PK w Brotterode: Ortner wygrywa niedzielny konkurs, Kot dwunasty

 • 2024-02-18 10:41

Maximilian Ortner został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Kontynentalnego na skoczni w Brotterode (HS117). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 118 m i 117 m. Drugie miejsce zajął Jonas Schuster, a trzecie Constantin Schmid. Dwunasty był najlepszy z Polaków, Maciej Kot. Awans do finału wywalczyło czterech Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli trzy czołowe lokaty. Liderem na półmetku był Maximilian Ortner (118 m) z przewagą 5,3 punktu nad Clemensem Leitnerem (112,5 m) oraz 6,3 pkt. nad Jonasem Schusterem (116,5 m). Czwarte miejsce zajmował Constantin Schmid (112,5 m), piąty był Paal Haakon Bjoertomt (112 m), a szósty Fredrik Villumstad (111,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Adrian Tittel (113,5 m) i Francisco Moerth (111,5 m). Dziewiąte miejsce zajmował Maksim Bartolj (110 m), a dziesiąty był Anders Haare (113,5 m).

Awans do finału wywalczyło czterech Polaków, ale wszyscy uplasowali się w trzeciej dziesiątce tabeli wyników. Dwudzieste drugie miejsce na półmetku zajmował Maciej Kot (108 m), dwudziesty trzeci był Kacper Juroszek (106 m), dwudziesty siódmy Tymoteusz Amilkiewicz (108 m), zaś dwudziesty ósmy Jakub Wolny (104,5 m).

Jan Habdas uzyskał w swojej próbie odległość 106,5 metra i zakończył udział w zawodach na trzydziestej pierwszej pozycji.

Pierwszą serię rozegrano z 5. belki startowej.

W drugiej rundzie Maximilian Ortner poszybował na 117 metr i triumfował z przewagą 9,1 punktu nad Jonasem Schusterem (114 m). Na najniższym stopniu podium stanął Constantin Schmid (117,5 m), czwarty był Fredrik Villumstad (117,5 m), piąty Clemens Leitner (115 m), a szósty Francisco Moerth (115 m).

Na kolejnych pozycjach rywalizację zakończyli Adrian Tittel (113 m), Robert Johansson (118 m) i Anders Haare (112 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Martin Hamann (112,5 m).

Maciej Kot w drugiej próbie uzyskał odległość 112,5 metra i zanotował awans na dwunastą pozycję. Dwudziesty czwarty był Jakub Wolny (110 m), dwudziesty piąty Kacper Juroszek (106,5 m), a dwudziesty dziewiąty Tymoteusz Amilkiewicz (104,5 m).

Upadek po skoku na odległość 112,5 metra zanotował Paal Haakon Bjoertomt. Norweg opuścił zeskok skoczni z pomocą obsługi medycznej.

Rundę finałową rozegrano z 5. platformy. Maximilian Ortner jako jedyny oddawał swoją próbę z 4. belki.

W klasyfikcacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Robin Pedersen (800 pkt.) przed Maximilianem Ortnerem (762 pkt.) i Jonasem Schusterem (747 pkt.). Na dziewiętnastej pozycji sklasyfikowany jest najlepszy z Polaków, Klemens Murańka (257 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 24-25 lutego w Iron Mountain (HS133). W Stanach Zjednoczonych zaplanowano trzy konkursy - dwa sobotnie oraz jeden niedzielny.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2023/24 >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 6. periodu PK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17685) komentarze: (97)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Franciszek

  No i z czym masz problem?

 • Franciszek bywalec
  @Arturion

  O ile wiem to jest portal o skokach narciarskich. Bo jestem tu nowy

 • Arturion profesor
  @Fan_Kramer_Kriznar_i_Takanashi

  Murańka w Sapporo wypadł słabo tylko w seriach punktowanych, I warunki go tam nie rozpieszczały, a to w Sapporo ważne. Z "dziadkiem" skakał w zasadzie na równi, patrząc na wszystkie serie. I to bardziej sukces "dziadka" niż porażka Klemensa. A jakoś tego dziadka wszyscy chcą widzieć w Obersdorfie. Skoczka na poziomie obecnego Murańki...
  Zgodziłbym, się z szansą dla Kuby, gdyby nie jego OBECNIE katastrofalna forma. Niech więc na razie zostanie, jak jest, bo lepiej nie da się wystawić. Ale, tak czuję, że wyślą 4. Co byłoby głupie po prostu. Np. nie dowiedzielibyśmy się, czy lepszy jest Noriaki, czy Klemens. ;-)

 • Fan_Kramer_Kriznar_i_Takanashi bywalec
  @Arturion

  No nie zgodzę się, że Klemens w lepszej formie, jak już to w porównywalnej, bo Kuba trochę więcej punktów CoC w ostatnich konkursach zdobywał. I właśnie między innymi dlatego do Sapporo poleciał Muranka, bo Wolny miał walczyć o limit. Walkę tę przegrał więc do USA lecieć nie musi, tymczasem Klemens swojej szansy w WC nie wykorzystał, nawet nie otarł się o punkty i oglądał plecy japońskiego dziadka. Teraz szansę powinien dostać Kuba, tak by było sprawiedliwie.

 • Arturion profesor
  @Franciszek

  Masz świadomość, że to nie jest Portal Specjalnej Troski?
  Tak tylko pytam, na wszelki wypadek.

 • Arturion profesor
  @Fan_Kramer_Kriznar_i_Takanashi

  Uważam, że powinien lecieć Klemens, bo nie dość, że ma niewątpliwie wyższą formę, niż Wolny, to też mamuty lubi.
  A Hauswirth nie tylko lubi latać, ale i nie ma aż tak żenującej formy, jak teraz Kuba. Co zresztą konkursy w Brotterode pokazały - obydwaj tam byli... Myślę, że Szwajcarzy znów go wezmą.

 • Franciszek bywalec
  @equest

  Też jestem tego zdania, że do Oberstdorfu to powinien jechać Juroszek, może Habdas i Wolny też. Żaden Stekała tylko dlatego że nie startował a takie absurdalne pomysły już tu byly. że za to mu się start należy. Oczywiście jak Wąsek i jeszcze ktoś nie pojedzie do Oberstorfu. Stoch mógłby też odpocząć, metryka robi swoje i w jego wieku Ammann już odpuszczał niektóre konkursy. Pchać Stocha żeby skoczył sobie 190 to i Juroszek może tyle skoczyć na treningu z rozbiegu z lasu. Bo pewnie taki bedie ustawiony dla pierwszych numerow

 • Arturion profesor
  @KibicOdLat

  Stękała to niech najpierw się wyleczy. I odzyska formę sprzed paru lat.

 • Fan_Kramer_Kriznar_i_Takanashi bywalec

  Ja myślę, że do Oberstdorfu powinien jechać Wolny. To że słabo skakał w ten weekend moim zdaniem nic nie znaczy, Kuba nie lubi mniejszych skoczni a mamuty owszem. 2 lata temu też miał kiepski sezon a mimo to na Mistrzostwach Świata zajął 11. miejsce, był najlepszy z Polaków i godnie zaprezentował się też w drużynówce. Jest lotnikiem i powinien latać, nie mamy nic do stracenia. Tak samo jak ostatnio Szwajcarzy zabrali Hauswirtha za Peiera albo Norwegowie Pedersena zamiast Oestvolda, my mozemy wziąć Wolnego, Klemensa do PK a Wąsek niech trenuje sobie spokojnie.

 • Vainamoinen stały bywalec
  @Arturion

  No nie, Oberstdorf to temat zamknięty. Tak generalnie proponowałbym to jako zasadę na przyszłość.

 • KibicOdLat początkujący
  Stękała do Oberstdorfu

  Do PK Pilch oraz Murańka

 • Arturion profesor
  @equest

  Proste. W ligach wywalczają sobie coraz to wyższą pozycję.
  Tak zrobił np. Embacher - i to w tempie ekspresowym.
  Ale zaczynał od FIS Cup. Wygrał, poszedł wyżej, zaraz potem do PŚ. Tam się dobrze pokazał.
  A i tak wątpię, że go na loty teraz wyślą.
  Amilkiewicz z Łukaszczykiem i Tomasiakiem (starszym), a także z Joniakiem, Wróblem i Szozdą też mieli taką szansę. Każdy z nich skakał w Fis Cup.
  Z wymienionych jedynie Amilkiewicz mógłby być brany pod uwagę teoretycznie. Ale kudy mu do Embachera?
  Pozostańmy na ziemi, niech latają najlepsi. :-)

 • equest profesor
  @Arturion

  Jeśli będą "kiszeni" w najniższych ligach to jak mają wykazać się formą w PK.

 • Arturion profesor
  @equest

  Jakby mieli formę na dobre punkty w PK, to można by się nad tym zastanowić, Na razie ich starty w kitach nie mają żadnego sensu.

 • Rawianek weteran
  @equest

  Myślę,że Łukaszczyk zasłużył aby dostać szansę ale to w Słowenii. Potem w Zakopanem maraton.

 • equest profesor

  Najlepszym juniorom pozwólmy na regularne starty w PK przez cały następny sezon.
  Sporadycznie mogą pojawić się w PŚ w następnym sezonie.

  Co do mamutów w bieżącym sezonie to można dać szansę Juroszkowi i Habdasowi.
  Niech spróbują się zmierzyć "oswoić" z takimi obiektami.

  Ot taka moja opinia kibica.

 • Arturion profesor
  @Vainamoinen

  "Ktoś kto się pokaże w PK przez dwa weekendy w czołówce ten dostanie w nagrodę powołanie."
  Do Oberstdorfu? To w tym samym czasie co PK w USA.

 • Arturion profesor
  @Franciszek

  Choćby dlatego, że Wąsek po takim "dole" nie nadaje się do lotów bardziej, niż zazwyczaj. A Klemens nie ma awersji do mamutów. Do tego Kot w PK, a Wolny właśnie się pokazał w Brotterode... Juroszek woli mniejsze skocznie, a formy nie ma. Amilkiewicz? Takie propozycje rozpatruję w katagoriach żartu.
  Ergo: Albo jedzie Murańka, albo jedzie tylko czterech.
  No bo Pilch też nie pojedzie, ani Stękała.

 • Janeman profesor

  Który to już raz nasi mają więcej szczęścia niż ekhm... formy, w walce o limity z PK?
  Kot bo tak beznadziejnym wekendzie nadal nie tylko ma więcej niż matematyczne szanse na wywalczenie limitu, ale nawet jest jednym z głónych kandydatów - których może nie być wielu ze względu na krajówkę w Oberstdorfie.
  Co do obsadzenia piątego miejsca w naszej kadrze na loty, to jeszcze raz powtórzę - nie wierzę i nie chcę wierzyć, że Thurnbichler zabierze tam Wąska, a wszyscy którzy wystąpili w kontynentalu pokazali, ze absolutnie do występu na Mamucie się nie nadają. Może pojedzie Murańka - który cel minimum wypełnił i nie odapdał w kwalifikacjach, a może pojedziemy we czterech. Sportowo jest to bez znaczenia, jednak mimo wszystko nie jestem zwolennikiem niewykorzystywania limitów.

 • Vainamoinen stały bywalec

  Nie ma kim obsadzić miejsca to trudno, pojadą ci, którzy dają jakieś szanse na punkty. W obecnej sytuacji zabieranie Klemensa, Pawła, Jakuba czy Macieja (innych raczej trudno brać pod uwagę) nie ma chyba większego sensu - nie ta forma. Nasza A kadra ledwo się trzyma a co dopiero PK-owcy. Jak Andrzej ma być powołany na loty skoro tutaj nawet nie skakał? Poziom PŚ reprezentują obecnie Alek, Piotr, Dawid i Kamil i to do nich powinno ogranicznyć się skład. Ktoś kto się pokaże w PK przez dwa weekendy w czołówce ten dostanie w nagrodę powołanie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl