„Trochę nieuczciwe” – Ahonen o rekordzie Kobayashiego

 • 2024-05-26 14:00

W ubiegły piątek minął miesiąc od dnia, kiedy Ryoyu Kobayashi jako pierwszy skoczek narciarski zbliżył się do niebotycznej granicy 300 metrów. Japończyk – w ramach akcji marketingowej producenta napojów energetycznych – poszybował na 291. metr w islandzkim Akureyri, gdzie na tę okazję powstała tymczasowa skocznia do lotów narciarskich. Mieszane uczucia co do wyczynu 27-latka ma Janne Ahonen, fińska legenda tej dyscypliny.

Janne Ahonen w minionym tygodniu odwiedził Polskę, by promować swoją biografię. Przy tej okazji 47-latek pochodzący z Lahti spotkał się z przedstawicielami mediów, otrzymując pytania z przeróżnych dziedzin życia i sportu. Jednym z częściej poruszanych tematów był kwietniowy wyczyn Ryoyu Kobayashiego, który na północy Islandii uzyskał 291 metrów.

– Byłem bardzo zaskoczony, gdy pierwszy raz o tym usłyszałem. Nie miałem pojęcia, że ktoś buduje taki obiekt – nie ukrywa Janne Ahonen w wywiadzie dla sport.tvp.pl.

Duże wrażenie na Finie wywarła lokalizacja, gdzie zdecydowano się zrealizować omawiany projekt.

– To był naprawdę szalony skok i fantastyczne zdarzenie. Przede wszystkim to, że w ogóle zbudowano taką skocznię w Islandii, a Ryoyu Kobayashi z niej skoczył – powiedział Janne Ahonen w rozmowie z Tomaszem Smokowskim na antenie Kanału Sportowego.

Przeczytaj także: 291 metrów! Rekordowy wyczyn Ryoyu Kobayashiego [WIDEO]

Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni kwestionuje jednak ramy sprawiedliwości akcji zorganizowanej na północy Europy, a co za tym idzie, odnoszenie wyniku Kobayashiego do osiągnięć innych zawodników.

– Powiedziałbym, że to było trochę nieuczciwe, ponieważ inni nie zostali tam zaproszeni. Tylko jeden zawodnik mógł tam skoczyć, a inni takiej możliwości nie otrzymali – dodał podczas Hejt Parku w Kanale Sportowym.

W warunkach rywalizacji najdłuższym ustanym skokiem pozostaje odległość 253,5 metra, którą w 2017 roku w Vikersund osiągnął Austriak Stefan Kraft.

– Absolutnie rekordzistą świata jest według mnie Stefan Kraft. Ryoyu skoczył najdalej, ale rekord świata wciąż należy do Krafta – podzielił się swoją opinią Ahonen z Mateuszem Leleniem przed kamerami TVP Sport.

Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli wyraża jednak pełen podziw dla wyczynu Kobayashiego.

– W każdym razie był to niesamowity lot – podkreślił Janne Ahonen.

Przeczytaj także: Oświadczenie FIS na temat rekordowego lotu Ryoyu Kobayashiego


Dominik Formela, źródło: Kanał Sportowy / TVP Sport
oglądalność: (12503) komentarze: (110)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sledzik16 weteran

  Nieuczciwe może być tylko to w tym przedsięwzięciu że nie wszyscy dostali szanse skoku na tym obiekcie.
  Wtedy na pewno 300 było by ... ale wiadomo REED BULL :)
  Mogli zorganizować jakieś male zawody i zaprosić chociaż z 10 zawodników wtedy by było ciekawiej

 • Arturion profesor
  @Labrador_Retriever

  Dzięki.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Arturion

  Arturion, przecież jedno to forma nieakcentowana, a druga to akcentowana. Na początku zdania powinno się pisać "mnie".

  Tak dla pewności podrzucam to: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/mnie-czy-mi-tobie-czy-ci;5375.html

 • Adam90 profesor
  @Arturion

  Sory ale mnie naprawdę nudzi pisanie ciągle tych zdań i tak dalej.Akurat w tym przypadku przyda się odpoczynek.A co do udawania wystarczy ze się spotkamy i sam zobaczysz ;). Dobra ale koniec juz

 • Arturion profesor
  @Adam90

  Niczego nie musisz opuszczać. Bana nie dostałeś.
  Ale, jak szukałeś pretekstu, to masz.

 • Arturion profesor
  @Adam90

  Pamiętaj, że inteligencji udawać się nie da...
  A jeśli nie chcesz się uczyć na błędach, to szkoda.
  Tyle w temacie.

 • Adam90 profesor
  @Adam90

  Jeszcze dodam ,ze wystarczająco juz dostałem nauki :).

 • Adam90 profesor
  @Adam90

  w sensie jestem mało inteligetny więc sobie daruje tu pisanie ;).. Chociaż lubie skoki to muszę opuścic strone. Ale serio lubie skoki.

 • Adam90 profesor
  @Arturion

  Dziękuję nie potrzebuje nauki szczegolnie od ciebie. Przynajmniej jestem szczery I nie muszę udawac inteligetnego

 • Kolejski bywalec

  Tym rekordem podnieca się może z tysiąc osób na świecie, w tym kilkunastu nawiedzonych tutaj. To jest tak ważne dla świata, jak fakt, czy dzisiaj popada w Mozambiku.

 • Arturion profesor

  A @atalanta znów miała rację - setka pękła! ;-)))
  (w tzw, sezonie ogórkowym)

 • Arturion profesor
  @Adam90

  Poprawna forma "mi" (celownik - komu?). "Mnie" to dopełniacz (kogo?).
  A więc zawsze możesz się czego nauczyć. ;-)

 • Adam90 profesor
  @Adam90

  I trochę to jest przykre ,ze ludzie będą się z cieszyć z tej jednej osoby.

 • Adam90 profesor
  @atalanta

  Niektórzy to się nawet ucieszył jak przestane pisac.

 • Adam90 profesor
  @atalanta

  Mnie już tez znudzilo tu wchodzenie..

 • dervish profesor
  @Wojciechowski

  Kwestia semantyki. Taka skocznia ma rekord ale należy odróżniać go od rekordu FIS bo w chwili kiedy na tej skoczni odbędą się zawody najwyższej rangi ten jej "rekord" z miejsca zostanie zdegradowany do co najwyżej najdłuższego ustanego skoku.

  Czyli, żeby nie robić nazewniczego bałaganu od początku należałoby nie uznawać rekordowego skoku nie spełniającego kryteriów którymi kieruje sie FIS za rekord obiektu tylko za najdłuższy skok na nim ustany.

 • Wojciechowski profesor
  @dervish

  Dziękuję, przynajmniej mam jasność. Otóż właśnie podejście, że póki gdzieś nie ma zawodów najwyższej rangi, to taka skocznia nie ma rekordu, to jest prawdziwy – nomen omen – „Benny Hill”. Tak jak „Hill Record - to co w języku polskim nazywamy najdłuższym ustanym skokiem na danym obiekcie”.

  Nie spotkałem się jeszcze nigdy z tego typu stanowiskami, a starasz się wywrzeć wrażenie, że to jest oczywistość, której tylko tępaki nie mogą pojąć. Widocznie tak. :)

 • dervish profesor
  @Wojciechowski

  "Chyba że naprawdę uważasz, że ponad 90% skoczni nie ma... żadnego rekordu"

  Tak uważam bo tak jest tylko dodać należy na końcu "uznawanego przez FIS " czyli de facto przez świat w odróżnieniu od społeczności lokalnej/krajowej czy też według wyobrażeń włodarza obiektu który według Hoffera może sobie ustanawiac własne dowolne zasady ustanawiania rekordu swojego obiektu z zastrzezeniem, ze FIS-u nie interesuje co taki gospodarz uważa za rekord. :D
  Tzn. 90 % skoczni nie tyle nie ma żadnego rekordu tylko dopóki nie odbędą się na nich zawody najwyższej rangi - rekordy tych skoczni są w innej kategorii niż te na których takie zawody odbyły się. Dla FIS - jeżeli FIS w ogóle dostrzega te rekordy - są to zapewne najdłuższe ustane skoki bo na pewno nie są to rekordy obiektów. A dla statystyków? Nie chcę się nad tym zastanawiać bo temat złożony, jednak wątpię by poważny statystyk nie rozróżniał rekordów ustanowionych na obiektach na których odbyły się zawody najwyższej rangi od tych które nigdy takiego zaszczytu nie dostąpiły.

  Faktem jest, że dla FIS Szczyrk jak do tej pory był obiektem bez rekordu. W dzień w którym odbyły się pierwsze w dziejach tego obiektu Q do zawodów WC pojawiły się pierwsze notowania rekordu skoczni. Pierwszym jej rekordzistą był zawodnik rozpoczynający historyczne kwalifikacje. :)

 • dervish profesor
  @Wojciechowski

  Oj teraz to już pojechałeś z tym rozróznianiem WC Hill od Hill bez WC. Prawie Benny Hill sie z tego zrobił :)
  Nigdzie w dokumentach FIS ani podczas transmisji nie spotkałem się z takim rozróznieniem. Nie wiem może to kwestia polskich odpowiedników.
  WC Hill Record - to jest to co uważamy za rekord skoczni według FIS a Hill Record - to co w języku polskim nazywamy najdłuższym ustanym skokiem na danym obiekcie.

  I pokaż mi obiekt na którym rekordem skoczni jest skok oddany w zawodach dwubojowych? Nie ma takiego obiektu. Natomiast można znaleźć kilka w których taki skok jest uznawany za najdłuższy skok ustany.

  idąc dalej tym tropem czyli czepiając się nazewnictwa: dlaczego skoki dwuboistów są Hill rekordami a nie moga być WC Hill rekordami skoro zawody dwubojowe to takze zawody WC? Po prostu robi się z tego Benny Hill. :D

 • Arturion profesor
  @dervish

  Nie "jego zasady". To jest oficjalna wykładnia Rady Języka, za złamanie której grożą nawet mandaty.
  O żadnym mandacie za naruszanie obowiązujących norm języka polskiego jednak nie słyszałem...
  Aliści w paszportach to jest "wolna amerykanka". ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl