FIS z wizytą w Falun, opublikowano wyniki mistrzostw Szwecji

 • 2024-05-07 20:20

Już w najbliższym sezonie czekają nas zmagania o tytuł mistrza świata na kompleksie Graanasen w Trondheim, tymczasem Szwedzi już teraz myślą o swoim czempionacie, który organizować będą w 2027 roku w Falun. 24 kwietnia gościli przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

MŚ Falun 2027MŚ Falun 2027
fot. MŚ Falun 2027

W Falun Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym przeprowadzano do tej pory czterokrotnie - w 1954, 1974, 1993 i 2015 roku. - Nie da się całkowicie skopiować koncepcji z 2015 roku, która okazała się sukcesem. Z każdym rokiem konkursy mają zupełnie inne wymagania. Mamy ze sobą doświadczenia z 2015 roku, ale tym razem myślimy znacznie dalej i mamy długoterminowy plan, który wykracza poza 2027 rok. Ważne jest, abyśmy stworzyli zrównoważone wydarzenie, które będzie w jakiś sposób kontynuowane nawet po zakończeniu Mistrzostw Świata – mówi Ulrika Back, Kierownik Operacyjny Falun2027. Być może jej słowa należy interpretować jako chęć powrotu szwedzkiej miejscowości do cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Wśród tematów obrad działaczy FIS i organizatorów znalazły się m.in. następujące punkty: struktura całej organizacji; budżet i finansowanie; technologia; arena zawodów - miejsca dla widzów, centrum medialne i zakwaterowanie dla sportowców; produkcja śniegu; transport, parkingi, rezerwacje hoteli; transmisje telewizyjne itp. Dzięki firmie Tension Graphics/Tension Onsite Sport widzowie mają być świadkami licznych innowacji w transmisji telewizyjnej, między innymi wykorzystana zostanie technologia VR.

Organizatorzy mistrzostw świata w Falun rozpoczęli współpracę z gospodarzami najbliższej edycji imprezy, Norwegami z Trondheim. Oprócz wspólnego zarządzania operacyjnego, członkowie z organizacji Falun2027 wezmą udział jako wolontariusze w mistrzostwach świata w Trondheim. Wszystko po to, aby zebrać niezbędne doświadczenie i wiedzę, zanim nadejdzie czas, aby powitać świat narciarstwa w Falun.

Jak informował na łamach naszego portalu menedżer ds. skoków narciarskich w szwedzkiej federacji Andreas Aren celem gospodarzy jest wystawienie drużyny w konkursie mikstów. Liderką planowanej czwórki ma być bardzo utalentowana, ale jednocześnie mocno podatna na kontuzje Frida Westman, która przed ostatnim urazem była formalną członkinią norweskiej reprezentacji pań. Pozostali szykowani na Falun 2027 zawodnicy - juniorzy Tobias Fröijer i Rickard Nyström oraz juniorka Jenny Forsberg, także mieszkają i trenują w Norwegii.

Tradycyjnie skromne mistrzostwa Szwecji

Dobrą wiadomością dla wszystkich prawdziwych koneserów skoków jest ta, że szwedzka federacja po ponad półrocznym czasie zwłoki opublikowała wyniki mistrzostw kraju za sezon 2023/24, które odbyły się 7 października 2023 w Örnsköldsvik. W konkursie mężczyzn, w którym udział wzięło czterech zawodników bój o złoto stoczyli wspomniani Fröijer i Nyström. Ostatecznie o pół punktu lepszy okazał się ten pierwszy. Brązowy medal wyskakał 22-letni Jonatan Svedberg, ostatni zawodnik mistrzostw świata juniorów w Oberwiesenthal w 2020 roku. Rozegrano też konkurs juniorów, w którym Nyström zrewanżował się Fröijerowi. Wśród pań, zarówno w kategorii juniorek jaki i w kategorii open triumfowała Jenny Forsberg przed Larisą Avram.

Pełne wyniki konkursu mężczyzn >>>
Pełne wyniki konkursu pań i juniorów >>>

W ostatnim czasie współpracę ze środowiskiem skoków narciarskich nawiązał znany szwedzki raper John Landenfelt, bardziej znany jako Shazaam. W ubiegłym roku, przeżywając chwilę przygnębienia i szukając wyjścia z dołka psychicznego, napisał piosenkę o skokach narciarskich, którymi pasjonował się jako dziecko. W tym roku zagra koncert podczas Dnia Skoków Narciarskich, podczas którego zaprezentują się młodzi adepci ze wszystkich klubów w kraju. Zaangażowanie Shazaama w tym zakresie ma mieć charakter cykliczny.

 

Czytaj też: MŚ w Falun po raz piąty czy szósty?

 


Adrian Dworakowski, źródło: Skidor.com
oglądalność: (3690) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ASJ_212 bywalec

  Oby skoki w Szwecji po tych mistrzostwach świata nie umarły na dobre.

 • Kolos profesor

  Pół roku trwało opublikowanie wyników gdzie startowało wszystkiego: 4 skoczków i 2 skoczkinie! Ech... I ja tu Szwedzkie skoki mają się odrodzić?

 • dervish profesor

  Na palcach jednej ręki...

 • maciek0932 doświadczony
  @Kuba_23

  Nie, na odwrót. To na normalnej nie ma igielitu. Na dużej jest.

 • Kuba_23 doświadczony
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Na dużej nie ma

 • Mucha125 profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Aaa myślałem że tylko normalny obiekt ma igielit

 • Arturion profesor
  @kubilaj2

  Cieszmy się z tego, co jest. Choćby z tego, że w Szwecji jeszcze skaczą i mają skocznie.

 • kubilaj2 weteran
  @sledzik16

  Szczerze mówiąc... po co?
  Nowe Falun to jakaś patologia jest, obiekt, gdzie już 130 metrów to święto.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @Mucha125

  Przecież ma.

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Ja też o tym marzę, ale pamiętaj, że jakoś mało kto pali się do organizacji zawodów. To pieniądze, które się nie zwrócą wprost (z biletów).

 • Arturion profesor
  @Mucha125

  Jak będą potrzebowali, to położą.

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Fajnie by było gdyby Falun wróciło do kalendarza.
  Jak dla mnie to w PS powinno być jak najwięcej skoczni z różnych krajów.... A nie tylko AUT GER w większości.

 • Mucha125 profesor

  Wielkie tradycje a takie Falun nawet igielitu nie ma położonego

 • Arturion profesor

  "Być może jej słowa należy interpretować jako chęć powrotu szwedzkiej miejscowości do cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich."
  Może tak, może nie. Ale fajnie by było.
  A te obie Szwedki to absolutne rówieśniczki, urodzone tego samego dnia! Tyle, że jedna skacze dwa raz lepiej od drugiej...

 • sledzik16 weteran

  Kraj z takimi tradycjami w skokach narciarskich a na mistrzostwach kraju startuje 4 zawodników.
  Wielka szkoda że Szwedzkie skoki upadły aż tak nisko

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl