedna rzecz się poprawia, to inna się psuje. Za Topora jak i chłopaków trzymajmy kciuki, ale z oceną poczekajcie. :)

 • ms_ doświadczony
  @szczurnik

  Przecież Fis Cup jeszcze nie było w 2004 roku. Ten cykl istnieje od sezonu 2005/2006.

 • szczurnik stały bywalec

  Jak mowa o Toporze - dlaczego wystartował w PK w 2004 roku, jeśli pierwsze punkty z FIS Cup na Wikipedii widnieją dopiero w 2006 roku? Nie wszystkie starty są uwzględnione?

 • alo profesor

  Może by Małysz zatrudnił na trenera zaplecza Wojciecha Topora . To głównie jego zasługa np. lepsze prędkości Stocha. Bo te czeskie parodysty to tylko spychają polskie skoki w przepaść jak ich kadra. Co sezon to coraz gorzej. Jak nie Habdas zatracony to później Pilch a teraz wnet Joniak i następni po kolei. Kto to widział. Spójrzmy na inne nacje co wymiana pokoleniowa następuje. Co sezon nowe postacie jak Joergensen, Mogel, Raimund czy Embacher

 • Franciszek bywalec
  @Xander1

  Za słabi nie są, tylko mają inny mental, jak to jest że Amilkiewicz walczył z Tittelem na mistrzostwach jak równy z równym, pokonał Wassera, Roka Masle nie mówiąc już o Vagulu a przychodzi PK i od nich dostaje baty? Coś tu nie gra w mentalu. Ja byłem przekonany że Amilkiewicz zdobędzie solidne punkty. Skoro potrafi taki Szwajcar, którego Amilkiewicz pokonał to Amilkiewicz nie potrafi? Widać tak, większa skocznia i już pory pełne ze strachu. Jak tak będzie dalej to w przyszłości na mamuta nikogo nie będziemy wysyłać chyba że Żyła będzie do 50-tki skakał i tyle. Chyba tak są skonstruowani żeby skakać tylko na 90-tkach to co innego. Jeśli tak ma być to zaorajmy tą dyscyplinę w ch...olerę i się nie denerwujmy.
  Ps. Dziś 9 miejsce biathlonistów drużynowo na MŚ, w skłądzie TRZECH JUNIORÓW, a zajeli o jedno miejsce gorsze niż w dyscyplinie w której na głównej imprezie sezonu cała kasa leci na tych emerytów i wiecznych talentów 30 letnich. Trzech Juniorów w składzie biathlonistów 9 miejsce na świecie. Można? Można. Nie wspomnę o 6 miejscu kobiet też bardzo młodej drużynie. Można? Można! Bo mają działaczy, dobrego trenera zdolnego Lepela, który jak widać krok po kroku buduje zespół. A tu? Jeden wielki bajzer. Małysz jako prezes PZN nie dorasta do pięt Prezesowi PZ Biathlonu, gdzie za dużo mniejsze pieniądze zaczyna notować przyzwoite wyniki.

 • Mucha125 profesor
  @Xander1

  Aż nie wierze że to on wybrał, bardziej ktoś może z góry PZN?

 • atalanta doświadczony
  @Vainamoinen

  Co ma Kot do trenera? Przecież on jest w grupie bazowej. Dodatkowo ma zbyt wiele do stracenia, bo walczy o miejscówkę na PŚ.

 • VASSILYEV bywalec

  To jest [***] żart czy naprawdę nasza kadra b jest tak [***]owa?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl